Αποστολέας Θέμα: Ηχογραφηση στο σπιτι  (Αναγνώστηκε 10577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Ηχογραφηση στο σπιτι
« στις: 30/08/12, 13:57 »
Ξερω πως ειναι ενα θεμα ισως χιλιοσυζητημενο....ομως δεν μπορεσα να ξεκαθαρισω πολλα απο το κοιταγμα τον θεματων στα φορουμ....εισα οτι ολα ειναι πολυ αναλυτικα ( ισως αυτο να με μπερδεψε περισσοτερο )...μπορει να γινομαι κουραστικος ομως εχω και εγω τις αποριες μου :P ... Δεν εχω ξανα ασχοληθει ποτε ξανα με ηχογραφηση ομως θα το ηθελα...παιζω κιθαρα εδω και καιρο(ηλεκτρικη) και πιο συγκεκριμενα με ενα γκρουπακι , αποτελουμενο απο κιθαρα ηλεκτρικη-ακουστικη , μπασο , αρμονιο , και φωνη....το μονο που διαθετω ειναι την κιθαρα , ενισχυτη και πεταλιερα ( Gnx3000 Digitech )...παλια μεν αλλα αυτη εχουμε :P...μεσω τις πεταλιερας εχει και ενα software για το pc ( ProTrack Plus )..η πεταλιερα απο οσο διαβασα λειτουργει και ως καρτα ηχου...εχει διαφορα βυσματα ( για μικροφωνο κιθαρα φυσικα keyboard και xlr και line outputs και inputs ) προσπαθησα να ηχογραφησω με την κιθαρα ομως καθως εκανα record ακουγονταν αυτο επαιζα και απο πισω ακριβως το ιδιο με μια καθυστερηση...μπερδεμα....θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να εχω (οσο πιο απλο γινεται) ετσι ωστε να πετυχω μια ηχογραφηση για τα παραπνω οργανα...ακομη και μια αντιγραφη επικοληση απο αλλα θεματα θα βοηθουσε....:)
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #1 στις: 30/08/12, 14:31 »
εχει σύνδεση με usb?

αν βγάζει απλά έξοδο θα θες άλλη κάρτα ήχου για να μεταφέρεις το σήμα στον υπολογιστή (με τη είσοδο του μικροφώνου της onboard δε νομίζω να κάνεις σοβαρή δουλειά)

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #2 στις: 30/08/12, 14:54 »
εχει σύνδεση με usb?

αν βγάζει απλά έξοδο θα θες άλλη κάρτα ήχου για να μεταφέρεις το σήμα στον υπολογιστή (με τη είσοδο του μικροφώνου της onboard δε νομίζω να κάνεις σοβαρή δουλειά)
εχω συνδεση usb απο την πεταλιερα στο pc....εχεις κατι να μου προτεινεις...πως μπορω να τα βαλω σε μια ταξη?
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #3 στις: 30/08/12, 15:04 »
αμα βλέπει σαν κάρτα ήχου την πεταλιέρα το pc καθάρισες!

ανοίγεις ένα DAW, ορίζεις σαν πηγή εισόδου την πεταλιέρα κι έτοιμος!

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #4 στις: 30/08/12, 15:24 »
sorry για τις βλακειες ερωτησεις αλλα τι ειναι το daw και πως θα κανω αυτο που μου λες....στο περιπου...
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #5 στις: 30/08/12, 15:26 »
google is your friend

τα DAW ειναι τα διαφορα προγραμματα που ηχογραφουμε μουσική, χονδρικά τώρα...

θα πρέπει να κατεβάσεις ένα free ή να αγοράσεις ένα (πχ Reaper) και να του ορίσεις την πεταλιέρα σου σαν κάρτα ήχου

και μετά ηχογραφείς.....

διάβασε παλιά θέματα και το manual της πεταλιέρας σου για αρχή...

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #6 στις: 30/08/12, 15:30 »
τα εχω διαβασει για αυτο εφτασα μεχρι εδω...:P
εχω το Pro Tracks Plus...πιστευω πως κανει για αυτην την δουλεια....απλα οταν βαζω την κιθαρα και ηχοφραφω ακουγεται διπλος ο ηχος...και κατι αλλο το preamp που εχει στην ρυθμισεις τι ειναι...εχει για το record τα dry guitar stereo all κτλ και το preamp.....
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #7 στις: 30/08/12, 15:31 »
δεν το ξέρω καθόλου αυτό το πρόγραμμα

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #8 στις: 30/08/12, 15:32 »
sorry για τις βλακειες ερωτησεις αλλα τι ειναι το daw και πως θα κανω αυτο που μου λες....στο περιπου...

Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις. Λίγο ψάξιμο παραπάνω και θα τη βρείς την άκρη. Κατέβασε το reaper που λίγο πολύ όλοι έχουν μια ιδέα και θα σε βοηθήσουν περισσότερο. Διάβασμα και πειραματισμούς θέλει, άλλωστε στο σπίτι θα ηχογραφήσεις όχι στην Abbey road ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #9 στις: 30/08/12, 15:34 »
http://www.protracksrecording.com/
αυτο εδω εχω..το reaper που αναφερατε δεν το εχω ακουστα...
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #10 στις: 30/08/12, 15:37 »
Λές να μην έχει βγεί καλό; ;D
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #11 στις: 30/08/12, 15:40 »
Λές να μην έχει βγεί καλό; ;D
οχι :P απλα τωρα ειμαι σε διλημα ποιο να επιλεξω...εχω δοκιμασει αυτο που εστειλα αλλα το reaper φαινεται πιο ευκολο στην χρηση....α...οσον αναφορα για μικροφωνο εχουμε γυρω στα 100 ευρω μαζεψει για ενα μετριο μικροφωνο πιστευω..εχει κανεις καμια ιδεα για αυτο?
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #12 στις: 30/08/12, 15:44 »
τι ακριβώς σκοπο έχει η ηχογράφηση?


αν απλα θελετε να δειτε πως ειναι και να γουσταρετε οκ,προχωράτε με σπαρτιάτικο σεταπ (άντε 200-400 ε για κατι απλο)
αν θελετε ενα ντεμο π.χ καλύτερα σε στουντιο μια βολτα θα σας κοστίσει πολύ λιγότερο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #13 στις: 30/08/12, 15:50 »
τι ακριβώς σκοπο έχει η ηχογράφηση?


αν απλα θελετε να δειτε πως ειναι και να γουσταρετε οκ,προχωράτε με σπαρτιάτικο σεταπ (άντε 200-400 ε για κατι απλο)
αν θελετε ενα ντεμο π.χ καλύτερα σε στουντιο μια βολτα θα σας κοστίσει πολύ λιγότερο.
εχουμε παει σε στουντιο απλα το μικροφωνο το θελουμε για προβα...
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #14 στις: 30/08/12, 15:52 »
τωρα τα μπερδεψες, το μικρόφωνο το θες για να ηχογραφείς ή για να κανεις πρόβες (προφανώς για μικρόφωνο φωνης μιλας)

Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #15 στις: 30/08/12, 15:54 »
ναι για φωνη...ηλεκτρικη εχω δεν χρειαζεται μικροφωνο....κατεβασα ωστοσο το reaper εβαλα για audio device την πεταλιερα in και out αλλα δεν κανει κατι....
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #16 στις: 30/08/12, 16:00 »
κατεβασα ωστοσο το reaper εβαλα για audio device την πεταλιερα in και out αλλα δεν κανει κατι....


το εκτυπώνεις, φοράς μαγιό, πας παραλία και το διαβάζεις!:

http://www.reaper.fm/userguide/ReaperUserGuide426C.pdf

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #17 στις: 30/08/12, 16:02 »
κατεβασα ωστοσο το reaper εβαλα για audio device την πεταλιερα in και out αλλα δεν κανει κατι....


το εκτυπώνεις, φοράς μαγιό, πας παραλία και το διαβάζεις!:

http://www.reaper.fm/userguide/ReaperUserGuide426C.pdf
χαχα οκ :D
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #18 στις: 30/08/12, 16:02 »
Φιλε Πεητζ,  το να κανεις ηχογραφηση στο σπιτι και να αντεχεις μετα να την ακουσεις ή να δωσεις καπου να την ακουσουν ειναι κομματακι δυσκολο ειδικα αν μιλαμε για μπαντα !!! Οπου θελεις ξεχωριστα καναλια για τον καθε ενα και εγγραφη ανα οργανο και και και τσι παναγιας τα ματια κοινως.  Η ηχογραφηση δεν ειναι βαζω ενα μικ μπροστα απο τους ενισχυτες και οτι ακουστει.
Για να πεις οτι κανεις μια βασικη δουλεια πιστευω οτι για τα βασικα ....: κονσολα ηχου, 4-5 μικροφωνα φωνη και ενισχυτων ενα μονιτορ για την φωνη μια καλη καρτα ηχου και ενα σετακι για ηχοαναροφηση θελεις τουλαστιχον 1500 ευρω και παλι λιγα λεω  βεβαια δε βαζω το κοστος και το χρονο για την τελικη μιξη
Αυτο που λεει ο κοργκυ ειναι το σωστο ...καντε προβες και πηγεντε σε στουντιο να γραψετε σωστα τα κομματια σας και σχεδον ανεξοδα το κοστος απλης ηχογραφης σε στουντιο ειναι κανα 10ρικο.
 
βεβαια για προχειρες καταστασεις υπαρχουν και τα "γραφτηρια" DIGITAL RECORDERS  οπου με ενα κοστος 300 ευρω μπορεις να γραψεις την μπαντα σου υποφερτα.
 
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #19 στις: 30/08/12, 16:13 »
Φιλε Πεητζ,  το να κανεις ηχογραφηση στο σπιτι και να αντεχεις μετα να την ακουσεις ή να δωσεις καπου να την ακουσουν ειναι κομματακι δυσκολο ειδικα αν μιλαμε για μπαντα !!! Οπου θελεις ξεχωριστα καναλια για τον καθε ενα και εγγραφη ανα οργανο και και και τσι παναγιας τα ματια κοινως.  Η ηχογραφηση δεν ειναι βαζω ενα μικ μπροστα απο τους ενισχυτες και οτι ακουστει.
Για να πεις οτι κανεις μια βασικη δουλεια πιστευω οτι για τα βασικα ....: κονσολα ηχου, 4-5 μικροφωνα φωνη και ενισχυτων ενα μονιτορ για την φωνη μια καλη καρτα ηχου και ενα σετακι για ηχοαναροφηση θελεις τουλαστιχον 1500 ευρω και παλι λιγα λεω  βεβαια δε βαζω το κοστος και το χρονο για την τελικη μιξη
Αυτο που λεει ο κοργκυ ειναι το σωστο ...καντε προβες και πηγεντε σε στουντιο να γραψετε σωστα τα κομματια σας και σχεδον ανεξοδα το κοστος απλης ηχογραφης σε στουντιο ειναι κανα 10ρικο.
 
βεβαια για προχειρες καταστασεις υπαρχουν και τα "γραφτηρια" DIGITAL RECORDERS  οπου με ενα κοστος 300 ευρω μπορεις να γραψεις την μπαντα σου υποφερτα.
εχεις απολυτο δικιο...εχουμε κανει ηχογραφηση σε στουντιο και ηταν μια απο τις καλυτερες στιγμες πιστεψε με...οτι ηθελες ηταν εκει...τελως παντων...εχω πιο πολυ την κιθαρα θελω να κανω record...για να ακουω μετα τι παιζω....οσο για το μικροφωνο ειναι μονο για τις προβες θελωντας να μην ειναι πολυ απομακρος ο ηχος σε σχεση με αυτος του στουντιο...
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #20 στις: 30/08/12, 16:20 »
Φιλε μου το μικροφωνο δεν ειναι μονο θεμα απο μονο του....το που παει το μικροφωνο και απο που ακουγεται ειναι το θεμα δε πανα παρεις ιδιο Μικ με του στουντιο ....αμα το βαλεις στον ενισχυτη του σπιτιου σου αλλο πραμα θα ακουσεις.....Σα να παρεις μια κιθαρα 10.000 ευρω και την βαλεις να παιξει σε ενα ενισχυτη των 80 ευρω εεε δε θα καταλαβεις τιποτα απο μια κιθαρα των 90 ευρω.......στον ηχο παντα.   Χοντροκομενα στα λεω...to make my point clear που λεμε στο χωριο μου !!
Τωρα αν θες μονο να γραφεις την κιθαρα σου και να την ακους μετα...το Ριπερ ειναι και τζαμπα και σουπερ και βασικα πανευκολο !!! Αλλιως http://smart.noiz.gr/details.php?id=97376
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #21 στις: 30/08/12, 16:26 »
κοιτα εχουμε και ηχεια...αρκετα καλα κατα την γνωμη μου και μια κονσολα μικρη βεβαια στα 60 ευρω μονο για το μικ....απλα σε σχεση με το μικροφωνο που εχουμε τωρα κατι καλυτερο ισως εχει εστω μια μικρη διαφορα..και μετα βελτιωνουμε και τα αλλα παρεπλεκομενα,...
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #22 στις: 30/08/12, 16:29 »
Ενα Shure 58 να βρειτε απο 80-100 ευρω και ειστε σουπερ !
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #23 στις: 30/08/12, 16:33 »
οκ...ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..:D
Let Rock Rule Υour Life

Αποσυνδεδεμένος Tasos_G

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Never Give Up
    • Προφίλ
Απ: Ηχογραφηση στο σπιτι
« Απάντηση #24 στις: 01/09/12, 16:40 »
Εκανα record με το reaper ομως μηπως μπορει να μου πει κανεις που να το εχει πως μπορω να ηχογραφησω πρωτα το rythm και μετα το solo???γιατι με το guide δεν τα πηγα πολυ καλα :P

Let Rock Rule Υour Life

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/04, 18:24
από Γιώτα Μή
29 Απαντήσεις
8972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 22:20
από Aganippi
61 Απαντήσεις
18883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/05, 01:04
από fatses asteies
7 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/06, 02:35
από eleos* (Βάλια πια....)
21 Απαντήσεις
8952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
1 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 00:07
από Moonchild_
0 Απαντήσεις
1491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/09, 19:15
από kostas chris
3 Απαντήσεις
2501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 06:29
από Crool
10 Απαντήσεις
5449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/10, 17:54
από Fteo
40 Απαντήσεις
16685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/12, 21:07
από PAPADOPOYLOS