Αποστολέας Θέμα: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???  (Αναγνώστηκε 7380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« στις: 30/08/13, 21:47 »
Marshall jcm 800 vs jcm 900, ποιές είναι οι διαφορές τους και ποιός είναι ο ανώτερος???

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #1 στις: 30/08/13, 21:56 »
Φίλε μου κατάλαβε ότι δε συγκρίνεις αυτοκίνητα ούτε παίζεις υπερατού. Δεν υπάρχει ανώτερος. Τις διαφορές στα τεχνικά χαρακτηριστικά θα τις βρεις στη σελίδα της εταιρείας. Στο αυτί, θα πρέπει να τους ακούσεις για να βγάλεις συμπέρασμα. Παίζε και μην αναλώνεσαι σε πράγματα που, προς το παρόν, φαίνεται να μην είσαι σε θέση να αξιοποιήσεις. Εξάσκηση των χεριών και των αυτιών κι όλα έρχονται.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #2 στις: 30/08/13, 22:11 »
Φίλε μου δεν είναι σύγκρισημα μηχανήματα.  Ο 800 είναι ο κλασικός μονοκαναλος plexi. Ο 900 Ποιο μοντέρνος δυκαναλος.
Έχουν διαφορετικό ήχο και για να τους αποκτήσεις πρέπει πρώτα να ξέρεις το λόγο.
Ποιο σοφή επιλογή θα ήταν ένας JVM410JS που περιλαμβάνει και αυτους τους δύο ενισχυτές ηχητικά κατά μεγάλο βαθμό (τον 900 όχι απόλυτα λόγω διαφοράς στις τελικές λάμπες...)

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #3 στις: 31/08/13, 00:46 »
Ο 900 είναι πιό hi gain από τον 800 αν πατήσεις στο youtube marshall jcm 800 vs jcm 900 θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα για να συγκρίνεις

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #4 στις: 31/08/13, 06:28 »
Υπαρχει και ο δικαναλος JCM800 Lead Series (2210) με σουπερ gain
"Καμια σχεση" οι 3 ενισχυτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/13, 06:34 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #5 στις: 31/08/13, 12:01 »
Το κεφαλαιο ειναι αρκετα μεγαλο αλλα εν ταχει:

JCM 800 υπαρχουν πολλες εκδοσεις ακριβως γιατι η marshall εβαζε...ο,τι εβρισκε η ειχε διαθεσιμο. Το ποιο μοντελο "θεωρειται" 800 εχει να κανει με πολλα χαρακτηριστικα (watt, κυκλωμα, μετασχηματιστες, εμφανιση ακομη ολα επηρεαζουν και την τιμη). Γενικα κανε ενα search για 2203 και 2204...Θα δεις οτι βγαινουν πολλοι 800ρηδες με πολυ, λιγο gain, πολυ, λιγο headroom και αλλες διαφορες. Γενικα κλασσικος ηχος marshall οχι PLEXI. Ειναι κοντα αλλα φαντασου περισσοτερα μεσαια, ο plexi να εχει περισσοτερα πριμα και λιγο πιο χαλαρος κτλ...κατι σαν το πρωτο album των van halen εναντιον slayer.

Marshall ξε marshall (οχι οτι υπηρχαν και τρελλες εναλλακτικες εκεινο τον καιρο) οι περισσοτεροι τους κατακρεουργουσαν με μοντες για να παρουν το κατι παραπανω (και συχνα διαφορετικο-περισσοτερο gain, σφικτοτερο ηχο) ενω ακομη πιο συχνα κοπανουσαν ενα τρανζιστορ πεταλι που εκανε...τις λαμπες να ουρλιαζουν (tube screamer) και γενικα ταιριαζε.

Κατι τετοια σκεφτηκε και η marshall και εκανε τον 900... Αυτος εχει τρεις εκδοχες

900 dual reverb αυτον που βρισκεις παντου σε ολα τα προβαδικα. 2 καναλια, το πρωτο μεχρι crunch, το δευτερο με παραπανω και πιο μοντερνο gain. Εχει λουπα. Εχει, πεταλακι που λεει ο λογος "ενσωματωμενο" για περισσοτερη πιο σκληρη παραμορφωση. Εμενα μαρεσει αυτος ο ενισχυτης αλλα γκαζωμενος σε τρελλη ενταση με γεματη μεγαλη καμπινα. Αλλιως πιθανον να φανει μεχρι και κακος. Ο jonh5 και οι alice in chains και αρκετοι ακομοι διασημοι (silverchair νομιζω) τον χρησιμοποιουσαν συχνα.

900 mk III. Αυτος ειναι μονοκαναλος, με χτρα on/off master volume και ρυθμιστικο ευαισθησιας για το ενσωματωμενο "overdrive". Πιο κοντα στον silver jubilee για πολλους.

900 SL-X Κατα καποιο τροπο η υλοποιηση του παραπανω αλλα με φουλ λαμπα αντι για το εσωτερικο τρανζιστορ. Ωραιος hi gain ενισχυτης, αλλα για μοντερνα στυλ εχει..."ξεπεραστει" αρκετα και απο την ιδια τη marshall. (DSL και JVM και ο 6100 που εχει μεσα το "900 SL-X mode"). Σε πολλους ομως αρεσει καλυτερα σαν πιο "φυσικος ηχος".

Κατα βαση αυτα ειναι γενικοτητες. Αν σε ενδιαφερουν παραπανω πρεπει να κανεις ερευνα και αν αγορασεις να προσεξεις ποσο πραγματικα εκτιμωνται τη στιγμη αγορας τα παλαιοτερα. 900 βρισκεις απο 300 ευρω που λεει ο λογος (απο αγγλια ειδικα). 800 θες παραπανω αλλα αναλογα το τι ειναι και σε τι κατασταση ειναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/13, 14:23 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #6 στις: 31/08/13, 21:41 »
Ναι πολυ πραμα τα marshall απο τονους.
Ακομα κι αναμεσα σε ιδια μοντελα.
Αν μπει και ο παραγοντας μεγαφωνο στη μεση, ξεφυγαμε.
Μπορει να ψαχνεις μια ζωη και να μη βρεις αυτο που θελεις.
Γιαυτο μπορει να βρεις κατι κοντινο στο τονο που ονειρευεσαι και ενας καλος μαστορας (που ξερει απο λαμπα) να στο φερει εκει που θελεις. (αυτο ισχυει και για αλλους ενισχυτες φυσικα)

Απο καινουρια (αν δεν ειχα ηδη αυτον που εχω) θα κοιταγα για τον JVM410JS που αναφερθηκε και πριν.
Ειναι οτι καλυτερο (κατα το προσωπικο μου γουστο) απο καινουριο marshall εμποριου, εχω ακουσει.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #7 στις: 01/09/13, 23:26 »
Ναι πολυ πραμα τα marshall απο τονους.
Ακομα κι αναμεσα σε ιδια μοντελα.
Αν μπει και ο παραγοντας μεγαφωνο στη μεση, ξεφυγαμε.
Μπορει να ψαχνεις μια ζωη και να μη βρεις αυτο που θελεις.
Γιαυτο μπορει να βρεις κατι κοντινο στο τονο που ονειρευεσαι και ενας καλος μαστορας (που ξερει απο λαμπα) να στο φερει εκει που θελεις. (αυτο ισχυει και για αλλους ενισχυτες φυσικα)

Απο καινουρια (αν δεν ειχα ηδη αυτον που εχω) θα κοιταγα για τον JVM410JS που αναφερθηκε και πριν.
Ειναι οτι καλυτερο (κατα το προσωπικο μου γουστο) απο καινουριο marshall εμποριου, εχω ακουσει.




Αλλο ενα πραγμα που δειχνει ποσο διαφερουν τα γουστα ειναι οτι εμενα με απογοητευσε λιγακι εως πολυ ο JVM αλλα ηταν ο 50ρης. Τα ιδια και ο hot sauce που ανοιξε και thread για αυτο και τον βελτιωσε με γνωστες μοντες.


Ο πιο ημι εμετικος ηταν ο TSL 100...


Ο 900 τους σκοτωνει και τους δυο σε punch αν εχεις χωρο να τον ανοιξεις αλλα το συνηθισμενο ειναι οτι δεν εχεις! Χα χα sad but true.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #8 στις: 01/09/13, 23:35 »
Χαχαχα. Πολλές πληροφορίες που αγνοούσα tech!
Το thread για τον jvm το άνοιξα εγώ και όχι ο hot sauce.
Έκανα μοντες για ποιο δυναμικό ήχο μιας και ήταν πολύ κομπρεσαρισμενος. Είναι θέμα γούστου...
Όσων αφορά τον γενικότερο ήχο τελικά το πρόβλημα ήταν τα αστρωτα ηχεία. Πλέον είναι γλυκός ζεστός με definition.   Ζάχαρη το ενισχυτακι! ;)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #9 στις: 01/09/13, 23:40 »
Αλλο ενα πραγμα που δειχνει ποσο διαφερουν τα γουστα ειναι οτι εμενα με απογοητευσε λιγακι εως πολυ ο JVM αλλα ηταν ο 50ρης. Τα ιδια και ο hot sauce που ανοιξε και thread για αυτο και τον βελτιωσε με γνωστες μοντες.

Ο πιο ημι εμετικος ηταν ο TSL 100...

Ο 900 τους σκοτωνει και τους δυο σε punch αν εχεις χωρο να τον ανοιξεις αλλα το συνηθισμενο ειναι οτι δεν εχεις! Χα χα sad but true.
Ετσι ειναι τα γουστα.
Εμενα και να μου χαριζες 900αρη δεν θα τον επαιρνα.
Ειναι κατα την αποψη μου οτι χειροτερο εχει βγαλει η marshall (σε λαμπα).

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #10 στις: 02/09/13, 18:29 »
Χαχαχα. Πολλές πληροφορίες που αγνοούσα tech!
Το thread για τον jvm το άνοιξα εγώ και όχι ο hot sauce.
Έκανα μοντες για ποιο δυναμικό ήχο μιας και ήταν πολύ κομπρεσαρισμενος. Είναι θέμα γούστου...
Όσων αφορά τον γενικότερο ήχο τελικά το πρόβλημα ήταν τα αστρωτα ηχεία. Πλέον είναι γλυκός ζεστός με definition.   Ζάχαρη το ενισχυτακι! ;)


Σωστα εσυ ησουν! Εχω ζαλιστει λιγο. Αφου εχεις τη σειρα 2 θα σου πω και που οφειλοταν το ξυρισμα (περα απο τα μεγαφωνα που ισχυει παντου) αν και λογικα το ξερεις ηδη, το od καναλι ειναι κατα βαση βασισμενο συχνοτικα στο scooped καναλι (od2), το τεταρτο του JVM410. Λογικα η εκανες τις μοντες για περισσοτερα μεσαια (που το φερνουν προς το νουμερο 3 του 410) η τις plexi/800 mods.




Spyros delta, τον ενισχυτη (τον 900), τον χρησιμοποιουσα επι ενα χρονο στο προβαδικο και θα συμφωνουσα σχεδον 100% μαζι σου. Οταν επιτελους καναμε καλο live με τρελλη ενταση ανοιχτο, ε οκ, εκει αναθεωρησα. Ακαταλληλος δυστυχως για πιο κατω. Παιζει ρολο και η καμπινα. Η marshall επιμενει στα Τ75 εγω τα απεχθανομαι χαρακτηριστικα...Στο live μπορει να ειχε και V30 αλλα παντως εσκισε. Το ιδιο και σε αλλα live διπλα σε DSL2000 100ρη. Οταν με την ιδια κιθαρα επαιξα και τον TSL100, καταλαβα οτι ακομη και για τον 900, οσο πιο παλια με τη marshall, εχουν κατιτις...Παρεμπιπτοντως στον 900 υπαρχει ενα τρικακι που σπρωχνει φοβερα τον ηχο, οπως και στα valvestate και ειναι το buffer της λουπας, αρκει να την ενεργοποιησεις και γεμιζει ωραια.






Το JVM ειναι ενας πολυ καλος μοντερνος ενισχυτης ωστοσο. Αλλα και παλι δεν μου καθησε (επισημαινω οτι δεν εχει κανενα απο τα μειονεκτηματα του 900).
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/13, 18:32 από tech21man »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #11 στις: 06/09/13, 20:44 »
O 900 ουσιαστικα και χωρις πολλες λεπτομερειες ειναι ενας 800 με ενα onboard overdrive,μαλ***ες δηλαδη..
Παρε ενα 800αρι κ βαλτου εσυ μπροστα ενα η παρε παλιο Laney AOR ο οποιος ηχητικα μοιαζει με 800αρι μονο που εχει εξτρα 4η λαμπα στην προενυσχιση σαν boost αντι για την φθηνη λυση το clipping diode δηλαδη του 900αρι το οποιο μαλιστα ειναι κ κακιστο,σαν κινεζικο τζιτζικι ακουγεται.
 
Ακομη κ 90's Laneys σαν κ του PG κτλ ειναι καλυτεροι απο 900αρι ηχητικα παντα,ο 900αρης ακουγεται σαν "τενεκεδενιος" εαν μπορω να τον χαρακτηρισω καπως πιο "σοβαρα"  :)
Ισως σε μερικους να αρεσει,τι να πω γουστα ειναι αυτα.
 
Με 800αρη παλιο δυστυχως δεν εχω παιξει παρα μονο 2 φορες σε εντασεις σπιτιου και να πω την αληθεια δεν εδινα τον παλιο μου AOR γι'αυτον,μου αρεσε ομως,με ενα Blues Driver μπροστα κ ολα τερμα ανοικτα πλην volume ηταν πολυ καλος γι'αυτα που παιζω εγω.
Με καιν που εκανα 2 προβες k απογοητευτηκα εντελως,οπως κ με τον Vintage modern,Η πατατα..

 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/13, 20:53 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #12 στις: 06/09/13, 21:39 »
K.Dee γιατί με τον vintage modern απογοητεύτηκες? Τον είχα στα υτπ'όψην αλλά η marshall πρόλαβε και σταμάτησε την κυκλοφορία του.
Γενικότερα όμως τον εκθειάζουν όλοι. Δεν μπόρεσα να τον ακούσω ζωντανά, αλλά στο youtube όλα τα video που είδα μου άρεσαν εξίσου. Σε ρωτάω γιατί σκεφτόμουν την αγορά μεταχειρισμένου...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #13 στις: 06/09/13, 21:42 »
Τον 30ρη AOR εχεις?

Παρεμπιπτοντως μην ξεχνας οτι, το clipping diode overdrive που λες για τον 800, ειναι...κατ εξοχην η νο1 λυση επανω στον 800. Αλλα εχουν και αλλες κυκλωματικες διαφορες.

Ο 900 συγχωρει πολυ λιγοτερο απο αλλους marshall ενισχυτες. Ειναι αν θες ο πιο τρανζιστορ απο αυτους υπο την εννοια οτι θελει στακατο καθαρο παιξιμο και βγαζει αρκετα τα λαθη. Καποιοι αυτοι το λενε πιο στεγνο ηχο, εμενα προσωπικα μαρεσει, καθε ενισχυτης που παιρνω θελω να εχει καποια τετοια χαρακτηριστικα.

Με τους marshall, αν σαρεσει περισσοτερο ο vintage, πιο ζουμερος ηχος που συγχωρει, υπαρχουν αρκετα καλυτερα μοντελα απο αυτον οπως και ο laney GH. Αλλα η σωστη λεξη ειναι "καταλληλα". Δεν εχει ακριβως καλυτερο η χειροτερο.

Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ο 900 σκοτωνει σε υπερ υψηλη ομως ενταση με μια καλη 4x12...Ο john5 χρησιμοποιουσε τον απλο dual reverb επι καιρο live (οπως και laney vh100r!) και παντα εβγαινε καλα...Τον εχεις δοκιμασει τον 900 live σε εντασεις που να σου κουναει τα παντελονια?
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/13, 02:11 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #14 στις: 07/09/13, 01:18 »
Eχω 30αρη combo και 50αρα κεφαλη 8 knob(και αυτη συγκρινω με οποιο Μαρσαλ θελετε).
 
Μεγαφωνα χρησιμοποιω vintage 30,κοβουν καλα στην μιξη δεν μπλεκεσαι με τον μπασιστα σου,δεν ειναι τελεια εαν παιζεις μονος σου αλλα οι μεσαιοπριμες συχνοτητες τους βοηθανε να ταιριαξει καλα η κιθαρα στην μιξη.
 
O Laney GH ειναι ισως ο καλυτερος ενισχ για τα λεφτα του εαν σου αρεσει αυτο το στυλ.
 
Δεν μου αρεσει ο 900,εχω παιξει απειρες ωρες σε combo συνδεδεμενος με 212 καμπινα με κατι Eminence που τωρα μου διαφευγουν,σαν τενεκες τρανζιστορ οπως σωστα ειπες,κ φταιει το κακιστο on board OD που εβαλαν,τωρα οπως ειπες κ παραπανω ισως σε καποιους αυτο να αρεσει,εμενα δεν μου αρεσει.

Ποια ειναι η ενταση που επαιζες στον 900?
 
Διαφωνω καθετα κ μου κανει εντυπωση τσο σημειο που λες οτι ο vintage συγχωρει λαθη ενω ο εντελως compress ηχος του σχεδον τρανζιστορ ηχου του 900αρη δεν συγχωρει,μαλλον μπερδευεσαι γιατι συμβαινει ακριβως το αντιστροφο και γενικοτερα,οχι μονο στα παραδειγματα που αναφερουμε εδω.
 
Εαν εννοεις για τσιτα εντασεις,τοτε δεν εχει να κανει,ειτε ετσι ειτε αλλιως θα θελεις καποιο noise gate κτλ,τα 100 βατ αλλωστε εκει χρησιμευουν,δεν χρειαζεται να παιξεις τσιτα,αλλα καπου χανεται η ολη ιστορια με το "σπασιμο" του μεγαφωνου και το natural compress και distortion που παραγεται απο εκει.
 
Τελος παντων,ολα αυτα ειναι καθαρα να'χαμε να λεγαμε,αντε κ καλη συνεχεια παιδες.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/13, 01:27 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #15 στις: 07/09/13, 11:07 »
Οπως ειπα επαιζα σε υπερβολικα μεγαλη ενταση και τον χαρηκα. Ανοιχτο festival με καμια 600-700 ατομα και φυσικα τυμπανα. Τον επαιζα επι ενα χρονο στο στουντιο (ιδιο config) και ηταν πανω κατω οπως τον λες. Αλλα στο live μετρησε. Πολυ. Γενικα διαβαζα οτι συνηθως τους 900 τους θαβουν οσοι τους παιζουν σε χαμηλη ενταση, επι καιρο αυτο εκανα, τωρα θεωρω οτι ισχυει 100% το αντιθετο, ειναι παρα πολυ καλος ενισχυτης σε πολυ ψηλη ενταση.

Το οτι ενας ηχος ειναι compressed δε σημαινει οτι συγχωρει λαθη, ειδικα αμα δεν τον εχεις ξετιναξει στην παραμορφωση. Δεν χρησιμοποιω πολυ gain ειδικα σε υψηλη ενταση...Το ιδιο και με τον 900 τοτε. Μαλιστα εκανα δυο live σε τσιτα ενταση και ενα σε οχι πολυ ενταση. Στο τελευταιο δεν ακουγοταν το ιδιο καλα. Οταν λεω οτι vintage ηχοι κτλ συγχωρουν λαθη, το πιστευω απολυτα. Για μενα το παλιο στυλ marshall ηχου, ειναι ενδεικτικο. Δεν μου αρεσει μαλιστα ιδιαιτερα σε στυλ. Εχει εκεινη τη γλυκα, τα αρκετα μεσαια και τη χαλαροτητα στο μπασσο που για μενα, συγχωρουν λαθη. Σχεδον σα να μπλεκεται γλυκα η καθε νοτα (χωρις να λεμε για λασπη καμια σχεση).

Απλα σκεψου τη διαφορα μεταξυ mesa mark (κομπρεσσαρισμενος!), diezel (υπερ κομπρεσσαρισμενος!!!) που σε ξεμπροστιαζουν για πλακα και αλλων ενισχυτων. Ο 900 ειναι marshall, αλλα λοξοκοιταει προς τα εκει (σε συγκριση με τα πιο κλασσικα ηχωχρωματα). Τα 100 watt επι σκηνης, λαμπα-ξε λαμπα ειναι 100 watt και πιο πολυ στο chunk στο μπασσο τμημα του ηχου τα ενιωθα, ειναι αυτο που λεμε, την κιθαρα την εκανε "τοση" με το συμπαθειο!

Vintage 30 χρησιμοποιουσα επι καιρο και σε ανοικτες και σε κλειστες καμπινες και τα προτιμω ειδικα απεναντι στα 75...πραγματικα δεν ξερω αν ο ενισχυτης μου εχει V30 αυτη τη στιγμη γιατι εβγαινε και με 2 μεγαφωνα και ειναι closed back και βαριεμαι να τον ανοιξω!!! Ολα οσα λες ισχυουν για τις μεσαιο πριμες συχνοτητες και ειναι κοντα στα 2,7 Khz που ταιριαζουν μαθηματικα με το ressonance peak του sm57 στα 5,4+, αυτα τα δυο ειναι εγγυηση! Το βαζεις και πιο κοντα να παρει και μπασσο (το μικροφωνο στον ενισχυτη) και δε χρειαζεσαι καν τεραστια καμπινα, ελα που οι κιθαριστες ειναι το πιο καλομαθημενο ειδος στον πλανητη...Ομως εχει πολλα καλα μεγαφωνα εκει εξω τα οποια συνδυαζονται καλα με τα V30. Η ακομη δινουν ισορροπια η κατι διαφορετικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/13, 12:16 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #16 στις: 07/09/13, 23:26 »
Kαταλαβα τι εννοεις
 
Τα V30 τα πολυδιαφημιζουν κ οταν βλεπω κατι τετοιο συνηθως το αποφευγω,ειμαι φαν του underdog γενικοτερα,τα συγκεκριμενα ομως ειναι οτι πρεπει για κιθαρα,οταν παιζεις μονος σου δεν ειναι ωραια,καπως "ξερα" θα τα ελεγα κ με λιγα μπασα,αλλα οταν μπει το μπασο κ τα τυμπανα,αυτο ειναι..Δενει το γλυκο.
Οι Μαρσαλ ενισχυτες ηταν μεχρι το '80-'85,μετα τελειωσαν,υπαρχουν καλυτερες επιλογες με λιγοτερα χρηματα για αγγλικο ηχοχρωμα ..
(PV 5150/Laney GH & AOR)
 
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #17 στις: 08/09/13, 18:21 »
100. ( 900- 800 )
Σορρυ δεν μπορούσα να κρατηθώ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #18 στις: 09/09/13, 09:23 »
Kαταλαβα τι εννοεις
 
Τα V30 τα πολυδιαφημιζουν κ οταν βλεπω κατι τετοιο συνηθως το αποφευγω,ειμαι φαν του underdog γενικοτερα,τα συγκεκριμενα ομως ειναι οτι πρεπει για κιθαρα,οταν παιζεις μονος σου δεν ειναι ωραια,καπως "ξερα" θα τα ελεγα κ με λιγα μπασα,αλλα οταν μπει το μπασο κ τα τυμπανα,αυτο ειναι..Δενει το γλυκο.
Οι Μαρσαλ ενισχυτες ηταν μεχρι το '80-'85,μετα τελειωσαν,υπαρχουν καλυτερες επιλογες με λιγοτερα χρηματα για αγγλικο ηχοχρωμα ..
(PV 5150/Laney GH & AOR)


Συμφωνω απολυτα για τα V30!!! Μπορεις βεβαια να τα συνδυασεις, αλλα και live να βγεις παλι ενα μικροφωνο συνηθως βαζεις σε ενα μεγαφωνο...δε βαριεσαι. Να ειχες 500 live τη χρονια να χαμε να λεγαμε!!!

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #19 στις: 11/09/13, 16:23 »
O JCM 800 με την
Marshall 1960 BX 4x12 ή
[/size]
Marshall 1960 BV 4x12
[/size]
θα γούσταρα πάρα πολυ!!!
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #20 στις: 16/09/13, 02:41 »
Δυστυχώς η σειρά JCM900 έχει αποκτήσει "κακό" όνομα, μόνο και μόνο απο την dual reverb version.

O mkIII και ο SL-X είναι ωραιότατοι, κλασσικοί marshall ενισχυτές.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: jcm 800 vs jcm 900 ποιά η διαφορά???
« Απάντηση #21 στις: 17/09/13, 10:38 »
Προχτες ενας φιλος επαιξε σε ενα φεστιβαλ με ενα 2x12 dual reverb και κλασσικα, δεν του αρεσε καθολου. Ωστοσο, δεν πολυπαει η open back σε ενα τετοιο ενισχυτη και μαλιστα απο ενταση, τελικα δεν τον ανοιξε φοβερα. Τον εφτιαξε στα μονιτορ ο ηχοληπτης *τρια μονιτορ στον καθε μουσικο, αυτα ειναι!*




Εν παση περιπτωσει, μαρεσει παρα πολυ και ο dual reverb αν και με συγκεκριμενες κιθαρες και πολλη, παρα πολυ υψηλη ενταση. Ωστοσο το ιδιο ηταν και με τον JVM και με αλλους ενισχυτες. ...




Δυστυχως ο 900 (ολη η σειρα απο ο,τι λεγεται) ειναι το εντελως αντιθετο απο bedroom-bar ενισχυτη, κατι στο οποιο ο JVM για παραδειγμα διαπρεπει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
5501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/04, 21:53
από Johnie Darko
79 Απαντήσεις
59005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 13:40
από Jezus
28 Απαντήσεις
11159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 11:05
από Freedom (modeerf)
5 Απαντήσεις
3204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 09:40
από Evangelos 123
0 Απαντήσεις
2092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:43
από Lightstringer
11 Απαντήσεις
23654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 00:29
από Αλκιβιαδης
10 Απαντήσεις
4032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/08, 10:51
από hoba
7 Απαντήσεις
4417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/11, 12:06
από ibanezbass
17 Απαντήσεις
15359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 00:54
από odeon-mastering
19 Απαντήσεις
10150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus