Αποστολέας Θέμα: Πεταλιέρα σε κονσόλα  (Αναγνώστηκε 4369 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Πεταλιέρα σε κονσόλα
« στις: 08/03/10, 18:58 »
Βασική απορία για live...
Αν δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω δυνατό-καλό ενισχυτή ,και η λύση μικρού με μικρόφωνο μπροστά ακούγεται σάπια,πόσο καλό ή κακό θα είναι το ηχητικό αποτέλεσμα μιας modelling πεταλίερας πχ vox tonelab st καρφί στην κονσόλα?
(ας αφήσουμε το πρακτικό θέμα της πεταλίερας αυτής για live)
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #1 στις: 08/03/10, 19:08 »
Μια χαρά θα ακούγεται κάτω. Το θέμα είναι τι θα ακούς εσύ εφ'όσον δε θα έχεις ενισχυτή ως monitor. Θα χρειάζεσαι ένα monitor για αποκλειστική προσωπική χρήση. Στο οποίο μάλιστα η κιθάρα σου δε θα ακούγεται και πεντακάθαρα αν το "φορτώσεις" με άλλες πηγές (φωνή, τύμπανα, μπάσο, τέλος πάντων όποιους από τους συμπαίκτες σου θέλεις να ακούς). Συνεπώς αφήνεσαι μάλλον στην καλή θέληση του ηχολήπτη/"μηχανηματά", να σου φτιάξει αξιοπρεπή ήχο πάνω. Και οι Έλληνες ηχολήπτες/μηχανηματάδες που ασχολούνται με μικρομεσαία λάιβ δε φημίζονται για την καλή τους θέληση έναντι των κιθαριστών, ούτε για την ποσότητα και ποιότητα των monitor τους.
Εν συντομία, εξασφάλισε τουλάχιστον ότι θα έχεις δικό σου monitor.
Για τι είδους χώρο μιλάμε; Ποιος μικρός ενισχυτής δε θα ακούγεται καλά με μικρόφωνο (βασικό αυτό);
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #2 στις: 08/03/10, 19:23 »
Μάλιστα...Για τον χώρο παρ'όλο που υποτίθεται θα παίξουμε σχετικά σύντομα δεν έχω ενδιαφερθεί να ρωτήσω :P. Αλλά προφανώς δεν θα είναι το οακα αλλά κάτι μικρομεσαίο όπως ανέφερες...
Ο ενισχυτής είναι ένας marshall 15mg.Σε σπιτικές εντάσεις στα καθαρά τρώγεται.Στην πρόβα σκέτος δεν ακούγεται. Με μικρόφωνο ακούγεται πολυ καλύτερα,αλλά στην παραμόρφωση σαπίλα.Και επίσης υστερεί σε χρηστικότητα...βάλε-βγάλε παραμόρφωση,κλείσε το εφε κτλ...
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #3 στις: 08/03/10, 19:28 »
Ο συγκεκριμένος Marshall δε θα σε καλύψει σε λάιβ ούτε ως monitor, έτσι κι αλλιώς.
Αν πρόκειται για μαγαζί, πολύ πιθανόν να έχουν κάποιον ενισχυτή κιθάρας.
Πάντως, η ποιότητα του ήχου είναι "το α και το ω" σε ένα λάιβ. Αν το λάιβ έχει ήδη κλειστεί, μάθε...χθες το είδος του χώρου και τι μηχανήματα θα υπάρχουν (ενισχυτές, μόνιτορ κλπ.). Αν δεν έχει κλειστεί, απλά απαιτείστε από τους διοργανωτές να προμηθευτούν τα απαραίτητα μηχανήματα (αν και ο κάθε κιθαρίστας καλό είναι να κουβαλάει τον ενισχυτή του).
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/10, 19:31 από themos »
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #4 στις: 08/03/10, 19:45 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όντως θα ήταν καλό να ξέρω οτι θα έχω μια σίγουρη λύση για το τέλος πχ. του ενισχυτή.
Η καλυτερη λύση βέβαια θα ήταν να πάρω έναν ενισχυτή της προκοπής,να έχω και το switchακι του και ολα μια χαρα.Απλά απορρίπτεται για αρκετούς λόγους.
Ομως εκτός απο το λάιβ,σκεφτόμουν την πεταλίερα και για τις πρόβες. Δεν κάνουμε πρόβα σε studio,και ενώ ο ένας έχει λύση ενισχυτή,εγω με τον 15ρη δεν βολέυομαι.Οπότε ο ήχος είναι χάλια και χάνω και σε ευχαρίστηση αλλάζοντας συνέχεια κουμπάκια και ποτενσιόμετρα.
Οπότε έκτός της χρησιμότητας στο λάιβ,θα εκανε την πρόβα λίγο πιο user-ear-friendly.
Για την πεταλιέρα που ανέφερα έχεις κάποια γνώμη?Η να προτείνεις κάποια άλλη σε παρόμοια τιμη?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #5 στις: 08/03/10, 19:57 »
Στο χώρο που κάνετε πρόβες έχετε σύστημα P.A. (κονσόλα και ηχεία) ώστε να περνάει εκεί η πεταλιέρα; Ακόμη και αν έχετε, μην περιμένεις να ακούς καθαρά τι παίζεις χωρίς μόνιτορ (αν έχετε και μόνιτορ εκεί που κάνετε πρόβες, να έρθω κι εγώ; ;D).
Στη θέση σου αν είχα τα χρήματα, δε θα επένδυα σε οποιαδήποτε πεταλιέρα αλλά σε έναν ελαφρύ και δυνατό ενισχυτή- αν θέλεις εξήγησέ μου τους λόγους που απορρίπτεις τη λύση ενισχυτή.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #6 στις: 08/03/10, 20:05 »
Μπάα μόνιτορ δεν έχουμε! Κονσόλα και 2 ηχεία. Για κάποιες πρόβες έπαιζα κατευθείαν στην κονσόλα με ένα πετάλι,αλλά τελικά αποφάσισα πως δεν θέλω να τον ξανακούσω αυτόν τον ήχο :P
Χμ...πρόχειρα,φαντάζομαι πως η πεταλιέρα θα μου ερχόταν φθηνότερα.Επίσης επειδή δεν ξέρω κατα πόσον θα παίζω για αρκετό καιρό με τα παιδιά που παίζω τώρα ίσως ενας δυνατός ενισχυτής θα ήταν κακή επένδυση και ψιλοάχρηστος για εμένα μετά.
Για πες όμως κανεναν ελαφρύ και δυνατό ενισχυτη. Γιατί πάντα υπάρχει και η περίπτωση να σκέφτομαι λάθος!
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #7 στις: 08/03/10, 22:05 »
Σορυ που μπαίνω σφήνα παιδες..  :)

Θα έλεγα πως η αγορά ενος ενισχυτή δεν είναι άχρηστη επένδυση. Θα σε βοηθήσει να βρεις την ταυτότητα και τον ήχο σου και θα σε κάνει πιο ευέλικτο σε πρόβες και live στο μέλλον. Ακόμα και στο σπίτι θα τον χαρείς αρκετά . Με μία πεταλιέρα μόνο , θα έχεις πάντα το θέμα του μόνοτορ να λύσεις.
Υπάρχουν αρκετές οικονομικές λύσεις ανάλογα με το είδος που παίζεις.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #8 στις: 08/03/10, 22:28 »
Σίγουρα ο ενισχυτής είναι κάτι βασικό όσο και η κιθάρα! Απλά ακόμα και τον 15ρη στο σπίτι δεν τον έχω ανοίξει ποτέ πάρα πολύ.Πόσο μάλλον έναν μεγαλύτερο που θα μπορεί να βγάλει και λαιβ.Και σκέφτομαι οτι υπάρχει και η προοπτική μετα το λάιβ αυτό να μην ξαναπαίξω. Οπότε θα μου μείνει αμανάτι για το σπίτι ένας ενισχυτής που θα τον έχω μόνιμα στο 0,5? Θα έχω βέβαια ήχο κτλ που με τον μικρό ούτε που θα φανταζόμουν αλλά...
Ενώ πες με την πεταλίερα βγάζω οτι πρόβες έχω να κάνω και το ευχαριστιέμαι,βγάζω το λαιβ και αν σταματήσω εκέι,μου μένει η πεταλιέρα που θα την χρησμοποιώ και μόνος μου πιο ανετα απο οτι τον ενισχυτη...Αν πάει πιο σοβαρά τοτε θα πω οτι ναι χρειάζομαι ενισχυτή για τον ήχο μου πια...
Είναι ενα δίλλημα...

Όσο για το είδος,ξένα ροκ κυρίως παίζουμε. Μόνος μου παίζω περισσότερο blues..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/10, 22:30 από Nero »
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #9 στις: 09/03/10, 01:24 »
Περίπου πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις;
Ό,τι ενισχυτή και να πάρεις, άρχισε να κοιτάς μοντέλα με 1Χ12 ηχείο, που σε γενικές γραμμές αποτελούν τη χρυσή τομή στη συνάρτηση ένταση-βάρος.
Εάν χρειάζεσαι πολλά εφφέ πέραν ενός reverb και της παραμόρφωσης (που υπάρχουν στην πλειοψηφία των 1Χ12 combo), κοίτα modelling ενισχυτές (θα έχεις μία "πεταλιέρα" ενσωματωμένη στον ενισχυτή.
Εάν όμως έχεις ή σκοπεύεις να πάρεις και πετάλια, ή αν χρειάζεσαι μόνο τα βασικά, μπορείς ανάλογα με το budget σου να κοιτάξεις λαμπάτους (15-20 watt) και τρανζίστορ (έως 60 watt) ενισχυτές. Αυτούς δε θα τους παίζεις βέβαια πολύ υψηλά στο σπίτι, αλλά τα περί 0,5 είναι υπερβολές (και με τους δύο 15άρηδες λαμπάτους μου παίζω άνετα με gain/drive 2 και master 4 ή 5 στο σπίτι).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #10 στις: 09/03/10, 11:47 »
Κοίτα αφού δεν ήταν στις επιλογές μου, φαντάζομαι όσο θα κάνει η πεταλίερα και κάτι παραπάνω...πχ 250-300 ευρω..
Μπορέις να μου πείς κάποιον συγκεκριμένο για κάθε κατηγορία που ανέφερες?
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #11 στις: 09/03/10, 13:10 »
Από τα φτηνότερα προς τα ακριβότερα:
-Laney LX65R - τρανζίστορ, 65 Watt, reverb, (foot)switchable drive channel κλπ. - 171 Ευρώ. Πολύ καλός για τα λεφτά του, άριστη συνεργασία με πετάλια, αρκετά δυνατός.
http://www.dv247.com/guitars/laney-lx65r-guitar-amp-combo--35583

-Ibanez TBX65R - ίδια περίπου specs στα 214 Ευρώ. Με το συγκεκριμένο δεν έχω παίξει, αλλά αξίζει μια δοκιμή στη συγκεκριμένη κατηγορία.
http://www.dv247.com/guitars/ibanez-tbx65r--50318

-Fender FM 65 DSP - τρανζίστορ με κάποια digital effects στα 224 Ευρώ. Είχα τον FM212R (μεγαλύτερος χωρίς τα εφφέ) που είχε ΟΚ καθαρά για τα λεφτά του.
http://www.dv247.com/guitars/fender-fm-65-dsp-guitar-amp-combo--46360

-Peavey Bandit 112 - τρανζίστορ, 80 Watt με footwsitchable drive κι αυτός & διαφορετικά "voices" (vintage/modern/high gain κλπ.) σε κάθε κανάλι - 225 Ευρώ. Κατά πάσα πιθανότητα ο καλύτερος από τους παραπάνω στα "βρώμικά" του.
http://www.dv247.com/guitars/peavey-bandit-112-guitar-amp-combo--29981

-Vox VT50 Valvetronix - modelling 50 Watt με λάμπα στην τελική ενίσχυση, ένα σωρό προσομειώσεις - 240 Ευρώ.
http://www.dv247.com/guitars/vox-vt50-valvetronix-50w-guitar-amp-combo--57459

-Epiphone Valve Senior - λαμπάτος 18 Watt, ακούγονται πολύ καλά λόγια αλλά δεν τον έχω δει πουθενά στην Ελλάδα. Αλλά για μόλις 274 Ευρώ πρέπει να είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές. Προσοχή, εδώ μιλάμε για ένα κανάλια με Gain και Master control (όπως στους περισότερους λαμπάτους αυτής της κατηγορίας). Πιθανολογώ επίσης ότι πρέπει να είναι αρκετά βαρύς (~20 κιλά).
http://www.dv247.com/guitars/epiphone-valve-senior-ii-guitar-amplifier-combo--62733

-Laney Cub12 - λαμπάτος 15 Watt, αντίστοιχα specs, χωρίς reverb, επίσης δεν τον έχω δει (μήπως τον έχει ο Νάκας; ) - 274 Ευρώ.
http://www.dv247.com/guitars/laney-cub12--71409

-Peavey Windsor Studio - επίσης λάμπα 15 Watt, υποτίθεται για στουντιακή χρήση, αλλά φαντάζομαι σε βγάζει επίσης μια χαρά live -284 Ευρώ.

-Laney Cub12R - ίδιος με τον παραπάνω με reverb - 307 Ευρώ.

Όπως βλέπεις, έχεις πολλές επιλογές. Δική μου γνώμη είναι να ψάξεις και στα μεταχειρισμένα. Επίσης, κάτω από 300 Ευρώ στο dv και στον thomann πρέπει να υπολογίσεςι γύρω στα 20 Ευρώ μεταφορικά.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Nero

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm on fire!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα σε κονσόλα
« Απάντηση #12 στις: 09/03/10, 13:20 »
Να σαι καλα. Ήσουν κατατοπιστικότατος. Τι να πω,θα τους κοιτάξω και ίσως με συμφέρει περισσότερο μια τέτοια λύση!
I want you, I need you, I gotta be near you
Ooh, I got a strange kind of woman

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 12:26
από Winmmisterakias
15 Απαντήσεις
17143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 21:30
από Arg0
10 Απαντήσεις
4404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 14:48
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/09, 12:53
από Fteo
5 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/09, 21:12
από gers
7 Απαντήσεις
2852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 13:04
από odeon-mastering
15 Απαντήσεις
10674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 00:44
από tech21man
1 Απαντήσεις
1792 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 19:38
από Korgy
3 Απαντήσεις
2276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 17:15
από zeoy
3 Απαντήσεις
6913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/17, 21:08
από vegos