Αποστολέας Θέμα: Humbuckers & 50Hz hum!  (Αναγνώστηκε 10603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Humbuckers & 50Hz hum!
« στις: 06/02/17, 10:47 »
Καλημέρες!
λοιπόν χθες το βράδυ έκανα ένα εκτενες τεστ θορύβου, υπο φουλ gain, + wahwah + signal boost.
Single coil έχω μόνον ένα τον DMZ Blaze (mid pos - ibanez uv70p). Οι Humbuckers είναι σε Ibanez uv70p (DMZ blazes), Ibanez arz800 (EMG 81/60), Carvin dc135 (DMZ SuperDist/Air Norton S), Kramer 210 (EMG 85/81). Αποτελέσματα , απο τους πιο θορυβώδεις στους πιο αθόρυβους:

1) DMZ Blaze-7 Single coil (αναμενόμενο) - ibanez uv70p middle (pos 3)
2) συνδιασμός DMZ Blaze-7 Single coil / coil split DMZ Blaze-7 bridge/neck - ibanez uv70p  (pos 2,4) - το βάζω για λόγους συγκρισης, καθότι θεωρείται "humbucking position"
3) EMG 81 (Πολυ κοντά στο 2) - Kramer 210 neck
4) EMG 81 (πολύ πολύ κοντά στο 3) - Ibanez arz800 bridge
5) EMG 60 - Ibanez arz800 neck
6) EMG 85 (κοντά στο 5)- Kramer 210 bridge
7) DMZ Super Distortion - Carvin dc135 bridge
8 ) DMZ Blaze-7 bridge - ibanez uv70p bridge
9) DMZ Blaze-7 neck - ibanez uv70p bridge
10) DMZ Air Norton S - Carvin dc135 neck

οι 9, 10 είναι πρακτικά εντελώς αθόρυβοι, ανεξαρτήτως συνθηκών.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/17, 10:51 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #1 στις: 06/02/17, 14:48 »
Αυτα τα αποτελεσματα στα εβγαλε καποιο software να υποθεσω,ε?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #2 στις: 06/02/17, 15:26 »
Αυτα τα αποτελεσματα στα εβγαλε καποιο software να υποθεσω,ε?

το αυτί!! το καλύτερο software!! δεν έχω καιρό για κυματομορφές, το ίδιο θα έδειχναν. Ξέρεις τι είναι να παίζω κιθάρα και ταυτοχρόνως να κάνω με την κόρη μαθηματικά, με τον γιο γραμματική, να συζητάω φιλοσοφία με την γυναίκα για τις γεωπολιτικές αλλάγες στον κόσμο και τα βαλκάνια, και να έχω και στο νου την επόμενη μόντα   ? είναι βαρύ το φορτίο του παντρεμένου  ;D

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #3 στις: 06/02/17, 16:08 »
Πολυεργαλείο είσαι ρε panixgr! Ελβετικός σουγιάς... και λίγα λέω!  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #4 στις: 06/02/17, 16:10 »
Ορε πείτε τπτ για τους μαγνήτες? Σας φαίνονται λογικά αυτά? Οι EMG 81 ΤΟΣΟ πιο θορυβώδεις?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #5 στις: 06/02/17, 16:33 »
Κατά τη γνώμη μου κάτι πάει λάθος μου φαίνεται, αποκλείεται να είναι τόσο θορυβώδες οι EMG και δεν μένω στο τι λένε στα χαρτιά, αλλά από προσωπική χρήση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα ηλεκτρικά του σπιτιού; (μου έχει τύχει για αυτό λέω). Για τους υπόλοιπους γνωρίζω καλά μόνο το Super Distortion, που όντως ο μαγνήτης για αυτό που είναι είναι αθόρυβος. Κάτι παίζει με τους EMGs θεωρώ. Μου κάνει εντύπωση γιατί τους έχω σε αρκετές κιθάρες, είτε από το εργοστάσιο είτε τους έχω αλλάξει εγώ, και όσο περίεργο και αν φαίνεται για κάποιο λόγο, όπου ήταν εργοστασιακοί είναι αισθητά πιο αθόρυβοι (τρανό παράδειγμα η Jim Root tele με 81/60 set που είναι ο ορισμός της ησυχίας). Γενικά με τους EMGs ενώ τους γουστάρω πολύ μου έχουν δημιουργήσει τέτοια προβλήματα στο παρελθόν -ανεξήγητα- και με φοβίζει η αξιοπιστία τους ή οι ικανότητες όσων έχουν/με ασχοληθεί με τα ηλεκτρικά μου :P


*Ξέχασα να αναφέρω ότι σε όσες κιθάρες έχω EMGz ο 81 παίζει παντού με παρτενέρ είτε τον 60 είτε τον 85 ή και τον 81.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/17, 16:49 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #6 στις: 06/02/17, 16:35 »
Αν το εβαζες αυτο στο talkbass forum μαζι με κηματογραφη,θα λεγανε φταει οτι δεν τον βιδωσες σωστα  :P
Εμεις εδω ως πιο προσγηομενοι αλλα και σωβαροι,βασικα αυτο.Δεν λεμε γιατι ειμαστε σωβαροι.Και απο το να πουμε καμια πατατα,δεν μηλαμε (τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν σκεφτικα κατι.Απλα ειχα περιεργια αν δουλεψες software ποιο ειναι  ;D )
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #7 στις: 06/02/17, 16:48 »
Αν το εβαζες αυτο στο talkbass forum μαζι με κηματογραφη,θα λεγανε φταει οτι δεν τον βιδωσες σωστα  :P
Εμεις εδω ως πιο προσγηομενοι αλλα και σωβαροι,βασικα αυτο.Δεν λεμε γιατι ειμαστε σωβαροι.Και απο το να πουμε καμια πατατα,δεν μηλαμε (τουλαχιστον εγω προσωπικα δεν σκεφτικα κατι.Απλα ειχα περιεργια αν δουλεψες software ποιο ειναι  ;D )

audacity αλλά διάβασε παρακάτω.....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #8 στις: 06/02/17, 16:52 »
Οκ αν και προσπαθω να εξυπιρετιθω με το room eq wizzard,δεν τα καταφερνω καθολου..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #9 στις: 06/02/17, 16:52 »
Κατά τη γνώμη μου κάτι πάει λάθος μου φαίνεται, αποκλείεται να είναι τόσο θορυβώδες οι EMG και δεν μένω στο τι λένε στα χαρτιά, αλλά από προσωπική χρήση. Μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα ηλεκτρικά του σπιτιού; (μου έχει τύχει για αυτό λέω). Για τους υπόλοιπους γνωρίζω καλά μόνο το Super Distortion, που όντως ο μαγνήτης για αυτό που είναι είναι αθόρυβος. Κάτι παίζει με τους EMGs θεωρώ. Μου κάνει εντύπωση γιατί τους έχω σε αρκετές κιθάρες, είτε από το εργοστάσιο είτε τους έχω αλλάξει εγώ, και όσο περίεργο και αν φαίνεται για κάποιο λόγο, όπου ήταν εργοστασιακοί είναι αισθητά πιο αθόρυβοι (τρανό παράδειγμα η Jim Root tele με 81/60 set που είναι ο ορισμός της ησυχίας). Γενικά με τους EMGs ενώ τους γουστάρω πολύ μου έχουν δημιουργήσει τέτοια προβλήματα στο παρελθόν -ανεξήγητα- και με φοβίζει η αξιοπιστία τους ή οι ικανότητες όσων έχουν/με ασχοληθεί με τα ηλεκτρικά μου :P


*Ξέχασα να αναφέρω ότι σε όσες κιθάρες έχω EMGz ο 81 παίζει παντού με παρτενέρ είτε τον 60 είτε τον 85.

περι EMG κάποια πράγματα :
1) 3 καλώδια έχουν. Αν μπερδέψεις μπαταρία με hot δεν παίζουν. Αν παραλείψεις κάποια σύνδεση δεν παίζουν. Δηλ, Αν βγάζουν μουσική τότε είναι συνδεδεμένοι σωστά. Γείωση η γέφυρα δεν θέλει με τους EMG , για όποιον κοιτάει εκεί να βρεί το πρόβλημα
2) και οι 2 οι 81 και στις 2 κιθάρες κάνουν θόρυβο υπο αντίξοες συνθήκες , στην μια κιθάρα είναι και μαμίσιοι
3) Ο θόρυβος είναι ανυπόφορος όταν συμβαίνουν και τα 3 παρακάτω :
- τα απογεύματα
- στο συγκεκριμένο  δωμάτιο.
- υπό τρελό gain

Εσύ φίλε είσαι απο Μακεδονία σωστά? Αλλιώς εσείς αλλιώς το αστικό περιβάλλον στην Αθήνα
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/17, 16:53 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #10 στις: 06/02/17, 16:55 »
Ακόμη πιο βόρεια, πάνω Θράκη (Κομοτηνή) Ναι αυτό λέω, ότι ρεύματα, συχνότητες δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (ακόμα και το καλώδιο που χρησιμοποιείς) παίζει το ρόλο του στο γενικό θόρυβο.
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #11 στις: 06/02/17, 17:08 »
Γενικά, για τους EMG, ακούω / διαβάζω ότι είτε είναι πολύ αθόρυβοι είτε πολύ θορυβώδεις (από άποψη hum / noise μιλάμε, όχι output...  ;D )

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Humbuckers & 50Hz hum!
« Απάντηση #12 στις: 06/02/17, 17:30 »
Γενικά, για τους EMG, ακούω / διαβάζω ότι είτε είναι πολύ αθόρυβοι είτε πολύ θορυβώδεις (από άποψη hum / noise μιλάμε, όχι output...  ;D )

τα περί αθόρυβων δεν ξέρω είναι και internet-ική προπαγάνδα. Φανερά ο 81 είναι unbalanced οσον αφορά τα 2 coils του.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/05, 04:06
από Dimitris Ntinas
8 Απαντήσεις
10422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/06, 16:40
από oneofthem
1 Απαντήσεις
2814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 23:25
από Serviani
3 Απαντήσεις
2882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 19:28
από myster maze
5 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/10, 01:25
από jim.ni
5 Απαντήσεις
5115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 21:00
από jkstigma
8 Απαντήσεις
4239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 12:11
από Guitar Fan
5 Απαντήσεις
14808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/17, 21:52
από Απόλλων
38 Απαντήσεις
13942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/18, 22:24
από modfori