Αποστολέας Θέμα: Τεστ overdrive μπασου  (Αναγνώστηκε 4637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Τεστ overdrive μπασου
« στις: 24/11/09, 02:22 »
Στη βρωμια στο μπασο λεμε ΝΑΙ  ;D
Ειχε ερθει απο εδω σημερα ο φιλος μου ο Θανος (φοβερος μπασιστας, το κλιπακι ηταν λιγο αυτοσχεδιασμος one-take και εχει καποια λαθη ομως) και δοκιμαζαμε πεταλακια μπασου, φτιαξαμε ενα κλιπακι προχειρο για λογους συγκρισης.
Στην αρχη ειναι το σημα χωρις εφε,

μετα με το boss bass overdrive


δευτερο το EBS Multi-Drive


και τελευταιο το Taurus Abigar


To καθε απο αυτα τα πεταλακια εχει αρκετες ρυθμισεις και ηχους (το EBS ειναι λιγο πιο περιορισμενο, το Αbigar εχει και διαφορετικα modes), οποτε βαλαμε στα γρηγορα ενα βασικο ηχο και γραψαμε το κλιπακι.
Υποσχομαι στο μελλον βιντεακι που θα διχνει τις ρυθμισεις, και αλλαγη ρυθμισεων σε πραγματικο χρονο για να βλεπουμε και την ευελιξια του καθε εφε.
Το κλιπακι θα το βρειτε εδω-

---LINK---

O Θανος εντυπωσιαστηκε με το τριτο ντραιβ οπως ακουγωταν λαιβ απο τα μονιτορ (ειδικα με ενα γουα που ειχαμε βαλει πανω χαχα!), εγω πιστευω πως και το πρωτο ταιριαζει σε αυτο το ριφακι, το δευτερο προοριζεται μαλλον για αλλες καταστασεις με πιο λιγο ντραιβ.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/09, 16:31 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #1 στις: 24/11/09, 03:02 »
Καλό θα ήταν καταρχήν το κλιπάκι να είναι δίκαιο προς όλα τα πετάλια.
Έτσι όπως το παρουσίασες φάνηκε σαν να ήθελες επίτηδες να ευνοήσεις ένα απο τα τρία...(καταλαβαίνεις τί εννοώ φαντάζομαι)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #2 στις: 24/11/09, 12:16 »
Δεν εχω ακουσει το κλιπακι ακομα (δεν εχει και νοημα να το κανω απο τα ηχειακια του netbook) αλλα να σημειωθει πως το ODB-3 ΔΕΝ ειναι overdrive, αλλα distortion και μαλιστα αρκετα high gain.

Αλλη εντελως ασχετη λεπτομερεια: το Taurus θελει center positive 12V τροφοδοτικο, η λαθος βλεπω; Το ιδιο θελουν και τα Markbass πεταλια και με ειχαν πιασει τα νευρα μου οταν το ειδα (για πεταλια με λαμπα παει κι ερχεται να μη θελουν Boss style ανταπτορα αλλα για ενα OD ειναι τουλαχιστον ενοχλητικο).

Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #3 στις: 24/11/09, 16:11 »
Καλό θα ήταν καταρχήν το κλιπάκι να είναι δίκαιο προς όλα τα πετάλια.
Έτσι όπως το παρουσίασες φάνηκε σαν να ήθελες επίτηδες να ευνοήσεις ένα απο τα τρία...(καταλαβαίνεις τί εννοώ φαντάζομαι)

Nαι οντως το πρωτο ακουγεται πολυ πιο γεματο στα μπασα απο τα αλλα δυο, γι'αυτο το προτιμω προσωπικα, ενω το δευτερο οντως αδικιθηκε γιατι δεν μπορουσε να φτασει στα επιπεδα "θορυβου"  ;D που φτανουν τα αλλα δυο, παρ'οτι ειναι ωραιο πεταλακι. Πιεσμενο τερμα δεν απεδιδε σωστα, τα αλλα επαιζαν με το gain στο 5 ακριβως. Γι'αυτο ειπα θα ξανακανω ενα βιντεακι να φαινωντε ολα, απλα ηθελα να δειξω το γενικο ηχοχρωμα τους.  :)
Θα κανω και εναν συνδιασμο που για εμενα ηταν νικητηριος (ο φιλος γουσταρε το τριτο πεταλι, σε συνδιασμο με το Crybaby From Hell, οποτε ειναι θεμα αποψης), ο οποιος ειναι το EBS μετα απο το Μπος, συμαζευει λιγο την αναρχια του Μπος και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο!  :D
Το Μπος κερδιζει επισης και λογο τιμης, λιγοτερο απο τα μισα χρηματα απο τα αλλα δυο.

Επισης αν σας ενδιαφερει να κανω και κλιπακια με πεταλια κιθαρας στο μπασο, εχω εδω ενα H&K Warp, μπορω να δανειστω και απο εναν φιλο τα X-otic RC booster & Visual Sound Route 66 κτλ. και να κανω θορυβο  :)

Nikoubis, το ξερω οτι δεν ειναι overdrive, οπως δεν ειναι και πολλα αλλα μπασου, αλλα αυτα τα τρια εχω (και τα τρια overdive γραφουν, μονο το EBS ειναι), οποτε τα βαλαμε για δοκιμη και γραψαμε στα προχειρα ενα γρηγορο κλιπακι. Το Taurus οντως εχει το τροφοδοτικο που ειπες, το οποιο ευτυχως δινουν μαζι, αλλα ειναι σπασιμο σε φαση πεταλιερας... Και το γουορπ της κιθαρας που ειπα πιο πανω το ιδιο θελει, η εταιρεια ελεγε (δεν βγαινει πλεων, ebay μονο) οτι ειναι ο προενισχυτης απο το κεφαλι Warp7, γι'αυτο θελει και το εξτρα ρευμα.

===
Edit: τα δυο παραπανω μυνηματα με εβαλαν σε σκεψεις, οποτε εβγαλα το λινκ μεχρι να κανω το βιντεακι (ενα ξεχωριστο για καθε πεταλακι, και οχι συγκριτικο), ωστε να μην αδικειτε καθε πεταλι, αυτο το κλιπ ηταν οντως συναγωνισμος ποιο θα βγαλει πιο πολυ βρωμα, και το δευτερο δεν ηταν στον τομεα του.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/09, 16:33 από Jezus »
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #4 στις: 24/11/09, 18:18 »
Γραψε εσυ λοιπον τα νεα κλιπακια, να τα ακουσω κι εγω σε αξιοπρεπη ηχεια και εδω ειμαστε. :) Απο τα τρια που εβαλες, μονο το Taurus δεν εχω ακουσει απο κοντα.

Για το EBS που "μαζευει" το Boss, πρεπει να ευθυνεται το οτι το EBS εχει καπως πιο περιορισμενο frequency response (μεχρι τα 7k περιπου, αν θυμαμαι καλα). Ετσι κοβει τις υψηλες αρμονικες που δεν ακουγονται και πολυ ευχαριστα οταν βαζουμε distortion στο μπασο.

Τα "περιεργα" power requirements ειναι φοβερα ενοχλητικα οταν προσπαθεις να στησεις ενα pedalboard. Προσπαθω να τα αποφευγω οποτε μπορω. Ειδικα πανω στην Peadaltrain Mini μπαινει μονο οτι μπορει να "τρεξει" με το Onespot.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #5 στις: 24/11/09, 18:23 »
Και μια ψιλο off-topic γενικης φυσεως παρατηρηση, μια και ανεφερες τη χρηση κιθαριστικων drive με μπασο: Το Boss LS-2 ειναι θειο δωρο. Στο A+B mix που εχει μπορεις να μιξαρεις τις δυο λουπες του, οποτε αφηνοντας τη μια κενη και βαζοντας στην αλλη το drive εχεις στην ουσια clean blend. Ακουγεται καταπληκτικα με πεταλια που εξαφανιζουν τα μπασα, αφου το καθαρο σου σημα καραταει τις χαμηλες συχνοτητες και o συνολικος ηχος ακουγεται ετσι πολυ πιο ογκωδης. Εχει τυχει να το χρησιμοποιησω με διαφορα πεταλια που "τρωνε" το low end, οπως τα RAT, διαφορα κιθαριστικα Tubescreamer κλπ και το αποτελεσμα ειναι παντα πολυ καλυτερο απο αυτο που δινει το drive μονο του.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #6 στις: 24/11/09, 21:06 »
Και μια ψιλο off-topic γενικης φυσεως παρατηρηση, μια και ανεφερες τη χρηση κιθαριστικων drive με μπασο: Το Boss LS-2 ειναι θειο δωρο. Στο A+B mix που εχει μπορεις να μιξαρεις τις δυο λουπες του, οποτε αφηνοντας τη μια κενη και βαζοντας στην αλλη το drive εχεις στην ουσια clean blend. Ακουγεται καταπληκτικα με πεταλια που εξαφανιζουν τα μπασα, αφου το καθαρο σου σημα καραταει τις χαμηλες συχνοτητες και o συνολικος ηχος ακουγεται ετσι πολυ πιο ογκωδης. Εχει τυχει να το χρησιμοποιησω με διαφορα πεταλια που "τρωνε" το low end, οπως τα RAT, διαφορα κιθαριστικα Tubescreamer κλπ και το αποτελεσμα ειναι παντα πολυ καλυτερο απο αυτο που δινει το drive μονο του.

Πολυ ωραια σκεψη φιλε Nikoubis!!! Δε θα το σκεφτομουν με τιποτα να αφησω κενη τη μια λουπα...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #7 στις: 24/11/09, 22:00 »
Πολυ ωραια σκεψη φιλε Nikoubis!!! Δε θα το σκεφτομουν με τιποτα να αφησω κενη τη μια λουπα...

Καλα, δεν ειναι δα και δικη μου επινοηση. :P Το LS-2 παντως ειναι κατα τη γνωμη μου ενα εργαλειο που πρεπει να ειναι στο οπλοστασιο οποιουδηποτε την ψαχνει με τα εφε, διοτι μπορει να κανει ενα καρο χρησιμες δουλειες.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #8 στις: 24/11/09, 22:24 »
Πολυ ωραια σκεψη φιλε Nikoubis!!! Δε θα το σκεφτομουν με τιποτα να αφησω κενη τη μια λουπα...

Καλα, δεν ειναι δα και δικη μου επινοηση. :P Το LS-2 παντως ειναι κατα τη γνωμη μου ενα εργαλειο που πρεπει να ειναι στο οπλοστασιο οποιουδηποτε την ψαχνει με τα εφε, διοτι μπορει να κανει ενα καρο χρησιμες δουλειες.

Aσε, μας εβαλες φωτιες τωρα...:P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #9 στις: 25/11/09, 15:48 »
Εχει δυο παραλληλες λουπες δηλαδη για να βαζεις τα πεταλακια σου? Ενδιαφερον ακουγεται  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Τεστ overdrive μπασου
« Απάντηση #10 στις: 25/11/09, 18:28 »
Εχει δυο παραλληλες λουπες δηλαδη για να βαζεις τα πεταλακια σου? Ενδιαφερον ακουγεται  :)

2 λουπες με ξεχωριστο level control η καθε μια. Μπορει δηλαδη στην ουσια να λειτουργησει (και) ως ενα μικρο active mixer.

Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
0 Απαντήσεις
2022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 09:46
από stavros75
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
7001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
7 Απαντήσεις
3813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 02:13
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
zakk wylde overdrive

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

7 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 12:48
από Warrel
11 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
1887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 13:27
από fuZZed
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin