Αποστολέας Θέμα: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο  (Αναγνώστηκε 9302 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Γεια χαρα...

Εχουμε ενα συγκροτημα  Φωνη ,2 κιθαρες ,μπασο ,Ντραμς

μπορει καποιος να με βοηθησει το τι χρειαζεται ενα στουντιο μεσα (απο μηχανηματα)

απο κονσολες μεχρι καλωδια και αλλα τετοια τα οποια δεν εχω ιδεα τι ειναι...ακουσα κατι DI και κατι τετοια που δεν ξερω τι ρολο παιζουν...

τι διαφορα εχει ενα στουντιο προβαδικο με ενα ηχογραφησης?

Αν εχω δικο μου ενησχυτη κιθαρας και παιζω και ακουω απο τον ενησχυτη μπορει να βγαινει απο καπου ο ηχος και να περναει σε κονσολα οποτε καθε οργανο να περναει εκει με τον ιδιο τροπο και να ακουγονται Δεξια κιθαρα, αριστερη και τετοια??

γενικα βαλτε με στο τρυπακι αυτο...με το συγκροτημα αν φτιαξουμε στουντιο θα ψαχτουμε αλλα θελω να εχω μια πρωτη γευση...


τα χρηματα τα οποια θα διαφεσουμε ειναι γυρω στα 5000-6000 ευρω.

ευχαριστω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #1 στις: 20/01/09, 00:22 »
Ας ξεκινησουμε γενικα:

1) Ενα προβαδικο στουντιο απο ενα στουντιο ηχογραφησης εχει καποιες δομικες διαφορες. Περα απο την ποιοτητα των μηχανηματων ( πραγμα που καθοριζεται απο το προυπολογισμο και την κατευθυνση των στουντιο ) υπαρχει και διαφορετικη χωροταξικη κατανομη τους.

Ενα στουντιο ηχογραφησης χωριζεται σε 2 κομματια.
Το Control Room, δηλαδη εκει που υπαρχουν ολα τα μηχανηματα ηχογραφησης ( προενισχυσεις, κονσολες, συστηματα αποθηκευσης, μηχανηματα effect, κλπ ) και το μερος που γινεται η ηχογραφηση.
Εννοειται πως και στα 2 μερη απαιτουνται τεραστια ποσα για τη μελετη της ακουστικης του χωρου.

Αντιθετως σε ενα στουντιο ηχογραφησης δε χρειαζεται να γινει αυτος ο διαχωρισμος. Εαν θελεις να κανεις κατι παραπανω, θα προσπαθησεις να ηχοαπορροφησεις το χωρο με πιο φτηνες τακτικες ( δηλαδη με ελεγχο των ανακλασεων σε συγκεκριμενα σημεια ), ενω για το κατι παραπανω θα ηταν ορθη και η δημιουργια ενος drum booth ( με τη καταλληλη βαση στηριξης για την απορροφηση των κραδασμων ).

2) Για ενα προβαδικο θα χρειαστεις
α) σιγουρα 2-4 ηχεια αρκετων Watt ( γιατι απο εκει θα δωσες ηχο στη φωνη και στα πληκτρα και πρπει να εχουν ενισχυστη ),

β) μια κονσολα με τα καναλια που θελεις ( δηαλδη μη παρεις μια 30αρα κονσολα αφου πανω θα συνδεσεις μονο τα μικροφωνα και τα πληκτρα )

γ) εναν ενισχυτη ηχου που να "αντεχει" τα ηχεια ( ενδεχομενως να χρειαστεις 2 ενισχυτες εαν εχεις 4 ηχεια, γιατι οι ενισχυτες 4 δρομων στα 8Ohm ειναι πανακριβοι εως ανυπαρκτοι ). Σαν εναλλακτικη μπορεις να παρεις active ηχεια, δηλαδη να εχουν τη δικη τους ενισχυση και να μη χρειαζονται εξωτερικη.

δ) ΚΑλωδια: Σιγουρα θα χρειαστειτε καλωδια για τα ηχεια. Εαν ειναι αυτοενισχυομενα τα ηχεια, τοτε με ενα απλο XLR-XLR ( κι αναλογα με τις εισοδους, εξοδους κονσολας και ηχειων ) ή ενα JACK-JACK θα κανετε τη δουλεια σας. Εαν ομως χρησιμοποιησετε παθητικα με ενισχυτη, τοτε θα χρειαστειτε αλλου ειδους καλωδια με βυσματα speakon. Ειναι ειδικα βυσματα που θηλυκωνουν πανω στην εισοδο του ηχειου και την εξοδο του ενισχυτη.

Απο εκει και περα εχετε τα κλασσικα καλωδια για τα μικροφωνα ( XLR παντα ) και βεβαια τα βυσματα για τα πληκτρα και λοιπα οργανα που θα ενισχυθουν απο τη κονσολα ( συνηθως JACK-JACK )
3) Οι κιθαρες και τα μπασα ( παντα μιλαμε για ηλεκτρικα ) μπορουν να ακουγονται απο τους ενισχυτες τους χωρις να χρειαζεται να συνδεθουν πανω στην κονσολα. ΟΠως επισης το ιδιο συμβαινει και με τα drums. Εαν θελετε λιγο παραπανω ενισχυση στη μποτα, αρκει ενα μικροφωνο επιπλεον και ενα καναλι στη κονσολα.

4) Το DI ειναι μια κατασκευη που επιτρεπει unbalanced σηματα, οπως αυτο που δινει μια κιθαρα, να μετατρεπονται σε balanced ( δηλαδη XLR βυσματα με καλωδιο balanced ) κι ετσι να φτανουν στη κονσολα με καθαρο σημα χωρις τις αλλοιωσεις ενος unbalanced καλωδιου.
Εφοσον οι κιθαρες εχουν τους ενισχυτες τους και το μπασο τη μπασοκολωνα του ( ή τον ενισχυτη του ), τοτε δε θα χρειαστειτε DI.

Πιστευω πως και με πολυ λιγοτερα χρηματα θα αποκτησετε εναν εξοπλισμο για ενα απλο studio προβας. Απο εκει και περα, εαν απτε σε επιπεδα ηχογραφησεων, θα χρειαστειτε διαφορετικο εξοπλισμο και περισσοτερες γνωσεις, που δε θα αποκτησετε απο μια απλη απαντηση σε ενα forum.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #2 στις: 20/01/09, 09:12 »
Εισαι πρωτος...


Κατι ακομα...Σε ενα στουντιο που ειχαμε παει μπηκαμε στον χωρο και παιξαμε(προβαδικο) αλλα ηταν ενα "παραθυρο" που απο πισω ηταν ενας του στουντιο με κονσολες και pc και μας ακουγε και μας ελεγε διαφορες κριτικες...το θεμα ειναι οτι οκ ακουγε τον τραγουδιστη που οπως ειπαμε παραπανω περναει απο την κονσολα...τις 2 κιθαρες το μπασο και τα ντραμς τα οποια οπως ειπαμε δεν περνανε απο κονσολα πως τα ακουγε αυτος μεσα απο την ηχομονοση...απο εκει δεν περναει τιποτα...Μηπως φευγει καλωδιο απο τον ενυσχητη της κιθαρας και των αλλων και πανε και αυτα μαζι με την φωνη σε κονσολα και μας ακουγε?? και επισης Εμεις εκει μεσα ακουμε λιγο βαβουρα ας πουμε....αυτος αν ειναι μεσα απο την κονσολα μας ακουγε σαν να ακουγε CD? δλδ ουτε βαβουρα ουτε τπτ?? καθε οργανο ξεχωριστα??και πολυ καλη ποιοτητα??


σε ευχαριστω για τις απαντησεις και την υπομονη!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #3 στις: 20/01/09, 12:16 »
Αυτο που αναφερεις ειναι ενα προβαδικο στο οποιο το control room ειναι εκτος χωρου προβας. Στην ουσια το συγκεκριμενο στουντιο ( οπως και πολλα αλλα ) μπορουν να ηχογραφησουν με αυτο τον τροπο. Συνηθως ειναι ενα μετριο αποτελεσμα, διοτι ο ιδιοκτητης εχει συνδυασει το στουντιο ηχογραφησης με το στουντιο προβας ( κατι που οπως καταλαβαινεις μειωνει αρκετα την ποιοτητα ).

Πολλες φορες ο ηχος ακουγεται κι εξω απο το χωρο της προβας, λογω κακης ηχομονωσης ή μεγαλης εντασης. Το πιο πιθανον ειναι να σας ακουγε και μεσα απο το μικροφωνο του τραγουδιστη. Σε σπανιες περιπτωσεις, οι ηχοληπτες παιρνουν τον ηχο απο την εξοδο του ενισχυτη ( εαν εχει ) και το "περνανε" μεσα στη κονσολα.

Η βαβουρα που ακους μεσα στην προβα θα μεταφερθει κατα ενα μεγαλο ποσοστο και μεσα στο CD που θα γραψετε. Για να διαπιστωσεις αυτο που σου λεω, ζητησε του να ηχογραφησει μια προβα σας ( θα πληρωσετε κατι παραπανω σιγουρα ) και θα καταλαβεις τι εννοω.

Αυτο που λες εσυ ειναι η πολυκαναλη ηχογραφηση που απαιτει αλλου ειδους μηχανηματα..Και βεβαια εναν καλο γνωστη του πως να χειριστει την ηχογραφηση.

Τελος εαν δεν πας σε ενα κλασσικο χωρο ηχογραφησης, η ποιοτητα παντα θα ειναι μετρια προς καλη, οχι ομως τελεια ή αριστη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #4 στις: 20/01/09, 15:18 »
ξερεις τι?εχει και αλλο στουντιο για ηχογραφηση...κανονικο που ηχογραφεις ενα ενα τα οργανα...αλλα τελοσπαντων μου εκανε εντηυπωση πολυ που μας ακουγε...ως αναφορα την ηχομονωση ειναι πολυ καλη εκει θελω να σου πω οτι και εγω που εχω κατσει στο σημειο του παραθυρου απο εξω δεν ακουω μεσα με ιδια μου τα αυτια...δεν ξερω τι να σου πω....μαλλον απο το μικροφωνο οπως ειπες :)


σε ευχαριστω...

αν εχεις να πεις κατι αλλο πολυ ευχαριστως....

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #5 στις: 20/01/09, 15:51 »
Les Paul Lover μάλλον μπερδεύτηκες λίγο,

Το studio που είχατε πάει κατα πάσα πιθανότητα ήταν ηχογράφησης. Οι ενισχυτές σας ήταν συνδεμένοι με καλώδια στην κονσόλα στο control booth και τα τύμπανα θα πρέπει να είχαν μικρόφωνα.

Αυτά που πολύ σωστά προτείνει ο Freemind είναι οι φθηνές λύσεις για τους hobby-στες... Τα στούντιο που λειτουργούν σαν επιχειρήσεις είναι στημένα σαν recording κι για αυτο έχουν control booth και κονσόλες.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #6 στις: 20/01/09, 15:52 »
Πολλες φορες ο ηχος ακουγεται κι εξω απο το χωρο της προβας, λογω κακης ηχομονωσης ή μεγαλης εντασης. Το πιο πιθανον ειναι να σας ακουγε και μεσα απο το μικροφωνο του τραγουδιστη. Σε σπανιες περιπτωσεις, οι ηχοληπτες παιρνουν τον ηχο απο την εξοδο του ενισχυτη ( εαν εχει ) και το "περνανε" μεσα στη κονσολα.
Σε κάποια προβάδικα έχουν και στημένα μικρόφωνα μπροστά από τους ενισχυτές για να μην χρειάζεται να στήνουν σε περίπτωση που κάποιος ζητήσει ηχογράφηση της πρόβας.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #7 στις: 20/01/09, 16:41 »
ή μπορεί να έχει στημένο ένα πυκνωτικό μικρόφωνο σε μια γωνία και να τους ακούει από εκεί....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #8 στις: 20/01/09, 19:12 »
Ή μπορει ο ηχοληπτης να ειναι νεραϊδα και να κανει μαγικα ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #9 στις: 20/01/09, 21:32 »
χχχχχχμμμμμμ............  :eee
νομίζω πως είναι ΠΙΟ πιθανή η δική μου πρόταση.... :P

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #10 στις: 20/01/09, 21:45 »
οκ καταλαβα...


αλλα ρωταω ετσι ενημερωτηκα...


εγω περνω μια κονσολα με inputs για κιθαρα,κιθαρα,μπασο,φωνη,ηλεκτρονικα ντραμς συνολο 5 inputs και απο τους ενησχητες περναω τα καλωδια στην κονσολα...και ρωταω αν περασω απο την κονσολα ακουστηκα και ακουει ενας αλλος το τραγουδι θα ακουγεται χωρις βαβουρα???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #11 στις: 20/01/09, 21:57 »
Εφοσον εχετε ηλεκτρικη ντραμς θα μειωσετε σιγουρα τη βαβουρα που θα δημιουργειται στο χωρο. Παρολαυτα, παλι προκειται για ηχογραφηση στυλ προβας, οποτε μια βαβουρα ειναι λογικη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #12 στις: 21/01/09, 12:01 »
δηλαδη μιλας για την βαβουρα που θα περνανε τα ντραμμς μεσα απο το μικροφωνο του τραγουδιστη? γιατι κατι αλλο δεν παιζει...ολα τα αλλα ειναι με καλωδια εσωτερικα....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #13 στις: 21/01/09, 12:09 »
Εαν υποθεσει κανεις πως οι ενισχυτες κιθαρας και μπασου παραλληλα με το σημα θα παιζουν και μεσα στο χωρο; Επισης ακομα και τα χτυπηματα στα pad της ηλεκτρονικης drums, θα ακουγονται μεσα απο το μικροφωνο του τραγουδιστη.

Τελος μια βαβουρα θα δημιουργειται και κατα τη διαρκεια της μιξης ( η οποια θα ειανι παραλληλη με την ηχογραφηση αφου δεν κανετε multichannel ηχογραφηση, δηλαδη καναλι καναλι το καθε οργανο σε διαφορετικο track μεσα στο μεσο αποθηκευσης ), αφου ακομα και ηχογραφησεις παλιων συγκροτηματων jazz τις δεκαετιες 40-50-60 ( που μεσουρανουσαν οι ηχοληπτες με...καμπανελια ) ειχαν μια λογικη "βαβουρα"/θορυβο μεσα.

Μην περιμενεις να κανεις ηχογραφηση επιπεδου album ή demo album. Δεν ειναι εφικτο αυτο τοσο ευκολα! Περα απο τον υλικοτεχνικο εξοπλισμο, χρειαζεστε και γνωσεις που απ'ο,τι καταλαβα δεν κατεχετε τοσο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #14 στις: 21/01/09, 12:22 »
Αυτό που εννοεί ο Free είναι οτι οι live ηχογραφήσεις έχουν περισσότερη βαβούρα από τις track-by-track, για δύο λόγους. Πρώτον διότι αν μιλάμε για πολλά όργανα αυτόματα έχεις πολλές συχνότητες που θέλουν κάποια επεξεργασία για να είναι το συνολικό αποτέλεσμα "καθαρό από συχνοτικά σκουπίδια". Δεύτερον, εφ' όσων χρησιμοποιείται τους ενισχυτές σας σαν monitors είναι λογικό το μικρόφωνο του τραγουδιστή να ηχογραφεί και τον ήχο που βγαίνει από τα όργανα και τους ενισχυτές, πέρα από την φωνή.

Ένας τρόπος να το παρακάμψεις αυτό είναι να χρησιμοποιήσεις ακουστικά ως monitor, ξεχωριστά για κάθε μουσικό. Από το Αυχ send περνας το σήμα σε ακουστικά για τον κάθε μουσικό. Αν πάρεις κονσόλα με μόνο 2 AUX Sends τότε θα μπορείς να κάνεις μόνο δύο μίξεις για τα monitor, από τις οποίες η μία μάλλον θα πρέπει να είναι για τον τραγουδιστή και η άλλη για την υπόλοιπη μπάντα. Αν τώρα δώσετε αρκετά λεφτά για να πάρετε κονσόλα με 6 Aux, σημειωτέον μιλάμε για ένα πόσο της τάξης των 600€, τότε θα μπορείτε να απολαμβάνετε ο καθένας την δικιά του μίξη στα ακουστικά του.

Τέλος αν σκοπεύετε να ηχογραφείτε τις πρόβες σας τότε πιθανόν να σας βολεύει να πάρετε κονσόλα με έξοδο USB για να μπορείτε να την συνδέσετε με ένα PC και να γράφετε σ' αυτόν.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #15 στις: 21/01/09, 12:29 »
Δεν εχω καταλαβει ακομα εαν μιλαμε για στουντιο ηχογραφησης ή στουντιο προβας. Ισως πρεπει να μας ξεκαθαρισει ακριβως τι θελεις Les Paul, γιατι απο τη μια μιλησες για στουντιο προβας και τωρα εξελιχθηκε σε στουντιο με καλη ποιοτητα ηχογραφησης!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Warrel

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep the Flame Alive...
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #16 στις: 21/01/09, 13:58 »
Μιλησα για προβαδικο...απλα αν με ενδιέφερε αν κατα την ωρα που παιζαμε τα περναγαμε ολα σε κονσολα και εβγαινε ο ηχος σε ακουσιτκα πως θα ακουγοταν...με αποτελεσπαμα να καταλαβω και την ενοια της κονσολας....απο εκει και περα εμαθα και οτι θα εχει βαβουρα λογο του μικροφωνου του τραγουδιστη...

Αποσυνδεδεμένος Αστέρης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #17 στις: 29/01/09, 13:11 »
Ας ξεκινησουμε γενικα:

1) Ενα προβαδικο στουντιο απο ενα στουντιο ηχογραφησης εχει καποιες δομικες διαφορες. Περα απο την ποιοτητα των μηχανηματων ( πραγμα που καθοριζεται απο το προυπολογισμο και την κατευθυνση των στουντιο ) υπαρχει και διαφορετικη χωροταξικη κατανομη τους.

Ενα στουντιο ηχογραφησης χωριζεται σε 2 κομματια.
Το Control Room, δηλαδη εκει που υπαρχουν ολα τα μηχανηματα ηχογραφησης ( προενισχυσεις, κονσολες, συστηματα αποθηκευσης, μηχανηματα effect, κλπ ) και το μερος που γινεται η ηχογραφηση.
Εννοειται πως και στα 2 μερη απαιτουνται τεραστια ποσα για τη μελετη της ακουστικης του χωρου.

Αντιθετως σε ενα στουντιο ηχογραφησης δε χρειαζεται να γινει αυτος ο διαχωρισμος. Εαν θελεις να κανεις κατι παραπανω, θα προσπαθησεις να ηχοαπορροφησεις το χωρο με πιο φτηνες τακτικες ( δηλαδη με ελεγχο των ανακλασεων σε συγκεκριμενα σημεια ), ενω για το κατι παραπανω θα ηταν ορθη και η δημιουργια ενος drum booth ( με τη καταλληλη βαση στηριξης για την απορροφηση των κραδασμων ).

2) Για ενα προβαδικο θα χρειαστεις
α) σιγουρα 2-4 ηχεια αρκετων Watt ( γιατι απο εκει θα δωσες ηχο στη φωνη και στα πληκτρα και πρπει να εχουν ενισχυστη ),

β) μια κονσολα με τα καναλια που θελεις ( δηαλδη μη παρεις μια 30αρα κονσολα αφου πανω θα συνδεσεις μονο τα μικροφωνα και τα πληκτρα )

γ) εναν ενισχυτη ηχου που να "αντεχει" τα ηχεια ( ενδεχομενως να χρειαστεις 2 ενισχυτες εαν εχεις 4 ηχεια, γιατι οι ενισχυτες 4 δρομων στα 8Ohm ειναι πανακριβοι εως ανυπαρκτοι ). Σαν εναλλακτικη μπορεις να παρεις active ηχεια, δηλαδη να εχουν τη δικη τους ενισχυση και να μη χρειαζονται εξωτερικη.

δ) ΚΑλωδια: Σιγουρα θα χρειαστειτε καλωδια για τα ηχεια. Εαν ειναι αυτοενισχυομενα τα ηχεια, τοτε με ενα απλο XLR-XLR ( κι αναλογα με τις εισοδους, εξοδους κονσολας και ηχειων ) ή ενα JACK-JACK θα κανετε τη δουλεια σας. Εαν ομως χρησιμοποιησετε παθητικα με ενισχυτη, τοτε θα χρειαστειτε αλλου ειδους καλωδια με βυσματα speakon. Ειναι ειδικα βυσματα που θηλυκωνουν πανω στην εισοδο του ηχειου και την εξοδο του ενισχυτη.

Απο εκει και περα εχετε τα κλασσικα καλωδια για τα μικροφωνα ( XLR παντα ) και βεβαια τα βυσματα για τα πληκτρα και λοιπα οργανα που θα ενισχυθουν απο τη κονσολα ( συνηθως JACK-JACK )
3) Οι κιθαρες και τα μπασα ( παντα μιλαμε για ηλεκτρικα ) μπορουν να ακουγονται απο τους ενισχυτες τους χωρις να χρειαζεται να συνδεθουν πανω στην κονσολα. ΟΠως επισης το ιδιο συμβαινει και με τα drums. Εαν θελετε λιγο παραπανω ενισχυση στη μποτα, αρκει ενα μικροφωνο επιπλεον και ενα καναλι στη κονσολα.

4) Το DI ειναι μια κατασκευη που επιτρεπει unbalanced σηματα, οπως αυτο που δινει μια κιθαρα, να μετατρεπονται σε balanced ( δηλαδη XLR βυσματα με καλωδιο balanced ) κι ετσι να φτανουν στη κονσολα με καθαρο σημα χωρις τις αλλοιωσεις ενος unbalanced καλωδιου.
Εφοσον οι κιθαρες εχουν τους ενισχυτες τους και το μπασο τη μπασοκολωνα του ( ή τον ενισχυτη του ), τοτε δε θα χρειαστειτε DI.

Πιστευω πως και με πολυ λιγοτερα χρηματα θα αποκτησετε εναν εξοπλισμο για ενα απλο studio προβας. Απο εκει και περα, εαν απτε σε επιπεδα ηχογραφησεων, θα χρειαστειτε διαφορετικο εξοπλισμο και περισσοτερες γνωσεις, που δε θα αποκτησετε απο μια απλη απαντηση σε ενα forum.



Μια διευκρίνηση: Η απαλοιφή του θορύβου με χρήση DI γίνεται στον διαφορικό ενισχυτή που υπάρχει στην XLR εισοδο της κονσόλας και όχι απο το ίδιο το DI. ;)
"Κλείσε τα μάτια σου και κοίτα...."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #18 στις: 29/01/09, 13:15 »
Σωστη η διορθωση. ;) Η επαναφορα της φασης ειναι αυτη που εξαφανιζει το "θορυβο" ειτε λογω αποστασης, ειτε λογω μαγνητικης παρεμβολης. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Sbiblerubleb

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #19 στις: 02/03/09, 13:15 »
δεν πιστευω σε ηχοληπτες νεραϊδες..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: βοηθεια με κονσολες και γενικα στουντιο
« Απάντηση #20 στις: 02/03/09, 18:46 »
me 2...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
26790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
Λίστα Στούντιο

Ξεκίνησε από kafodio « 1 2 ... 8 9 » Τα καλύτερα...

224 Απαντήσεις
226854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/15, 16:39
από OVELLI
49 Απαντήσεις
17088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 16:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/10, 13:50
από CLIFF EM ALL
10 Απαντήσεις
5268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:25
από timphilby
0 Απαντήσεις
1820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/11, 17:44
από skalos
7 Απαντήσεις
5923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 22:43
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 21:50
από STEFANOS604
Για το μπασο γενικα

Ξεκίνησε από Uriah « 1 2 3 » Μπάσο

54 Απαντήσεις
29975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/18, 19:44
από Uriah
4 Απαντήσεις
11211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/18, 09:31
από saved