Αποστολέας Θέμα: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour  (Αναγνώστηκε 9867 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #25 στις: 30/01/11, 19:42 »
Όχι ρε παιδιά και κακός δίσκος το Nostradamus...Μιλάμε για ατμόσφαιρα που θα ζήλευαν πολλά "ονομαστά" concept album της metal και έναν Halford, οκ πια να μην έχει φωνή, αλλά να κάνει παπάδες από πλευράς ερμηνείας. Το persecution π.χ. είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει από την εποχή του painkiller...!
Αχεμ... Κατά την άποψη μου ο δίσκος είναι πολύ αδύναμος. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έμεινε ούτε ένα κομμάτι μετά τις ακροάσεις, όλα ήταν τίγκα intro και fillers και μια απεγνωσμένη προσπάθεια να δημιουργηθεί κάπου ένα concept. Και δεν νομίζω ότι κανένα "ονομαστό" concept album θα είχε κάτι να ζηλέψει από το Nostradamus. Για μένα φάνηκαν πεντακάθαρα οι αδυναμίες τους να γράψουν έναν τέτοιο δίσκο και φάνηκε επίσης και η υποδοχή που του έκανε ο κόσμος που ήταν απλώς αδιάφορη, πέρασε και δεν ακούμπηκε. Όχι ότι το Angel of Retribution ακούμπησε πολύ αλλά νομίζω ότι ήταν αρκετά πιο αξιοπρεπής δίσκος και πιο τίμιος από το Nostradamus.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #26 στις: 30/01/11, 19:48 »
Όχι ρε παιδιά και κακός δίσκος το Nostradamus...Μιλάμε για ατμόσφαιρα που θα ζήλευαν πολλά "ονομαστά" concept album της metal και έναν Halford, οκ πια να μην έχει φωνή, αλλά να κάνει παπάδες από πλευράς ερμηνείας. Το persecution π.χ. είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει από την εποχή του painkiller...!
Αχεμ... Κατά την άποψη μου ο δίσκος είναι πολύ αδύναμος. Εμένα τουλάχιστον δεν μου έμεινε ούτε ένα κομμάτι μετά τις ακροάσεις, όλα ήταν τίγκα intro και fillers και μια απεγνωσμένη προσπάθεια να δημιουργηθεί κάπου ένα concept. Και δεν νομίζω ότι κανένα "ονομαστό" concept album θα είχε κάτι να ζηλέψει από το Nostradamus. Για μένα φάνηκαν πεντακάθαρα οι αδυναμίες τους να γράψουν έναν τέτοιο δίσκο και φάνηκε επίσης και η υποδοχή που του έκανε ο κόσμος που ήταν απλώς αδιάφορη, πέρασε και δεν ακούμπηκε. Όχι ότι το Angel of Retribution ακούμπησε πολύ αλλά νομίζω ότι ήταν αρκετά πιο αξιοπρεπής δίσκος και πιο τίμιος από το Nostradamus.

Διαφωνούμε ξεκάθαρα, αλλά...γι'αυτό το λένε τέχνη άλλωστε, σωστά?  ;)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #27 στις: 30/01/11, 20:37 »
άντε άντε!
σφαχθείτε και γεμίστε τον τόπο flames!!
το κοινό διψάει για αίμα!


















;D

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #28 στις: 31/01/11, 11:22 »
Τώρα αν μπορούν να γράψουν κάτι κοντά σε αυτά που γράφανε παλιά έχει καλώς, με τους πειραματισμούς έχουν δείξει ότι δεν το έχουν και πολύ, δεν είναι όλοι Steve Harris τι να κάνουμε.
Ε καλά είδαμε και τι άλμπουμ βγάζουν οι Maiden τώρα τελευταία. Αυτοί όμως και να πειραματιστούν δε μας πειράζει, οι Judas Priest να το κάνουν τους στήνουμε στα 5 μέτρα.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #29 στις: 31/01/11, 16:12 »
Ε καλά είδαμε και τι άλμπουμ βγάζουν οι Maiden τώρα τελευταία. Αυτοί όμως και να πειραματιστούν δε μας πειράζει, οι Judas Priest να το κάνουν τους στήνουμε στα 5 μέτρα.


Συμφωνω με αυτο!!


Και για την ιστορια,εμενα το nostradamus μου αρεσε.Φυσικα δε μπορει να συγκριθει με παλαιοτερες επιτυχιες,αλλα δε γινεται και μια ζωη να γραφουν painkiller!!Συγκρητικα με οτι κυκλοφορει τα τελευταια χρονια πιστευω πως στεκεται επαξια.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #30 στις: 31/01/11, 16:37 »
Ενταξει οι Judas priest δεν μπορουνε θεωρηθουν και ως η πλεον στασιμη μπαντα.Ακομα και το painkiller που αναφερεις παραπανω ενας πειραματισμος ηταν για αυτος μιας και ακολουθησαν την φορα των 90s και οχι μια 80ικη προσεγγιση.Αλλα και στα 70s ηταν εντελως διαφορετικη απο τους κλασικους 80s δισκους τους δινοντας στο πρωτολειο τοτε μεταλ την καλυτερη του υποσταση.Το προβλημα ειναι οτι αργοτερα στα 00s πλεον αυτο δεν τους εβγαινε..Δηλαδη και η δυαδα με τον ripper αλλα και το nostradamus δεν πετυχαν να διαβασουν την εποχη τους οπως εκαναν παντα οι Πριστ ενω αντιθετα το angel αν και τυπικος δισκος περιεχει κομματια που θα θυμαται καθε Πριστ φαν.Τελος παντων θεωρω οτι η ποιοτητα των δισκων τους αλλα και η ηλικια τους δειχνει οτι ειναι ωρα για εξοδο..Δεκτοι οι πειραματισμοι αλλα θα προτιμουσα να συνδυαζονται σε μεγαλο βαθμο με δικα τους στοιχεια και οχι να τρεχουν ανεπιτυχως πισω απο τις εξελιξεις.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ibanezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #31 στις: 31/01/11, 17:01 »
Ενταξει οι Judas priest δεν μπορουνε θεωρηθουν και ως η πλεον στασιμη μπαντα.Ακομα και το painkiller που αναφερεις παραπανω ενας πειραματισμος ηταν για αυτος μιας και ακολουθησαν την φορα των 90s και οχι μια 80ικη προσεγγιση.Αλλα και στα 70s ηταν εντελως διαφορετικη απο τους κλασικους 80s δισκους τους δινοντας στο πρωτολειο τοτε μεταλ την καλυτερη του υποσταση.Το προβλημα ειναι οτι αργοτερα στα 00s πλεον αυτο δεν τους εβγαινε..Δηλαδη και η δυαδα με τον ripper αλλα και το nostradamus δεν πετυχαν να διαβασουν την εποχη τους οπως εκαναν παντα οι Πριστ ενω αντιθετα το angel αν και τυπικος δισκος περιεχει κομματια που θα θυμαται καθε Πριστ φαν.Τελος παντων θεωρω οτι η ποιοτητα των δισκων τους αλλα και η ηλικια τους δειχνει οτι ειναι ωρα για εξοδο..Δεκτοι οι πειραματισμοι αλλα θα προτιμουσα να συνδυαζονται σε μεγαλο βαθμο με δικα τους στοιχεια και οχι να τρεχουν ανεπιτυχως πισω απο τις εξελιξεις.


Μα σιγουρα και ειχαν διαφορετικη προσεγγιση,απ το rocka rolla μεχρι σημερα εχουν κανει μεγαλες αλλαγες!!Ισως αυτο δεν ειναι και τοσο εμπορικο και ξεφευγει απο εναν πιο "σιγουρο" δρομο επιτυχιας πχ ac dc,motorhead κλπ που απ την αρχη μεχρι τωρα ειναι σαν να ακους copy paste με edit..


Εμενα μου αρεσε ολη τους η πορεια,καθε δισκος εχει κατι διαφορετικο.Ακομα και το turbo που ηταν αρκετα πειραματικο και πρωτογνωρο εχει κομματαρες μεσα.


Τεσπα,αν αποσυρθουν τωρα σιγουρα θα φυγουν με το κεφαλι ψηλα.Το nostradamus πιστευω σε καμια των περιπτωσεων δεν χαλαει την εικονα των priest.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #32 στις: 31/01/11, 17:16 »
Τώρα αν μπορούν να γράψουν κάτι κοντά σε αυτά που γράφανε παλιά έχει καλώς, με τους πειραματισμούς έχουν δείξει ότι δεν το έχουν και πολύ, δεν είναι όλοι Steve Harris τι να κάνουμε.
Ε καλά είδαμε και τι άλμπουμ βγάζουν οι Maiden τώρα τελευταία. Αυτοί όμως και να πειραματιστούν δε μας πειράζει, οι Judas Priest να το κάνουν τους στήνουμε στα 5 μέτρα.
Σίγουρα η τελευταία πιο πειραματική στροφή των maiden ήταν πιο πετυχημένη από την τελευταία των priest. Δεν στήνουμε προφανώς τους Priest σε ότι και να κάνουν. Άλλωστε το Painkiller που είναι από τα πλέον πετυχημένα album τους ήταν μια στροφή στον ήχο τους.

Το ζητούμενο είναι τι έδειξαν στον τελευταίο δίσκο, όχι τι έκαναν σε όλη τους την καριέρα. Το Nostradamus μπροστά στην ιστορία των priest θα είναι το τελευταίο που θα μνημονεύεται να είσαι σίγουρος. Αλλά επειδή μιλάμε για τη δεδομένη χρονική στιγμή και τις κινήσεις που τώρα κάνουν, κρίνουμε αυτό που συμβαίνει. ΚΑι αυτό που βλεπουμε είναι τους Priest να αποφασίζουν farewell tour και στα καπάκια να αποφασίζουν να κυκλοφορήσουν δίσκο αφού δνε πήγε καλά το Nostradamus.

Πάντως για το αν θα φύγουν με ψηλά το κεφάλι, σίγουρα θα φέυγανε με ψηλά το κεφάλι είτε βγάζανε δίσκο είτε όχι. Ξανάπα το Nostradamus πολύ πιθανόν να μην το θυμόμαστε μετά τον επόμενο δίσκο ή μετά την απόσυρση τους. Για άλλα πράγματα θα θυμόμαστε τους Priest.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #33 στις: 31/01/11, 17:46 »
Τώρα αν μπορούν να γράψουν κάτι κοντά σε αυτά που γράφανε παλιά έχει καλώς, με τους πειραματισμούς έχουν δείξει ότι δεν το έχουν και πολύ, δεν είναι όλοι Steve Harris τι να κάνουμε.
Ε καλά είδαμε και τι άλμπουμ βγάζουν οι Maiden τώρα τελευταία. Αυτοί όμως και να πειραματιστούν δε μας πειράζει, οι Judas Priest να το κάνουν τους στήνουμε στα 5 μέτρα.
Σίγουρα η τελευταία πιο πειραματική στροφή των maiden ήταν πιο πετυχημένη από την τελευταία των priest. Δεν στήνουμε προφανώς τους Priest σε ότι και να κάνουν. Άλλωστε το Painkiller που είναι από τα πλέον πετυχημένα album τους ήταν μια στροφή στον ήχο τους.

Το ζητούμενο είναι τι έδειξαν στον τελευταίο δίσκο, όχι τι έκαναν σε όλη τους την καριέρα. Το Nostradamus μπροστά στην ιστορία των priest θα είναι το τελευταίο που θα μνημονεύεται να είσαι σίγουρος. Αλλά επειδή μιλάμε για τη δεδομένη χρονική στιγμή και τις κινήσεις που τώρα κάνουν, κρίνουμε αυτό που συμβαίνει. ΚΑι αυτό που βλεπουμε είναι τους Priest να αποφασίζουν farewell tour και στα καπάκια να αποφασίζουν να κυκλοφορήσουν δίσκο αφού δνε πήγε καλά το Nostradamus.

Πάντως για το αν θα φύγουν με ψηλά το κεφάλι, σίγουρα θα φέυγανε με ψηλά το κεφάλι είτε βγάζανε δίσκο είτε όχι. Ξανάπα το Nostradamus πολύ πιθανόν να μην το θυμόμαστε μετά τον επόμενο δίσκο ή μετά την απόσυρση τους. Για άλλα πράγματα θα θυμόμαστε τους Priest.
Mε τη διαφορα οτι οι Μειντεν δεν καναν πειραματικη στορφη..Τα στοιχεια που ανεπτυξαν στους τελευταιους δισκους τα ειχαν ουτως η αλλως στη μουσικη τους και ειδικα στα 2 με Μπλειζ.Ηταν περισσοτερη εξελιξη και οχι πειραματισμος και αρα πιο safe επιλογη.

Επισης δισκος που ελαχιστα θα θυμομαστε απο Πριστ ειναι το point of entry ισως περισσοτερο και απο το turbo συγκινει αρκετους,λογω της ποζεριας που το διακατεχει. ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #34 στις: 31/01/11, 18:56 »
Αντικειμενικός δε μπορώ να είμαι γιατί προτιμώ τους Judas Priest από τους Maiden. Λογικό να μην άρεσε το Nostradamus σε κόσμο γιατί είναι CONCEPT. κι εμένα μου φάνηκε περίεργο στην αρχή αλλά μια χαρά άλμπουμ είναι. Δεν είναι το τυπικό JP αλλά σπουδαίο πράγμα.


Αν έχουν υλικό να μας δώσουν πολύ ευχαρίστως. Πιθανόν κι εγώ να μη θυμάμαι το Nostradamus μετά από το επόμενο αλλά δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι το κάνουν για τα χρήματα!!! Εξάλλου απ' ότι έχω διαβάσει, τα live θέλουν να σταματήσουν όχι να γράφουν μουσική. Άρα πού το πρόβλημα;
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #35 στις: 31/01/11, 19:22 »
. Λογικό να μην άρεσε το Nostradamus σε κόσμο γιατί είναι CONCEPT.
Πως βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Δεν αρέσουν τα concept albums στον κόσμο? Αυτός είναι ο λόγος που δεν άρεσε το Nostradamus?


Αν έχουν υλικό να μας δώσουν πολύ ευχαρίστως. Πιθανόν κι εγώ να μη θυμάμαι το Nostradamus μετά από το επόμενο αλλά δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι το κάνουν για τα χρήματα!!!
Δεν είπαμε ότι το κάνουν μόνο για τα χρήματα. ΚΑι προφανώς ευχαρίστως αν έχουν υλικό να μας δώσουν, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να το κρίνουμε, τόσο αυτό όσο και τις εμπορικές κινήσεις που κανουν για αυτό.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #36 στις: 31/01/11, 19:55 »
Δεν εννοώ αυτό ρε συ, απλά δεν κρίνεις ένα concept δίσκο όπως θα έκρινες ένα άλλο οποιοδήποτε άλμπουμ, πόσο μάλλον όταν είναι το μοναδικό στην καριέρα ενός συγκροτήματος. Εννοούσα ότι κόσμος που είχε συνηθίσει straightforward Judas Priest έως και το Angel of Retribution, ίσως στραβομουτσούνιασε στο Nostradamus.


Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ πιάστηκα στο θέμα ότι "δε μπορούν να είναι όλοι Steve Harris". Δε δέχομαι με τίποτα ότι οι JP κάνουν εμπορικά κόλπα ενώ ο Harris στάζει από πρωτοτυπία και φοβερές συνθέσεις (στα τελευταία άλμπουμ). Και ξαναλέω, είπαν ότι θα είναι το τελευταίο μεγάλο tour, εμείς μάλλον παρερμηνεύσαμε την ανακοίνωση και θεωρήσαμε ότι θα είναι και το τέλος του συγκροτήματος.


Ξαναδιάβασα την ανακοίνωση κι όντως, δεν έλεγε τίποτα για διάλυση του συγκροτήματος. Ο τόνος ναι το υπονοούσε αλλά δεν έλεγε ότι θα το διαλύσουν.
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #37 στις: 31/01/11, 20:10 »
Παιδιά διορθώστε με αν κάνω λάθος, δεν έχω ακούσει τα πάντα απο maiden αλλά, πότε πειραματίστηκε αυτό το συγκρότημα?  (εκτός από το seventh son?) Μια ζωή ό,τι ακούω από maiden είναι η κλασσική μανιέρα (αγαπημένη βέβαια και κορυφαία) πάντως μανιέρα...! Δε ξέρω, θεωρώ τους priest πολυ πιο ανοιχτό σε διαφορετικά πράγματα συγκρότημα...Κάτι που αποδείχτηκε άλλη μια φορά με το nostradamus όπως είχε γίνει και στο παρελθόν και με άλλα...Γιατί ουδεμία σχέση έχει το painkiller με το screaming for vengeance όπως και ουδεμία σχέση έχει το british steel με το sad wings of destiny. Είναι όμως ανελέητες δισκάρες και τα τέσσερα!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Τίτλοι Τέλους για Judas Priest με Farewell Tour
« Απάντηση #38 στις: 31/01/11, 21:30 »
Μην αρχισουμε αυτη τη συζητηση πλιιιιιιζ,τα λεμε τοσο ωραια για τους Πριστ..Γενικα σου προτεινω να ακουσεις.Iron Maiden-Piece of mind-Somewhere in time-Xfactor-Dance of death  και σιγουρα θα δεις μια εξελιξη η εστω αρκετα μεγαλη αλλαγη στον ηχο τους.Δεν θα ακουσεις ambient αλλα motorhead δεν τους λες σιγουρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/05, 21:28
από ερεβος
38 Απαντήσεις
12697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 14:56
από Spell@lchemist!
0 Απαντήσεις
1410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 08:19
από tinios
1 Απαντήσεις
3993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/09, 05:48
από Cristina
36 Απαντήσεις
11172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 18:32
από boxer
4 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 11:26
από Wise_One
11 Απαντήσεις
3996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/11, 22:55
από Ibanezos
6 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/11, 15:33
από Ibanezos
1 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/11, 08:15
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
3 Απαντήσεις
5019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 12:56
από tsirigotis