Αποστολέας Θέμα: Πεταλια/πεταλιερες  (Αναγνώστηκε 28734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #50 στις: 19/12/07, 17:37 »
Ολα τα wah ετσι ειναι, θελουν δλδ να το πατησεις με πολυ δυναμη για μπει, η απλα αυτο ισως κατι εχει παθει με τον καιρο;  Γιατι δεν μπορω να σκευτομαι το πως θα πατισω το πεταλι την στιγμη που πρεπει να αρχισω το solo.... ουτε βολευει γενικοτερα να εχεις ενα πεταλι που ειναι ετσι....

Οχι δεν ειναι ολα ετσι...
Αυτο μαλλον εχει κουμπι στο κατω μερος του πεταλιου που το ενεργοποιει...
Και μαλλον ειναι σκληρο λογω χρησης...
Το δικο μου μορλευ πχ δεν εχει τετοιο κολπο...
Πατας και παιζει...δεν εχει κουμπι ενεργοποιησης...

Εκτός από αυτό είναι και θέμα συνήθειας...σε όλους έτσι φαίνεται στην αρχή αλλά μόλις το συνηθίσουν το πατάνε μηχανικά...είχα κι εγώ και ένας φίλος το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το expression pedal της GT-8...μετά από λίγες μέρες όλα OK! Να συμπληρώσω οτι μόνο δυο μοντέλα Morley λειτουργούν με το τρόπο που αναφέρει ο φίλος παραπάνω, δηλαδη να ενεργοποιούνται με την επαφή και αυτά είναι τα Bad Horsie I & II...όλα τα υπόλοιπα όμως έχουν πολύ εύχρηστο switch ενεργοποίησης και είναι και πολύ ανθεκτικά...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #51 στις: 19/12/07, 23:00 »
ειμαι κι εγω στο δίλημμα πετάλια και μικρό λαμπάτο ή πεταλιέρα.. Ο ήχος μικρού λαμπάτου-booster-delay/looper-wah με ικανοποιεί πιο πολύ, από μια πεταλιέρα.. Αυτά που με κάνουν να σκέφτομαι πεταλιέρα είναι:
-Χρήματα
-Δυνατότητα για πιο ατμοσφαιρικούς ήχους κλπ που μ'αρέσουν
-Πολύ καλές ηχογραφήσεις και εύκολα
-Χρηστικότητα
-Κι επειδή παιδάκι είμαι κι εγώ, μου τη βαράει καμιά φορά και θέλω να παίξω κι εγώ λίγο μέταλ
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος gas_liosia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #52 στις: 26/01/08, 20:54 »
Έψαξα και εγώ λίγο το θέμα πεταλιέρας και κατάληξα στην LINE 6 POD XT Live. H GT-8 μου ακουγότανε πολύ "ψηφιακούρα"... Σήμερα παρέλαβα τη LINE 6 (μεταχειρισμένη), αλλά μιας και είμαι καινούργιος στον χώρο της πεταλιέρας, το πεντάλ του Wah κανονικά πρέπει να έχει επαναφορά, ή πρέπει να μένει εκεί που το αφήνω???
All these words I don't just say
and nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #53 στις: 27/01/08, 00:04 »
Σήμερα παρέλαβα τη LINE 6 (μεταχειρισμένη), αλλά μιας και είμαι καινούργιος στον χώρο της πεταλιέρας, το πεντάλ του Wah κανονικά πρέπει να έχει επαναφορά, ή πρέπει να μένει εκεί που το αφήνω???

Ο κανονας ειναι οτι δεν εχει επαναφορα,δηλαδη μενει οπου το αφησεις! Ομως αν δεν κανω λαθος υπαρχει καποιο dunlop που εχει επαναφορα!

Αποσυνδεδεμένος pbarbalias

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη ζούμε για να σ' ακούμε!
    • Προφίλ
    • ClubZone
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #54 στις: 27/01/08, 03:10 »
Την φάση των πολλών ήχων όλοι την έχουμε περάσει.. Είναι σαν να παίζεις ένα RPG και ενώ ξέρεις ότι ένα spell το οποίο θα το έχεις φτάσει στο τελικό level είναι 1000 φορές καλύτερο από πολλά spells σε αρχικό επίπεδο, εν τούτοις όλοι μπαίνουμε στο πειρασμό να τα δοκιμάσουμε :).. Επομένως, αν θέλεις να πειραματιστείς θα σου πρότεινα να αγοράσεις την πιο φθηνή πεταλιέρα που υπάρχει (αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν μοντέλα της Zoom με € 100, αν και δεν θεωρούνται πεταλιέρες αλλά πολυεφφέ), να δεις ποια εφφέ σε ενδιαφέρουν και έπειτα αν πιστεύεις ότι το 80% των εφφέ που υπάρχουν σε μια τυπική πεταλιέρα θα ήθελες να τα έχεις στο οπλοστάσιο σου, τότε αγόρασε μια καλή πεταλιέρα (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, Εventide και TC Electronics απέχουν πολύ από τον ανταγωνισμό αν και αρκετά ακριβές).. Αν πάλι πιστεύεις ότι τα εφφέ αυτά είναι "πολυτέλειες", τότε μπορείς να αγοράσεις επιμέρους πετάλια, rack units με το συγκεκριμένο εφφέ που θες..

Να κάνω μόνο μια παρατήρηση.. Όντως οι πειραματισμοί καλό είναι να μήν κοστίζουν πολύ, αλλά όσο πιο φθηνή πεταλιέρα παίρνεις, τόσο χειρότερη είναι η ποιότητα των ήχων που περιέχει. Οπότε μπορεί κάποιος να σχηματίσει λάθος γνώμη.
Βεβαια οι ήχοι εξαρτώνται και από τον ενισχυτή και την κιθάρα, αλλά οκ, αυτό νομίζω είναι αυτονόητο..
Δύσκολα τελειώνω μ' ότι αγαπώ...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #55 στις: 09/02/08, 18:10 »
Επανερχομαι μετα απο αρκετο καιρο για αλλη μια φορα. Μου δοθικε η ευκαιρια ναι παιξω με μια πεταλιερα αποτελουμενη απο πεταλακια, σχετικα απλη. Απλα πορωθικα! Και καθομαι και τα ζυγιζω... Με μια πεταλιερα θα εχω τα παντα μεν, με τα πεταλακια ομως θα εχω πιο συγκεκριμενα πραγματα, και τελικα δεν θελω να εχω τα παντα.. Σε ολοκληρο live που επαιξε με τα πεταλια χρησιμοποιησα μονο distorsion fuzz delay και wha. Και πιστευω και οτι γενικοτερα δεν θα χρειαστω κατι παραπανω... Εχω ηδη ενα distorsion, θα παρω ενα wha και περνω κιολας αργα αργα fuzz, delay, overdrive και flanger και το-πολυ-πολυ περνω και δευτερο ds για περισσοτερους ηχους... Τι λετε, σωστη η σκεψη μου η να τα κλ@σω τα πεταλια και να παω για μια gt-10;...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #56 στις: 09/02/08, 18:12 »
Πετάλια και πάλι πετάλια φίλε...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #57 στις: 09/02/08, 18:33 »
Επανερχομαι μετα απο αρκετο καιρο για αλλη μια φορα. Μου δοθικε η ευκαιρια ναι παιξω με μια πεταλιερα αποτελουμενη απο πεταλακια, σχετικα απλη. Απλα πορωθικα! Και καθομαι και τα ζυγιζω... Με μια πεταλιερα θα εχω τα παντα μεν, με τα πεταλακια ομως θα εχω πιο συγκεκριμενα πραγματα, και τελικα δεν θελω να εχω τα παντα.. Σε ολοκληρο live που επαιξε με τα πεταλια χρησιμοποιησα μονο distorsion fuzz delay και wha. Και πιστευω και οτι γενικοτερα δεν θα χρειαστω κατι παραπανω... Εχω ηδη ενα distorsion, θα παρω ενα wha και περνω κιολας αργα αργα fuzz, delay, overdrive και flanger και το-πολυ-πολυ περνω και δευτερο ds για περισσοτερους ηχους... Τι λετε, σωστη η σκεψη μου η να τα κλ@σω τα πεταλια και να παω για μια gt-10;...
κλ@στε τη gt-10 (και οποια αλλη πεταλιερα)
αλλα να εισαι ετοιμος για προβληματα, εξοδα, καλωδια, βυσματα, ρευματα, τασεις, πολικοτητες, mods, ενισχυτες, κομπρεσορες, προενισχυσεις, petaltrains, κλπ κλπ κλπ  ... ενα ταξιδι που θα σου μεινει αξεχαστο  ;D ;D ;D
 .. και εγω με πεταλια παιζω ..
με τη πεταλιερα ήχο βγαζεις, ΜΟΝΟ αν εχεις περασει το παραπανω ταξιδι ..

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #58 στις: 09/02/08, 18:58 »
Τι να κανουμε... τουλαχιστων ειναι ενα ωραιο ταξιδη...!

Btw μπορει καπιος να μου εξηγισει τι ακριβος κανει ο κομπρεσορας;
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #59 στις: 22/02/08, 20:27 »
Να ρωτισω κατι;... Δεν νομιζω να εχει καλητερο θρεντ και δεν νομιζω και να αξειζει να ανοιγω καινουργιο...
Υπαρχει πεταλακι που να κατευαζει το κουρδισμα της κιθαρας; Να μπορω δλδ μια κιθαρα σε Μι να την κανω να ακουγετε σαν να ειναι κουρδισμενη σε Ρε η σε Ντο. Η Και μια σε Ρε να μπορει να ακουγετε κουρδισμενη σε Μι...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #60 στις: 22/02/08, 20:48 »
δε χρειαζεσαι οπωσδηποτε πεταλακι...
Με ενα απλο κουρδιστηρι γινεται...

Αν θελεις πχ να κουρδισεις ενα ημιτονιο κατω(Eb),πιασε σαν καποταστο ολες τις χορδες στο πρωτο ταστο και κουρδισε τες ολες σε μι...
Αν πιασεις ολες στο δευτερο ταστο και κουρδισεις σε μι παλι,θα εχεις κουρδισει ενα τονο κατω(d)...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 20:52 από blackie »

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #61 στις: 22/02/08, 21:03 »
Ίσως γίνεται με κάποιο pitch shifter, αν και τ'αποτελέσματα δεν είναι πάντα ικανοποιητικά...

Αποσυνδεδεμένος Panos-Echidna

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Echidna Myspace
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #62 στις: 22/02/08, 21:04 »
Εκτός αν δώσεις καμιά περιουσία..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #63 στις: 23/02/08, 00:01 »
Ίσως γίνεται με κάποιο pitch shifter, αν και τ'αποτελέσματα δεν είναι πάντα ικανοποιητικά...

Γίνεται με pitch shifter αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι καθόλου ικανοποιητικα κατά τη γνώμη μου...εξαρτάται βέβαια και από το τι θέλεις να πετύχεις...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #64 στις: 23/02/08, 01:08 »
Το πως να κουρδισω αλλου ξερω πως γινετε... Δεν ειμαι τοσο ασχετος.... Απλα τα κομματια που παιζω ειναι απο E-D dropped-D-C Dropped-C και θα βολευε να ειχα ενα τετιο πεταλακι... Για τα live αν μη τι αλλο...  Αλλωστε επειδη το εχουν οι πεταλλιερες θεωρισα οτι το πιο πιθανο ειναι να υπαρχει και σαν ξεχωριστο πεταλακια.. Απο το να παρω και αλλη κιθαρα, καλητερα να επερνα ενα πεταλακι...
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #65 στις: 23/02/08, 02:01 »
με μια κιθαρουλα τυπου variax δεν μπορεις να εχεις οτι κουρδισματα θες?
επισης για οτι να ναι κουρδισμα στο φτερο χρειαζεσαι ενα vg88/99  ;) (λιγο μεγαλυτερο απο ενα πεταλι κ λιιιιιιιιιιγο πιο ακριβο  :P)

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #66 στις: 23/02/08, 02:03 »
Δεν ξερω... δεν τις εχω ψαξει καθολου τις Variax...

Οσο για το vg88/99, απο οτι ειδα με μια πολυ προχειρη αναζητηση, με αυτα τα λιγα λευτα.... ελα μωρε.... περνω μονο αλλες 3 κιθαρουλες, και το κανω και την ποζερια μου, και εχω και εναλασσομε σε ηχους... αλλα τι να το κανεις μωρε...  :P
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #67 στις: 23/02/08, 02:35 »
Υπάρχει σίγουρα σε ξεχωριστό πεταλάκι απλά θα σου πρότεινα να το τσεκάρεις πρώτα για να δεις αν σου κάνει γιατί ο ήχος που βγάζει είναι πολύ ψηφιακός και κατα τη γνώμη μου ψεύτικος...τσέκαρε το Pitch Shifter της Boss...

http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=147&ParentId=94

Αποσυνδεδεμένος pain of salvation

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #68 στις: 23/02/08, 09:41 »
paidia molis pira tingt-8 kai me to pou eida to manual 8olosa. iparxoun tpt simvules na m dwsete gia tis dinatotites tis. afta pou xrisimopoiw ws twra einai oi apo8ikevmenoi ixoi tis kai to na apo8ikevw toys dikous mou.
walk with me, and see the world i see, it is our home it's where we are belong.

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #69 στις: 23/02/08, 11:44 »
paidia molis pira tingt-8 kai me to pou eida to manual 8olosa. iparxoun tpt simvules na m dwsete gia tis dinatotites tis. afta pou xrisimopoiw ws twra einai oi apo8ikevmenoi ixoi tis kai to na apo8ikevw toys dikous mou.

το εχω και εγω αλλα ειναι καλυτερο να διαβασεις λιγο το Manuαl, αυτο θα σε βοηθησε παρα πολυ "gia tis dinatotites tis".
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #70 στις: 23/02/08, 11:53 »
Επανερχομαι μετα απο αρκετο καιρο για αλλη μια φορα. Μου δοθικε η ευκαιρια ναι παιξω με μια πεταλιερα αποτελουμενη απο πεταλακια, σχετικα απλη. Απλα πορωθικα! Και καθομαι και τα ζυγιζω... Με μια πεταλιερα θα εχω τα παντα μεν, με τα πεταλακια ομως θα εχω πιο συγκεκριμενα πραγματα, και τελικα δεν θελω να εχω τα παντα.. Σε ολοκληρο live που επαιξε με τα πεταλια χρησιμοποιησα μονο distorsion fuzz delay και wha. Και πιστευω και οτι γενικοτερα δεν θα χρειαστω κατι παραπανω... Εχω ηδη ενα distorsion, θα παρω ενα wha και περνω κιολας αργα αργα fuzz, delay, overdrive και flanger και το-πολυ-πολυ περνω και δευτερο ds για περισσοτερους ηχους... Τι λετε, σωστη η σκεψη μου η να τα κλ@σω τα πεταλια και να παω για μια gt-10;...

Εγω κρατησα τα πεταλια που μ'αρεσουν και τα πουλησα τα αλλα και πηρα GT8. Και kαλο ειναι να ειχες τα δυο. Εμενα με βουλευει το GT8, δηλαδη να παιζω με πεταλιερα (και δεν κανω πια Tap dancing ;)  ). Σκεφτομαι να παρω Τoneleb LE στο μελλον.
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #71 στις: 23/02/08, 13:02 »
Arg! Δεν ειμαι εγω για αποφασης...

Λοιπον...  Gt-8, Gt-10 η πεταλακια;...  Θελω τα πεταλακια, η λογικη λεει gt-8 και το ενδιαμεσω του θελω και τις λογικης λεει gt-10...

Και μπορειτε να μου πειτε λιγες γνωμες για τα εξης wah;
Boss PW10
Ibanez Weeping Deamon
Dunlop Cry Babe (μην μου πειτε οτι ειναι το κλασικο και αυτο τα λεει ολα... το ξερω... γνωμες θελω, οχι μαθημα ιστοριας)
Behringer Cry babe
Dunlop Zakk Wylde Wah
Jam NS Wah
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #72 στις: 23/02/08, 14:19 »
Arg! Δεν ειμαι εγω για αποφασης...

Λοιπον...  Gt-8, Gt-10 η πεταλακια;...  Θελω τα πεταλακια, η λογικη λεει gt-8 και το ενδιαμεσω του θελω και τις λογικης λεει gt-10...

Και μπορειτε να μου πειτε λιγες γνωμες για τα εξης wah;
Boss PW10
Ibanez Weeping Deamon
Dunlop Cry Babe (μην μου πειτε οτι ειναι το κλασικο και αυτο τα λεει ολα... το ξερω... γνωμες θελω, οχι μαθημα ιστοριας)
Behringer Cry babe
Dunlop Zakk Wylde Wah
Jam NS Wah

Πεταλάκια και πάλι πεταλάκια.

Τώρα όσον αφορά τα wah, κοίτα, το crybaby είναι το κλασσικό ( ;D  ;D  ;D  ;D  ;D ), αλλά απ'όλα αυτά εγώ θα επέλεγα ή του wylde της dunlop, ή ακόμα καλύτερα του Jam. ΠΟΛΥ ωραία wah πετάλια, με ποιό μεταλλάδικη κατεύθυνση (τώρα πως γίνεται αυτό δεν ξέρω, απλά μου'κατσαν στ'αυτί για πιο metal-oriented). Μακριά από Behringer πάντως. Το Ibanez κάτι λέει, αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ περίεργο... Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #73 στις: 23/02/08, 14:26 »
Εγώ πάντως έχω το Morley Vai II το οποίο δεν είναι το κλασικό στυλ των Dunlop (αριστερά-δεξιά), αλλά πάνω-κατω (δηλαδή όταν το πατάς ενεργοποιείται και όταν το αφήσεις επανέρχεται και απενεργοποιείται μόνο του, σε αντίθεση με τα κλασικά Wah που πρέπει να το επαναφέρεις εσύ σε θέση off).. Δεν νομίζω κομμάτια όπως το "The Audience is Listening" να μπορούν να παιχτούν με το κλασικό wah και φήμες αναφέρουν ότι ο Satch μετά από δεκαετίες χρησιμοποίησης του Dunlop αρχίζει και παίζει με Morley.. Μάλιστα μερικές πιο ριψοκίνδυνες φήμες αναφέρουν ότι αναμένεται και signature Morley Satch εν ευθέτω χρόνω..

Θα σου έλεγα να εισάγεις και αυτή την επιλογή στην λίστα των wanted!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πεταλια/πεταλιερες
« Απάντηση #74 στις: 23/02/08, 14:28 »
Εγώ πάντως έχω το Morley Vai II το οποίο δεν είναι το κλασικό στυλ των Dunlop (αριστερά-δεξιά), αλλά πάνω-κατω (δηλαδή όταν το πατάς ενεργοποιείται και όταν το αφήσεις επανέρχεται και απενεργοποιείται μόνο του, σε αντίθεση με τα κλασικά Wah που πρέπει να το επαναφέρεις εσύ σε θέση off).. Δεν νομίζω κομμάτια όπως το "The Audience is Listening" να μπορούν να παιχτούν με το κλασικό wah και φήμες αναφέρουν ότι ο Satch μετά από δεκαετίες χρησιμοποίησης του Dunlop αρχίζει και παίζει με Morley.. Μάλιστα μερικές πιο ριψοκίνδυνες φήμες αναφέρουν ότι αναμένεται και signature Morley Satch εν ευθέτω χρόνω..

Θα σου έλεγα να εισάγεις και αυτή την επιλογή στην λίστα των wanted!

Όντως, τα Bad Horsie είναι απ'τα καλύτερα που έχω ακούσει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
24892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 10:52
από stavros-bass
2 Απαντήσεις
2914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/08, 09:54
από Σκίρων
3 Απαντήσεις
2558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 16:14
από taxfreesax
6 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 17:18
από js
Πεταλιέρες

Ξεκίνησε από Conception Εφέ

2 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/08, 16:19
από Conception
Πεταλιέρες Boss

Ξεκίνησε από harris68 Εφέ

4 Απαντήσεις
3744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:37
από harris68
29 Απαντήσεις
10751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 18:05
από Baroness
23 Απαντήσεις
10426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
8 Απαντήσεις
4070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/10, 18:08
από moutoulos
6 Απαντήσεις
3028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/11, 14:55
από Ddarkkor