Αποστολέας Θέμα: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...  (Αναγνώστηκε 12176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Το ρυθμικό σολφέζ είναι ίσως το πιο απαραίτητο όπλο κάθε μουσικού. Όσο καλά, όσο γρήγορα ή όσο τεχνικά και να παίζεις, αν δεν τα πας καλά με το ρυθμικό σολφέζ, θα είναι πολύ δύσκολο να ακουστείς όμορφα, πόσο μάλλον να συνεργαστείς με άλλους μουσικούς.  Όλοι οι μουσικοί θα πρέπει να έχουν τη δυνατότητα να εκτελούν σωστά όλες τις αξίες ενός κομματιού, σόλο, ή μελωδίας. Και όσο τα πράγματα μένουν σε κλασικές αξίες όπως τέταρτα, 8α, 3ηχα,16α, 6ηχα, 32α, σχεδόν πάντα όλα είναι υπό έλεγχο. Οι συζεύξεις, τα παρεστιγμένα και οι συγκοπές είναι καθαρά θέμα διαβάσματός και εκπαίδευση του ματιού. 
Πόσο εύκολα όμως είναι τα πράγματα στην εκτέλεση 5ηχων 7ηχων 9ηχων?

Ο παρακάτω τρόπος παρουσιάστηκε «στα πεταχτά» πέρυσι στο xtreme drum camp όπου έλαβα μέρος, από τον drummer David Garibaldi και πιστεύω πως είναι αρκετά ενδιαφέρον. Ο τρόπος αρχικά μπορεί να φανεί «χύμα», αλλά ευτυχώς ο εγκέφαλος λειτουργεί με τέτοιο τρόπο ώστε το αποτέλεσμα έπειτα από λίγη εξάσκηση να είναι ακριβές και σταθερό για πάντα. Επίσης θα κάνω μια διασκεύη του τρόπου για κιθάρα με alternate picking, αλλά για τους ντραμερ, ισχύει όπου downstroke, δεξι χέρι, όπου upstroke, αριστερό χέρι.

Στα 5ηχα 7ηχα, 9ηχα, δεν είναι απλά μονός αριθμός από νότες ξερά μέσα σε έναν χρόνο (1 τέταρτο). Έχουν κάποιο feel, όπως και όλες οι κλασικές αξίες (16th note feel, 8th note feel, triplets feel).  κάθως πρόκειται για μονό αριθμό νοτών μέσα σε έναν χρόνο, είναι λογικό ό πρωτος χρόνος να ξεκινά με downstroke, ο δευτερος χρόνος με (upstroke), ο τρίτος με donstroke κοκ… Εκεί είναι και το όλο θέμα του τρόπου.

Τα 5ηχα παίζονται με 16th note feel, ξεκινάμε να τα παίζουμε δλδ σαν να παίζουμε 16α, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke. Στην ουσία, τα 5ηχα είναι ελαφρώς βεβιασμένα 16α σαν αίσθηση. Στις πρώτες προσπάθειες, θα δεις ότι είσαι λίγο στο γάμο του καραγκιόζη από σταθερότητα, αλλά είναι καθαρά θέμα λίγων ωρών εξάσκησης να καθαρίσει το παίξιμο…

Τα 7ηχα, είναι ελαφρώς βεβιασμένα 6ηχα, παίζονται με το feel των 6ηχων, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke. Έπειτα από λίγη εξάσκηση, το 7ηχο θα είναι τέλειο.

Τα 9ηχα, είναι ελαφρώς βεβιασμένα 32α, παίζονται με το feel των 32ων, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke. Η σταθερότητα του μοιράσματος είναι θέμα εξασκησης, αλλά ερχεται…

Εκτός από alternate picking, αυτές οι παράξενες αξίες αποκτούν μεγάλο ενδιαφέρον όταν παίζονται με hammer on-pull off, καθώς παράγουν πολύ όμορφες τρίλιες (κλασικό παράδειγμα η τρίλια στο βασικό θέμα του the trooper των Iron maiden, που είναι τρίλλια 5ηχο).

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #1 στις: 07/01/09, 13:42 »
qrusticks δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες πχ.

"...ξεκινάμε να τα παίζουμε δλδ σαν να παίζουμε 16α, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke."

Αν παίζουμε με alternate picking ούτως ή άλλως μετά από ένα downstroke παίζουμε upstroke. ???

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #2 στις: 07/01/09, 13:43 »
qrusticks δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες πχ.

"...ξεκινάμε να τα παίζουμε δλδ σαν να παίζουμε 16α, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke."

Αν παίζουμε με alternate picking ούτως ή άλλως μετά από ένα downstroke παίζουμε upstroke. ???
επόμενος χρόνος είναι το επόμενο τέταρτο...χρόνος μετρονόμου εννοω...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #3 στις: 07/01/09, 14:05 »
qrusticks δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λες πχ.

"...ξεκινάμε να τα παίζουμε δλδ σαν να παίζουμε 16α, αλλά από την πρώτη νότα (downstroke) που θα χτυπήσουμε θα πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι ο επόμενος χρόνος θα πρέπει να «μπει» με upstroke."

Αν παίζουμε με alternate picking ούτως ή άλλως μετά από ένα downstroke παίζουμε upstroke. ???
επόμενος χρόνος είναι το επόμενο τέταρτο...χρόνος μετρονόμου εννοω...
:wall με το που έστειλα το μήνυμα το κατάλαβα και μόνος μου :P

Διάβασα συμπτωματικά χθες ένα αντίστοιχο θέμα σε ένα άλλο φόρουμ όπου κάποιος πρότεινε αν θέλει κανείς να παίξει 5ηχα για παράδειγμα, να βρει μια λέξη με 5 συλλαβές και να βάλει τον μετρονόμο να παίζει πρόσπαθώντας να χωρέσει τη λέξη ανάμεσα σε 2 χτυπήματα του μετρονόμου και κάθε συλλαβή να έχει ίδια απόσταση από την επόμενη (και προηγούμενη) ρυθμικά. Με αυτό τον τρόπο θα του είναι πολύ εύκολο να παίξει τον αντίστοιχο ρυθμό.

Ακόμα ένας άλλος χρήσιμος τρόπος που ξέρω, είναι να χωρίζεις ένα "δύσκολο" ρυθμό σε άλλους, πιο οικειους.
Πχ. θες να παίξεις 5ηχα. Τις 5 νότες σε κάθε τέταρτο του μέτρου μπορείς να τις δεις σαν 2 όγδοα και ένα 3ηχο (υπάρχουν και άλλοι συνδιασμοί).
Τονίζοντας περισσότερο την πρώτη νότα από κάθε ομάδα ογδόων και 3ήχων είναι πιο εύκολο για μένα τουλάχιστον να παίζω 5ηχα.

Σχηματικά:

(1 τέταρτο)
|---------|
τάκατακατα

-με τον τρόπο που ανέφερα:

(1 τέταρτο)
|---------|
τάκατάκατα



Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #4 στις: 07/01/09, 14:12 »
Ε ναι...το "πατατόπιτα είναι το κλασικο για πενταηχο, μουστοκουλουρόπιτα για 7ηχο, και γλυκομουστοκουλουρόπιτα για 9ηχο...αλλά ο τρόπος που περιγράφω σε απομακρύνει από αυτα τα καραγκιοζλίκια και χρησιμοποιείται σε όλα τα τεμπο, όχι μόνο στα slow ή mid... ;)

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #5 στις: 07/01/09, 23:13 »
Εξαιρετικό ενδιαφέρον κατά την άποψη μου παρουσιάζει και η ιδέα σε τέτοιου είδους ρυθμικά μοτίβα με μονούς αριθμούς,στη θέση κάποιας νότας να υπάρχει η αντίστοιχης αξίας παύση,το μοτίβο δηλαδή έχει την ίδια συνολική χρονική διάρκεια αλλά παραλείπεται μια νότα...έτσι λόγω αυτών των μονών αριθμών μια επαναλαμβανόμενη "κίνηση" τους δημιουργεί πολύ ενδιαφέροντα "εφφέ".

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #6 στις: 08/01/09, 01:19 »
Ε ναι...το "πατατόπιτα είναι το κλασικο για πενταηχο, μουστοκουλουρόπιτα για 7ηχο, και γλυκομουστοκουλουρόπιτα για 9ηχο...αλλά ο τρόπος που περιγράφω σε απομακρύνει από αυτα τα καραγκιοζλίκια και χρησιμοποιείται σε όλα τα τεμπο, όχι μόνο στα slow ή mid... ;)

γι'αυτο γουστάρω τους ντράμερ..... ;D ;D ;D ;D στεργιο...μέχρι κι εγώ που δεν ξερω να πιάνω μπακέτα με αυτο το thread αρχισα να παιζω με τα μολύβια....σοβαρά.....το σκεφτομουν να κανω κανα μαθημα.....αλλα τώρα ακομα πιο σοβαρά..μπραβο μαν...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #7 στις: 08/01/09, 10:04 »
Ε ναι...το "πατατόπιτα είναι το κλασικο για πενταηχο, μουστοκουλουρόπιτα για 7ηχο, και γλυκομουστοκουλουρόπιτα για 9ηχο...αλλά ο τρόπος που περιγράφω σε απομακρύνει από αυτα τα καραγκιοζλίκια και χρησιμοποιείται σε όλα τα τεμπο, όχι μόνο στα slow ή mid... ;)

γι'αυτο γουστάρω τους ντράμερ..... ;D ;D ;D ;D στεργιο...μέχρι κι εγώ που δεν ξερω να πιάνω μπακέτα με αυτο το thread αρχισα να παιζω με τα μολύβια....σοβαρά.....το σκεφτομουν να κανω κανα μαθημα.....αλλα τώρα ακομα πιο σοβαρά..μπραβο μαν...
Λοοοοοοοοοοοολλλλλλλλλλλ

Να σε δω να κοπανας το γραφειο με πενταηχα και να λες "πατατοπιτα" και τπτ αλλο... ;D ;D ;D :roll :roll :yeah :yeah

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #8 στις: 08/01/09, 10:15 »
Βασικά το πατατόπιτα για να λέμε και την πλήρη αλήθεια είναι παααρα πολύ καλή λύση για τα πεντάηχα...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #9 στις: 08/01/09, 16:17 »
δεν έχω την γνώση για να σου πω...απλά θυμάμαι που είχα ακούσει κατι άλλα περιέργα του στυλ "το κατσίκι που τρέχει τι κοιτάς" και κάτι τέτοια...χωρίς να ξέρω που χρησιμεύουν..... :-\

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #10 στις: 08/01/09, 16:22 »
κάτσε την κατσίκα κάτω, κάτσε την κατσίκα κάτω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #11 στις: 08/01/09, 16:31 »
κάτσε την κατσίκα κάτω, κάτσε την κατσίκα κάτω...

Γιωτης Κιουρτσογλου ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #12 στις: 08/01/09, 19:51 »
α δν ξέρω...ένας φίλος μου ντράμερ μου το πε...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #13 στις: 08/01/09, 22:07 »
κάτσε την κατσίκα κάτω, κάτσε την κατσίκα κάτω...

Αυτό δεν το ξέρω, αλλά είναι στανταρ paradiddle!!!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #14 στις: 09/01/09, 00:59 »
Ε ναι...το "πατατόπιτα είναι το κλασικο για πενταηχο,

Για τα πεντάηχα μπορείς να πεις και "F... you F...you too"  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jim_Gkountonas(Arpeggiator)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • !! GUTHRIEEEE GOVANNNN !!
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #15 στις: 20/01/09, 18:37 »
πολυ ωραιο παραδειγμα στεργιο

thxxxx

.........17-4-2010......LELE.....

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τρόπος για 5ηχα, 7ηχα, 9ηχα, πως παίζονται...
« Απάντηση #16 στις: 02/04/09, 16:14 »
Βασικά το πατατόπιτα για να λέμε και την πλήρη αλήθεια είναι παααρα πολύ καλή λύση για τα πεντάηχα...


+1000

Foverh proseggish  8) 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
10965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:18
από Sl@sh
27 Απαντήσεις
24611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/02, 16:24
από christosl
5 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/06, 17:32
από {SLASH}
0 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 02:59
από pbarbalias
9 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/07, 18:52
από Χρυσάνθη
12 Απαντήσεις
20851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 10:31
από LILAKI
0 Απαντήσεις
1712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 13:37
από Lo.Lee.Ta
8 Απαντήσεις
7107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 21:45
από papous
11 Απαντήσεις
4467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/11, 15:26
από Korgy
0 Απαντήσεις
3411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis