Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για ενισχυτη-ενεργοποιώντας την παραμόρφωση υ  (Αναγνώστηκε 2990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monotis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Γεια σας ,εχω καποιες αποριες σα νεος και αρχαριος που ειμαι και θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Εχω την ηλεκρικη κιθαρα YAMAHA ERG 121 (αραγε τη κιθαρα ειναι...οποιος ξερει ας πει τη γνωμη του)και προσπαθω εκει το παλευω κανω τις ασκησουλες μου,και μερικα τραγουδακια με ενα ενισχυτακι που μου δωσανε ,συγκεκριμενα Washburn G10 .
Ειναι 10watt οτι πιο μικρο και οτι πιο φθηνο(50e) ,ειναι για ξεκινημα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:
οταν βαζω στο "on"την παραμορφωση (πιο πολυ εκει), ακουω πολυ παρασιτο,πολυ θορυβο,επισης μικροφωνιζει,και κανει κατι ηχους περιεργους ακομη και χωρις να ακουμπησω την κιθαρα.
Προσωπικα μου ειναι πολυ εκνευριστικο σε σημειο να με αποθαρρινει να βαζω την παραμορφωση η οποια και αυτη με πορωνει!

Αυτο τωρα που οφειλετε?Στο το ενισχυτακι που ειναι φθηνιαρικο,(και δεν εχει προφανως τα απαραιτητα,τιποτα φιλτρα ηλεκρονικες διαταξεις κτλ.)
ή συμβαινει σε ολους τους ενισχυτες?

Θελω καθαρο ηχο και μονο οταν χτυπαω τις χορδες,να ακουγιετε ηχος .

Επισης παιζω ενα κοματι με 2 χορδες πατημενες και ταλαντευοντε και οι γειτονικες και πιανει την ελαχιστη ταλαντωση προφανως  των αλλων ,και γινετε ενας χαμος ,δεν βγαινει καθαρος ηχος.
Αυτο που οφειλετε στο ενισχυτη ?στη κιθαρα ισως?

Συγνωμη αν φαινοντε ανοητες οι ερωτησεις μου,ομως τωρα μπαινω στο κοσμο της μουσικης και της κιθαρας.

-Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/12, 08:05 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Ερωτηση για ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 18/10/12, 03:08 »
Κοιτα ενας κακος ενισχυτης,ενα οχι ποιοτικο καλωδιο,οχι καλοι μαγνητες,λαθος θεση προς τον ενισχυτη και ελλειψη τεχνικης (λογικο αφου εισαι αρχαριος),συμβαλλουν σε ενα κακο ηχητικα αποτελεσμα...κανε λιγο υπομονη,απομακρυνσου λιγο απο τον ενισχυτη,δοκιμασε ενα καλυτερο καλωδιο και σιγα σιγα με βελτιωση του εξοπλισμου και της δικης σου τεχνικης,ολα θα φτιαξουν...βεβαια αναλογα τις συνθηκες,παντα θα παρουσιαζεται feedback απο τον ενισχυτη (ετσι λεγεται οταν τσιριζει)...τωρα αυτο που λες με τα δαχτυλα και τις δονησεις ειναι φυσιλογικο να συμβαινει κ μαλιστα οσο βελτιωνεται ο εξοπλισμος σου τοσο πιο πολυ θα ακουγεται....εχει να κανει με την τεχνικη σου και θα πρεπει οταν θα παιζει σε καποιες χορδες ταυτοχρονα να μιουταρεις τις υπολοιπες για να μην ακουγονται με τη παλαμη του δεξιου χεριου!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σωστά όλα τα παραπάνω, με σημαντικότερα ίσως την τεχνική (κάτι που θα βελτιωθεί με το χρόνο) και την ποιότητα του ενισχυτή. Δύσκολο να πάρεις καλή παραμόρφωση από έναν ενισχυτή αυτού του επιπέδου, με ηχείο 5 ιντσών. Καλύτερα θα ήταν να μαζέψεις μερικά χρήματα και να πάρεις ένα modelling ενισχυτή όπως ο Peavey Vypyr 15 (αφού ενδιαφέρεσαι για high gain ήχους), ο οποίος θα σού δώσει καλύτερη ποιότητα ήχου αλλά κυρίως πολύ περισσότερες δυνατότητες διαμόρφωσης και παραμετροποίησης του ήχου σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Στην αρχή συμβαίνουν τέτοια θεματάκια καθώς χρειάζεται αρκετός πειραματισμός, εξάσκηση, γνώση κι εξοπλισμός για να φτάσεις στο επίπεδο να ελέγχεις πλήρως την παραμόρφωση και τον ήχο σου.
 Προς το παρόν, φταίνε λίγο απ όλα! Οι μαγνήτες της κιθάρας που είναι μετριότατοι,  ο ενισχυτής που είναι μόνο για clean σε χαμηλές εντάσεις, το καλώδιο που ίσως είναι πλαστικό φθηνό και λίγο η έλλειψη τεχνικής στην αρχή.
 Το κόλπο τώρα είναι να μάθεις να ελέγχεις τον ήχο σου και να δαμάζεις τις χορδές της κιθάρας με το δεξί χέρι (είσαι δεξιόχειρας, σωστά?). Μόλις το καταφέρεις αυτό με τον εξοπλισμό που έχεις, θα μπορείς να κάνεις περισσότερα με καλύτερο gear. Άρα μην αρχίσεις να ρίχνεις χρήματα σε εξοπλισμό πριν βελτιώσεις λίγο το παίξιμο με αυτά που διαθέτεις τώρα. Μόνο καλά αναλώσιμα να παίρνεις όπως χορδές, πένες, καλώδιο. Από εκεί και πέρα, ψάξε πολύ το youtube για μαθήματα-συμβουλές κιθάρας που βοηθούν πολύ.
 Γενικά, με την παραμόρφωση αναμμένη, κατέβαζε λίγο το volume της κιθάρας σου ή/και το tone για να μην τσιρίζει. Επίσης βάλε τον επιλογέα στην bridge θέση του, δηλαδή όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα:
http://medias.audiofanzine.com/images/normal/yamaha-erg-121-31198.jpg
 Χρησιμοποίησε την άκρη της παλάμης του δεξιού χεριού για να ελέγχεις τις χορδές, κυρίως εκείνες που δεν πρέπει να ακούγονται, ψάξε για "palm muting" στο web:

 


  Η κιθαρούλα σου είναι καλή από ξύλα και κατασκευή αλλά ίσως θέλει μία ρύθμιση(setup) ακόμη κι αν είναι καινούργια. Κάποια στιγμή στο μέλλον θα πρότεινα και αλλαγή μερικών μερών της με καλύτερα (όχι πανάκριβα, απλά καλύτερα).
  Έχεις μάθει τα μέρη της κιθάρας? Αν όχι, do it! Αν ναι, τότε αυτά που άλλαξα στην erg112 που έχω ήταν: το nut (καβαλάρης στο κεφάλι της κιθάρας) με γραφίτη, τα κλειδιά (tuning keys) με κλειστού τύπου grover, τους μαγνήτες με wilkinson. Με 50 ευρώ έγινε απίστευτα καλύτερη απ την αρχική της μορφή σε ήχο και σταθερότητα κουρδίσματος.
  Tα μέρη(parts) της κιθάρας στα Αγγλικά που είναι must ως τεχνικές λεπτομέρειες:




  Για τον ενισχυτή, ένας καλύτερος με ψηφιακές ευκολίες(noise gate, διάφορα κανάλια overdrive κλπ) θα βοηθούσε με το θόρυβο και τον ήχο αλλά θέλει πολύ ψάξιμο και κάποια εμπειρία για να το χειριστείς καλά.
 http://www.thomann.de/gr/artec_cubix_g2r.htm
http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_15.htm

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
29 Απαντήσεις
11030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 02:47
από pbarbalias
4 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 17:38
από Vicarious
3 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 12:07
από Nuxtobatns
2 Απαντήσεις
2166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/10, 11:20
από Απόλλων
59 Απαντήσεις
15023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/20, 21:33
από Kasey00
11 Απαντήσεις
4960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/15, 18:11
από apnea_xaos
16 Απαντήσεις
6415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/15, 17:01
από kotsos.a
0 Απαντήσεις
3593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/20, 12:11
από dimitris21
7 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/22, 22:26
από BitCollector