Αποστολέας Θέμα: Διαλύθηκε σήμερα το συγκρότημα"Διάφανα κρίνα"  (Αναγνώστηκε 26734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Το θεμα ηταν εσωτερικα προβληματα μεταξυ των 4 και του Θανου.Οπως λενε οι 4 δημιουργουσε διαφορα προβληματα και κολληματα στη μπαντα αλλα και στις μεταξυ τους σχεσεις.Αποεεσωτερικη πηγη και αυτο.
Αυτο για τις τελευταιες συναυλιες ισυχει.Η μπαντα επαιζε χωρις ορεξη..Ο Θανος ηταν τιποτα...Οταν τους ειχα δει πρωτη φορα το 7 ηταν πολυ πολυ καλυτεροι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Θα με κραξετε προφανως αλλα δημοκρατια εχουμε και θα πω την αποψη μου.
Νταξει δεν θα το γιορτασω κιολας που το διελυσαν (καιρος ηταν), αλλα χαιρομαι απο μια αποψη. Τερμα το κλαμα. Και μιλαμε για πολυ κλαμα.
Αλλα και παλι τον Ανεστοπουλο δεν τον γλυτονουμε...
Aπο ποια αποψη τερμα το κλαμα?Μηπως τα Κρινα παιζοντουσαν στα ΜΜΕ(ραδιο ή τηλεοραση) και σας ενοχλουσαν στα αυτια σας η κατι αντιστοιχο?Η μηπως τρωγαν χωρο απο αλλα ελληνικα συγκροτηματα του ανυπαρκτου σημερα ελληνικου ροκ?Ισα ισα βγαζαν δισκους και καναν συναυλιες για αυτους που τους γουσταραν.Μεχρι εκει.

Μου λετε για τα κρινα=κλαμα και δεν κοιτατε ποσα αντιστοιχα συγκροτηματα υπαρχουν στο ροκ(ξενα) και στο μεταλ χωρις μαλιστα να εχουν αντιστοιχες στιχουργικες ικανοτητες..

Ειναι απο τις λιγε ςπεριπτωσεις που εκφραζεται περισσοτερος κομπλεξισμος απο τους μη φανς παρα απο τους φανς. ???

1. Αυτό, που ήθελα να παρατηρήσω εδώ και αρκετά posts περί αυτής της γκρίνιας... "Τον Ανεστόπουλο δεν τον γλιτώνουμε..."... Μια φορά έχει δώσει συνέντευξη και uplugged στο ράδιο πρίν πολλά χρόνια... Άντε και ο Ατλαντίς που έπαιζε το Μικρές Αλήθειες (μια φορά το χα πετύχει σε φίλο, και μου πε οτι το έπαιζαν σχετικά συχνά). Που είναι το πρήξιμο? Αυτοί σας ενοχλούν και όχι όλος ο υπόλοιπος μουσικός βιασμός που νομίζω οι πιο πολλοί βιώνουμε σε καθημερινό επίπεδο απο ΜΜΕ?... Και δεν το λέω σε υποστηρικτική φάση, "ααα μα γιατί δεν σας αρέσουν?" ούτε συγκρίνω με σκυλάδικα. Απλά ειλικρινής απορία ήταν.



2. Για όσους λένε περί "τα ίδια και τα ίδια"/"τίποτα αξιόλογο εδώ και καιρό", έστω για την περιέργεια, έχουν υπ' όψη/ακούσει το "Ο Γύρος της Μέρας σε 80 Κόσμους" του 2005? Αλήθεια, αν έχετε άλλη ελληνική μπάντα υπ' όψη που παίζει έτσι, πείτε μου (όντως θα ήθελα να ξέρω)... Ακόμα και αν δεν σας αρέσει -εγώ τον θεωρώ εντελώς υποτιμημένο και απο fans ακόμα- είναι τουλάχιστον προφανής ο πειραματισμός.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Ξεκινάω από το εξής.. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με τα Διάφανα Κρίνα.. Έχω ακούσει κοντά στα 20 κομμάτια τους από σκόρπια mp3s ή youtube videos που μου στέλνανε κάποιοι φίλοι μου, λέγοντας μου "τσέκαρε το τάδε τραγούδι", κλπ.. Πάντως τους θυμάμαι από όταν πήγαινα σχολείο και το γεγονός ότι άντεξαν τόσα χρόνια κάτι λέει.. Ίσως και πολλά..

Εν τούτοις, από αυτά τα λίγα κομμάτια που έχω ακούσει και ασπαζόμενος την άποψη των πολλών που λέει ότι τα Διάφανα Κρίνα είναι (ήταν πλέον) οι leaders του ελληνικού ροκ, έχω να πω ότι δυστυχώς το ελληνικό ροκ είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.. Πραγματικά, την εποχή που ήμουν Αγγλία και πήγαινα το βράδυ να πιω μια μπύρα σε bars που έπαιζαν live gigs διάφορα indie συγκροτήματα, σχεδόν το 90% των συγκροτημάτων που άκουγα με διασκέδαζαν περισσότερο από τα Διάφανα Κρίνα.. Δεν ήταν ότι η μουσική των Δ.Κ. φέρει ένα μεγάλο ποσοστό μελαγχολίας, γιατί και πολλές μπάντες που άκουγα έπαιζαν σε αυτό το στυλ, αλλά εν τούτοις μου "καθόντουσαν" πολύ καλύτερα στο αυτί.. Τώρα από στίχους, το επίπεδο των Δ.Κ. ήταν αρκετά καλό, αλλά σίγουρα αυτό από μόνο του δεν φτάνει.. Νομίζω ότι από τους 10 ακροατές, οι 8 θα προτιμούσαν να ακούσουν ένα κομμάτι με τέλεια μουσική αλλά χάλια στίχους, παρά ένα κομμάτι με χάλια μουσική αλλά τέλειους στίχους.. Γιατί, at the end of the day, ακούμε μουσική.. Εναλλακτικά διαβάζουμε ποιήματα..

Πάντως συμφωνώ με τον Kli Klis και δεν νομίζω ότι διαλύθηκε ένα συγκρότημα που αποτελούταν από μουσικούς μαϊντανούς, οπότε η άποψη "ουφ, γλιτώσαμε" είναι λίγο αβάσιμη..

Σαν παράκληση θα ήθελα να ζητήσω το εξής: Αν μπορεί κάποιος να ποστάρει ένα κομμάτι ενδεικτικό των δυνατοτήτων των Δ.Κ. θα του ήμουν ευγνώμων.. Αν δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα (και το πιο πιθανό είναι να μην μπορεί), ας ποστάρει 3-4 κομμάτια.. Αυτό ως προσωπική χάρη εκ μέρους κάποιου γνωστού μου.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)..
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/09, 09:35 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Pε παιδες την γνωμη μου ειπα απλα. Σιχαινομαι την κλαψιαρικη, θλιμενη και πεσιμιστικη μουσικη οσο τιποτα.
Και οσο για αυτο που λετε οτι δεν προβαλονται αρα δεν ενοχλουν, μεγαλο λαθος.
Νταξει ειναι ιστορικη μπαντα και εχει μια πορεια, και δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενας που να μην πηγε καποτε καπου (γιορτες, μαζωξεις, παρτακια στην παραλια, λαιβαδικο) και να μην ακουσε διαφανα κρινα.
Εμενα τουλαχιστον μου εχει τυχει απειρες φορες και παντα ηταν η στιγμη που ξενερωνα απολυτα.
Ξαναλεω ειναι η δικια μου αποψη και ειναι απολυτα κατανοητο το οτι δεν την ασπαζεστε.
Υπαρχουν πολλες αξιολογες ελληνικες ροκ μπαντες, αλλα τοσο downια καμια.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Έχεις pm faser   :)


Stinky, δεκτό αυτό που λες, αλλά εντάξει, ίσως επειδή δεν το έχω ζήσει και είμαι εντελώς αντίθετης αισθητικής να μου φαίνεται υπερβολή το "άπειρες φορές" που ξενέρωσες... Απλά δεν μπορώ να "χωνέψω" τον χαρακτηρισμό ενόχληση την στιγμή που ΟΚ, οφείλεται πολύ απλά στο οτι δεν αρέσει μουσικά στιχουργικά αυτό το σύνολο (χωρίς -αλίμονο- να περιμένω να τον αλλάξεις!   ;) ) Όσο οτι είναι πεσιμιστικοί σαν στίχο, ειδικά σαν πρώτη εντύπωση είναι. Το θέμα είναι αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω ή αντιλαμβάνεσαι τι υπάρχει πίσω απο αυτή την "κατάθλιψη" για την οποία τους αντιπαθούν πολλοί.

Ξαναλέω πως μουσικά όσοι επιμένουν οτι δεν αποτελούν καμία ιδιαιτερότητα ηχητικά (έστω για Ελλάδα, δεν το πάω παραπέρα) ας ακούσουν το Ο Γύρος της Μέρας σε 80 Κόσμους.

Και φυσικά, απλά τελικά όλα καταλήγουν σε αυτό που είπε ο faser: Ή σου κάθεται ή όχι.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Pε παιδες την γνωμη μου ειπα απλα. Σιχαινομαι την κλαψιαρικη, θλιμενη και πεσιμιστικη μουσικη οσο τιποτα.

Κι εγώ σιχαίνομαι πχ. το death metal, αλλά δεν μπαίνω σε συζητήσεις ντεθμεταλάδων για να τους πω ότι είναι χάλια αυτή η  μουσική που ακούνε.

Νταξει ειναι ιστορικη μπαντα και εχει μια πορεια, και δεν νομιζω να υπαρχει ουτε ενας που να μην πηγε καποτε καπου (γιορτες, μαζωξεις, παρτακια στην παραλια, λαιβαδικο) και να μην ακουσε διαφανα κρινα.

Κι όμως, υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι! Σίγουρα πάντως είναι πιο πιθανό σε γιορτές/πάρτι να ακούσεις σκυλάδικα, ποπ, τσιφτετέλια, πυξ-λαξ, χατζηγιαννη, κλπ. παρά Διάφανα Κρίνα.

Γιατί νιώθεις/νιώθετε την ανάγκη να μπαίνεις/μπαίνετε σε συζητήσεις αυτών που τους αρέσουν αυτά τα πράγματα για να πεις/πειτε την αρνητική γνώμη σου/σας; Προφανώς, δεν τους νοιάζει η γνώμη σου/σας!

Εμενα τουλαχιστον μου εχει τυχει απειρες φορες και παντα ηταν η στιγμη που ξενερωνα απολυτα.

Τότε, μήπως πρέπει να αλλάξεις παρέες; ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Παράθεση
Γιατί νιώθεις/νιώθετε την ανάγκη να μπαίνεις/μπαίνετε σε συζητήσεις αυτών που τους αρέσουν αυτά τα πράγματα για να πεις/πειτε την αρνητική γνώμη σου/σας; Προφανώς, δεν τους νοιάζει η γνώμη σου/σας!
Γιατι νομιζω οτι ειμαστε μελη ενος δημοκρατικου φορουμ που μπορεις να εκφρασεις την αποψη σου για ολα τα γεγονοτα, και ως γνωστον καθε θεμα εχει 2 οψεις. Στην περιπτωση μας την δικια σας και τη δικια μου.

Παράθεση
Τότε, μήπως πρέπει να αλλάξεις παρέες; 
Μπα, δεν κρινω τους φιλους μου απο τις μουσικες τους επιλογες, αλλα δεν γινεται να ειναι τελειοι σε ολα ;D

Παράθεση
Κι εγώ σιχαίνομαι πχ. το death metal, αλλά δεν μπαίνω σε συζητήσεις ντεθμεταλάδων για να τους πω ότι είναι χάλια αυτή η  μουσική που ακούνε.
Εγω ανετα το κανω ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Πρέπει να καταλάβουν οι φίλοι των Διάφανων Κρίνων, ότι αυτή η αντιπαλότητα μεταξύ "φίλων και εχθρών" του συγκροτήματος, είναι αν μη τι άλλο και η απόδειξη , ότι η συγκεκριμένη μπάντα υπήρξε σημαντική... 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Δεν έχω ασχοληθεί επεκταμένα με τα Διάφανα Κρίνα. Από τα λίγα που έχω ακούσει κάποια μου άρεσαν κάποια όχι. Θεωρώ κι εγώ οτι η αισθητική τους ήταν λίγο υπερβολική για τα αυτιά μου και ότι σε στιγμές ήταν και επιτηδευμένη ακριβώς επειδή κατάλαβαν ότι πουλάει, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. They don't call it the music business for nothing...  ;)

Όμως δεν μπορώ να πω οτι χάρηκα που διαλύθηκαν. Αλλά και να χαιρόμουν δεν θα το θεωρούσα σωστό να μπαίνω σε topic που αφορά την διάλυση και να επιμένω οτι δεν μου άρεσαν και καλά έκαναν που διαλύθηκαν και να φωνάζω περί της ελευθερίας του λόγου ως δικαιολογία για να μπορώ να τα λέω.

Υπάρχει ο σωστός τόπος και χρόνος για όλα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Μα ναι ρε παιδια!!
Μπηκανε τοσα ατομα μεσα σ'αυτη τη συζητηση...
Υποτιθεται οτι πρεπει να συζητησουμε για τα Διαφανα Κρινα, και ως τωρα τα περισσοτερα ποστ αφορουν αντιπαλοτητες που δημιουργηθηκαν αδικα, χωρος λογο..
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Δεν έχω ασχοληθεί επεκταμένα με τα Διάφανα Κρίνα. Από τα λίγα που έχω ακούσει κάποια μου άρεσαν κάποια όχι. Θεωρώ κι εγώ οτι η αισθητική τους ήταν λίγο υπερβολική για τα αυτιά μου και ότι σε στιγμές ήταν και επιτηδευμένη ακριβώς επειδή κατάλαβαν ότι πουλάει, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. They don't call it the music business for nothing...  ;)

Όμως δεν μπορώ να πω οτι χάρηκα που διαλύθηκαν. Αλλά και να χαιρόμουν δεν θα το θεωρούσα σωστό να μπαίνω σε topic που αφορά την διάλυση και να επιμένω οτι δεν μου άρεσαν και καλά έκαναν που διαλύθηκαν και να φωνάζω περί της ελευθερίας του λόγου ως δικαιολογία για να μπορώ να τα λέω.

Υπάρχει ο σωστός τόπος και χρόνος για όλα.
Να σε ρωτήσω κάτι; Αν φτιαχτεί ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "Τι καλά που διαλύθηκαν τα Διάφανα Κρίνα!" , θα μπορούν εκεί ελεύθερα να γράφουνε την άποψή τους όσοι δεν τους γουστάρανε, ή θα πάει στο κάδο; Τι γνώμη έχεις;  :)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Mε χαζομαρες ασχολουμαστε λεω εγω..Η αποψη δεν μ αρεσουν καλα θα κανει να ακουστει(αν και υπαρχει Thread για τα κρινα και σε αλλη κατηγορια οποτε καποιος μπορει να το ελεγε καλυτερα εκει) αλλα ολες οι αλλες εμπαθεις χαζομαρες που γραφτηκαν τι νοημα ειχαν?Το μονο που βοηθουν ειναι να μπει καποιος φανατικος και να μιλησει σε αντιστοιχο τονο..
Προσωπικα την αποψη ''χαρηκα που διαλυθηκαν'' μπορω να την ακουσω μονο απο ενα φανατισμενο 16 χρονο που το συγκροτημα απλα δεν ειναι μεσα στα heavy ή ξερω γω τι αλλο γουστα του(και γω ελεγα αναλογα πραγματα οταν ημουν τοσο)..

Σημειωση..Ορισμενα ποστ οντως δεν επρεπε να σταλουν στο καδο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Να σε ρωτήσω κάτι; Αν φτιαχτεί ένα καινούργιο θέμα με τίτλο "Τι καλά που διαλύθηκαν τα Διάφανα Κρίνα!" , θα μπορούν εκεί ελεύθερα να γράφουνε την άποψή τους όσοι δεν τους γουστάρανε, ή θα πάει στο κάδο; Τι γνώμη έχεις;  :)

Αν το θέμα ήτανε "Η προσφορά ή όχι των Διάφανων Κρίνων στην Ελληνική Μουσική" τότε ευχαρίστως να ακουστούν απόψεις κι από τις δύο πλευρές...

Αλλά δεν είναι...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χωρις να ειμαι ο μεγαλυτερος φαν της μπαντας πιστευω οτι ητανε μια μπαντα υψηλης αισθητικης που ειχε την ατυχια,κατα την προσωπικη μου αποψη παντα,να ειναι ειναι μια μπαντα για ενηλικους με κυριως ανηλικο κοινο.Δεν ξερω για πιο λογο εγινε αυτο καθως δεν νομιζω οτι η μουσικη τους κ οι στιχοι τους απευθυνονταν σε εφηβους αλλα σιγουρα "μειωνε" την μπαντα στα ματια ενος πιο "υποψιαμενου" κ ηλικιωμενου κοινου που στην τελικη δεν θα επρεπε να τους απασχολει.
Οσον αφορα το μονοπλευρο της μουσικης τους το εχουν παραδεχτει κ οι ιδιοι οτι γιαυτο εχουν παθος κ αυτο γραφουν,απλα πραγματα.Τωρα για το κατα ποσο πλουτισαν απο την μπαντα δεν ξερω να σας πω αλλα νομιζω για ενα διαστημα την ειχαν παγωσει επειδη δεν τα βγαζανε περα.Οσον αφορα την μουσικη κ την στιχουργικη τους προσεγγιση τους βγαζω το καπελο κ σιγουρα ειναι ετη μπροστα απο κατι "μεταλ" ατμοσφαιρικες μπαντες χωριαταρεων καφρων που την ειδαν ρομαντζο γτ απο την αγ**ια δεν πηγαινε αλλο(θα ονοματιζα κ μπαντες αλλα θα γινει εμφυλιος ;D)

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Αχ...Ελλάδα !!!

Αν διαλύονταν οι Rolling Stones πριν 20 - 30 χρόνια το τελευταίο πράγμα που θα συνέβαινε στον "έξω κόσμο" θα ήταν αυτό που συμβαίνει εδώ. Κι όταν λέω "Εδώ" δεν εννοώ αποκλειστικά το φόρουμ, γιατί αντίστοιχες απόψεις με τούτες ακούω και σε συζητήσεις εκτός φόρουμ.

Η αξία, αγαπητοί μου συμφορουμίτες, ενός συγκρότηματος δεν είναι η προσωπική άποψη του καθενός για αυτούς κι επιτέλους πρέπει να το καταλάβετε αυτό. Πόσο μάλλον σε αυτό το φόρουμ που τα μέλη του είναι μουσικοί, ή τέλος πάντων ασχολούνται με αυτή την τέχνη. Μάθετε να κρίνετε οχι σύμφωνα με τα γούστα σας.

Παράδειγμα...μισώ τη μουσική των Slayer! Δεν μισώ όμως τους Slayer και ποτέ δεν εκνευρίστηκα όταν γινόταν καθολική προβολή του ονόματος τους από παντού. Σέβομαι τη δουλειά τους, τη πορεία τους και οσα έχουν κάνει. Δεν θα χαιρόμουν αν θα διαλύονταν, αλλά και κανένα συγκρότημα δεν θα παίζει για πάντα, έτσι κι αλλιώς ;)

Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί θεωρούν μίζερα τα Διάφανα Κρίνα, ορισμένοι. Το "μινόρε" στη μουσική δεν σημαίνει απαραίτητα μιζέρια. Από την άλλη οι στίχοι τους, ναι, σε σημεία είναι καταθληπτικοί...allright...θέλετε να ξεκινήσω τώρα να αναφέρω καλλιτέχνες/συγκροτήματα του εξωτερικού που αγαπάτε/αγαπάμε με...καταθληπτικότατους στίχους. Τι? Επειδή είναι στα Ελληνικά και καταλαβαίνουμε τι λένε ??


Στην τελική...και cd πουλούσαν και θα εξακολουθήσουν να πουλάνε και γεμάτοι κόσμο ήταν στα live.
ΟΚ...Προτιμήστε τα "φαντασμάτα" του ελληνικού "ροκ", όπως τον Παπακωσταντίνου, κι εξακολουθήστε να γεμίζετε τα ίδια στάδια για να ακούσετε τα ίδια τραγούδια. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στην τέχνη αγαπητοί...όπως γουστάρει ο καθένας...:)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/09, 16:49 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος Τζογαδόρος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
για τον φίλο που είπε για τη συναυλία στη Λάρισα.Να προσθέσω πως ο Θάνος έφτασε 2 περίπου ώρες αργοπορημένος στο χώρο της συναυλίας κάτι που εκνεύρισε τους πάντες αφού μέσα δε μπορούσες ούτε να κουνηθείς. Επίσης,ήταν κ επιεικώς απαράδεκτος στο λάιβ. Δεν μπορούσε(ή καλύτερα δεν ήθελε να τραγουδήσει τα ίδια του τα τραγούδια). Έδειχνε σα να κάνει αγγαρεία. Σε κάποια φάση σηκώθηκε κ πήγε στα καμαρίνια λέγοντας ένα απλο γεια. Μέχρι εκείνη τη στιγμή δε νομίζω να-χαν παίξει πάνω απο 10-15 τραγούδια. Μετά γύρισε η υπόλοιπη μπάντα κ έπαιζαν μόνοι τους για να τραγουδήσουμε εμείς. Λες κ ήταν βραδιά καραοκε. Ερασιτεχνισμοί δυστυχώς απ'το Θάνο...
Κ το απόγευμα που ήταν οι 4 τους για καφέ κάπου στην πόλη ήταν ο Θάνος δεν εμφανίστηκε.
Τους είχα δει κ σε 2-3 live παλιότερα κι ήταν σαφώς καλύτεροι. Για να μην πω άψογοι(ειδικά στο 1).Τι μεσολάβησε δεν ξέρω...Μου φάνηκε πολύ ξαφνική πάντως η όλη φάση γιατί μέχρι κ πριν βγει ο καινούριος δίσκος τα λάιβ τους ήταν πολύ καλά κ το γκρουπ έμοιαζε δεμένο στη σκηνή.
Πάντως αν ήταν να συνεχίζανε με τα ίδια μυαλά κ τις τριβές που απ'ότι φαίνεται υπήρχαν-λυπάμαι που το λέω-αλλά καλύτερα που σταμάτησαν. Γιατί κάποιοι τους αγάπησαν κ για τα live πέρα απ'τους δίσκους.

Κ κάτι άλλο. Κάποιοι μπήκανε κ γράψανε αρνητικά σχόλια μέχρι κ σχόλια που βγάζαν αηδία για τα κρίνα. Δεκτή η αντίθετη άποψη αλλά να κρίνετε με επιχειρήματα. Κ σαν βάση -κατ'εμε-πρέπει να'χουμε την ελληνική σκηνή, η οποία δυστυχώς παραπέει...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Η άποψή μου για τα Κρίνα: ένα φως που άλλοτε τρεμόπαιζε και άλλοτε έλαμπε δυνατά μέσα στο μαύρο σκοτάδι της ελληνικής ροκ.

Δυστυχώς κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τα αρνητικά (μέχρι μίσους ενίοτε) σχόλια κάποιων που η μουσική των Κρίνων δεν τους λέει τίποτε. Προσωπικά δεν θα έμπαινα στον κόπο να κρίνω π.χ. ένα death metal συγκρότημα γιατί η μουσική του δεν μου λέει τίποτε και δεν έχω παρακολουθήσει την πορεία του. Σίγουρα είναι δημοκρατικό και αναφαίρετο δικαίωμά μου να το κάνω, αλλά τι σχόλιο να κάνω ο κακομοίρης αφού απλά ΔΕΝ ξέρω…
Κάποιοι άλλοι που ξέρουν και παρακολουθούν τη μουσική αυτή θα έχουν σίγουρα πολύ περισσότερα να πουν από μένα. Τέλος πάντων.

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο το γεγονός ότι τα Κρίνα ήταν το δημοφιλέστερο ελληνικό συγκρότημα τα τελευταία χρόνια σε αυτούς που ακούνε ροκ (και όχι Onirama).

Δεν νομίζω να είναι τυχαίο το γεγονός ότι στην ερώτηση "Ποια είναι η καλύτερη ελληνική μπάντα;" η απάντηση από τους περισσότερους ήταν τα Κρίνα. Καλώς ή κακώς (προφανώς "κακώς") μέσα στη μιζέρια και την ανυπαρξία της ελληνικής ροκ τα τελευταία χρόνια τα Κρίνα ξεχώριζαν. Δεν θα διαφωνήσω με τον faser: μουσικά δεν ήταν και τίποτε το ιδιαίτερο. Σε μια πραγματικά εξελιγμένη μουσικά χώρα ίσως να ήταν ανύπαρκτοι, αλλά στην Ελλάδα αυτούς είχαμε, αυτούς εμπιστευόμαστε. Δεν φταίνε τα Κρίνα για την κατάσταση στην ελληνική ροκ σκηνή.

Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τις εσωτερικές τους τριβές, αλλά αυτό δεν είναι πρωτόγνωρο στις μπάντες. Είναι εκατοντάδες οι μπάντες που πορεύονται για πολλά χρόνια έτσι και δεν μιλάνε τα μέλη μεταξύ τους. Απλά όταν τα χρήματα είναι πολλά, το καταπίνουν και συνεχίζουν. Εδώ με τα Κρίνα προφανώς δεν έγινε αυτό.

Πιστεύω ότι οι φίλοι τους θα τους θυμούνται για πολλά χρόνια. Τραγούδια τους με την κιθάρα μου σε παρέα στην παραλία δεν έχω παίξει ποτέ και δεν νομίζω να το κάνω τώρα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Εγω ξεκίνησα να παίζω κιθάρα στο σχολέιο με την τότε " μπαντα" με κρίνα πάντως. Τους θεωρώ απο τα μεγαλύτερα ελληνικά συγκροτήματα και λυπήθηκα που διαλύθηκαν. Περίμενα και ενα κομματι που δεν ηχογραφήθηκε ποτέ πως και πως...κρίμα. Τώρα μαρέσουν δεν μαρέσουν είναι καλοί δεν είναι, είναι προσωπικές απόψεις κατ' εμέ , σεβαστές και απαραίτητες ενίοτε. Το να λές "χαιρομαι" που διαλύθηκαν χωρίς επιχείρημα όμως έιναι λίγο καφρίλα. Να είχες λόγο να χαρείς να πω εντάξει. Άποψή μου πάντα.
Για μένα τα κρίνα ήταν σημαντικά γιατί έπαιζαν κάτι που κανείς στην ελλάδα δεν είχε καταφέρει. Τέτοια μαυρίλα απο ελληνική μπάντα δεν έχω ξανακουσει και να της πάει. Μόνο και γιαυτό τα κρίνα ήταν σημαντικά.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εγώ τους έχω πετύχει πολύ παλιά όταν ήταν δεμένοι και κάνανε συναυλίες που σου σηκωνόταν η τρίχα (από την ευχαρίστηση). Πριν κάποια χρόνια τους είχα δει σε μια συναυλία στο Χαϊδάρι, ο Θάνος ήταν λιώμα και τραγουδούσε με το ζόρι. Απογοητεύτηκα πολύ και δεν ξαναπήγα σε συναυλία τους, και καλύτερα... γιατί απ'οτι ακούω εδώ μέσα, τον τελευταίο καιρό έγινε ακόμη χειρότερα. Ήταν λοιπόν αναμενόμενο να μην μπορεί πια να συνεχίσει να υπάρχει το συγκρότημα.
Υποθέτω ότι το συγκρότημα δεν μπορεί να συνεχίσει χωρίς τον Θάνο γιατί ο Θάνος κρατάει κάποια πνευματικά δικαιώματα ή/και γιατί τα Διάφανα Κρίνα είναι συνυφασμένα με τον Θάνο στα μάτια/αυτιά του κοινού.

Τα χρήματα, απ'όσο ξέρω, δεν είναι πολλά (Συνηθισμένο για ελληνικά ροκ συγκροτήματα). Τα μέλη των Διάφανα Κρίνα συντηρούνται οικονομικά από την εργασία τους αλλού.

Αποσυνδεδεμένος Aganippi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 665
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ποιος ζωντανός προικισμένος μ' αισθήσεις δεν ποθει
    • Προφίλ
    • http://aganipi.blogspot.com
Τώρα είδα την ανάρτηση και ειλικρινά με πείραξε. Τα Διάφανα Κρίνα τα παρακολουθώ απ' την αρχή της πορείας τους και πάντα με συγκινούσαν. Ελπίζω αυτό να βγει σε καλό και να έχουν να μας προσφέρουν περισσότερα πράγματα στο μέλλον.

Να προσέχετε τους εαυτούς σας και να θυμάστε καλά στην πορεία της ζωής σας τούτη τη φράση του Μάρκου Αυρήλιου ”ο καθένας αξίζει όσο αξίζουν αυτά για τα οποία φροντίζει”.

Η ομορφιά θα θριαμβεύσει. Μας προσμένουν οι μεγάλοι, οι απέραντοι δρόμοι.
Θα τα πούμε στη σκηνή.

Οι ταπεινοί σας σύντροφοι


Κι εσείς να προσέχετε...θα μας λείψετε!
Τρελά νερά αντιμέτωπα με ερμηνευτες της λογικής. Είναι να μην τρελαίνεσαι;
(Maybe dear, oh maybe, maybe, maybe,
Let me help you show me how.
Honey, maybe, maybe, maybe, maybe)

Αποσυνδεδεμένος ed_hunter

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Child in time
    • Προφίλ
Ο Θανος εβγαλε ανακοινωση και αυτος απο μονος του ,την εχει διαβασει κανεις???
Charvel model 4 '88 - Prs Tremonti se
........XANIA............

Αποσυνδεδεμένος heineken

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Θανος εβγαλε ανακοινωση και αυτος απο μονος του ,την εχει διαβασει κανεις???



http://forum.rock-elliniko.gr/viewtopic.php?f=7&t=94

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Λιγο ξεκατινιασμα μου μυριζει ολο αυτο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Λιγο ξεκατινιασμα μου μυριζει ολο αυτο..

εντελώς όμως.... :-\

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Βασικα, τερμα ξεκατινιασμα η υποθεση....
Δηλαδη καλουμαστε να πιστεψουμε οτι ο Θανος μεθουσε και αργουσε στις συναυλιες(στις οποιες μετα βιας τραγουδουσε πολλες φορες),
επειδη καποιος τον απειλουσε...
Και επισης οτι οι αλλοι 4 συνασπιστηκαν εναντιων του...
Αιντα...μονο αυτο εχω να πω...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 11:55
από Σκίρων
17 Απαντήσεις
12076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
205 Απαντήσεις
67048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 23:20
από FAIRY-The return!
34 Απαντήσεις
11384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/05, 11:49
από echo
47 Απαντήσεις
28752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 12:55
από corpse_bride
20 Απαντήσεις
8144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/07, 23:29
από ship_me_out!!!
7 Απαντήσεις
5839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 22:05
από Τζογαδόρος
16 Απαντήσεις
6038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 06:07
από radiator 66
4 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/09, 15:53
από s.s.
4 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/11, 12:19
από Vaiking