Αποστολέας Θέμα: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 12448 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MISIRLOU

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλημέρα!Είμαι νέα χρήστης του forum και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος. Πριν ένα χρόνο κι ενώ έκανα μάθημα με τον δάσκαλο, το δεξί μου χέρι άρχισε μα κάνει ακούσιες κινήσεις με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω. Ο δάσκαλος τρελάθηκε...Πήγα στον ορθοπεδικό μου είπε πως είναι κάκωση του καρπιαίου σωλήνα, μου έδωσε φάρμακα, έβαλα νάρθηκα και μου είπε να το ξεκουράσω (επίσης επέμενε πως πονούσα παρόλο που του έλεγα πως μόνο στην κίνηση είχα πρόλημα). Οι μήνες πέρναγαν το χέρι μου συνέχιζε να έχει πρόβλημα, άλλαζα φάρμακα, άλλαζα γιατρούς (άλλοι μου έλεγαν να κάνω επέμβαση, άλλοι όχι). Διάγνωση δύσκολο να γίνει και κανείς δεν έδειχνε να καταλαβαίνει πόσο μου στοίχιζε όλη αυτή η κατάσταση. Τελικά ένας νευρολόγος μου είπε πως είναι εστιακή δυστονία. Έκανα ηλεκτρομυογράφημα (το οποίο δεν έδειξε τίποτα), ξανά φαρμακα για να καταλήξει να μου πει πως δεν φτιάχνεται. Υπάρχει κάποιος εδώ που έχει συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα; Νιώθω απελπισία και μια αντιπάθεια για όλους τους γιατρούς (sorry αν είναι κάποιος εδώ μέσα)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #1 στις: 13/03/08, 09:27 »
Ίσως θα πρέπει να εξηγήσεις πιο αναλυτικά τα συμπτώματά σου, ειδικά αυτές τις ακούσιες κινήσεις και αν περιορίζονται στον αντίχειρα όπως αναφέρεις στον τίτλο ή αφορούν σε όλο το χέρι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος MISIRLOU

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #2 στις: 13/03/08, 10:43 »
Πάω να χτυπήσω τη χορδή με τον αντίχειρα κι αυτός κλείνει προς τα μέσα (διπλώνεται στην παλάμη), με αποτέλεσμα όλο το χέρι να στρίβει. Στην καθημερινοτητα δεν αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα, λίγο μόνο στον υπολογιστή και σε μερικές κινήσεις όταν παω να πιάσω αντικείμενα. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω και οι γιατροί δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν τη σημαντικότητα του προβλήματος αλλά και τα συμπτώματα ακριβώς. Μέχρι που έχω σκεφτεί την επόμενη φορά να πάω με την κιθάρα μαζί  για να δουν ακριβώς τι συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #3 στις: 13/03/08, 10:55 »
Παιδί μου, αν δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οι γιατροί, δε νομίζω να μπορέσουν οι μουσικοί! Λέω εγώ τώρα..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MISIRLOU

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #4 στις: 13/03/08, 10:58 »
ΑΠΛΩΣ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ Ή ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #5 στις: 13/03/08, 11:14 »
Παιδί μου, αν δεν μπορούν να σε βοηθήσουν οι γιατροί, δε νομίζω να μπορέσουν οι μουσικοί! Λέω εγώ τώρα..

Θυμήσου ότι κάποιοι μουσικοί είναι γιατροί (και το αντίστροφο), ή έστω έχουν κάποια σχετική ειδικότητα.
Όπως και να'χει, καλό είναι να ακούγονται γνώμες, όπως στο πιο συνήθες θέμα με την τενοντίτιδα (που'χα πάθει κι εγώ)


MISIRLOU, παρακαλώ απέφυγε τα κεφαλαία.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #6 στις: 13/03/08, 11:34 »
Συν ότι από μουσικούς έχεις τη συμπάθεια που λείπει από τους γιατρούς. Καλή τύχη.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #7 στις: 13/03/08, 11:39 »
Παιδιά τι λέτε τώρα; Το θέμα είναι καθαρά πρόβλημα υγείας, τι συμπάθεια και αρλούμπες; Αν το παιδί, κούφια η ώρα, έχει κάποια κατασκευαστική αδυναμία στο χέρι του και δεν μπορεί να κάνει κάποια πράγματα οι γιατροί θα του το πούνε όχι ο steve vai. Έχουμε μπερδέψει τη βούρτσα μου φαίνεται.. Σίγουρα έχουμε και γιατρούς-μουσικούς στο foroum και μακάρι να γίνει καλά το παιδί αλλά μου φαίνεται λίγο ανούσιο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MISIRLOU

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #8 στις: 13/03/08, 11:58 »
Γενικά απ' ο,τι μου είπαν οι γιατροί τα προβλήματα αυτά μπορεί να είναι αποτέλεσμα ψυχολογικό σε συνδυασμό κακής θέσης και ίσως κατασκευής. Η αλήθεια είναι πως γενικά πιεζόμουν αρκετά εκείνο το διάστημα τώρα για την κατασκευή δεν μπορούσα να γνωρίζω. Το θέμα είναι πώς είναι δυνατόν να μην φτιάχνεται ή όπως μου είπε ο τελευταίος γιατρός να κάνω πειράματα με φάρμακα κι άμα κάτσει είμαι τυχέρή. Η εστιακή δυστονία δεν έχει βρει ακόμα τον θεραπευτή της. Μήπως τελικά η μόνη θεραπεία είναι ν' αρχίσω τσέλο; Και όλα αυτά τα χρόνια μελέτης και προσπάθειας να πάνε χαμένα;

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #9 στις: 13/03/08, 12:38 »
Άμα έχεις μάθει μουσική δεν πάει τίποτα χαμένο αν αλλάξεις μουσικό όργανο.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #10 στις: 13/03/08, 19:38 »
Πάω να χτυπήσω τη χορδή με τον αντίχειρα κι αυτός κλείνει προς τα μέσα (διπλώνεται στην παλάμη), με αποτέλεσμα όλο το χέρι να στρίβει.

Δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα από τις λίγες πληροφορίες που δίνεις, αλλά αυτό μού ακούγεται σαν trigger thumb. Νομίζω ότι ο αντίστοιχος όρος στα Ελληνικά είναι "εκτινασσόμενος δάκτυλος". Προκαλείται από δυσλειτουργία στον τένοντα του μακρού καμπτήρα του αντίχειρα, ο οποίος λόγω φλεγμονής, οιδήματος ή ουλώδους ιστού δεν μπορεί να κινηθεί ομαλά μέσα στο έλυτρό του (το τενόντιο περίβλημα) με αποτέλεσμα να εμφανίζεται αυτή η ανωμαλία κατά την κάμψη του αντίχειρα. Αν συμβαίνει σχετικά σπάνια ή μόνο σε συγκεκριμένες δραστηριότητες και αν δεν "κλειδώνει" ο αντίχειρας (δηλαδή να μένει κλεισμένος σε κάμψη), τότε πιθανόν να μπορεί να αντιμετωπιστεί με συντηρητική αγωγή, δηλαδή χωρίς χειρουργική επέμβαση. Η συντηρητική αγωγή για αυτή την πάθηση (αν είναι όντως αυτό που έχεις) περιλαμβάνει ξεκούραση, αντιφλεγμονώδη και φυσιοθεραπεία (πάγο, ασκήσεις, υπέρηχους κλπ). Επίσης τοπικές ενέσεις κορτικοστεροειδών και συγκεκριμένα μεθυλπρεδνιζολόνης βοηθούν σε αρκετές περιπτώσεις.

Βέβαια το πρωταρχικής σημασίας ζήτημα είναι να γίνει σωστή διάγνωση... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ
« Απάντηση #11 στις: 13/03/08, 20:41 »
Δεν σου είπε κανείς να κάνεις μια μαγνητική? συνήθως αυτές δείχνουν κάποια πράγματα δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει μαγνητική στον αντίχειρα. Πάντως σε αυτό που λες για τους γιατρους σε καταλαβαίνω απόλυτα εγώ έχω αλλάξει 5 γιατρούς για ένα ζητημα που με ταλαιπωρεί εδώ και εναμισι μήνα (εξάρθρωση τένοντα στον αγκώνα) και ο καθένας λέει τα δικά του: επέμβαση, ακινησία, φυσιοθεραπείες με υπέρηχα μπλα μπλα μπλα πλέον δεν ξέρω τι να κάνω  :P
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
27134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/11, 14:27
από fedstog
10 Απαντήσεις
7367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
6 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/14, 23:25
από freemind
3 Απαντήσεις
5692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/14, 23:41
από triangle
7 Απαντήσεις
12889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/16, 15:49
από Ioannis Anastassakis
8 Απαντήσεις
10248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/15, 12:58
από modfori
0 Απαντήσεις
9847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/15, 17:20
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
4475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
10 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/20, 18:02
από liadionis
3 Απαντήσεις
1154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/22, 12:59
από adr1anos