Αποστολέας Θέμα: Fuzzολογόντας.  (Αναγνώστηκε 2363 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Fuzzολογόντας.
« στις: 12/11/12, 15:50 »
Καλησπέρα.

Παίζω με την μπαντα μου μοντέρνο blues-rock.Ψάχνω έναν βρώμικο και γεμάτο fuzzy ήχο.Πχ μου αρέσει ο ήχος των "The Black Keys" όταν χρησιμοποιούν fuzz.Το drive μου το παίρνω από ένα Jam TubeDreamer88 και σε +gain ρύθμιση με gain και tone προς το τέρμα παίρνω έναν ήχο που φέρνει κάπως σε αυτό που έχω στο μυαλό μου.Δηλαδή ο ήχος φέρνει κάπως και σε stoner.Οπότε επειδή δεν έχω ιδέα δεν ξέρω προς τα που να κοιτάξω.Ξέρω ότι πετάλια υπάρχουν πολλά.Οπότε fuzz ή Muff;Πείτε κάποια γνώμη για πετάλια για να ξέρω να πάω να δοκιμάσω κιόλας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. ;) :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fuzzολογόντας.
« Απάντηση #1 στις: 12/11/12, 17:27 »
Μου άρεσε πολύ ο τίτλος σου!..

Λοιπόν, άκουσα λίγο το γκρουπ.. έχουν όντως ένα πολύ συγκεκριμένο fuzz.. Αυτή την χροιά θα την πάρεις μόνο από γνήσιο fuzz.. και εξηγούμαι:

Τα παραδοσιακά κυκλώματα τύπου TS ή Muff, προκαλούν παραμόρφωση από τρανζίστορ που οδηγούν (συνήθως) διόδους σε επίπεδα που να κλιπάρουν. Αυτό παράγει ένα πιο ευγενές distortion. Από την άλλη, στα Fuzz, κλιπάρουν τα τρανζίστορ τα ίδια. Αυτό κάνει το σήμα πιο αυθάδες, πιο τετραγωνικό και πιο πρωτόγονο.. Άρα όπως και να ρυθμίσεις τα ανωτέρω, δεν θα πετύχεις αυτό που θα πετύχεις με ένα καλό fuzz by design.

Τώρα αν θέλεις να φτιάξεις, το συζητάμε, εάν θέλεις να αγοράσεις, επίσης μιλάμε για πιθανότητες..   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fuzzολογόντας.
« Απάντηση #2 στις: 12/11/12, 18:51 »
Θενκς Ανδριανέ για την απάντηση.

Από τότε που μας έβαλες στο τρυπάκι του να φτιάχνουμε πετάλια,μου βρίσκεται κολλητήρι,καλάι και όλα τα υλικά για το booster,αλλά δεν το έκανα ποτέ,οπότε κάθονται.Είχα πει πως θα μοντάρω το wah μου αλλά μόνο το πηνίο άλλαξα.


Αν ήταν να φτιάξω δικό μου πετάλι,θα διάλεγα αυτό πιστεύω.http://www.musikding.de/Kits/Musikding-Kits/Fuzz/The-Factory-germanium-fuzz-kit::2192.html.Το Musikding προσφέρει πολλούς κλώνους σε πολύ καλές τιμές.

Κλώνος του fuzz factory,ενός από τα καλύτερα πετάλια fuzz από ότι έχω διαβάσει,χωρίς να έχω προσωπική άποψη.Να φανταστείς δεν έχω παίξει ποτέ με fuzz είτε με muff ώστε να έχω εμπειρία.Από εκεί και πέρα και για αγορά θα ενδιαφέρομουν.Και τα 2 με ενδιαφέρουν εξίσου γιατί δεν ξέρω το αποτέλεσμα του να φτιάξω κάτι.

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Fuzzολογόντας.
« Απάντηση #3 στις: 12/11/12, 19:19 »
Νομίζω για να μην χαλάσεις τον χρόνο σου είτε φτιάξεις είτε αγοράσεις, πρέπει να κάνεις λίγο ψάξιμο για να δεις ποιο είδος fuzz θέλεις να προσεγγίσεις.

Πχ εγώ έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο Byoc EZV fuzz:
 
BYOC ESV Fuzz (Fuzz Face clone)


..ενώ στο γρούπ που παρέθεσες, άκουσα ήχους πιο συμβατούς με ένα άλλο design, πάλι από την Byoc:
BYOC Leeds Fuzz


Σε συμβουλεύω να ακούσεις αρκετά demos από το PGS και να δεις τι περίπου φέρνει στην χροιά που θέλεις: http://proguitarshop.com/effects/fuzz-pedals.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Fuzzολογόντας.
« Απάντηση #4 στις: 12/11/12, 20:09 »
προτεινω να ριξεις μια ματια και στο "the gupsy fuzz" του KR. Στο εσυσωληνα εχει βιντακια δεν ξερω αν θα το βρεις να το δοκιμασεις μιας και "νομιζω" οτι ειναι discontinued αρα μονο μεταχειρισμενο απο ebay σε αυτην την περιπτωση. Προσωπικα ψαχνω εδω και καιρο ενα σχηματικο για να το φτιαξω και δεν βρισκω τιποτα. Αδριανε ριξτου μια ματια και εσυ πραγματικα ειναι απο τα καλυτερα fuzz που εχω ακουσει.

μπορεις να δεις και το superfuzz της voodoolab  επισης πολυ καλο και αυτο
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/12, 20:11 από harrisxr650 »
the souls of heaven...Are stars at night...