Αποστολέας Θέμα: Ποιος σας επηρέασε και πιασατε κιθάρα στα χέρια σας;;;  (Αναγνώστηκε 75389 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)


1.το ακορντεον με βοηθησε να το αφησω εν μερει και να περασω στην κιθαρα,
γιατι δεν μ'αρεσε να παιζω ενα κομματι και να μην μπορω να το τραγουδω ταυτοχρονα (γεγονος το οποιο συμβαινει ακομα και τωρα οταν παιζω ακορντεον,αγνωστο γιατι)


εγω πάλι ΄λογω του ότι μπορω να τραγουδαω την ωρα που παιζω κα οτι μαλον εχω καλο αυτι, εχω βγαλει ουκ ολιγα κομματια μονο κ μονο απο μνημης και ψαχνοντας! απορω που δε μπορεις να τραγουδησεις οταν παιζεις πληκτρα... αλλα καθενας με τα χουγια του φυσικα! ;D  :P

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ-kouzoulotetia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 415
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...and so it begins...
    • Προφίλ
1.το ακορντεον με βοηθησε να το αφησω εν μερει και να περασω στην κιθαρα,
γιατι δεν μ'αρεσε να παιζω ενα κομματι και να μην μπορω να το τραγουδω ταυτοχρονα (γεγονος το οποιο συμβαινει ακομα και τωρα οταν παιζω ακορντεον,αγνωστο γιατι)

εγω πάλι ΄λογω του ότι μπορω να τραγουδαω την ωρα που παιζω κα οτι μαλον εχω καλο αυτι, εχω βγαλει ουκ ολιγα κομματια μονο κ μονο απο μνημης και ψαχνοντας! απορω που δε μπορεις να τραγουδησεις οταν παιζεις πληκτρα... αλλα καθενας με τα χουγια του φυσικα! ;D  :P

ναι οκ.αλλα ασχετο το ενα με το αλλο.
που κολλαει το οτι εχεις καλο αυτι και βγαζεις κομματια με το οτι μπορεις να τραγουδας την ωρα που παιζεις;

εμενα συμβαινει συγκεκριμενα με το ακορντεον.στο πιανο το εχω δοκιμασει και καταφερνω να τραγουδω παραλληλα.
ισως επειδη ο ηχος του ακορντεον ειναι πολυ δυνατος δεν ακουω καθαρα τη φωνη μου,γι'αυτο δεν μου βγαινει ο συνδυασμος..
με την κιθαρα ομως..καλα ..εχω ξεφυγει  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tuomas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Kανεις συγκεκριμενος.Απλα ξεκινησα να ακουω rock και Metal ρυθμους οποτε κολλησα με τις κιθαρες! :)
Life sucks and then you die.

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
ο φίλος μου ο garvin να ναι καλά το παιδί!!!!
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Ηθελε ο αδερφός μου αλλά φοβόταν μην πάνε τα λεφτά του πατέρα μας χαμένα οπότε του'πα "αν τη βαρεθείς, θα παίζω εγώ"! Τελικά κολλήσαμε κι οι δύο...

Μετά ήρθαν τα μπουζούκια, οι μπαγλαμάδες, οι ηλεκτρικές και τα μπάσα
...α, και το kithara.gr στο μεταξύ...   ;D
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
με εναν φιλο μου, ηξερε καποια πραγματακια στη κιθαρα, εψαχνα και γω να ασχοληθω με την μουσικη μεχρι που προσεξα οτι στους maiden ακουγετε κατι αλλο εκτος απο κιθαρα.... :o οποτε εκανα οικονομιες να παρω μπασσο!
ο λογος που απεχω απο την μουσικη τωρα πλεον ειναι το γ@μ@#$ 10+ωρο στην δουλεια
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος maraki_04

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λοιπόν... Γύρω στα 12 αποφάσισα να ξεκινήσω αρμόνιο. Τελικά η μητέρα μου με έπεισε πως θα ήταν καλύτερα να αρχίσω κιθάρα. Μετά από 2 χρόνια μαθημάτων στο ωδείο τα παράτησα!(είχα αρχίσει κλασσική κιθάρα και βαρέθηκα λίγο  :P) Τώρα που είμαι φοιτήτρια την ξανάπιασα και η αφορμή ηταν ένα παιδί που έκανα παρέα και παίζει πολύ καλή κιθάρα!

Αποσυνδεδεμένος mred

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δύο άνθρωποι

1) Ενας φίλος στά 17 μου χρόνια (Τάσος - έχουμε χαθεί πλέον) που μου έδειξε την μαγεία της κιθάρας, και τις αξίες της ζωής...
2) Η κορη μου που γεννήθηκε πρίν 2 χρόνια περίπου. Την άλλη μέρα μετά την γεννησή της (35 χρονών πλέον) πήγα στον ΝΑΚΑ και αγόρασα την πρώτη μου κιθάρα... ετσι ...... :o

Αποσυνδεδεμένος Iroukos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...όπου γης & πατρής...!!! ΤΑΞΙΔΙΑΡΑ ΨΥΧΗ!!!!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ALOE VERA (FLP)
Δύο άνθρωποι

1) Ενας φίλος στά 17 μου χρόνια (Τάσος - έχουμε χαθεί πλέον) που μου έδειξε την μαγεία της κιθάρας, και τις αξίες της ζωής...
2) Η κορη μου που γεννήθηκε πρίν 2 χρόνια περίπου. Την άλλη μέρα μετά την γεννησή της (35 χρονών πλέον) πήγα στον ΝΑΚΑ και αγόρασα την πρώτη μου κιθάρα... ετσι ...... :o


να σου ζησουν... και η κορη (πανω απ'όλα)...... κ η κιθαρα!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος s.j.b

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Ο Randy Rhoads
RANDY RHOADS 1956-1982

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Στο χωριό μου, 2 φίλοι μου παίζαν μπουζουκι και μπάσο.... Είχα ψιλοπορωθει με τη φάση, οπότε σε μια επιστροφή απο παραλία κάνω την ερώτηση: Γιώργο?Λέει να ασχοληθώ?

Την κιθάρα την επέλεξα γιατι υπήρχε μια γερασμένη ,μέσα στη ντουλάπα της αδερφής μου....

Αλλά αυτό αυτό το οποίο με έκανε να μείνω, ήταν ο καθηγητής της κιθάρας.... Αν και έκανα σε ωδείο, είχα τη χαρα να "πέσω" σε άψογο καθηγητη....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
ο κολλητος μου...και οχι μονο με επιρρεασε, μου την πηρε κιολας!! Α! και μου κανει και μαθηματα (χθες με ειχε στην γωνια με το ενα ποδι γιατι εκανα φασαρια στο μαθημα)

Αποσυνδεδεμένος SPATH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
  • A PUBLIC PIECE OF DNA.
    • Προφίλ
Απο μια συναυλια του Μαλαμα που με ειχε παρει μαζι του ο πατερας μου,στα 7 μου.Πηγαινα ηδη ωδειο,θεωρια για νιανιαρακια και ηταν η εποχη να διαλεξω οργανο.Ο ''πολυς'' ο Μαλαμας εκεινο το βραδυ με επεισε να διαλεξω την κιθαρα.Η συνεχεια ηταν η ακουστικη, η ηλεκτρικη και δε συμμαζευεται το πραγμα... ;D
IF THE FACTS DON'T FIT THE THEORY,CHANGE THE FACTS.

Αποσυνδεδεμένος Captain Steel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • No quarter given!!!
    • Προφίλ
Στα 10 μου επέστρεφα απο διακοπες στην Κεφαλλονιά.Στο πλοίο για Πάτρα πίσω απο τη θέση που καθόμουν ήταν ενα παλληκάρι γύρω στα 20-23 με μια κιθάρα. Πέρασα ολο το ταξίδι λέγοντάς του να παίζει διάφορα τραγούδια που άκουγα σαν πιτσιρικάς. Η πρώτη δουλειά που έκανα γυρίζοντας Αθήνα ήταν να γραφτώ ωδείο.
So understand
don't waste your time always searching for those wasted years
Face up.....make your stand
And realize you're living in the golden years

Αποσυνδεδεμένος Neobek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η περιέργεια μου καθώς και η αγάπη μου για την μουσική(έπαιζα ήδη 10 χρόνια πιάνο).
«Ο κόσμος που έχουμε δημιουργήσει είναι το προϊόν της δικής μας σκέψης. Δεν μπορεί να αλλάξει, χωρίς να αλλάξει ο τρόπος που σκεφτόμαστε».-Άλμπερτ Άϊνστάιν.

Αποσυνδεδεμένος RR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
εγω αρχησα να παιζω με πολλη περιεργο τροπο ....
εβλεπα μια ταινια που υποθεση του με συγκροτιμα
και ποροθηκα .... το ειπα στους γονεισ μου αλλα με κοροειδευαν εστι εβαλα στοχο να τους την πω .... τελικα κολησα ...... και το γουσταρω ...
LOL

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εκείνη...

Αποσυνδεδεμένος Scarsick

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • I'm going slightly mad
    • Προφίλ
Οταν αρχισα να ακουω ροκ, και κυριως ο Brian May.
Together we stand, divided we fall

Αποσυνδεδεμένος P_Z14

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο Jason Becker ήταν αυτός που με επηρέασε παρα πολύ όχι τόσο για να αρχίσω την κιθάρα αλλα γενικότερα σαν προσωπικότητα και σαν μουσική ιδιοφυια. Για μένα είναι ο καλύτερος κιθαρίστας που υπήρξε ποτε και ένας απο τους καλύτερους μουσικούς στον κόσμο.
Old loves they die hard, old lies they die harder...

monalizagreen

  • Επισκέπτης




    η άδεια μου αγκαλιά...  :)

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:26 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 O Tony Iommi!!!!

Αποσυνδεδεμένος Nagash

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εκεί κάπου στα 16 είχα ψύχωση με το stairway to heaven. Ξεκίνησα λοιπόν όχι για να μάθω κιθάρα αλλά για να μάθω να παίζω το Stairway.  Στην πορεία βέβαια ανακάλυψα ότι πρώτα πρέπει να μάθεις κιθάρα και μετά τo stairway... :P ;D
So when the music's over, turn off the lights...

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΙΛΙΗΣ(ΧΟΥ. ΜΟΥ.)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
  • επανασταση
    • Προφίλ
O Ritchie Blackmore με το Highway Star που ειχα πορωθει με το σολο του απο την πρωτη φορα που το ακουσα.Ετσι μπηκε το μικροβιο μεσα μου!
"Πρεζες ηπαρχουν πολλες...δεν ειναι μονο η ηρωινη,η ηρωινη ομως σκοτωνει...αυτη ειναι η μονη
διαφορα..."

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ήταν το φθηνότερο μουσικό όργανο που μπορούσα να αγοράσω μετά την μελόντικα και την φυσαρμόνικα.  :-[

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 18:59
από Μητσάκος
11 Απαντήσεις
6668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
13 Απαντήσεις
12565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 20:12
από Larrivee
1 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 11:21
από Ωρίωνας
5 Απαντήσεις
8183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 12:43
από Salinas
9 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/09, 11:34
από zeromancer
1 Απαντήσεις
5259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/16, 16:39
από Spyros Delta
1 Απαντήσεις
10705 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 19:37
από panixgr
0 Απαντήσεις
3619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 17:04
από pofepainfo
2 Απαντήσεις
2754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/20, 08:21
από miltosri