Αποστολέας Θέμα: Κάρτα ήχου για home studio  (Αναγνώστηκε 9472 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάρτα ήχου για home studio
« στις: 13/03/14, 10:21 »
Χαιρετώ όλους :) Ξεκινάω κι εγώ σιγά σιγά να στήνω το προσωπικό μου home studio και θα ήθελα βοήθεια και την άποψη σας όσον αφορά το θέμα της κάρτας ήχου! Να αναφέρω πως σχετικά σύντομα θα προβώ στην αγορά ενός πολύ καλού υπολογιστή, μιας και ο παλιός μου έχει κλείσει τουλάχιστον 7 χρόνια! Σε monitors έχω σχεδόν καταλήξει (JBL LSR 305) αν και θα ακούσω 1-2 μοντέλα ακόμα, αργότερα ίσως ανοίξω θέμα για midi controller, ακόμα δε με καίει!

Έχω ψάξει ήδη για κάποιες κάρτες είτε usb 2.0 είτε firewire και απλά θα ήθελα κάποια καθοδήγηση και γνώμες πάνω σε αυτές! Όπως επίσης έχω διαβάσει περί usb 2.0 vs firewire, όπου και σ'αυτό το θέμα μια μικρή βοήθεια θα ήταν επιθυμητή! Τα λεφτά που μπορώ να δώσω είναι γύρω στα 200 ευρώ, αν είναι και κάπως πιο πάνω και το αξίζει όμως δεν πειράζει! Οι κάρτες που έχω βάλει και κοστίζουν καινούργιες 250-300 ευρώ τις έχω βρει μεταχειρισμένες κοντά στην τιμή που όρισα!

Οι υποψήφιες με USB είναι οι εξής:

http://www.thomann.de/gr/native_instruments_komplete_audio_6.htm
Για τη συγκεκριμένη κάρτα το πλήθος τον απόψεων είναι πολύ θετικό και ιδιαίτερα για το latency της που είναι σε πολύ καλό επίπεδο! Αναφέρονται και κάποια προβληματάκια αλλά συνήθως έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε υπολογιστή και δεν είναι σοβαρά!

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/usb-el/focusrite-scarlett-6i6.html
Έχω διαβάσει καλά λόγια για αυτή τη σειρά όπως και πολλά προβήματα κάθε είδους, που όμως μπορεί να οφείλονται στον υπολογιστή του καθενός και όχι στην κάρτα! Δεν έχει συγκεκριμένα κάποιο γνωστό μεγάλο πρόβλημα! Έχω διαβάσει από αρκετές πηγές πως δεν τα πάει καλά από θέμα latency, τουλάχιστον συγκριτικά με άλλες!

http://www.thomann.de/gr/avid_mbox_pt_express.htm
Για τη συγκεκριμένη έχω διαβάσει μόνο καλά λόγια, δεν θυμάμαι κάτι αρνητικό να πω την αλήθεια!

Οι υποψήφιες με Firewire είναι οι εξής:

http://athensproaudio.gr/computer-audio-gr/kartes-ixou/firewire/focusrite-saffire-pro-24.html
Για την κάρτα αυτή διάβασα καλά λόγια γενικότερα, δεν το έχω ψάξει όμως παραπάνω.

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5901
Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την κάρτα αυτή, από την άλλη όμως όχι τόσο καλά για την υποστήριξη της εταιρίας και τους drivers της. Eπίσης έχει 2 θέματα, αυτό --> http://www.gearslutz.com/board/music-computers/368729-profire-610-serious-latency-issues.html που είναι αρκετά σημαντικό και αυτό http://audiogeekzine.com/2009/07/m-audio-profire-610-not-good-for-re-amping/ που είναι λιγότερο σημαντικό! Γενικότερα διαβάζω τα καλύτερα και τα χειρότερα για τη συγκεκριμένη!

Και μια υβριδική (USB + Firewire):

http://www.thomann.de/gr/behringer_fca610.htm

Ξέρω, behringer χάλια, κλπ κλπ...υπάρχει κάποιος που να την έχει δοκιμάσει όμως να μου πει εντυπώσεις;

Διάλεξα τις παραπάνω κάρτες γιατί διαθέτουν spdif και midi i/o πέρα των άλλων και θεωρώ πως είναι υπεραρκετές για τις ανάγκες μου! Από κει και πέρα αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είναι καλοδεχούμενη! Προσωπικά με ενδιαφέρει σταθερότητα στους drivers και καλή λειτουργία σε windows 7/8 και καλή υποστήριξη!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/14, 10:25 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #1 στις: 13/03/14, 11:44 »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #2 στις: 13/03/14, 11:46 »
http://www.thomann.de/gr/presonus_audiobox_44vsl.htm

σκυλί του πολέμου ;D


Έχω διαβάσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη αλλά δεν έχει spdif i/o που χρειάζομαι!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #3 στις: 13/03/14, 11:52 »
Μιχάλη, θα ηχογραφείς μόνο από το Kemper ή και από μικρόφωνο?!?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #4 στις: 13/03/14, 12:07 »
Μιχάλη, θα ηχογραφείς μόνο από το Kemper ή και από μικρόφωνο?!?

Κemper, γι'αυτό θέλω spdif i/o, για την καλύτερη δυνατή ποιότητα ηχογράφησης :)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #5 στις: 13/03/14, 12:10 »
Οπότε δεν σ'ενδιαφέρει η προενίσχυση μικροφώνου και θες το καλύτερο δυνατόν spdif i/o σε αυτά τα λεφτά. ;)
Δε έχω να σου προτείνω κάτι (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με spdif), οι ειδικοί είναι εδώ και θα ποστάρουν.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #6 στις: 13/03/14, 12:38 »
Οπότε δεν σ'ενδιαφέρει η προενίσχυση μικροφώνου και θες το καλύτερο δυνατόν spdif i/o σε αυτά τα λεφτά. ;)
Δε έχω να σου προτείνω κάτι (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με spdif), οι ειδικοί είναι εδώ και θα ποστάρουν.

Θέλω να πιστεύω πως σε αυτό το εύρος τιμής όλες οι κάρτες που έβαλα έχουν πάνω κάτω την ίδια ποιότητα στις προενισχύσεις τους ούτως ή άλλως! Δεν πειράζει, σ'ευχαριστώ πάντως :D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #7 στις: 13/03/14, 22:38 »
Metalmike, το θεμα με τις καρτες μπορει να ξεκινησει απο απλο και να καταληξει αρκετα περιπλοκο, οποτε ας τα παρουμε με τη σειρα:

1) USB2.0 vs Firewire:

Για δικαναλες καρτες ηχου, το USB2.0 ειναι μια χαρα. Και αρκετο ρευμα μπορει να παρει η καρτα και η ταχυτητα δεδομενων ειναι ικανη να "σηκωσει" και το πιο απαιτητικο streaming ( 2 καναλια 96KHz/24bit ). Επισης το SPDIF ετσι κι αλλιως ειναι πρωτοκολο που μεταφερει μονο 2 καναλια, οποτε και παλι κινεισαι στο ιδιο επιπεδο streaming.

Απο την αλλη, το Firewire...πεθαινει. Ετσι, απλα και σταρατα. Λιγες MOBO βαζουν Firewire by default ( σε μεσαια κατηγορια ), λιγα laptop εχουν πλεον Firewire εισοδο και γενικοτερα ειναι ενα πρωτοκολο που δεν αξιοποιειται τοσο οσο το thunderbolt και το USB3.0.

Οποτε, μια επενδυση σε Firewire καρτα ( και μαλιστα δικαναλη ) ενεχει τον κινδυνο σε ενα μελλοντικο update του PC/Laptop/Mac να βρεθεις...με μια καρτα χωρις εισοδο  ;)


Αποψη μου ειναι να επενδυσεις σε USB2.0 καρτα, γιατι οχι μονο καλυπτει τις αναγκες σου, αλλα μπορει σε μια επερχομενη επενδυση εξοπλισμου να παραμεινει "ζωντανη" στο gig σου.


2) Καθε καρτα που ανεφερες ( σε USB ) εχει τα καλα και τα κακα της.

Και συνηθως σε αυτη την κατηγορια, οι προενισχυτες εχουν την ιδια μετρια ποιοτητα, με εξαιρεση υλοποιησεις που συνδυαζουν τη τεχνογνωσια με χαμηλης ποιοτητας πρωτες υλες ( οπου εκει κερδιζεις σε "ακουστικη" ποιοτητα, αλλα ενδεχομενως σε ενα συμβιβασμο στο THD και στο S/N ).

Θα σου προτεινα να αποφυγεις υλοποιησεις τυπου Komplete Audio 6, γιατι εχουν συγκεκριμενο σκοπο και ειναι υπερ-κοστολογημενες για τη "δουλεια" που προσφερουν. Οπως επισης και τις MBox κατατασεις, απο τη στιγμη που εσενα δεν σε ενδιαφερει τοσο το DAW, οσο η υπαρξη SPDIF και το οριο που θετεις ως τιμη.


3) Τo Latency δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο της καρτας. Ειναι ενα συνολο παραγοντων που θα καθορισουν το latency. Πχ, μπορει το ονομαστικο latency μιας καρτας να ειναι στα 7ms, ομως το πρακτικο να εκτοξευεται και στα 10ms λογω hardware, εισαγωγη plug ins, κλπ.

Οι συγχρονες καρτες ( και οι πιο ενημερωμενες απο drivers ) τα πανε καλα με το ASIO πρωτοκολο. Εαν ομως σε ενα project βαλεις 20 δυναμικους επεξεργαστες real time ενω ηχογραφεις, ειναι λογικο το latency σου να φαινεται μεγαλο ;).


Οποτε, καλες οι κριτικες του διαδικτυου, αλλα καποια πραγματα ειναι try and pray :P. Μια καρτα στο δικο σου συστημα μπορει να παιζει τελεια και στο δικο μου να σερνεται. Ιδιαιτερα σε περιβαλλον Windows, οοοολα ειναι πιθανα  ;D





Δεν προκειται να σου προτεινω συγκεκριμενη καρτα, αφου αυτο ειναι προσωπικο θεμα. ;)


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #8 στις: 14/03/14, 00:48 »
Metalmike, το θεμα με τις καρτες μπορει να ξεκινησει απο απλο και να καταληξει αρκετα περιπλοκο, οποτε ας τα παρουμε με τη σειρα:

1) USB2.0 vs Firewire:

Για δικαναλες καρτες ηχου, το USB2.0 ειναι μια χαρα. Και αρκετο ρευμα μπορει να παρει η καρτα και η ταχυτητα δεδομενων ειναι ικανη να "σηκωσει" και το πιο απαιτητικο streaming ( 2 καναλια 96KHz/24bit ). Επισης το SPDIF ετσι κι αλλιως ειναι πρωτοκολο που μεταφερει μονο 2 καναλια, οποτε και παλι κινεισαι στο ιδιο επιπεδο streaming.

Απο την αλλη, το Firewire...πεθαινει. Ετσι, απλα και σταρατα. Λιγες MOBO βαζουν Firewire by default ( σε μεσαια κατηγορια ), λιγα laptop εχουν πλεον Firewire εισοδο και γενικοτερα ειναι ενα πρωτοκολο που δεν αξιοποιειται τοσο οσο το thunderbolt και το USB3.0.

Οποτε, μια επενδυση σε Firewire καρτα ( και μαλιστα δικαναλη ) ενεχει τον κινδυνο σε ενα μελλοντικο update του PC/Laptop/Mac να βρεθεις...με μια καρτα χωρις εισοδο  ;)

Αποψη μου ειναι να επενδυσεις σε USB2.0 καρτα, γιατι οχι μονο καλυπτει τις αναγκες σου, αλλα μπορει σε μια επερχομενη επενδυση εξοπλισμου να παραμεινει "ζωντανη" στο gig σου.

Συμφωνούμε σε αυτό και γενικότερα αυτή την άποψη έχω πάρει από τους περισσότερους! Βέβαια, όπως ανέφερα, σε λίγο καιρό θα πάρω και νέο πολύ καλό desktop και θα αποσύρω αυτό που έχω που είναι 7ετίας και βάλε, οπότε μπορώ να βρώ μητρική με firewire είτε να αγοράσω μια pci κάρτα με firewire! Η χρήση της κάρτας ήχου θα γίνει στο desktop αυτό, βέβαια δε θα με χαλούσε να μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω και στο laptop μου αλλά δε με καίει και ιδιαίτερα!

Αλήθεια, ξέρουμε αν έχουν βγει ή πότε θα βγουν κάρτες ήχου με usb 3.0; Αργούν πολύ ακόμα ή αξίζει να περιμένω;

2) Καθε καρτα που ανεφερες ( σε USB ) εχει τα καλα και τα κακα της.

Και συνηθως σε αυτη την κατηγορια, οι προενισχυτες εχουν την ιδια μετρια ποιοτητα, με εξαιρεση υλοποιησεις που συνδυαζουν τη τεχνογνωσια με χαμηλης ποιοτητας πρωτες υλες ( οπου εκει κερδιζεις σε "ακουστικη" ποιοτητα, αλλα ενδεχομενως σε ενα συμβιβασμο στο THD και στο S/N ).

Θα σου προτεινα να αποφυγεις υλοποιησεις τυπου Komplete Audio 6, γιατι εχουν συγκεκριμενο σκοπο και ειναι υπερ-κοστολογημενες για τη "δουλεια" που προσφερουν. Οπως επισης και τις MBox κατατασεις, απο τη στιγμη που εσενα δεν σε ενδιαφερει τοσο το DAW, οσο η υπαρξη SPDIF και το οριο που θετεις ως τιμη.

Μέτρια ποιότητα σε σχέση με τι; Σε σχέση με μια κάρτα των 400-500 ευρώ και πάνω προφανώς! Δεν κάνουν όμως ούτε για τη δουλειά που θέλω και δεν είναι καλές για το budget που έχω θέσει; Home studio φτιάχνω όπου θέλω να κάνω κάτι σαν προπαραγωγή/demo ηχογράφηση, δεν απαιτώ ούτε περιμένω να βγάλω το super επαγγελματικό αποτέλεσμα, άσε που ακόμα δεν έχω και τρομερές γνώσεις πάνω σε ηχογραφήσεις, τα βασικά γνωρίζω! Φαντάζομαι ανέφερες τις 2 αυτές κάρτες επειδή έχουν λογισμικό μαζί και ουσιαστικά ένα μέρος των χρημάτων που ζητάνε είναι για αυτό, έτσι; Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά αν πάρω κάποια από τις 2 θα την πάρω από το ebay που τις έχω βρει και τις 2 ολοκαίνουργιες, χωρίς το λογισμικό που έχουν μαζί κάτω από 200 ευρώ!

3) Τo Latency δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο της καρτας. Ειναι ενα συνολο παραγοντων που θα καθορισουν το latency. Πχ, μπορει το ονομαστικο latency μιας καρτας να ειναι στα 7ms, ομως το πρακτικο να εκτοξευεται και στα 10ms λογω hardware, εισαγωγη plug ins, κλπ.

Οι συγχρονες καρτες ( και οι πιο ενημερωμενες απο drivers ) τα πανε καλα με το ASIO πρωτοκολο. Εαν ομως σε ενα project βαλεις 20 δυναμικους επεξεργαστες real time ενω ηχογραφεις, ειναι λογικο το latency σου να φαινεται μεγαλο ;).

Οποτε, καλες οι κριτικες του διαδικτυου, αλλα καποια πραγματα ειναι try and pray :P. Μια καρτα στο δικο σου συστημα μπορει να παιζει τελεια και στο δικο μου να σερνεται. Ιδιαιτερα σε περιβαλλον Windows, οοοολα ειναι πιθανα  ;D

Το γνωρίζω αυτό για το latency πως εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και όχι αποκλειστικά και μόνο από την κάρτα όπως και το ότι παίζει ρόλο και το σύστημα του καθενός στα τυχόν προβλήματα που μπορεί να συναντήσω με την κάρτα!

Δεν προκειται να σου προτεινω συγκεκριμενη καρτα, αφου αυτο ειναι προσωπικο θεμα. ;)

Eδώ όμως μου τα χαλάς...ξέρεις το όριο χρημάτων που έχω θέσει και από τη μια μου τις βγάζεις όλες μέτριες (που μπορεί και να είναι, δεν αντιλέγω σε αυτό) αλλά από την άλλη, πέρα από τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες, δε μου κάνεις τη δική σου πρόταση, έστω και στα λεφτά που πιστεύεις εσύ πως θα έπρεπε να δώσω για αυτά που θέλω, που απ' ότι κατάλαβα είναι περισσότερα από το όριο που έχω θέσει! Άμα ήταν προσωπικό το θέμα δεν θα ρωτούσα για συγκεκριμένες κάρτες ήχου, ίσως δεν θα έφτιαχνα κάν το θέμα αυτό! Εξάλλου το να μου κάνεις 1-2 προτάσεις δε σημαίνει πως θα πάρω κάποια κάρτα από αυτές που θα μου πεις, απλά θα τις λάβω υπόψιν μου :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #9 στις: 14/03/14, 10:27 »
1) Στο θεμα πρωτοκολου επικοινωνιας και ιδιαιτερα για δικαναλες καρτες ηχου, το εαν θα ειναι Firewire, USB3.0 και USB2.0 δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα. Δηλαδη, δεν κερδιζεις κατι παραπανω απο ταχυτητες, αφου το streaming περιοριζεται αρκετα κατω απο τις προδιαγραφες του USB3.0 και του Firewire.

Εαν μιλαγαμε για καρτες 8+ καναλιων ( αναλογικων ), προφανως θα αναφερομασταν μονο σε Firewire/USB3.0 ( με το USB3.0 να νικαει κατα κρατος τις "ποταπες" ταχυτητες του Firewire ), ομως στη δικη σου περιπτωση δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις παραπανω το πρωτοκολο επικοινωνιας :).

Και βεβαια εχουν βγει καρτες ηχου με USB3.0, ομως για την ωρα η αγορα ζει "διχασμενη" και οι υλοποιησεις αφορουν κυριως MADI πρωτοκολα ( οπως της RME ) κι οχι αμεσα οικιακες χρησεις.

Εξαλλου, το USB3.0 μπορει ονομαστικα να εχει τρομερες ταχυτητες, ομως αυτη τη στιγμη πρεπει να νικησει το Thunderbolt, το οποιο εχει αλλα πλεονεκτηματα ( κι ενα απο αυτα ειναι η σταθεροτητα στο streaming ).


2) Οταν αναφερομαι σε μετρια και καλη ποιοτητα, εχει να κανει τοσο με την ποιοτητα κατασκευης, οσο και με την ποιοτητα υλοποιησης των κυκλωματων.

Εταιριες που εχουν ενα καλο παρελθον στις προενισχυσεις ( στα μεγαλα μοντελα τους ), δεν θα υποβιβασουν το σχεδιαστικο τμημα, αλλα το υλικο ( φτηνης ποιοτητα υλικα, κλπ ). Αυτο, οπως ειπα και πιο πανω, ενεχει τον κινδυνο να "ερχονται" μπροστα διαφορα προβληματα της υλοποιησης, οπως εντονο THD ή ψηλο noise floor, αλλα για οικιακη χρηση τα πραγματα δεν τα βλεπω τοσο πολυπλοκα και σιγουρα μια καρτα των 200-300€ δεν θα ειναι η πρωτη αιτια μιας αντιστοιχης παραγωγης.

Απο εκει και περα, η συγκριση για προενισχυσεις ( κατ' εμε ) ξεκιναει απο τα 500+€, με εξαιρεση ορισμενες μαρκες ( οπως την Apogee ) που προσφερει συγκεκριμενα καναλια στο ευρος 300-500€. Δυστυχως...ειναι μονο για Apple  :-\


Οι καρτες που σου ειπα να αποφυγεις δεν ειναι "ακριβες" λογω λογισμικου, αλλα λογω "μαμας" εταιριας που τις υποστηριζει. Ειναι ακριβως οπως τα ανταλλακτικα αυτοκινητων, τα οποια ειναι ακριβα εαν εχουν την "υπογραφη" της εταιριας, αλλα πιο φτηνα εαν τα παρεις "no name" ( και απο το ιδιο εργοστασιο  ;D ).

Με λιγα λογια, οι MBox εχουν φτιακτει για να τρεχουν καλα με συγκεκριμενο DAW ( το οποιο βεβαια παλι εχει κλειδωμενα χαρακτηριστικα, αλλα αυτο ειναι βλακειες της Avid ), οποτε εαν εσυ πας να τις τρεξεις με αλλο κανεις δεν σου εγγυαται πως αυτο το συστημα θα "δεκτει" να τις δει σωστα. Σπανιο, αλλα υπαρκτο προβλημα.

Απο την αλλη, η καρτα της Native δεν ειναι της native. Ειναι μια υλοποιηση αλλης εταιριας ( no name ) που απλως η Native εχει εγκρινει κι εχει βαλει πανω την υπογραφη της, υποστηριζοντας βεβαια και το λογισμικο που τρεχει απο πισω. Οπως ακριβως κανει και η Steinberg ( οπου δανειζεται chipset της Yamaha ), οπως ακριβως εκανε και η Avid ( που δανειζοταν την τεχνολογια της m-audio για τη μικρη κατηγορια ).


Καλυτερα να κινηθεις σε καρτες που εχουν φτιακτει απο εταιριες αμιγως "κατασκευαστες".


3) Δεν σου προτεινω καρτες γιατι ηδη εχεις κανει τη δικη σου ερευνα. Σε αυτο το ευρος τιμων νομιζω πως εχεις πιασει ο,τι μπορεις καλυτερο και κινεισαι πανω σε αυτες τις επιλογες.

Προσωπικα περιμενω ποτε θα γινει η παρουσιαση στην Ελλαδα της FCA της Behringer, ομως με τον αντιπροσωπο να ειναι αγνωστος, δεν ξερω ποσο ευκολα μπορει να γινει αυτο. Τα χαρακτηριστικα της ειναι απιθανα, ομως με τις μετρησεις ποτε δεν τα πηγαινε καλα η Behringer και δεν θελω να δω μονο ενα φυλλαδιο ( που ειναι ηδη στο διαδικτυο ) αλλα και real time χρηση.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #10 στις: 14/03/14, 11:11 »
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες, τη βοήθεια και τον κόπο που έκανες για να μου απαντήσεις!

Προσωπικα περιμενω ποτε θα γινει η παρουσιαση στην Ελλαδα της FCA της Behringer, ομως με τον αντιπροσωπο να ειναι αγνωστος, δεν ξερω ποσο ευκολα μπορει να γινει αυτο. Τα χαρακτηριστικα της ειναι απιθανα, ομως με τις μετρησεις ποτε δεν τα πηγαινε καλα η Behringer και δεν θελω να δω μονο ενα φυλλαδιο ( που ειναι ηδη στο διαδικτυο ) αλλα και real time χρηση.

H αλήθεια είναι πως η συγκεκριμένη κάρτα με ιντριγκάρει πολύ! Yπάρχει ένα θέμα εδώ --> http://www.gearslutz.com/board/product-alerts-older-than-2-months/691580-behringer-fca1616.html που υπάρχουν πολλά πράγματα που έχουν υπωθεί για τη συγκεκριμένη κάρτα, καλά και άσχημα! Ένα αρνητικό που αναφέρεται για τη συγκεκριμένη είναι ότι παρ' όλες τις αρκετές εισόδους εξόδους που έχει δεν υποστηρίζει εσωτερικό software mixing\routing, είναι σημαντικό μείον αυτό; Επίσης στο θέμα αυτό στο gearslutz μου έκανε εντύπωση η υποστήριξη από τη Behringer σε κάθε πρόβλημα που είχαν οι χρήστες, έχουν απαντήσει σε όλα!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Κάρτα ήχου για home studio
« Απάντηση #11 στις: 14/03/14, 11:57 »
Δεν μπορω να κρινω εαν δεν την δω και δεν την ακουσω με τα ιδια μου τα ματια/αυτια :).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
9 Απαντήσεις
4777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
3 Απαντήσεις
3732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
8 Απαντήσεις
7752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 20:45
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
7 Απαντήσεις
4234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
4 Απαντήσεις
3225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
21 Απαντήσεις
60726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/14, 09:16
από gianniskorg
14 Απαντήσεις
8226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/13, 15:22
από freemind
7 Απαντήσεις
7899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/15, 15:09
από tolarosla98