Αποστολέας Θέμα: Symphony X- Paradise Lost  (Αναγνώστηκε 6451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Symphony X- Paradise Lost
« στις: 22/07/07, 15:52 »
Επιτελους τα παλικαρια μετα απο τοσο καιρο απουσιας λογω διαφορων προβληματων (αρρωστιες κ.λ.π) κυκλοφορησαν καινουργιο αλμπουμ.
Σε γενικες γραμμες ειναι σχετικα βαρυς σε παραγωγη και ειδικα στις κιθαρες, σε συγκριση με τους προηγουμενους δισκους αλλα υπαρχουν και παρα πολλα σημεια στα οποια θυμουνται το διαμαντι τους
(Divine Wings Of Tragedy) και "παιζουν" με χαρακτηριστικες μελωδιες του αλμπουμ ,εσκεμενα,
οπως εχει πεi και ο ιδιος ο Michael Romeo.
Το χαρακτηριστικο του δισκου σε συγκριση με τους προηγουμενους τους ειναι οτι ειναι περισσοτερο
easy listening αλλα χωρις να χανουν τον προσωπικο τους ηχο καθως επισης θα παρατηρησετε οτι ο Romeo εχει δωσει περισσοτερη βαση στις ρυθμικες κιθαρες απο οτι στα αλλα αλμπουμ.

Αλλα ας περιγραψουμε με ελαχιστα λογια το καθε τραγουδι του δισκου ξεχωριστα:

Oculus ex ferni: Ενα πολυ καλο ορχηστρικο-εισαγωγικο που θα ταιριαζε ανετα για sountrack Hollywoodiaνης ταινιας επικου περιεχομενου.

Set the world on fire (The lies of lies): Ειναι ενα κομματι που χωνει αρκετα με ενα αρκετα μελωδικο ρεφραιν που σου ερχεται απο το πουθενα και λες "τοση ωρα "χωνανε" απο ηρθε τουτο;" ;D.

Domination: Εδω αρχιζουν τα ωραια (κατ' εμε).Riffaki του μπασσου για εισαγωγη που το ακολουθει κατα γραμμα η κιθαρα του χοντρουλη. Pure καταστασεις !!!!(I like it).

The Serpent's Kiss: Εδω εχουμε ενα διολου πολυπλοκο πιασαρικο Riffaki  :o  (που κατι μου θυμιζει αλλα δε μου ερχεται) το οποιο "προσγειωνεται" με αλλεπαληλες γεφυρες τιγκα στην ατμοσφαιρα απο τον Russel και ξανα "απογειωνεται" κ.τ.λ. Τρελλαααααααααα!!!

Paradise Lost: Μια μπαλαντουλα που θυμιζει πολυ το "The accolade" απο το "διαμαντι".
Ισως να ειναι ενα απο τα ποιο εμπορικα κομματια του δισκου.

Eve Of Seduction: Το αγαπημενο μου. Θα μπορουσε να ηταν το δεκατο track στο Divine Wings Of Tragedy.
Ενα Riffaki-σολο σε στυλ "out of the ashes" που μετα μπαινουν και οι "τριτες" και ............. (Φλουρο,Αctr και Dave δε θελω σχολια ;D).

The Walls of Babylon: Βαρυ κομματακι καπως κουραστικο στην αρχη αφου εχει 3,5 λεπτα εισαγωγη τιγκα στα χορωδιακα. Η πλακα ειναι οτι στη συνεχεια ακουγωντας τη ρυθμικη λες "αποκλειεται εχουν καλεσει σαν guest τον Jeff Waters" ;D.Μετριο κομματακι.

Seven: Κλασσικο Symphony Χ κομματι που ξεκιναει με νεοκλασσικο σολακι και μετα χανουμε το μετρημα των Βpm's ολων των οργανων. Αρκετα γρηγορο και δυνατο κομματι.

The Sacrifice: ΜΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΠΑΛΑΝΤΑ.ΤΕΛΟΟΟΟΣ!! :o

Revelation (Divus Pinnae Ex Tragoedia):Και να λοιπον και το μεγαλο σε διαρκεια κομματι του δισκου.Το επος του δισκου.
Καθολου κουραστικο παρολη την διαρκεια του με πολλες εναλλαγες οι οποιες παραδοξως σου μενουν με το πρωτο ακουσμα. Το φιναλε κατι θα σας θυμισει... ;D.
 
Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ειναι ενας πολυ καλος δισκος τον οποιο οσες φορες περισσοτερες τον ακους σου αρεσει ακομα πιο πολυ.

Κυκλοφορει και με Bonus DVD με live μαγνητοσκοπημενα απο ερασιτεχνικη καμερα  :(. καθως επισης, για τους λατρεις του βινυλιου και σε 12" Picture Disc.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/07/07, 19:52 από PAPAJOHNNY »
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #1 στις: 22/07/07, 16:28 »
          Τους γουσταρω τρελλα.Βασικα επειδη ειναι ο Romeo στη μεση.Τρελλαινομαι με το στυλακι-ηχο του.Τι παιχταρας.Επισης μαρεσει πολυ η φωνη του Allen κυριως γιατι δεν τραγουδαει σαν να του εχουν πιαστει τα ... στη μεγγενη,οπως κανουν αλλοι progressive τραγουδιστες.Εχει 'αντρικια' φωνη!.
          Ωραιος δισκος και αναρωτιομουνα γιατι κανεις δεν το ειχε θιξει.Καλυτερος απο το Odyssey.


Εχουν ερθει ποτε Ελλαδα?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/07, 16:31 από fretwork »

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #2 στις: 22/07/07, 22:44 »
    Εχουν ερθει ποτε Ελλαδα?
Δυστηχως ποτε...ολο υποσχεσεις ειναι οι κεραταδες!!! ;D

    Καλυτερος απο το Odyssey.
Θα συμφωνησω και εγω.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/07, 23:50 από PAPAJOHNNY »
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος sterghios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 157
  • Φύλο: Άντρας
  • METAL MADNESS
    • Προφίλ
    • Myspace homepage
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #3 στις: 25/07/07, 16:48 »
Ζητα απο τον Arg0 να τους φερει. Και τους Lost Legion support!!!!

S ;D

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #4 στις: 25/07/07, 16:52 »
Εβλεπα το live τους στη Gigantour.Πολυ καλοι.

Και ο Romeo επαιζε τον πατο του ως συνηθως.aarrrgh!

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #5 στις: 25/07/07, 18:02 »
Ζητα απο τον Arg0 να τους φερει. Και τους Lost Legion support!!!!

S ;D
Argooooooooo!!!! Κανε κατι!!! ???
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #6 στις: 26/07/07, 17:32 »
Τωρα θα φαω βρισιδι αν σας πω πως θα τους δω 13 του Οκτωβρη μαζι με dream theater Wembley Arena???
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος PAPAJOHNNY

  • Μικρός Μπαλαντούλης
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 228
  • Φύλο: Άντρας
  • ...but I like it!
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #7 στις: 29/07/07, 23:47 »
Τωρα θα φαω βρισιδι αν σας πω πως θα τους δω 13 του Οκτωβρη μαζι με dream theater Wembley Arena???
Δε ντρεπεσαι λιγο? Γιατι μας το κανεις αυτο? >:(
Θα κρατησω χαρακτηρα ομως και δε θα βρισω!!!! ;D
Της ψυχής μου τα κομάτια είναι έρημα παλάτια,όπως κάτι μονοπάτια δίχως τέλος και αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #8 στις: 04/08/07, 00:17 »
Θα το πάρω αυτές τις μέρες και θα επιστρέψω με ''κριτική''. Πάντως το ψιλοάκουσα και με εντυπωσίασε.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #9 στις: 04/08/07, 01:18 »
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ album imho...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #10 στις: 04/08/07, 02:15 »
Καλά ο δίσκος είναι άψογος (καλά σχεδόν...) από την αρχή ως το τέλος 8)
Εξακολουθεί να με χαλάει λίγο ο ήχος του Romeo που παρόλο που το άλλαξε σε Vetta τα τζιτζίκια τον ακολουθούν αν και αρκετά μειωμένα σε πληθυσμό :P
Τι τυχεροί που είναι εκεί έξω γμτ (και κάποιος από δω μέσα χε χε) που πάνε και βλέπουν Dream Theater και Symphony X μαζί :-\ :'(

Πρέπει ακόμα να πω πως έχω κολλήσει με το outro riff του Set The World On Fire και αυτό το απότομο σταμάτημα που κάνει δύο φορές στο Domination (το έχουν ξανακάνει και στο Evolution) (π.χ. στο 00:46) και μετά ξαναρχίζει δυνατά :o Μου φαίνεται τόσο ιδιοφυές :o  :D

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #11 στις: 10/08/07, 19:36 »
Τωρα θα φαω βρισιδι αν σας πω πως θα τους δω 13 του Οκτωβρη μαζι με dream theater Wembley Arena???
Δε ντρεπεσαι λιγο? Γιατι μας το κανεις αυτο? >:(
Θα κρατησω χαρακτηρα ομως και δε θα βρισω!!!! ;D

Καλα δε σας λεω τοτε πως την τελευτεα φορα που παιξανε headliners αγγλια πεξανε 3 ωρες!!!! ;D ;D ;D
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #12 στις: 27/08/07, 16:39 »
Πολύ καλό άλμπουμ... αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως η prog metal ή power metal ή ότι παίζουν τέλοσπάντων έχει αρχίσει να στερεύει. Ειδικά σε κάποια σημεία - κυρίως στα instrumental μέρη των τραγουδιών - ήταν σαν να ακούω το systematic chaos των DT. Μερικά riffs μου φαίνονται αρκετά γνωστά,κάποια drum parts είναι σαν να παίζει ο portnoy, τα σόλο του keyboard είναι σαν να τα πήραν από το κεφάλι του rudess κλπ κλπ. Με κούρασε επίσης το ότι είδα για άλλη μια φορά στίχους με τη θεματολογία της βιβλικής καταστροφής, κλισέ εκφράσεις και όλα τα συναφή που έχουν ειπωθεί αμέτρητες φορές από άλλες μπάντες. Πρέπει να ξεχωρίσω όμως το τραγούδι paradise lost που (παρόλο που περιέχει τα παραπάνω) κάποιοι από τους στίχους του με μάγεψαν πραγματικά. Με κούρασε και λίγο ο ήχος του Romeo αλλά όχι τόσο όσο τα 16μετρα breaks του Rullo που θα μπορούσε να συγκρατηθεί λιγάκι σε μερικές περιπτώσεις... ;) Πολύ ωραίο πάντως!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #13 στις: 27/08/07, 16:57 »
Πολύ καλό άλμπουμ... αλλά μου έδωσε την εντύπωση πως η prog metal ή power metal ή ότι παίζουν τέλοσπάντων έχει αρχίσει να στερεύει.
Συμφωνω παρατηρειται ελλειψη εμπνευσης...
Μετα απο καποσες ακροασεις τον τελευταιο μηνα δεν μου ακουγεται και τοσο φρεσκο.Κουραζει γιατι ακολουθει κλισε οντως(ο γνωστος κυκλος  κουπλε ρεφραιν σολο κλπ)αλλα εχει κατι εκλαμψεις πρωτοτυπιας.Ο δισκος ειναι καλος παρολα αυτα.Απλως η εννοια της progressive συνθεσης εχει χαθει σε αυτες τις μπαντες.Εχει γινει μανιερα πεπατημενη για τα μεγαλα ονοματα του ειδους.

Ακουγα το Rage for order χτες ξανα.Ποση προοδος μπορει να χωρεσει σε ενα δισκακι...20 χρονια μετα ακουγεται προοδευτικο ακομα.

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #14 στις: 29/08/07, 22:48 »
+1 στον απάνω μου. Ο δίσκος είναι μέτριος προς καλός με τάσεις τέλειου που όμως χαλάνε λόγω μετριότητας. Άντε βρείτε άκρη ::) ::) ;D

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #15 στις: 06/12/07, 19:51 »
Σπερνει ο δισκος...απλα 10/10

Αποσυνδεδεμένος Govanmaniac

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #16 στις: 07/04/08, 16:30 »
πολύ καλό album! Τι να λέμε τώρα για Romeo και Russel Allen? Θα συμφωνήσω όμως ότι ο ήχος του Romeo είναι λίγο τζιτζίκι σε σχέση με παλιότερα... Τι την ήθελες την Caparison Μιχαλάκη, σε χάλαγε η ESP? (πλάκα κάνω έτσι? δεν φταίει η κιθάρα).

Σαφώς κατώτερο πάντως του divine wings of tragedy και ίσως και του new mythology suite... Πάντως είναι πολύ καλό album. Το Serpent's kiss είναι για μένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.... Μόνη ένσταση,
το riff είναι σαν να ακούω Tool....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Symphony X- Paradise Lost
« Απάντηση #17 στις: 07/04/08, 18:17 »
εεε τι να πω....τα εχετε πει ολα....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/05, 21:23
από ερεβος
1 Απαντήσεις
2367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 13:12
από Neikos
3 Απαντήσεις
2502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/05, 00:55
από ερεβος
8 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 02:24
από Garvin
7 Απαντήσεις
3922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 00:18
από Holyshock
5 Απαντήσεις
3212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/09, 10:35
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 22:00
από zeromancer
10 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 16:07
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
4177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/11, 02:29
από panicX
2 Απαντήσεις
19760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/13, 19:09
από alexchem79