Αποστολέας Θέμα: Who makes who...  (Αναγνώστηκε 5405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Who makes who...
« στις: 28/02/16, 21:07 »
Πολύ ενδιαφέρον βίντεο που εξηγεί ποια εργοστάσια (κυρίως στην Άπω Ανατολή) φτιάχνουν ποιες κιθάρες...
Έχει πλάκα, γιατί μπορεί πολλές φορές να έχουμε ακούσει ή να έχουμε πει και εμείς οι ίδιοι την φράση "Ααα η δικιά μου κιθάρα είναι μάρκα 'Χ' και είναι καλύτερη από την δικιά σου που είναι μάρκα 'Υ' " και αυτό να είναι ...μπαρούφα, γιατί και Χ και Υ γίνονται στην ίδια γραμμή παραγωγής.
Ξέρω, ότι μέσες-άκρες το γνωρίζουμε αυτό, αλλά όταν το ακούς και από κάποιον άλλον που στο εξηγεί με λεπτομέρειες είναι αλλιώς...  :P


https://www.youtube.com/watch?v=cqV-hJeRIBc
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Who makes who...
« Απάντηση #1 στις: 29/02/16, 13:11 »
Η φάση με τους τύπους που μιλούν για κιθαριστικά θέματα και γράφουν σε έναν πίνακα είναι πολύ διαδεδομένη και αρκετά περίεργη. Γουάτέβερ, ωραίο βίντεο.

Γενικότερα έχει δίκιο όσον αφορά το outsourcing, όταν πχ συγκρίνεις μια PRS SE με μια Chapman και μια LTD (και μια Schecter, την είχα ξεχάσει και την άκουσα από το βίντεο!), προφανώς η μια θα είναι οριακά καλύτερη από την άλλη, αλλά επειδή φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο στην Κορέα οι διαφορές στην ποιότητα (όχι στις επιλογές του design, το οποίο περιλαμβάνει πρώτες ύλες και άλλα aftermarktet εξαρτήματα που συνθέτουν όλα τα specs) θα είναι πολύ μικρές. Φυσικά έχει διαφορά από χώρα σε χώρα. Η Κορέα και πλέον η Ινδονησία φτιάχνουν πλέον πολύ καλά όργανα στην κάτω των $1000 ζώνη λόγω ανάπτυξης της τεχνολογίας και μείωση του κόστους κάτι που πριν απο ακρετά χρόνια ήταν αδύνατο. Όταν πας στην Κίνα βέβαια είναι λίγο hit or miss. Π.χ. η Epiphone 1984 Explorer είναι made in China αλλά είναι γελοιωδώς καλό όργανο για τα λεφτά του, γιατί πολύ απλά η Gibson είχε βαρεθεί να χάνει πωλήσεις από Κινέζικες κόπιες των διαφόρων Explorer.



Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ότι παίζει outsourcing και στις χορδές. Για όσους είναι κολλημένοι με το να ψάχνουν τις ηχητικές διαφορές από χορδή σε χορδή είναι λίγο ανησυχητικό.


Τέλος, το point του που ξεκινά γύρω στο 12:00 είναι λίγο άστοχο, γιατί δεν γίνεται να γίνει outsourcing σε after market εξαρτήματα και αυτό να μην "δηλωθεί". Για αυτό έχει διαφορά το "Duncan designed" με το πραγματικό σετ, όπως έχει διαφορά το Licensed Floyd Rose από ένα Original ή ένα χιλιάρι FR.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Who makes who...
« Απάντηση #2 στις: 29/02/16, 13:42 »
Βρεη..2 μηνες τα λεω αυτα..
Να υπαρχουν 60 εταιριες που πουλαν χορδες σε διεθνες αγορα,απο αυτες οι 35-40 τις παιρνουν ετοιμες απο αλλες (επι το πλιστον dadario) και απο αυτες που τιλιγουν χορδες ποσες να εχουν χυτιριο;
Γενικα να ξες οτι τις προτες υλες τις προμηθευοντε απο 2-3 εργοστασια.Στην Ελλαδα εχουμε 2 ατομα που φτιαχνουν χορδες(ο ενας αποκλιστικα πιανου) και αυτοι φτιααχνουν και σιρμα;μπα.ετοιμο το παιρνουν μου το ειπαν στο τηλεφωνο,και μεγαλες εταιριες οταν μηλησα μαζι τους να μου κανουν πιο χοντρες χορδες ειπαν οτι δεν μπορουν να με εξυπιρετισουν γιατι δεν συμφερει να αγορασουν λιγο σιρμα και δουλευουν τις κλασικες διαστασεις.Υπαρχουν ομως και εταιριες που θελουν να εξυπιρετισουν τον κοσμο γιατι εχουν μικρη παραγωγη και καθοντε να ασχολιθουν


Εδω εμαθα αρκετα πραγματα για τις χορδες
http://professorstring.com/phpbb/index.php
Μπηκα και στον πειρασμο(φτου μου σα δεν ντρεπομαι καθολου)να φτιαξω μηχανη να τιλιγω χορδες για μενα,αλλα μετα θα πρεπει να κατσω να ψαχνω προμιθευτες με σιρματα,και οχι τοσα κιλα απο αυτο η το αλλο,και δεν στελνουμε αν δεν παρεις πχ 200 κιλα,και τρεχα γυρευε.Τωρα μου φτιαχνει αυτος εδω
http://www.newtonestrings.com/
Και ξενιασα επιτελους
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Who makes who...
« Απάντηση #3 στις: 29/02/16, 16:09 »
Εγώ ένα συμπέρασμα έβγαλα, ότι όλοι όσοι παίρνουν μια κιθάρα και σχεδόν αμέσως αλλάζουν κλειδιά, μαγνήτες, διακόπτες κτλ (που μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ), ίσως ασυναίσθητα, καλά κάνουμε.

Παίρνεις λοιπόν ένα σώμα και ένα λαιμό fender και βάζεις επάνω τα καλύτερα ηλεκτρικά, μαγνήτες, Knobs και μεταλλικά μέρη και έχεις την καλύτερη Stratocaster, your money can buy!
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Who makes who...
« Απάντηση #4 στις: 29/02/16, 18:11 »
Όλο το παιχνίδι πλέον δεν παίζεται στη χώρα κατασκευής ή το εργοστάσιο κλπ αλλά στις διαδικασίες/ποιοτικό έλεγχο/γραμμή παραγωγής.

Το ότι ο εργάτης μπορεί να είναι κινέζος/ινδονήσιος/έλληνας/γερμανός/whatever από μόνο του δε λέει κάτι.

Πχ η Χ εταιρία φτιάχνει τις κιθάρες της στην Ψ χώρα. Ακολουθώντας όμως τις Ζ διαδικασίες κλπ.
Δεν έχει διαφορά από το να τις έφτιαχνε στην Ω χώρα, τουλάχιστον ως προς την ποιότητα.

Η ίδια εταιρία τώρα που είναι στην Ψ χώρα, μπορεί σε άλλη γραμμή παραγωγής να φτιάχνει παρόμοιες κιθάρες οι οποίες να είναι τρισάθλιες, γιατί ακριβώς δεν έχει τις ίδιες διαδικασίες.

Εχω πάρει μία Hofner Shorty. Αν και γερμανική εταιρία, τις shorty τις φτιάχνει στην κίνα.
Εχουν πολύ χαμηλό κόστος (~120-150€). Όλα τα reviews γράφουν τα καλύτερα λόγια.
Το ίδιο εργοστάσιο βγάζει τις δικές του "shorty", με άλλη φίρμα (και χαμηλότερη τιμή).
Όλα τα reviews γράφουν τα χειρότερα λόγια  ;D

Σε άλλα είδη, πχ μοτοσυκλέτες:
Κάποια μοντέλα της Honda, Suzuki φτιάχνονται στην κίνα, κάποια ΚΤΜ στην Ινδία κλπ.
Δεν είναι χειρότερα από τα Japan. Απλά συμφαίρει την οποιαδήποτε εταιρία να επενδύσει σε χώρες με φθηνά εργατικά/ευνοικές νομοθεσίες/κλπ. ΑΡΚΕΙ να κρατήσει τον σωστό ποιοτικό έλεγχο και διαδικασίες/υλικά/whatever.

Και βέβαια πόσα εργοστάσια υπάρχουν; Λίγα είναι, φασονατζίδικα κατά κύριο λόγο...

Προσωπικά, η χώρα κατασκευής δεν μου λέει κάτι...