Αποστολέας Θέμα: D-sonic και split σε humbuckers.  (Αναγνώστηκε 2814 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
D-sonic και split σε humbuckers.
« στις: 14/03/08, 01:39 »
καλησπέρα σε όλους τους συνάδελφους πέρα ως πέρα!

λοιπόν.. έχω 2 απορίες..

1.η πρώτη έχει να κάνει με τον bidge μαγνήτη της Ibanez μου τον D-sonic..
όταν μου τον έβαλε ο μάστορας τον τοποθέτησε όπως προβλέπεται από την dimarzio δηλαδή με την μπάρα προς τον καβαλάρη..
πρόσφατα όμως είδα ότι στο site της dimarzio, συστήνεται αυτή η τοποθέτηση για χαμηλά κουρδίσματα και βαριά παιξίματα και ότι ανάποδα(με τις βίδες στον καβαλάρη) είναι για σόλα και επίσης είναι λίγο πιο μουντός!! επειδή λοιπόν προτιμάω το δεύτερο δοκίμασα να τον γυρίσω αλλά δεν έφταναν τα καλώδια!! θέλουν 2-3 πόντους προέκταση αλλά δεν ξέρω αν το κάνω μήπως χαθεί ήχος απ τις extra κολλήσεις...
Δώστε συμβουλές και γνώμες πάνω σ αυτό!!


2.Η δεύτερη έχει να κάνει με το splitάρισμα των μαγνητών μου.. έχω όπως σας είπα τον D-sonic Bridge, τον μαμίσιο Ibanez middle single-coil, και τον Paf Classic neck.. έχουν 4 καλώδια και μπορούν να splitαριστούν αλλά θέλω να μου πείτε πόσο περίπου θα μου πάει η δουλειά είτε πάω σε τεχνικό είτε μόνος μου και επίσης αν το κάνω μόνος μου τι πρέπει να προσέξω, και πού θα βρω τέτοιο knob στην Ελλάδα..
τέλος ποιο knob θα είναι push-pull? μόνο με το volume γίνεται?? αν γινόταν στο tone ίσος να με βόλευε περισσότερο!!

thanks guys!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/08, 02:53 από if_it_is? »

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: D-sonic και split σε humbuckers.
« Απάντηση #1 στις: 14/03/08, 23:25 »
1)Καταρχην εγκαθιστωντας τον D-Sonic με τη μπαρα προς το μανικι δεν ακουγεται καθολου μουντος,πιο γεματος ηχος ναι αλλα οχι μουντος (εγω ετσι τον εχω),τσεκαρε και το eq σου,οπως και τα ποντεσιομετρα σου τα οποια εχουν και το ρολο φιλτρου
Αν βαλεις προεκτασεις στα καλωδια δεν νομιζω οτι θα ειναι αισθητες οι οποιες απωλειες

2)Οι μαγνητες σου σπλιταρουν και τωρα οταν βαζεις τον επιλογεα στη θεση οπου θα παιξει με καποιον αλλο οπως πχ τον middle single coil,εκτος αν εχει γινει διαφορετικη καλωδιωση
Αν καταλαβα καλα θες να βαλεις ενα push-pull ποντεσιομετρο για να σπλιταρει και να παιζει ενας μαγνητης μονος του?Μπορει να ειναι οποιο θελεις το ποντεσιομετρο που θα κανει αυτη τη δουλεια,τετοια βρισκεις σχεδον στα περισσοτερα καταστηματα

Η συμβουλη μου ειναι να την πας στον τεχνικο σου,ειδικα αν δεν εχεις καθολου εμπειρια απο αυτα,το κοστος δεν ειναι μεγαλο,θα συζητησεις μαζι του τι ακριβως θες να κανεις και θα βρειτε την καλυτερη λυση για σενα,οι δυνατοτητες ειναι πολλες με εναν πενταθεσιο επιλογεα και ενα push-pull

Τωρα αν επιμενεις να το κανεις μονος,να ξερεις οτι θελει αρκετο ψαξιμο στην αρχη,υπαρχουν πολλα site με σχεδιαγραματα που θα σε βοηθησουν οπως το guitarelectronics.com,αλλα πρωτα διαβασε,μαζεψε οσο πιο πολλες πληροφοριες μπορεις και οταν το ολο πραγμα αρχιζει να γινεται πιο ξεκαθαρο,που θα γινει,δοκιμασε το!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/06, 18:43
από juliad
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 19:28
από myster maze
6 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/09, 02:05
από Aggelos_chem
2 Απαντήσεις
2848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 13:44
από Neikos
5 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
2568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:27
από Alexisonfire
2 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/11, 22:47
από theodoropoulos
5 Απαντήσεις
3360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/13, 18:58
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/15, 21:00
από saved
2 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 17:15
από AnimaPura