Αποστολέας Θέμα: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε  (Αναγνώστηκε 11329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« στις: 21/01/13, 20:17 »
καταρχην δεν ειμαι σιγουρος για το αν ποσταρα στη σωστη ενοτητα οποτε ζηταω προκαταβολικα συγνωμη.


Ειμαι πανευτιχης κατοχος μιας Boss GT-10 και θελω να την εμπλουτισω με τα 2 εξτρα ctrl pads που μπορει να υποστηρίξει.


Η boss προτεινει το FS-6 http://www.thomann.de/gr/boss_fs6.htm το οποιο ομως ειναι τσουχτερο για 2 απλα διακοπτακια.....
Βρηκα αυτο το μαραφετι της behringer http://www.thomann.de/gr/behringer_ab200_dual_ab_switch.htm το οποιο στα μισα λεφτα πρεπει να κανει την δουλεια αν και προοριζεται για αλλη δουλεια....
ειναι latch/unlatch (αν και δεν ειμαι σιγουρος για το αν με νοιαζει), παιζει με στερεοφωνικο καλωδιο, εχει και led....
Εχει κανενας καποια εμπειρια πανω σε αυτο? θα δουλεψει απροβληματιστα η κατι κρυβει που δεν εχω παρει πρεφα?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #1 στις: 21/01/13, 20:24 »
βρηκα και αυτο το βιντεο αλλα κατι δεν πρεπει να κανει καλα ο τυπος
Behringer AB200 used to control Boss GT-10



Δεν θα επρεπε να σβηνει το πρασινο Led και να αναβει το κοκκινο οταν ενεργοποιηται? μηπως αυτο εχει να κανει με το latch mode που το εχει σεταρει?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #2 στις: 21/01/13, 20:27 »
κατι τετοιο θα δουλευε? (δεν με νοιαζουν τα εφε που θελουν πατημενο το switch...με νοιαζει να κανει on/off και tap tempo
http://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #3 στις: 21/01/13, 21:17 »
Λοιπόν, πολύ ενδιαφέρον αυτό το βίντεο!.. έμαθα κάτι που δεν ήξερα και που δεν γράφει και το manual: http://www.behringer.com/assets/AB200_P0344_M_EN.pdf

Πράγματι, σου κάνει το ΑΒ200, ακριβώς με τον τρόπο που έδειξε ο τύπος:
Σεταρισμένο στο NonLatch, με ένα καλώδιο Y δηλαδή δύο mono βύσματα σε ένα stereo όπως αυτό: http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_ypp2010.htm

..ενωμένα στο Α1 και Α2 και με το stereo βύσμα στο Ctrl/3/4 της GT10.

Το ενδιαφέρον είναι ΓΙΑΤΙ κάνει για αυτή την δουλειά για την οποία δεν έχει σχεδιαστεί!..

Λοιπόν το ζητούμενο σε όλους τους NonLatching ποδοδοακόπτες είναι να γίνει ένα μικρό, στιγμιαίο βραχυκύκλωμα σε ένα κύκλωμα, ώστε να σηματοδοτηθεί κάποια λειτουργία.

Το ΑΒ200 στην προσπάθεια του να περάσει το σήμα από το Α1 ατο Β1, φαίνεται ότι είναι σχεδιασμένο να βραχυκυκλώνει το Α1 ώστε στην πηγή που παύει να τροφοδοτείται (πχ τον πρώτο ενισχυτή) να μην ακούγεται θόρυβος ή κτύπος!..

Αυτό ακριβώς το μικρό ιδίωμα είναι που το κάνει κατάλληλο και ως NonLatching ποδοδιακόπτη!

Μπράβο στον τύπο που το ανακάλυψε και το πόσταρε και μπράβο και σε σένα που το έψαξες και το βρήκες. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #4 στις: 21/01/13, 21:49 »
η αληθεια ειναι οτι στην αρχη νομιζα οτι ειναι κοπια του FS-6 :P ...αλλα στην προσπαθεια να το σιγουρεψω ειδα οτι ειναι φτιαγμενο για αλλη δουλεια....
το ερωτημα παραμενει. θα μπορεσει να δουλεψει και σαν latched η μονο unlatched? δλδ θα μπορω να εχω σωστη ενδειξη στα led?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #5 στις: 21/01/13, 23:40 »
.. θα μπορεσει να δουλεψει και σαν latched η μονο unlatched? δλδ θα μπορω να εχω σωστη ενδειξη στα led?
Δεν μπορείς να έχεις ένδειξη στα Led ενός στιγμιαίου γεγονότος παρά μόνο από τη συσκευή που ελέγχεται, και ξέρει ποιά λειτουργία ελέγχεις, και σε τι state βρίσκεται πχ εάν είναι on ή off, δηλαδή εν προκειμένω την GT10. Άρα με την έννοια που θα το ήθελες εσύ, όχι δεν μπορεί αυτό το πετάλι (ούτε κάποιο άλλο πετάλι σε nonlatched mode) να σου δείχνει με τα Led του τι συμβαίνει με τρόπο που να βγάζει κάποιο νόημα αναφορικά με την συσκευή που ελέγχεις.   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #6 στις: 22/01/13, 00:18 »
Συγνωμη αν κατι δεν καταλλαβαινω και γινομαι κουραστικος....
Δεν περιμενω σε unlatched mode να δουλευει το led. Απλα στα specs λεει οτι εχει και latched mode. Σε latched δεν θα αλλαζει  led η δεν θα επικοινωνει  καν? ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #7 στις: 22/01/13, 11:48 »
Ας τα πάρουμε σιγά σιγά:

Στα specs (του ΑΒ200 υποθέτω λες..) ναι λέει ότι έχει και latched mode αλλά αναφέρεται στην κανονική λειτουργία του συγκεκριμένου που είναι A/B/Y πετάλι και όχι footswitch. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να περνάει σήμα από το Α1 στο Β1 είτε στιγμιαία (nonlatched) είτε συνεχόμενα (latched) οπότε και ανάβουν τα σχετικά led. Αλλά αυτά δεν μας αφορούν για την GT10.

ΑΝ αναφερόμασταν στο FS-6 το οποίο είναι και nonlatched και latched ανάλογα πως το σετάρεις, ναι τότε σε latched mode τα led κανονικά θα άναβαν στο ένα state (on) και όχι στο άλλο (off). Αυτό όμως θα είχε νόημα σε μία συσκευή που θα υποστήριζε latched ποδοδιακόπτες, όπως ένας ενισχυτής πχ για ch1/ch2.

Το κύριο θέμα είναι τι πετάλι παίρνει η GT10. Στο manual (σ22) λέει ότι χρειάζεται momentary (non latched) ποδοδιακόπτη. Οπότε δεν μας απασχολεί πως συμπεριφέρεται με ένα latched πετάλι, καθώς δεν το υποστηρίζει.
(..και δεν το υποστηρίζει διότι από το ίδιο socket υποστηρίζει και expression pedal και αυτό τους έκανε να το συνδέσουν ηλεκτρολογικά έτσι ώστε να παίρνει μόνο nonlatched ποδοσιακόπτες)

Θεωρητικά μιλώντας, ΑΝ έπαιρνε latched πετάλι, τότε ναι, τα led του πεταλιού μπορεί να έβγαζαν κάποιο νόημα σχετικά με την λειτουργία που ελέγχεις, και σε τι state βρίσκεται πχ εάν είναι on ή off.

Τώρα καθώς η GT10 υποστηρίζει μόνο nonlatched ποδοδιακόπτες, δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις τα led του ποδοδιακόπτη να δείχνουν τι συμβαίνει με τρόπο που να βγάζει κάποιο νόημα αναφορικά με την λειτουργία που ενεργοποιείς στην GT10. Αυτό θα το κάνεις κοιτώντας την GT10 και τα led/display που προσφέρει αυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #8 στις: 22/01/13, 11:59 »
 :o :o :o
Τωρα με εστειλες!!! Δεν ειχα προσεξει οτι περνει unlached η gt-10 και ημανε σιγουρος οτι περνει latched.
Οποτε δεν εχει νοημα να παρω το fs6. Θα δοκιμασω ενα απλο footswich απο ενισχυτη και αν δεν παιξει παμε για AB200. (βεβαια δεν βρησκω λογο γιατι να μην παιξει)

Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #9 στις: 22/01/13, 12:19 »
Θα δοκιμασω ενα απλο footswich απο ενισχυτη και αν δεν παιξει παμε για AB200. (βεβαια δεν βρησκω λογο γιατι να μην παιξει)

ΔΕΝ θα παίξει απλό footswitch απο ενισχυτη διότι σχεδόν όλα είναι latched.

Είτε θα πάρεις το AB200, (είτε το fs-6), είτε χρειάζεσαι κάποιο άλλο nonlatched footswitch.

Θα μπορούσες να πάρεις ένα φθηνό ποδοδιακόπτη με latched διακόπτες και να τους αντικαταστήσεις με momentary αν πιάνουν τα χέρια σου με κολλητήρια κλπ.
ΠΧ αυτό:  http://www.thomann.de/gr/lead_foot_fs2.htm
..και να αντικαταστήσεις τους 2 διακόπτες του με πχ αυτούς: http://www.thomann.de/gr/tad_footswitch_momentary_spst.htm
και θα σου έρθουν και λίγο πιο φθηνά από το AB200.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #10 στις: 22/01/13, 17:23 »
εδω ομως τα led μενουν αναμενα σα να δουλευεουν σε latch mode....
BOSS GT-10 DEMO



οντως στο manual που ξανακοιταξα σου λεει να το βαλεις σε unlatch mode αλλα το manual της boss εχει αποδειχθει πολλακις κουκουρουκου....


 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
παντως το AB200 δεν θα δουλεψει σιγουρα σε latch μιας και απλα θα κανει αναδρομολογιση του σηματος....μενει να δοκιμασω το footswitch του ενισχυτη απο ενα φιλο(αυτο που παρεθεσες ειναι ανδριανε) το οποιο οντως ειναι latch να δω πως δουλευει.....

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: εξτρα CTRL pads σε Πολυεφε
« Απάντηση #11 στις: 22/01/13, 19:05 »
ειπα για να μην περιμενω να μου φερει ο φιλος το foot switch του να μετρισω ενα δικο μου απο εναν fender pro185 που εχω. Εχει 3 διακοπτες και ηθελα να δω το pin out.


Λοιπον.


Το καλωδιο συνδεσης με τον ενισχυτη ειναι μονοφωνικο(!) οποτε παραξενευτικα πολυ για το πως ελεγχει 3 παραμετρους (channel/reverb/boost). http://www.shopping.com/Fender-Fender-Three-Button-Footswitch-for-Pro-185-Amp-Standard/info
μετραω το καλωδιο και βλεπω οτι δεν κανει διακοπτη ποτε....πως δουλευει αυτο ρε παιδια ??? ??? ??? ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/13, 19:26 από kkmspm »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 15:55
από Conception
2 Απαντήσεις
4707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 19:00
από bluesbreaker
4 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 21:46
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 17:56
από metalmike
8 Απαντήσεις
4371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 14:15
από Akis94
3 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/11, 11:24
από Akis94
15 Απαντήσεις
7854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/14, 00:22
από mousakas
18 Απαντήσεις
9424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/15, 15:54
από giorgos1990
6 Απαντήσεις
5717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 11:17
από Pavl0s
Πολυεφέ

Ξεκίνησε από tolisguitar12 Εφέ

6 Απαντήσεις
10877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/18, 11:05
από tolisguitar12