Αποστολέας Θέμα: feeling  (Αναγνώστηκε 3138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalman

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
  • to be a rock and not to roll
    • Προφίλ
feeling
« στις: 16/01/09, 16:35 »
Καλησπέρα σε ολους..Θέλω να ρωτησω την γνώμη σας για τρόπους που 8α με βοηθήσουν να γίνω πιο "ρυθμικος" και με περισσότερο συναίσθημα..Παλιά είχα πολύ συναίσθημα αλλα επειδή ήμουν σχετικά αργος πλακώθηκα να κάνω ασκήσεις ταχύτητας και να παιζω μόνο "γρίγορα".Τώρα παίζω γριγορα (σε λογικά πλαίσια)αλλα έχασα τα παραπάνω...Δεν μπορεις να τα έχεις και τα δυο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #1 στις: 18/01/09, 14:17 »
Ανοίγεις ένα τεράστιο κεφάλαιο, το οποίο έχει συζητηθεί μεν πολλές φορές κι έχει προκαλέσει και αρκετές διαμάχες μεταξύ κιθαριστών.

Το συναίσθημα στον τρόπο που παίζει κανείς ένα μουσικό όργανο (οχι αποκλειστικά την κιθάρα), προκύπτει από το πόσο αγαπάει αυτό κάνει, πόσο τον εκφράζει και κυρίως δε, αν με αυτό που κάνει εκφράζει συναισθήματα, σκέψεις και πράγματα που τέλος πάντως, με λόγια δεν μπορεί να πει. Το συναίσθημα δεν διδάσκεται πουθενά. Το συναίσθημα δεν έχει τεχνικές και δεν γράφεται σε παρτιτούρα ή ταμπλατούρα. Το συναίσθημα σου προκύπτει, όταν υπάρχει πραγματικός λόγος να βγει κάτι από αυτό που παίζεις. Κανείς δεν παίζει πάντα με συναίσθημα..όλοι μας, πολλές φορές, παίζουμε μηχανικά. Υπάρχουν όμως και φορές που αυτό που πάιζουμε μας εκφράζει τόσο πολύ, που τότε το συναίσθημα αναλαμβάνει και βγαίνει μπροστά.

Ο λόγος για τον οποίο, αν θέλεις, πολλοί χάνουν το "feeling" στο παίξιμο τους, είναι το γεγονός οτι ξεχνούν πως πέρα από το πως παίζει κανείς, πέρα από τεχνικές που σίγουρα είναι εντυπωσιακές, πέρα από τραγούδια που ίσως να είναι "must" και πρέπει να μπορέι να παίξει κάποιος....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!! Απλά, και μόνο αυτό. Αν γουστάρεις, παίζοντας αργά..το συναίσθημα είναι εκεί. Αν γουστάρεις παίζοντας γρήγορα...και πάλι το συναίσθημα είναι εκεί.

Ταπεινή μου γνώμη λοιπόν, ψάξε να βρεις ξεχασμένα σου με τον καιρό και την μελέτη συναισθήματα και μελοποίησε τα. ;)

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #2 στις: 19/01/09, 23:05 »
Ειναι απλο αν θελεις να αποκτησεις συναισθημα περα απο μελετη κλπ κλπ κλπ... το καλυτερο ειναι να ακους πολυ πολυ μουσικη με συναισθημα και περισσοτερο μουσικους με συναισθημα. Προσπαθησε να παιζεις "πανω" απο τετοια κομματια προσπαθωντας αυτοσχεδιασμους ακορντα κλπ. Το αυτι ετσι σε συνδυασμο με το μυαλο και τα χερια σου μαθαινουν με τον καιρο.. θα καταλαβεις τι εννοω οταν το κανεις αυτο για αρκετο διαστημα. Για να καταφερω να βαλω την μελωδια στο ταπεινο παιξιμο μου ελιωσα να ακουω μελωδικες φρασεις απο Petrucci, gambale, marco sfogli και ενα σωρο αλλους. Ακομα και αλλα ειδη μουσικης ! Ψαξου πανω σε αυτη τη μεθοδο και δε θα χασεις!  ;)
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #3 στις: 20/01/09, 18:13 »
Ειναι απλο αν θελεις να αποκτησεις συναισθημα περα απο μελετη κλπ κλπ κλπ... το καλυτερο ειναι να ακους πολυ πολυ μουσικη με συναισθημα και περισσοτερο μουσικους με συναισθημα. Προσπαθησε να παιζεις "πανω" απο τετοια κομματια προσπαθωντας αυτοσχεδιασμους ακορντα κλπ. Το αυτι ετσι σε συνδυασμο με το μυαλο και τα χερια σου μαθαινουν με τον καιρο.. θα καταλαβεις τι εννοω οταν το κανεις αυτο για αρκετο διαστημα. Για να καταφερω να βαλω την μελωδια στο ταπεινο παιξιμο μου ελιωσα να ακουω μελωδικες φρασεις απο Petrucci, gambale, marco sfogli και ενα σωρο αλλους. Ακομα και αλλα ειδη μουσικης ! Ψαξου πανω σε αυτη τη μεθοδο και δε θα χασεις!  ;)

ολα καλα κ ωραια μεχρι που ανεφερες petrucci.gambale.....πιστευω οτι ειναι απο τους καλητερους αλλα αν καποιος 8ελει να ακουσει μουσικη με αισ8ημα δεν 8α ακουσει theater ουτε gambale(δεν λεω οτι δν εχουν felliνκγ)....υπαρχουν αλλοι οπως clapton,bb king,mark knopfler που το κατεχουν καλητερα.......
.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #4 στις: 20/01/09, 20:18 »
ναι.... καλοι οσοι αναφερεις αλλα ακου λιγο για τι πραγμα μιλαω..
   
 http://www.youtube.com/watch?v=BtJE1aIvoXI   
   ... ριχτε μια ματια  ;)  και ψαξε λιγο περισσοτερο τον petrucci και τον gambale φιλε jim να δεις ποσα κρυβουν που ο κοσμος δε ξερει κ δεν εχει δει. Μην τους κρινετε απο την εμπορικουρα που προφανως προβαλεται ευκολοτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/09, 20:22 από steltrucci »
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος korax_ole

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #5 στις: 27/02/09, 04:21 »
θα συμφωνησω με τον BluesMe, για να βρεις το συναισθημα στο παιξιμο σου πρεπει να γουσταρεις να παιζεις... το ποσο αργα η γρηροθα παιξεις δεν παιζει τοσο ρολο οσο η μελωδια που παραγεις. προσπαθησε να παιξεις μελωδιες επιλεγοντας την καθε(σχεδον)νοτα που θα παιξεις επειδη θες να ακουστει αυτη η νοτα και οχι επειδη ειναι σε καποιο διπλανο ταστο εντως της κλιμακας του κομματιου. μην παιζεις κλιμακες, παιξε μελωδιες.
η μαμα χηνα ειναι θεια μου

Αποσυνδεδεμένος Adno

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: feeling
« Απάντηση #6 στις: 28/02/09, 22:20 »
Και γω πιστευω παντως οτι τα ακουσματα παιζουν ρολο για να παιξεις με συναισθημα. Κακα τα ψεματα δε χωρανε ολα τα κομματια το ιδιο συναισθημα. Ας πουμε πως γινεται να χωρεσεις το συναισθημα οταν παιζεις ενα κομματι Camel σε ενα Trash metal κομματι ας πουμε. Δεν κατακρινω το thrash απλα εφερα ενα παραδειγμα που σε μενα ακουγετε λογικο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
4683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 21:30
από monalizagreen
4 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/14, 18:51
από kkmspm (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
2275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/20, 13:30
από Guitar Fan