Αποστολέας Θέμα: Ιδεα ενοικιασης χωρου στην Αθηνα για συναντησεις του Kithara.gr  (Αναγνώστηκε 20669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steven

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Apolayste ti zwi oso mporeite...
    • Προφίλ
Loipon file mou FiGaRo....i idea den einai asximi kai 8a boi8ouse poly ena steki gia na mazeyomaste na kanoume synantiseis kai ixografiseis... To 8ema einai omws oti ta exoda 8a einai arketa kai 8a prepei na yparxoun polla energa meln gia na mporesoun na yparxoun arketa xrimata....  Episis einai kai o periorismos oti polloi einai ektos Athinas....  ;D  These are my ideas my friend!!!

Αποσυνδεδεμένος spiro

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
ειναι καλη ιδεα και συμφωνω κι εγω.εμπρος λοιπον να βρεθουμε καποιοι να το δουμε απο την πρακτικη του πλευρα.ειμαι μεσα κι εγω.
οδοιπορικον

Avgi

  • Επισκέπτης
Eιλικρινα σας μιλαω εαν ειχα χωρο στην Αθηνα θα τον προσφερα για στεκι του κιθαρα αλλα δεν εχω :( :(..εχω βεβαια καποιο χωρο στη  πολη που  μενω κενο αλλα ειναι ερειπιο... ;D...
Παντως ειμαι μεσα για οποιαδηποτε οικονομικη συνεισφορα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/03/03, 14:33 από Avgi »

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
apo oti vlepw omws poly to syzhtame kai den tha vgei tipota...proteinw na ftiaksoume mia lista me ta ypopsifia arxika meli...kitharwde mipws mporeis na kaneis kati giauto sto site?

Αποσυνδεδεμένος giteana

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Αχ, στην αρχή των τραγουδιών το αχ είναι γραμμένο
    • Προφίλ
Λοιπόν, βασικά είναι όμορφη ιδέα, αλλά θα συμφωνήσω με τον Figaro, Aggelos, & Alex.
Είχα κι εγώ μια παρόμοια εμπειρία (αν και όχι ακριβώς το ίδιο πράγμα), υπήρχε ένας χώρος ο οποίος είχε νοικιαστεί απο δύο άτομα αρχικά, είχε φτιαχτεί με πολύ προσωπική δουλειά και άπειρες ώρες εργασίας, με μεράκι και καλή θέληση. Στο χώρο αυτό μαζευόμασταν διάφορα παιδιά, γκρουπάκια, σχήματα κοκ, και κάναμε τις πρόβες μας. Παρόλο λοιπόν που το στέκι λειτούργησε αρκετά χρόνια απο οτι ξέρω, στο τέλος το πράγμα στράβωσε, κι αυτό για γνωστούς λόγους...φθορά μηχανημάτων, πρόβλημα ηχομόνωσης, πρόβλημα συντονισμού στις ώρες και τέτοια. Βέβαια εμείς είχαμε το μειονέκτημα ότι τα κλειδιά του χώρου τα είχαν δύο άτομα, και όποτε ήθελε κάποιος άλλος να πάει έπρεπε να συμπίπτουν ωράρια κλπ..
Νομίζω πως για να δουλέψει κάτι τέτοιο, θα έπρεπε ο αριθμός των μελών να τηρηθεί χαμηλός τουλάχιστον για αρχή, να έχουν όλοι κάποια ιδιότητα (μέλος, συντονιστής κλπ), να υπάρξουν εισφορές, και κάποιος υπεύθυνος για το χώρο. Αυτό σημαίνει πρακτικά πως δεν είναι δυνατόν να έχουν όλοι κλειδιά, γιατί τότε παιδιά θα υπάρξουν εκτός απο ....τραγούδια και παρατράγουδα...
Θα πρέπει να προσεχτεί πολύ το θέμα της ηχομόνωσης (οι αυγοθήκες παρεπιπτόντως δουλεύουν θαυμάσια και δεν κοστίζουν, το ίδιο κι ο υαλοβάμβακας κι οι γυψοσανίδες αν κι έχουν πολύυυυυ σκόνη στο δούλεμα τους...), και σαφώς θα χρειαστούν ίσως κάποια όργανα..(μείκτες, ενισχυτές, ηχεία κ.ο.κ). Τι θα γίνει μ' αυτά; Θα υπάρχουν μόνιμα ή όχι; Ή δεν θα υπάρχουν καθόλου;
Τέλος εκ πείρας σας λέω πως ίσως η καλύτερη ιδέα είναι η ενοικίαση κάποιας παλιάς μονοκατοικίας...βολεύει.
Κι ύστερα υπάρχει και το θέμα θέρμανσης/ψύξης...Άντε να παίξετε κιθάρα με παγωμένα δαχτυλάκια, εκεί να δείτε γέλιο...
Τι να πώ, πάντως δεν το θεωρώ ανέφικτο.
Θέλει απλώς καλή οργάνωση, αρκετή σκέψη και διάθεση συνεργασίας.
Εννοείται η αφεντιά μου μέσα...κι ας μην παίζω κιθάρα...Θα σας φτιάχνω καφέδες (χο,χο,χο) κι εσείς θα μου ενορχηστρώσετε τους στίχους μου...
Φιλιά
Περιμένω τις εξελίξεις με περιέργεια.
Giteana.
Κι αν μας αντέξει το σκοινί, θα φανεί στο χειροκρότημα...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
giteana mias pou to aneferes ksereis pou mporw na vrw avgothikes?vevaia thelw poles....ksereis pou poulane?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...Πιστευω, τουλαχιστον για αρχη, να μην ειναι προταρχικος σκοπος η "οργανοπαιξια", αλλα απλα ενα στεκι συναντησης!
  Τα μονιμα μελη του non-virtual-kithara-chatroom θα αναλαβουν τα "πρωτα εξοδα". Και υστερα απο "παροχες", οπως καφεδες αναψυκτικα κτλ κτλ να βγαινουν και τα υπολοιπα εξοδα, παντα βεβαια τα παραπανω σε χαμηλες τιμες!
  Ουτως ή αλλως και στο virtual room πληρωνουμε για να μπουμε (συνδεση, οτε κτλ)
 
  Επισης τα παραπανω εσοδα μπορουν, αν θελετε, να χρησιμοποιηθουν για τα εξοδα της πολυαγαπημενης μας σελιδας!



Παράθεση
ΜΕΓΑΣ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Χαιρομαι που βλεπω κ θετικα κ αρνητικα σχολια... αυτο σημαινει οτι υπαρχει ενδιαφερον κ ορεξη...

Ελπιζω σε 3-5 χρονια απο τωρα, κ αν ολα βαινουν καλως στις μεταξυ μας σχεσεις, να εχουμε καταφερει να δημιουργησουμε το στεκι αυτο...

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Μα δεν ειμαι απαισιοδοξος... ??? ισα ισα που ειναι αρκετα αισιοδοξη προβλεψη τα 3-5 χρονια, γιατι αν δεν κολλησουμε σαν παρεα, ή παρεες, τοτε να το βρασουμε το στεκι...

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
  Λοιπον το σκεφτηκα πολυ.
Το θεμα αυτο ειναι παρα πολυ ενδιαφερων φιλε μου.
 Ακου που κατεληξα:
-1-Δεν μπορεις να απαγορευσεις απο αυτους που θα νοικιαζουν τον χωρο να εχουν κλειδια. Θα ειναι το σπιτι τους. Ολονων.
-2- Σκεφτεσαι τι θα γινετε εκει αν μαζευοντε πανω απο 20 ατομα? Της κακομοιρας.
-3- Ποιος θα καθαριζει τον χωρο?
-4- Πως μπορουν αυτα τα ατομα να εμπιστευτουν ο ενας τον αλλο αν δεν γνωριζονται καλα πολλα χρονια?
-5-Ποιος θα ειναι σιγουρος οτι δεν θα μπει κανενας παρησακτος να κανει τον χωρο ανω-κατω?
-6- Ποιος θα εξασφαλισει οτι δεν θα γινουν κλοπες των μηχ/των και των οργανων?
-7- Παρατηρησες οτι οι μεγαλοι σε ηλικια μουσικη του κιθαρα δεν ενδειαφεροντε? Ξερεις γιατι? γιατι εχουν ειδη εναν δικο τους χωρο για να παιζουν ηρεμοι και αν θελουν να καλουν φιλους. Αυτους που θελουν αυτοι καθε φορα.
-8- Τι θα γινετε εκει με ολα αυτα τα ατομα που θα μαζευοντε?
θα χαθει η ηρεμια αργα ή γρηγορα. Ειναι απιθανο να παιζουν ολοι μαζι και ειναι απιθανο να μην μας κανουν συστασεις για την κοινη ησυχια.
-9- Φιλε μου μακαρι να ηταν σε ποιο προσωπικο επιπεδο η προταση σου σε μερικους φιλους με τους οποιους να μπορεις να επικοινωνησεις , να παιξεις μαζι τους, και να τους ξερεις καλα και να τους εμπιστευεσαι τοτε σιγουρα θα ευρισκες ανταποκριση και θα ησουν πολυ ευτυχισμενος.
       Φιλικα. :)
Nick the best.- Κάθε βράδυ με νανουρίζει ο ρυθμός των αναπνοών σου.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   γι'αυτο και εγω ειπα πιο πριν:


Παράθεση
...Πιστευω, τουλαχιστον για αρχη, να μην ειναι προταρχικος σκοπος η "οργανοπαιξια", αλλα απλα ενα στεκι συναντησης!
 Τα μονιμα μελη του non-virtual-kithara-chatroom θα αναλαβουν τα "πρωτα εξοδα". Και υστερα απο "παροχες", οπως καφεδες αναψυκτικα κτλ κτλ να βγαινουν και τα υπολοιπα εξοδα, παντα βεβαια τα παραπανω σε χαμηλες τιμες!
 Ουτως ή αλλως και στο virtual room πληρωνουμε για να μπουμε (συνδεση, οτε κτλ)
 
 Επισης τα παραπανω εσοδα μπορουν, αν θελετε, να χρησιμοποιηθουν για τα εξοδα της πολυαγαπημενης μας σελιδας!




Παράθεση:ΜΕΓΑΣ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Mallon teri den diavases to analytiko minima mou stin prwti selida. Kleidia den ginetai na exoun oloi giati tha fernei o kathenas opoion thelei oti wra thelei ekei mesa. Tha exei kapoies sygekrimenes meres leitoyrgias. Oson afora tous pareisaktous, apla apagorevontai. Tha yparxei syndromi k tha erxontai mono ta atoma pou einai sto forum. K allwste den tha einai xwros ixografisewn alla xwros sygentrwsis opou 2-3 atoma tha paizoun kitharoula, diaforetikoi kathe fora, kai oi ypoloipoi tha symetexoyn.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...σωστος!



Παράθεση
ΜΕΓΑΣ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Σαν ιδεα καλη παιδια.ισως ειναι καλυτερα ομως να αφησετε να γινουν και αλλες συγκεντρωσεις πρωτα,να μαζευτουν απο κοντα και αλλα ατομα,να γνωριστειτε καλυτερα και απο κοντα πια να το δουλεψετε.Δυσκολο πολυ αλλα Ελληναρες ειμαστε, νεοι κατα κυριω λογω,και να μη πετυχει τελικα τι εγινε?Αφηστε το να ωριμασει σαν ιδεα , να δεθουν με τον καιρο οι παρεες και γιατι οχι.Ισως βγοθν οι νεοι Πυξ Λαξ απο εκει μεσα ;D ;D ;D :)
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Ma zeite mesa sto kithara.gr i oxi vre paidia???
Den tha ypostiriza toso afti tin idea an den eixa dei ti paizei me ta paidia panw katw...
K den exw pei twra, alla se 1 xrono to ligotero an oxi parapanw. Mexri tote thaxoun ginei para polles synantiseis, k tha exei syzitithei to thema amesa me tous administrators, k oxi mesa apo to forum.

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
ΠΑΙΔΙΑ ΒΡΗΚΑ ΧΩΡΟ....ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΑΛΛΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΕΤΣΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ...Ο ΧΩΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ,ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΟΛΛΗΤΑ ΜΕ ΕΝΑ SUPER MARKET...ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΑΛΙΑ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΧΕΙ 2 Ή 3 ΑΙΘΟΥΣΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ...ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ ΑΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ....
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
isws kati pio kentriko?

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Paidia ligo psyxraimia....
Einai nwris akomi na syzitame ton topo egkatastasis otan den exoume kan ta atoma pou xreiazontai gia na mporesei na diatirithei to steki... iremiste k ypomenete...

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
nai re figaro alla koita poses fores exw pei na kanoume mia lista kai den kanoume tipota

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Ase tis listes k aftes tis mpourdes... Ela stis synantiseis. To zitima einai na mazeftoume XANALEW 40-50 atoma, stis synantiseis, na syzitisoume me ta afentika tou site, k an symfwnoume oloi xekiname to egxeirima... alliws... tpt.Exoume poly pswmi akomi mprosta mas..

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
kala.otan kanonisete mia synanthsh me toso atoma pesto mou kai egw tha erthw...stele mou min an mporeis

Αποσυνδεδεμένος musikberg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Παιδιά εγώ είμαι μέσα από άποψη εισφοράς στο ενοίκιο και μπορώ να προσφέρω και μια παλιά μικροφωνική που μαζέυει σκόνη. Όσο αφορά στο χώρο νομίζω θα ήταν καλύτερος ένα υπογειάκι στο κέντρο όπου δεν υπάρχουν πολλοί κάτοικοι για να ενοχλούμε.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   για δειτε τις 2 νεες συναντησεις που θα γινουν το σαββατο και την κυριακη...
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος dshakes

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • O παλιος ειναι ωραιος...
    • Προφίλ

Εγώ από την άλλη πλευρά έπειτα από ώριμη σκέψη είδα ότι ίσως να είναι ανέφικτο. Ο κιθαρωδός έχει δίκιο...


Στην αρχη λες οτι ειναι σχεδον αδυνατον, μετα λες οτι εισαι μεσα, μετα εισαι υπερμαχος της ιδεας και τελος οτι ειναι ανεφικτο... Εμενα παντως με τρελλανες!!!
>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Ειμαι πολυ χαρουμενος... Κάτι κυριοι με ασπρα ήρθαν χτες στο σπιτι μου και μου εκαναν δωρο ενα μπουφαν που κουμπωνει αναποδα...

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Μιας κ αρχισε να θαβεται αυτο το thread, λεω να το ξαναφερω στην επιφανεια γιατι βλεπω ενδιαφερον απο μερικους για στεκι συναντησεων...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
31676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/03, 01:43
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
91 Απαντήσεις
79461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 11:26
από tretre
22 Απαντήσεις
69494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/07, 15:55
από D.Harry
28 Απαντήσεις
9885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/06, 15:52
από verdict94
32 Απαντήσεις
10382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 12:01
από Stergios Kourou
12 Απαντήσεις
8085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/07, 16:11
από Ommadawn
32 Απαντήσεις
13144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/07, 15:44
από Χάρης(DJ Ha)
2 Απαντήσεις
4307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/07, 00:49
από Anaximandros
6 Απαντήσεις
10899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 12:02
από Ibanezακιας
25 Απαντήσεις
17637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:54
από Jezus