Αποστολέας Θέμα: Αυτά είναι τα Χριστούγεννα  (Αναγνώστηκε 2592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Αυτά είναι τα Χριστούγεννα
« στις: 24/12/12, 11:36 »
Μια ιδέα που τριγυρνούσε εδώ και κάποια χρόνια στο μυαλό μου.
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!
 ;D
https://soundcloud.com/nofuture-formeandyou/h57yhk1wxpeu
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αυτά είναι τα Χριστούγεννα
« Απάντηση #1 στις: 25/12/12, 22:16 »
Ωραία η ιδέα σου! Μ'άρεσαν οι στίχοι, με βρίσκεις σύμμφωνο, και εκτιμώ το ότι αυτή τη φορά οι στίχοι είναι ελληνικοί. Η μουσική για μια στιγμή μου θύμισε Panx Romana ("Συναγερμός"), κι αυτό δεν είναι κακό. Λίγο παραπάνω πρέπει να δουλέψεις κάποια φάλτσα, για όταν αποφασίσεις να το ξαναηχογραφήσεις.

Merry Crisis and a Happy New Fear!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτά είναι τα Χριστούγεννα
« Απάντηση #2 στις: 26/12/12, 16:31 »
Για το συνεργερμό, χμ, δεν έχεις και άδικο καθώς το συγκεκριμένο κομμάτι είναι 'καρφωμένο' στο μυαλό μου από 15 χρονών... ;) Ηφων'η συνεχίζει να φαλτσάρει ιδιαιτέρως στα ελληνικά, ε? Ξέρεις ενώ στην κιθάρα κάθε φορά που θα πατήσεις τη νότα ρε θα ακουστεί ίδια, η φωνή είναι μεγάλη φασαρία, δεν 'κοντρολάρεται' το ίδιο εύκολα και έτσι μια φορά σου βγαίνει όπως το έχεις στο μυαλό και την επομενη όχι. Άσε που στα ελληνικά γενικά δεν έχω φωνή καλή αλλά επιμένω γιατί μου φαίνονται πιο άμεσα, σε αγγίζει περισσότερο ένας στίχος στα ελληνικά παρά στα αγγλικά. Παρόλα αυτά είμαι ερωτευμένος με την αγγλική από παιδάκι. Θέλει δουλειά. Ευχαριστώ και πάλι και καλή σου χρονιά!
 ;D
Respect Existance or Expect Resistance

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Αυτά είναι τα Χριστούγεννα
« Απάντηση #3 στις: 26/12/12, 17:36 »
Γεια σου NGodNN. "Μια ιδέα που τριγυρνούσε εδώ και κάποια χρόνια στο μυαλό μου."
Εγώ πάλι θα έλεγα, πολλά χρόνια στο μυαλό μου. Κάθε φέτος και καλύτερα. Άλλωστε η γέννα του Χριστού, δεν είναι τίποτα άλλο από τη Γέννηση της Ελπίδας μέσα στο Βούρκο. Ο Βούρκος είναι υπαρκτός. Μάλιστα η Ελπίδα στο τέλος, δολοφονείται με άγριο τρόπο από τον Βούρκο. Αλλά η ελπίδα συνεχίζει να υπάρχει, όπως συνεχίζει να υπάρχει και ο βούρκος.Μία μάχη που άλλοτε έχει νίκες, άλλοτε ήττες, πότε από τη μία μεριά, πότε από την άλλη. Ακόμη και με σχεδόν πλήρη ανθρώπινη αεργία και από τις δύο μεριές, ο βούρκος και η ελπίδα παλεύουνε μέσα μας. Το όλο θέαμα μπροστά μας, είναι η έκφραση των σκέψεών μας σε πράξεις. Βέβαια τα Χριστούγεννα, όπως και πολλά άλλα, μας τα μάθανε και μας τα ταιριάξανε όπως θέλανε. Δύσκολο να βγεις από τον κύκλο, εκτός και σε σπρώξει η ανάγκη.
Μου άρεσε γενικά όλο το κομμάτι, σχεδόν ακέραιο και ολοκληρωμένο. Δε με χαλάνε, τα φάλτσα μιας και όλος ο τρόπος που τραγουδάς είναι παλαβιάρικος και δεν ξεχωρίζουν έντονα. Δεν έχω ασχοληθεί βέβαια με την Punk για να μπορώ να κρίνω εύστοχα, έχω ακούσει όμως κομμάτια από ελληνικά συγκροτήματα.
Χρόνια πολλά μαν!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης Σ.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • Punk Rock & Don't Stop!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτά είναι τα Χριστούγεννα
« Απάντηση #4 στις: 26/12/12, 23:02 »
Ωραία η ανάλυσή σου, συμφωνώ σε όλα. Απλά εγώ έγραψα 'εδώ και κάποια χρόνια' γιατί για μένα τα ...πάντα ξεκίνησαν το 2009 με το ΔΝΤ. Δηλ. πάντα ακούγαμε μέσω των τραγουδιών για φτώχεια, δυστυχία κτλ αλλά σε μεγάλο βαθμό ήταν θεωρητικά για τη χώρα μας. Λίγοι ήταν οι άστεγοι και το επίπεδο διαβίωσης ήταν υψηλό για τους περισσότερους. Μετά το ΔΝΤ όμως η ζωή χειροτερεύει κάθετα και αφορά όλο και περισσότερους, γι'αυτό και λέω 'τα φετινά χριστούγεννα', πιστεύω ότι από τώρα και στο εξής θα ρθούνε μαύρα χρόνια για όλους, εκτός από τους πολύ πλούσιους. Αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα... Καλή χρονιά!
 ;D

Respect Existance or Expect Resistance

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/05, 18:18
από pony
141 Απαντήσεις
37253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 21:10
από LILAKI
8 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 17:41
από Stergios Kourou
3 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 03:51
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
6 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 22:05
από x-versous
3 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 12:08
από mantinada
5 Απαντήσεις
9589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 12:40
από Alex Flouros
75 Απαντήσεις
33020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/10, 12:41
από freemind
15 Απαντήσεις
5282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/13, 18:24
από zeromancer
0 Απαντήσεις
8508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/13, 07:06
από Korgy