Αποστολέας Θέμα: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )  (Αναγνώστηκε 41468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #50 στις: 25/03/10, 19:52 »
Μου αρέσει που φέτος που φέρνουν κάτι πιο soft χαλιέστε όλοι και αρχίζετε να λέτε περί ROCKwave κλπ.. Όταν τα προηγούμενα χρόνια είχαν φέρει ό,τι πιο σκληροπηρυνικό κυκλοφορεί μας άρεσε έτσι? ;D Γιατί κανείς δεν παραπονιόταν ότι είχε metal-ο-ποιηθεί το festival?

Σιγα ρε, κοψε κατι...παντα ειχε διαφορετικες μερες το Rockwave...και μην ξεχνας οτι κυριως ως metal fest ξεκινηση...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #51 στις: 26/03/10, 00:18 »
Ομως αν το rockwave συνεχιζε καθε χρονο να φερνει τις περισσοτερες μερες μεταλ μπαντες θα οδευε προς οικονομικη ζημια...


Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #52 στις: 26/03/10, 17:33 »
Οχι απαραιτητα, αναλογα και με το πως θα εβαζε τα συγκροτηματα του. Ειναι γνωστο οτι ο μεταλλας τα σκαει για να δει live αν ενα γκρουπ του αρεσει. Χωρις να θελω να ξανανοιξω τη συζητηση για τα εισητηρια κτλ, αν οι τιμες ηταν πιο ανθρωπινες, το Rockwave μαλλον κερδος θα απεφερε....
Τεσπα, οπως ειπα και πιο πριν, προσωπικα θα προτιμουσα να ηταν 3 μερες και απ' ολα (σαν το πιτογυρο)
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/10, 20:38 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #53 στις: 26/03/10, 19:24 »
Ομως αν το rockwave συνεχιζε καθε χρονο να φερνει τις περισσοτερες μερες μεταλ μπαντες θα οδευε προς οικονομικη ζημια...

Aυτο δν ισχυει στο ελαχιστο...το πολυ ψωμι αυτες οι συναυλιες το εχουν...εκτος αν μιλαμε για Madonna κλπ, αλλα κατι τετοιο δε θα σκασει ποτε στο Rockwave...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #54 στις: 27/03/10, 13:34 »
Ομως αν το rockwave συνεχιζε καθε χρονο να φερνει τις περισσοτερες μερες μεταλ μπαντες θα οδευε προς οικονομικη ζημια...

Aυτο δν ισχυει στο ελαχιστο...το πολυ ψωμι αυτες οι συναυλιες το εχουν...εκτος αν μιλαμε για Madonna κλπ, αλλα κατι τετοιο δε θα σκασει ποτε στο Rockwave...

Κι όμως έχει ένα δίκιο ο G.K. αν αναλογιστούμε ότι όλα τα άλλα μεγάλα metal festival που έχουν γίνει στην Αθήνα (Rock 'em All, X-Fest, Athens Rocking Festival, MMD) έχουν μπει μέσα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #55 στις: 27/03/10, 13:42 »
Ομως αν το rockwave συνεχιζε καθε χρονο να φερνει τις περισσοτερες μερες μεταλ μπαντες θα οδευε προς οικονομικη ζημια...

Μπορει, αλλα για το Rockwave δν το πιστευω...με την τιμολογηση της εταιρειας, τοσο στα εισιτηρια οσο και μπυρες, σαντουιτς κλπ δν το πιστευω σε καμια περιπτωση οτι μπαινουν μεσα...

Aυτο δν ισχυει στο ελαχιστο...το πολυ ψωμι αυτες οι συναυλιες το εχουν...εκτος αν μιλαμε για Madonna κλπ, αλλα κατι τετοιο δε θα σκασει ποτε στο Rockwave...

Κι όμως έχει ένα δίκιο ο G.K. αν αναλογιστούμε ότι όλα τα άλλα μεγάλα metal festival που έχουν γίνει στην Αθήνα (Rock 'em All, X-Fest, Athens Rocking Festival, MMD) έχουν μπει μέσα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #56 στις: 27/03/10, 14:31 »
Μπορει, αλλα για το Rockwave δν το πιστευω...με την τιμολογηση της εταιρειας, τοσο στα εισιτηρια οσο και μπυρες, σαντουιτς κλπ δν το πιστευω σε καμια περιπτωση οτι μπαινουν μεσα...

Aκόμα και το Rockwave έχει αρκετές χρονιές που έχει μπει μέσα, άσχετα αν ο Λώρης είναι Gastone και την γλυτώνει λόγω "ηλεκτρικής καταιγίδας"...  ;D

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #57 στις: 27/03/10, 14:53 »
τι ψάχνεται ρε παιδιά... το βασικό πρόβλημα στη χώρα μας είναι ότι ο αριθμός των "πελατών" είναι πολύ περιορισμένος...
αν σκεφτούμε ότι ο πλυθισμός μας είναι 10εκ άντε να είμαστε 9εκ οι "καθαροί" έλληνες βγάλε και άλλα δύο τα παιδάκια και τους ηλικιωμένους μας μένουν 7εκ...
από αυτά τα 7 οι μισοί και παραπάνω είναι λαικοσκυλάδες οπότε δεν ενδιαφέρονται... μας μένουν λοιπόν 3εκ πελάτες.... που να πας με τέτοιο εύρος πελατών.... αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχουμε καλές συνθήκες και έχουμε ακριβά εισιτήρια... είμαστε λίγοι!!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #58 στις: 27/03/10, 17:35 »
Αδυνατω να κατανοησω πως μπορει να ισχυει αυτο που λες..Το ''φαρμακο'' για την περιορισμενη αγορα ειναι οι περιορισμενες συναυλιες(μονο Αθηνα ή Αθηνα και Θεσσαλονικη και οχι 5-6 πολεις οπως στη Γερμανια πχ)..Και αυτο γινεται παντα εκτος απο την περιπτωση των Scorpions..

Σαν επιχειρημα υψηλων τιμων θα μπορουσαμε να πουμε την αποσταση απο τους κεντρικους αξονες της Ευρωπης που και αυτο καταρριπτεται πλεον αφου παρα πολλες μπαντες κατεβαινουν στα Βαλκανια(Βουλγαρια και Σερβια εχουν φεστιβαλ) οποτε το επιπελον οριακο κοστος για να ερθουν και σε εμας ειναι μεσα στα λογικα πλαισια..

Συγκροτηματα και διοργανωτες προσπαθουν να βγαλουν οσο μεγαλυτερο κερδος γινεται και μαλιστα οι διοργανωτες(εμπειροι και απειροι) εχουν δειξει ανικανοτητα να διοργανωσουν ενα σωστο φεστιβαλ απο ολες τις αποψεις(ονοματα,προγραμματισμος,facilities,ηλεκτρικες καταιγιδες κλπ)..
Δεν νομιζω οτι υπαρχει δικαιολογια..Το ελληνικο κοινο παροτι δεν ειναι πολυ μεγαλο συνηθως οταν υπαρχει κατι που αξιζει θα τα σκασει(περυσι στους slipknot πχ) ενω αν ειναι κατι που εχει ερθει 200 φορες οχι(εξαιρουνται PL,Anathema κλπ :P)οχι..Δεν ειμαστε τοσο βλακες δηλαδη..Σιγουρα εχουμε τις ιδιοτροπιες μας οπως και καθε κοινο(βλεπε Βρετανια)..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #59 στις: 27/03/10, 19:18 »
Αδυνατω να κατανοησω πως μπορει να ισχυει αυτο που λες..Το ''φαρμακο'' για την περιορισμενη αγορα ειναι οι περιορισμενες συναυλιες(μονο Αθηνα ή Αθηνα και Θεσσαλονικη και οχι 5-6 πολεις οπως στη Γερμανια πχ)..Και αυτο γινεται παντα εκτος απο την περιπτωση των Scorpions..

ισχύει αυτό που λες αλλά και έτσι είναι περιορισμένη η αγορά...

Συγκροτηματα και διοργανωτες προσπαθουν να βγαλουν οσο μεγαλυτερο κερδος γινεται και μαλιστα οι διοργανωτες(εμπειροι και απειροι) εχουν δειξει ανικανοτητα να διοργανωσουν ενα σωστο φεστιβαλ απο ολες τις αποψεις(ονοματα,προγραμματισμος,facilities,ηλεκτρικες καταιγιδες κλπ)..
Δεν νομιζω οτι υπαρχει δικαιολογια..Το ελληνικο κοινο παροτι δεν ειναι πολυ μεγαλο συνηθως οταν υπαρχει κατι που αξιζει θα τα σκασει(περυσι στους slipknot πχ) ενω αν ειναι κατι που εχει ερθει 200 φορες οχι(εξαιρουνται PL,Anathema κλπ :P)οχι..Δεν ειμαστε τοσο βλακες δηλαδη..Σιγουρα εχουμε τις ιδιοτροπιες μας οπως και καθε κοινο(βλεπε Βρετανια)..

Αν υπήρχε πραγματικά μεγάλο και σίγουρο κέρδος πίστεψέ με θα υπήρχαν πολλοί επιχειρηματίας που θα ασχολούνταν με την επισχείρηση των συναυλιών... θα έφτιαχναν καλύτερες εγκαταστάσεις και θα διοργάνωναν τις συναυλίες πολύ καλύτερα...
όσο για τους slipknot που λες αν φανταστείς ότι έμπαιναν μέσα άτομα που είχαν ημερήσιο εισιτήριο από τη δεύτερη μέρα του RW, ημερήσιο εισιτήριο από την τρίτη μέρα ( τις μέρες δηλαδή που ακυρώθηκαν ) εισιτήρια τριημέρου, εισιτήρια 4ημέρου εισιτήρια από τους Depeche Mode και εισιτήρια από τους Franz Ferdinard δεν μπορείς να πεις ότι είχε και πολύ κόσμο....


BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος judasdeep

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #60 στις: 27/03/10, 19:21 »
to pio moufa rockwave !!!malon popwave
den lew!epikindino xompi to psarotoufeko!!!!alla th na kanw na mazeuw thlekartes?g**w thn adrenalinh mou!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #61 στις: 28/03/10, 04:22 »
Το κόστος του εισιτηρίου στην Ελλάδα είναι αποτέλεσμα τριών παραγόντων:

  • Ο πληστηριασμός που γίνεται από τους διοργανωτές για τους καλλιτέχνες. Σ' αυτό συμβάλουν ιδιαίτερα και οι ατζέντηδες/μάνατζερ των καλλιτεχνών. Σε αρκετές περιπτώσεις ένας αντζέντης μόλις λάβει μία προσφορά από έναν διοργανωτή, το πρώτο που κάνει είναι να πλησιάσει άλλους διοργανωτές για να δει ποιός θα του δώσει περισσότερα χρήματα.
  • Το υψηλό κόστος χώρων και ενοικίασης εξοπλισμού (σε πολλές περιπτώσεις υπάρχει μονοπώλιο σε αρκετά μηχανήματα και υπηρεσίες).
  • Ο υψηλός, σχετικά με άλλες χώρες, φόρος που υπάρχει στα εισιτήρια. 10% ΦΠΑ, 5% φορος δημοσίων θεαμάτων, 7% ΑΕΠΙ, 2% προμήθεια πώλησης εισιτηρίων.

Εκτός από αυτά, μεγάλο ρόλο παίζει και το κοινό, που όπως και να το κάνουμε είναι λιγότερο στην Ελλάδα από άλλες χώρες. Όχι λόγω μικρότερου πληθυσμού αλλά διότι στο εξωτερικό το να πας σε μία συναυλία είναι όπως το να πάς στην Ελλάδα σε κέντρο νυχτερινής διασκέδασης. Είναι δλδ κομμάτι της καθημερινής διασκέδασης του Ευρωπαίου.

Το γνωστό ερώτημα/θέμα που τέιθεται, το ότι αν οι συναυλίες ήταν φθηνότερες τότε θα πήγαινε περισσότερος κόσμος, ισχύει εν μέρη αλλά υπάρχει μία τιμή, κάτω από την οποία είναι παράλογο να κάνεις την συναυλία γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει αρκετός κόσμος για μία μπάντα για να μπορεί ο διοργανωτής να βγάλει έστω ένα μικρό κέρδος.

Στο θέμα των φεστιβάλ είναι ελαφρώς καλύτερα τα πράγματα από την μία, αφού τα έξοδα χώρου και εξοπλισμού συμπιέζονται (αφού έχεις πολλές μπάντες σε μία μέρα και σε έναν χώρο) άλλα αυξάνονται τα έξοδα του καλλιτεχνικού κομματιού (αμοιβές καλλιτεχνών, όπου είναι και άγραφος νόμος ότι σε φεστιβάλ ένα συγκρότημα ζητάει 20-30% πάνω από την αμοιβή που ζητάει για μεμονομένη συναυλία) και τα έξοδα μετακίνησης και φιλοξενίας.

Αν θεωρήσουμε ότι είναι 30€ το εισιτήριο μίας μεμονομένης συναυλίας σε ένα club, αυτό σημαίνει ότι το καθαρό εισιτήριο είναι 23,20€. Και αυτό πρέπει να καλύψει αμοιβή καλλιτέχνη, μεταφορά, διαμονή, διατροφή, ενοίκιο χώρου, μηχανημάτων, διαφήμιση και μισθούς προσωπικού.

Σε ένα φεστιβάλ μία λογική τιμή θα ήταν για πολλούς το 45€. Το καθαρό αυτού είναι το 30,30€. Τώρα θα περίμενε κάποιος ότι σε ένα φεστιβάλ με 10 ονόματα που σε περίπτωση μεμονομένης συναυλίας το καθένα θα είχε 1.000 εισιτήρια, θα είχαμε 10.000 εισιτήρια. Άρα το κόστος του να πληρώσεις 10 συγκροτήματα και επί 10 τα κόστη ενός συγκροτήματος θα έβγαινε μόνο από την προσέλευση.

Δυστυχώς όμως αυτό δεν ισχύει. Ένα φεστιβάλ δεν έχει ισάριθμη προσέλευση με 10 συναυλίες για πολλούς λόγους. Άλλους δεν τους βολεύει η ημερομηνία, άλλοι ενδιαφέρονται μόνο για ένα σχήμα από τα 10 και δεν θέλουν να πληρώσουν το αυξημένο εισιτήριο για να δουν μόνο το σχήμα που τους ενδιαφέρει, άλλοι δεν θέλουν να ταξιδέψουν και άλλοι, αν και ενδιαφέρονται για παραπάνω από ένα σχήμα, δεν θεωρούν ότι αξίζει ο κόπος για να τα δουν να παίζουν υπό το φως του ηλίου ή με μειωμένο setlist.

Εξού και τα εισιτήρια που κόβονται σε ένα φεστιβάλ είναι αρκετά λιγότερα απ' ότι κόβονται σε αντίστοιχο αριθμό μεμονομένων συναυλιών και εξού και γιατί τα εισιτήρια σε ένα φεστιβάλ είναι αρκετά υψηλότερα σε σχέση με το εξωτερικό για αυτά που προσφέρουν.

Και αυτός είναι και ένας από τους λόγους που πολλά φεστιβάλ μπαίνουν μέσα.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #62 στις: 28/03/10, 15:01 »

Ο υψηλός, σχετικά με άλλες χώρες, φόρος που υπάρχει στα εισιτήρια. 10% ΦΠΑ, 5% φορος δημοσίων θεαμάτων, 7% ΑΕΠΙ, 2% προμήθεια πώλησης εισιτηρίων.

24% στους γύρο γύρο!!!!!!!! μου φαίνονται πααααρα πολλά.....
ξέρεις καθόλου ποιο είναι το ποσοστό σε άλλες χώρες?


BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #63 στις: 28/03/10, 18:35 »
24% στους γύρο γύρο!!!!!!!! μου φαίνονται πααααρα πολλά.....
ξέρεις καθόλου ποιο είναι το ποσοστό σε άλλες χώρες?

Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να βρεις στοιχεία για φορολογία δημοσίων θεαμάτων, καταβολή σε ΑΕΠΙ και προμήθεια πώλησης εισιτηρίων για άλλες χώρες. Εδώ στην Ελλάδα δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό.

Βρήκα όμως το ΦΠΑ που επιβάλεται σε εισιτήρια συναυλιών σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και το παρουσιάζω για να συγκριθεί με της Ελλάδος:

Ουγγαρία - 25%
Αυστρία - 10%
Βουλγαρία - 0%
Γαλλία - 5,5%
Ιταλία - 10%
Ολλανδία - 6%
Ισπανία - 7%
Ην. Βασίλειο - 17,5%
Σερβία- 8%
Ιρλανδία - 0%
Βέλγιο - 6%
Κροατία - 23%
Δανία - 25%
Φιλανδία - 8%
Γερμανία - 7%
Σκόπια - 0% (κατόπιν έγκρισης της επιχείρησης από το Υπ. Πολιτισμού της FYROM)
Νορβηγία - 0%
Πολωνία - 22%

Ο μέσος όρος όλων αυτών των χωρών είναι 11,19%.

Όσο αφορά τον φόρο Δημοσίων Θεαμάτων που αντιστοιχεί σε 5% του ακαθάριστου εισιτηρίου μίας συναυλίας, αυτός στις περισσότερες περιπτώσεις που εντόπισα δεν υπήρχε αλλά σε πολλές συζητιέται να εφαρμοστεί.

Στο Ην. Βασίλειο θα ισχύει για εκδηλώσεις με πάνω από 6.000 εισιτήρια και θα ξεκινάει από τα 5.500€ ανά συναυλία.

Στις ΗΠΑ, λόγω του Ομοσπονδιακού χαρακτήρα του κράτους, είναι θέμα πολιτειών τόσο η εφαρμογή όσο και το ποσοστό. Πάντως οι περισσότερες πολιτείες που σκεφτονταί να επιβάλουν τέτοιο φόρο συζητούν για ποσοστό 5-6% του εισιτηρίου.

Για τα ποσοστά που παίρνει η ΑΕΠΙ κάθε χώρας από το εισιτήριο δυστυχώς τα στοιχεία είναι ελάχιστα. Βάση ερεύνας του 1996 τα ποσοστά τότε ήταν:

Αυστρία - 8,4%
Βέλγιο - 8%
Δανία - 5,5 εώς 2% βάσει της αμοιβής του καλλιτέχνη (το ποσοστό μειώνεται όσο αυξάνεται η αμοιβή)
Φιλανδία - 7 εώς 3% βάσει της αμοιβής του καλλιτέχνη (το ποσοστό μειώνεται όσο αυξάνεται η αμοιβή)
Γαλλία - 8,8%
Γερμανία - Δεν υπάρχει ποσοτό επί του εισιτηρίου. Η αμοιβή της ΑΕΠΙ υπολογίζεται με βάση την χωρητικότητα του χώρου από τις συνολικές ακαθάριστες εισπράξεις του διοργανωτή. Το ποσοστό της αμοιβής κυμαίνεται από 5 εώς 7,65% ανάλογα την χωρητικότητα του χώρου.
Ιρλανδία - 3%
Ιταλία - 10%
Ολλανδία - 7%
Πορτογαλία - 4,4% εώς 3000 εισιτήρια και 5% πάνω από αυτά.
Ισπανία - 10%
Σουηδία - 9,24 εώς 2,79% βάσει των εισιτηρίων που έχουν πουληθεί (το ποσοστό μειώνεται όσο αυξάνονται τα εισιτήρια).
Ην. Βασίλειο - 3%


Αλλά μιας και αναφέραμε τις ΗΠΑ, μας φέρνει στο ποσοστό πώλησης εισιτηρίων, το λεγόμενο box office fee ή ticketing fee. Στην Ελλάδα αυτό είναι 2% για το Tickethouse (εξαιρούνται οι αγορές μέσω πιστωτικών καρτών όπου το ποσοστό του TicketPro είναι 10%) και το Public, 3,5% για τα Metropolis και προφανώς θα υπάρχουν και ποσοστά για λοιπές επιχειρήσεις που πωλούν εισιτήρια (Γερμανός, Τράπεζα Πειραιώς, κτλ.).

Στις ΗΠΑ, και σε άλλες χώρες, το ποσοστό αυτό προστείθεται στην αρχική τιμή του εισιτήριου μαζί με άλλες κρατήσεις όπως χρέωση χώρου, πάρκιγκ και μία περίεργη που λέγεται processing charge.

Εκεί λοιπόν ενώ το καθεαυτό εισιτήριο κοστίζει 20€ ($27) ο πελάτης πληρώνει επιπλέον 4,98€ στην Ticketmaster, 2,25€ στον ιδιοκτήτη του χώρου της συναυλίας, 0,75€ για το δικαίωμα να παρκάρει (αν βρει πάρκιγκ και δεν έχει γεμίσει) και 2,62€ για το το περιβόητο processing charge (όπως λέμε έξοδο διεκπεραίωσης φακέλου).

Το σύνολο είναι 30,87€.

Ο λόγος που στις ΗΠΑ και σε άλλες χώρες η τιμή του εισιτήριου αναγράφεται ξεχωριστά από το είναι η επιθυμία των καλλιτεχνών να μη φαίνεται ότι ζητούν οι ίδιοι 30€ αντί για 20€.


« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/10, 19:57 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #64 στις: 29/03/10, 01:05 »
μπράβο ρε Arg0!!!! σε ευχαριστούμε για τις λεπτομερέστατες πληροφορίες... μπας και μάθουμε και εμείς δυο πράγματα...
αυτά που κρατάω εγώ είναι ότι αυτά που πληρώνουν οι έλληνες διοργανωτές βρίσκονται πάνω από τον μέσο όρο των άλλων χωρών... επίσης τον μηδενικό φόρο που πληρώνουν ( μάλλον που δεν πληρώνουν  ;D ) κάποιες χώρες όπως η βουλγαρία...
α, και κάτι ακόμα σχετικά με αυτό...
Ο λόγος που στις ΗΠΑ και σε άλλες χώρες η τιμή του εισιτήριου αναγράφεται ξεχωριστά από το είναι η επιθυμία των καλλιτεχνών να μη φαίνεται ότι ζητούν οι ίδιοι 30€ αντί για 20€.

θυμάμαι όταν είχα βγάλει εισιτήριο για τους rolling stones ( που ακυρώθηκε τελικά  :'( ) ότι το εισιτήριο έγραφε 75€ και πλήρωνα και κάτι άλλο γύρω στα 8€... κάτι τέτοιο ήταν και αυτό ή εντελώς άσχετο?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #65 στις: 29/03/10, 02:32 »
μπράβο ρε Arg0!!!! σε ευχαριστούμε για τις λεπτομερέστατες πληροφορίες... μπας και μάθουμε και εμείς δυο πράγματα...
αυτά που κρατάω εγώ είναι ότι αυτά που πληρώνουν οι έλληνες διοργανωτές βρίσκονται πάνω από τον μέσο όρο των άλλων χωρών...

Στο ΦΠΑ είμαστε κάτω από τον μέσο όρο αλλά αυτό δεν έχει τόση σημασία...

θυμάμαι όταν είχα βγάλει εισιτήριο για τους rolling stones ( που ακυρώθηκε τελικά  :'( ) ότι το εισιτήριο έγραφε 75€ και πλήρωνα και κάτι άλλο γύρω στα 8€... κάτι τέτοιο ήταν και αυτό ή εντελώς άσχετο?

Αυτό που πλήρωσες ήταν η προμήθεια του TicketPro πάνω από το κόστος του εισιτηρίου για την αγορά μέσω πιστωτικής.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #66 στις: 29/03/10, 03:38 »
θυμάμαι όταν είχα βγάλει εισιτήριο για τους rolling stones ( που ακυρώθηκε τελικά  :'( ) ότι το εισιτήριο έγραφε 75€ και πλήρωνα και κάτι άλλο γύρω στα 8€... κάτι τέτοιο ήταν και αυτό ή εντελώς άσχετο?

Αυτό που πλήρωσες ήταν η προμήθεια του TicketPro πάνω από το κόστος του εισιτηρίου για την αγορά μέσω πιστωτικής.

δεν το είχα πάρει μέσω τικετ προ.... στο τικετ χαους είχα πάει  :-\
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #67 στις: 29/03/10, 12:16 »
Να κανω κι εγω ενα wishlist για το επομενο Rockwave που ας ελπισουμε να ειναι ROCKwave

1η μερα
Camel (αγγλικη ψυχεδελικη μπαντα των 70s)
Uriah Heep
Thin Lizzy (η μπαντα που εφτιαξε ο Scott Gorham και ο John Sykes σαν tribute band)
Black Stone Cherry

2η μερα (λιγο πιο ποπ)
Police
Muse
Franz Ferdinand
κ κατι καινουριο δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με την ποπ

3η μερα the hellraiser day
Dio
Rainbow reunion με τον κοντο στα φωνητικα
Whitesnake
Opeth
Mencea ελληνικη μπαντα

Αυτα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #68 στις: 29/03/10, 12:42 »
@ Arg0

Thanx! Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #69 στις: 29/03/10, 14:05 »
βγήκε σήμερα σε μουσικά σαιτ και μια ακόμα ανακοίνωση για το φετινό rockwave που επιβεβαιώνει τους black eyed peαs και προσθέτει τους αγγελάκα, βήτα και τους the ting tings...
κατα τη γνώμη μου δεν μπήκε κάτι που να κάνει το μπαμ....

Line Up:

Τετάρτη 7 Ιουλίου 2010
The Black Eyed Peas
Faithless
K.BhTA

Σάββατο 10 Ιουλίου 2010
Fatboy Slim         
The Ting Tings
DJ Shadow
White Lies           
Garcia Plays Kyuss

Κυριακή 11 Ιουλίου 2010
Massive Attack         
SKA – P                 
Gogol Bordello
Yannis Agelakas
Martina Topley Bird

επίσης έχει και τις παρακάτω πληροφορίες για τα εισιτήρια....

"Η προπώληση των εισιτηρίων του Rockwave Festival ξεκινά την
Τρίτη 30 Μαρτίου στις 10:30.

Τιμές Εισιτηρίων

Τετάρτη 7 Ιουλίου 2010

Τα πρώτα 2000 εισιτήρια της πρώτης μέρας του Rockwave Festival, 7/7/2010, θα κοστίζουν 49 €
Μετά την εξάντλησή τους το εισιτήριο γενικής εισόδου θα κοστίζει 60 €
Το εισιτήριο της διακεκριμένης θέσης κοστίζει 95 €

Σάββατο 10 Ιουλίου 2010

Τα πρώτα 2000 εισιτήρια της δεύτερης μέρας του Rockwave Festival, 10/7/2010, θα κοστίζουν 39 €
Μετά την εξάντλησή τους το εισιτήριο γενικής εισόδου θα κοστίζει 45 €
Το εισιτήριο της διακεκριμένης θέσης κοστίζει 75 €
Η τιμή εισιτηρίου στο Box Office την ημέρα της συναυλίας θα είναι 60 €

Κυριακή 11 Ιουλίου 2010

Τα πρώτα 2000 εισιτήρια της τρίτης μέρας του Rockwave Festival, 11/7/2010, θα κοστίζουν 39 €
Μετά την εξάντλησή τους το εισιτήριο γενικής εισόδου θα κοστίζει 45 €
Το εισιτήριο της διακεκριμένης θέσης κοστίζει 75 €

Η τιμή εισιτηρίου στο Box Office την ημέρα της συναυλίας θα είναι 60 €
Το τριήμερο εισιτήριο του Rockwave Festival κοστίζει 120 €"

« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/10, 14:18 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #70 στις: 29/03/10, 16:26 »
Να κανω κι εγω ενα wishlist για το επομενο Rockwave που ας ελπισουμε να ειναι ROCKwave

2η μερα (λιγο πιο ποπ)
Police
Muse
Franz Ferdinand
κ κατι καινουριο δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με την ποπ


Ε ναι, αφού καμία από τις μπάντες που αναφέρεις δεν είναι ποπ... :P
Πάντως ωραίο line up, καλή φάση θα ήτανε!  ;D(muse :faint)

Εν τω μεταξύ τελικά 8-9/7 θα μείνει κενό, δεν θα έχει τπτ? ::)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #71 στις: 29/03/10, 17:12 »
Να κανω κι εγω ενα wishlist για το επομενο Rockwave που ας ελπισουμε να ειναι ROCKwave

2η μερα (λιγο πιο ποπ)
Police
Muse
Franz Ferdinand
κ κατι καινουριο δεν ειμαι κ πολυ σχετικος με την ποπ


Ε ναι, αφού καμία από τις μπάντες που αναφέρεις δεν είναι ποπ... :P
Πάντως ωραίο line up, καλή φάση θα ήτανε!  ;D(muse :faint)

Εν τω μεταξύ τελικά 8-9/7 θα μείνει κενό, δεν θα έχει τπτ? ::)

Στις 8 κ 9 Ιουλιου θα μετρανε τα εσοδα της πρωτης μερας...αν δε βγουν πολλα, θα ακυρωσουν τις επομενες 2 μην μπουν πιο μεσα :P

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #72 στις: 29/03/10, 17:25 »
Σωστό κι αυτό!! :P
Εγώ πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι το Rock Werchter Festival που έχει και γ**ώ τα ονόματα... ::) (Ψήνεται κανείς από εδώ? :P)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #73 στις: 29/03/10, 17:36 »
Εν τω μεταξύ τελικά 8-9/7 θα μείνει κενό, δεν θα έχει τπτ? ::)

9 Ιουλίου έχουν γενέθλια στη Didi οπότε είναι κλεισμένο το Terravibe για πριβέ πάρτυ...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rockwave 2010 ( φήμες και wishlists )
« Απάντηση #74 στις: 29/03/10, 21:09 »
Garcia Plays Kyuss


Πω πω πω.Και μόνο για αυτό θα μπορούσα να ανέβω μαλακάσα.
Kamelot ακούς ατσάλινο χέβι μέτσαλ,το κατανοήσαμε.Μην κουράζεις άλλο όμως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
11008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:59
από HeavyHead
550 Απαντήσεις
142569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/07, 15:38
από Moonchild_
31 Απαντήσεις
11689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 20:29
από Vaiking
179 Απαντήσεις
57294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 04:28
από s.s.
14 Απαντήσεις
8090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 23:56
από Nicos_metal
151 Απαντήσεις
40990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 12:33
από stepap#12
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17554 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
47 Απαντήσεις
15313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 19:23
από gers
10 Απαντήσεις
4401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 23:34
από sporosvogas
1 Απαντήσεις
5748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/15, 08:11
από Βραζίλης