Αποστολέας Θέμα: Setup κιθάρας - Πόσο επικίνδυνο είναι να το κάνεις μόνος??  (Αναγνώστηκε 7711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ανοίγω (άλλο) ένα θέμα αναφορικά με το σετάρισμα της κιθάρας..Δεν θέλω να επικεντρώσω τόσο στα τεχνικά στοιχεία του σεταρίσματος, αλλα στον ψυχολογικό τομέα, και εξηγούμαι...
Όταν ήμουν μικροτερος και άρχιζα την κιθάρα, όποτε ρωτούσα πως πχ να φτιάξω το μανίκι γιατί δεν με βολεύει, η απάντηση ήταν "πήγαινέ το στον ειδικό, εκείνος ξέρει, αν το κάνεις μόνος σου θα χαλάσει η κιθάρα κτλ...". Είχα ακούσει απίστευτες ιστορίες με μπράτσα που είχαν σπάσει κτλ κτλ με αποτέλεσμα να με πιάσει μια φοβία με ότι έχει να κάνει με εμένα να πειράζω την κιθάρα...Και έχει επικρατήσει τόσο αυτή η αντίληψη, που μικρά παιδιά που αρχίζουν τώρα κιθάρα, δεν ξέρουν ούτε κάν χορδές να αλλάζουν!!!
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καθένας θα πρέπει να ξέρει τουλάχιστον τα βασικά και αν πχ δεν τα καταφέρνει να πάει σε κάποιον που (προφανώς αφού είναι η δουλειά του) είναι ειδικός!
Τελικά τι απ'όλα ισχύει? Αν επιχειρήσει κάποιος να κάνει ένα σετάρισμα (καλό κακό δεν με νοιάζει) μπορεί να βλάψει ανεπανόρθωτα το όργανό του?? Ή η λύση του τεχνικού είναι η μοναδική??
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
ΝΑΙ αν κάνεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι μπορείς να κάνεις ζημιά στο όργανο..
Αν πχ προπαθήσεις να κάνεις ρύθμιση στο truss rod και κάνεις 2,5 στροφές at once μπορείς να σπάσεις τη βέργα...

Αλλά υπάρχουν τόοοοοοοοσο πολλές πληροφορίες πλέον στο internet που ο καθένας με λίγο διάβασμα μπορεί να κάνει ένα σωστό σετάρισμα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αλλά υπάρχουν τόοοοοοοοσο πολλές πληροφορίες πλέον στο internet που ο καθένας με λίγο διάβασμα μπορεί να κάνει ένα σωστό σετάρισμα...
Έτσι πιστεύω και εγώ, και γα να το παραφράσω, ο μόνος τρόπος να κάνεις πραγματικά ζημιά στο όργανο (εννοώ προσπαθωντας να το φτιάξει κανείς, όχι να το χαλάσει.. φυσικά υπάρχουν άπειροι τρόποι να το χαλάσει κανείς) είναι να σφίξεις τόοοσο πολύ το truss rod που να σπάσει.. Ε μην το σφίγγεις τόσο ρε αδελφέ...

ΟΛΟΙ λένε λίγο λίγο, ένα τέταρτο ή ένα όγδοο της στροφής την φορά, και μετά κοιτάμε την χορδή αν έχει την σωστή απόσταση, και ξαναρυθμίζουμε. ΔΕΝ είναι rocket science.. ο καθένας μπορεί να το κάνει πιστεύω.

Μόλις χθές έκανα ένα πλήρες setup στην ESP Horizon FRII και σφίξιμο του truss rod ακόμα και ένα όγδοο της στροφής την φορά έκαναν τόση διαφορά που αμφιβάλλω αν γύρισα συνολικά την βίδα πάνω από ένα τρίτο του κύκλου σύνολο.. για να έρθει εκεί που ήθελα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μπράτσο δεν έχω πειράξει ακόμα κι ομολογώ πως κάτι ψιλά τη φοβάμαι τη βέργα. Αλλά action και intonation δε νομίζω ότι είναι και μεγάλη δουλειά.

Εσχάτως μεταπήδησα σε 10άρες χορδές από 9άρες, προσθέτοντας ένα ακόμη ελατήριο στο τρέμολο και ρυθμίζοντάς το κατάλληλα με τις βιδούλες για να είναι παράλληλο στο σώμα. Ρύθμισα και το action χαμηλά όπως μου αρέσει και δεν έχω και ταστάρισμα, κρατιέται και το κούρδισμα καλύτερα (αν και γι' αυτό μάλλον ευθύνεται ο μάστορας που μου τη σέταρε τον Οκτώβρη). Δε χρειάστηκε καθόλου να επέμβω στο μπράτσο, καθώς δε σκέβρωσε ή παραμορφώθηκε ούτε χιλιοστό.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 13:38 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γενικά σαν κανόνας:
  • Όταν τρίζουν τάστα ψηλά (προς τα κλειδιά) και τα χαμηλά είναι σε καλύτερη κατάσταση: έχουμε underbow, πρέπει να φέρουμε το τάστο εμπρός, άρα: να ξεσφίξουμε το truss rod
  • Όταν τρίζουν τάστα χαμηλά και τα ψηλά είναι σε καλύτερη κατάσταση:   έχουμε overbow, πρέπει να φέρουμε το τάστο πίσω, άρα: να σφίξουμε   το truss rod
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 13:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Γενικά σαν κανόνας:
  • Όταν τρίζουν τάστα ψηλά (προς τα κλειδιά) και τα χαμηλά είναι σε καλύτερη κατάσταση: έχουμε underbow, πρέπει να φέρουμε το τάστο εμπρός, άρα: να ξεσφίξουμε το truss rod
  • Όταν τρίζουν τάστα χαμηλά και τα ψηλά είναι σε καλύτερη κατάσταση:   έχουμε overbow, πρέπει να φέρουμε το τάστο πίσω, άρα: να σφίξουμε   το truss rod


Να συμπληρώσω μια (αυτονόητη αλλα σημαντική) διευκρίνηση στην πολύ χρήσιμη οδηγία που παρέθεσε ο Ανδριανός παραπάνω:  να ξεσφίξουμε το truss rod = περιστροφή του truss rod counter-clockwise
να σφίξουμε   το truss rod  = περιστροφή του truss rod clockwise

Παραθέτω και το manual των ESP που περιγράφει αναλυτικά τα αναγκαία βήματα και τη διαδικασία σεταρίσματος των ηλ. κιθαρών (πιστεύω τα ίδια ισχύουν για όλες τις κιθάρες, όχι μόνο τις ESP - αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με)

http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παραθέτω και το manual των ESP που περιγράφει αναλυτικά τα αναγκαία βήματα και τη διαδικασία σεταρίσματος των ηλ. κιθαρών (πιστεύω τα ίδια ισχύουν για όλες τις κιθάρες, όχι μόνο τις ESP - αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με)
http://www.espguitars.com/ESP_Owners_Manual.pdf

Μπράβο, καλά έκανες γιατί τα λέει πολύ αναλυτικά, και επίσης, πράγματι, για όλες τις κιθάρες με truss rod είναι η ίδια διαδικασία.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Να συμπληρώσω δύο πράγματα.

Πρώτον, ένας καλός τρόπος να δεις αν το truss rod χρειάζεται ρύθμιση είναι να ελέγξεις την καμπυλότητα του μπράτσου (relief) χρησιμοποιώντας τις χορδές σαν οδηγό. Βάζεις καποτάστο στο πρώτο τάστο και πατάς τη χορδή στο τάστο στο οποίο το μπράτσο ενώνεται με το σώμα. Αν το μπράτσο έχει τη σωστή καμπυλότητα, θα πρέπει να υπάρχει ένα πολύ μικρό κενό (περίπου 0,3 με 0,4 χιλιοστά αν θυμάμαι καλά, ανάλογα και με το radius της ταστιέρας) στη μέση της χορδής (γύρω στο 7o-8o τάστο). Αν το κενό είναι μεγαλύτερο, το μπράτσο έχει υπερβολική καμπυλότητα (up bow) και χρειάζεται να χαλαρώσεις το truss rod. Aν είναι μικρότερο, το μπράτσο είναι υπερβολικά ίσιο ή έχει αντίθετη καμπυλότητα (back bow) truss rod θέλει σφίξιμο.

Δεύτερον, μια πολύ λογική και χρήσιμη συμβουλή που έχω ακούσει από αρκετούς τεχνικούς (μεταξύ των οποίων και ο Dan Erlewine), είναι να βάζεις ένα σημάδι στη βίδα του truss rod πριν κάνεις οποιαδήποτε ρύθμιση ώστε να ξέρεις από πού ξεκίνησες. Στη συνέχεια χαλαρώνεις αρχικά το truss rod, ακόμα και αν η πρόθεση είναι να το σφίξεις, γιατί αν το truss rod είναι ήδη πολύ σφιχτό (σπάνια περίπτωση, αλλά όχι απίθανη) και το σφίξεις ακόμα περισσότερο, τότε πραγματικά υπάρχει πιθανότητα να σπάσει.

Τα υπόλοιπα τα ανέφεραν ήδη οι προλαλήσαντες. Πάντα κάνουμε μικρές αλλαγές, δηλαδή σφίγγουμε ή ξεσφίγγουμε το truss rod κατά 1/8 της στροφής και αφήνουμε το μπράτσο να προσαρμοστεί για λίγο πριν το ελέγξουμε ξανά και συνεχίσουμε τη ρύθμιση. Με αυτό τον τρόπο δεν υπάρχει περίπτωση να προκαλέσουμε ζημιά στην κιθάρα, οπότε δεν υπάρχει κανένας φόβος. Και οι ρυθμίσεις αυτές γίνονται με την κιθάρα στην θέση που έχει όταν παίζουμε και όχι "ξαπλωμένη".
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Αν δεν επεμβεις στα ξυλα (σκαψιματα, ταστα κλπ) και στο trhus rod (αν και με λιγη προσοχη στις οδηγιες που μπορεις να βρεις παντου, και με την αναλογη αντιληψη στη συμπεριφορα του μπρατσου κατα την "επεμβαση", μπορεις να μαθεις να το ρυθμιζεις και αυτο), οτι και να πειραξεις στη κιθαρα και χαλασει, επισκευαζεται ευκολα.
Ακομα και με οδηγιες απο το ιντερνετ μπορεις να πειραματιστεις σε διαφορα (αλλαγη μαγνητων, συνδεσμολογιες, ρυθμιση action, γεφυρας κλπ)

Μονο προτιμησε να μη το κανεις στην αρχη σε καποιο καλο οργανο.  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/03, 15:38
από Dr Wolf
54 Απαντήσεις
38006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 11:34
από hot_sauce (φλουτσ)
32 Απαντήσεις
11917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 01:27
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/07, 15:21
από Υπνοβάτης...
10 Απαντήσεις
8325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 12:55
από Panos-Echidna
5 Απαντήσεις
4039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
9 Απαντήσεις
4726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 11:28
από Vaiking
24 Απαντήσεις
21019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:50
από Τζοαννα
0 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/15, 20:57
από Bryan Bryan
3 Απαντήσεις
14096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/17, 19:32
από modfori