Αποστολέας Θέμα: Νέα μπασίστρια  (Αναγνώστηκε 39505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #100 στις: 02/04/18, 10:15 »
Πιστευω πως σε αυτα τα χρηματα,τα ibanez ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη.
Αν πας σε μεταχειρησμενι,ισως βρεις και κατι καλυτερο ΑΛΛΑ θα το δοκημασει ο δασκαλος σου οτι δουλευει σωστα.
Δηλαδη μαγνητες-ηλεκτικα κτλ και να δει και οτι το truss rod λειτουργει σωστα.
Κατα την γνωμη μου,μεταχειρησμενο με 300-400€ θα πρεπει καινουριο να κοστιζε τουλσχιστον 200€ πανω.
Ενα τετοιο οργανο θα σε παει χρονια.Μονο ενισχυτη θα θες μετα (και αν δεν ειχες short scale απο τωρα θα σου ελεγα ασε το μπασο και κοιτα ενισχυτη)

Η βλακεια είναι ότι δε δοκίμασα Ibanez γιατί πήγα σε μικρό κατάστημα και δεν είχε. Θα ήθελα να πάρω κάτι που να μου αρέσει, να με βολεύει, να είναι ποιοτικό και οικονομικό! Ζητάω πολλά;;; χάχα.. Ο ενισχυτής μου είναι καλός νομίζω οπότε δε σκέφτομαι να τον αλλάξω σύντομα.
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #101 στις: 02/04/18, 10:37 »
Εγώ δε θέλω να δώσω πάνω από 300 με 400. Είμαι αρχάρια ακόμα! Δεν έχει νόημα να πάρω κάτι ακριβό. Τα jazz μου άρεσαν περισσότερο.
Αφου σε εψησαν τα τζαζ https://www.thomann.de/de/harley_benton_hbb1975_na.htm ή αλλιως https://www.thomann.de/de/harley_benton_4-saiter_j-baesse.html και αν δεν σου αρεσει το γυρνας πισω εντος ενος μηνος και ησυχασες. Θα με θυμηθεις.Δες μια-δυο reviews στο youtube, ολοι λενε καλα λογια και οχι σε σχεση με τα λεφτα τους. Και για να μην μπερδευεσαι και τα squire κινεζικα ειναι, και οχι δεν ασχολειται η fender με τον ποιοτικο ελεγχο. Εναλλακτικα δεν εχουν απολυτως τιποτα ουτε τα squier, απλως θα γλυτωσεις καποια ευρω. Οπως ειπε και ο saved (κι εγω παλιοτερα) ibanez το οποιο δεν εχει να ζηλεψει σε τιποτα ενα τζαζ. Θα σου προτεινα το SR300, το ειχα και ηταν μπασαρα στα λεφτα του.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/18, 10:43 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #102 στις: 02/04/18, 23:48 »
https://www.andertons.co.uk/sire-marcus-miller-v3-4-string-in-antique-white


Δεν το εχω πιασει στα χερια μου,αλλα πολλοι το πενευουν
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #103 στις: 03/04/18, 11:16 »
Την Παρασκευή σκέφτομαι να πάω στο Νάκα στα Εξάρχεια που έχει μεγαλύτερη ποικιλία ώστε να δοκιμάσω διάφορα. Για τα Marcus Miller έχω ακούσει και γω καλά λόγια αλλά δε ξέρω πως θα είναι πάνω μου. Υπάρχει κανένα άλλο κατάστημα που να έχει ποικιλία στην Αθήνα; Παιδιά, ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #104 στις: 03/04/18, 13:17 »
Κατα την ταπινη μου γνωμη,στην φαση που εισαι τωρα σε βολευουν σχεδον τα παντα,γιατι δεν εχεις αποκτησει την δυναμη της συνηθιας.
Σε κανα 2-3 χρονια,θα σε βολευοθν αυτα που εχεις συνηθισει.
Εγω ξεκηνησα με ενα ιμπανεζ που παντα τα ιμπανεζ εχουν λεπτο λαιμο.Τωρα εχω ενα πρεσιζιο 4χορδο με φαρδος μπρατσου απο 5χορδο και παχος τουλαχιστον ενα ποντο πιο χοντρο απο τα νορμαλ μπρατσα και 15 ποντους μεγαλυτερο scale.Ετσι μου αρεσει.Να γεμιζει το χερι μου.Ομως εχω και ενα 5χορδο με πιο λεπτο λαιμο και νορμαλ scale και ενω παιζω με το ενα,αν αλλαξω,και πιασω το αλλο να παιξω μεσα σε 2 λεπτα ξεχασα/δεν καταλαβαινω οτι κραταω τοσο διαφορετικο οργανο απο πριν.
Εαν επαιζες 20 χρονια με ενα μονο μπασο,τοτε,ναι,θα ηταν πολυ πιθανο να μην μπορεις να παιξεις με ενα ελαχιστα διαφορετικο απο αυτο.
Ομως τωρα,σε βολευουν σχεδον τα παντα.

Με οποιο μπασο καθησεις,τετοια συνηθια θα μαθεις  ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #105 στις: 03/04/18, 13:39 »
Κατα την ταπινη μου γνωμη,στην φαση που εισαι τωρα σε βολευουν σχεδον τα παντα,γιατι δεν εχεις αποκτησει την δυναμη της συνηθιας.
Σε κανα 2-3 χρονια,θα σε βολευοθν αυτα που εχεις συνηθισει.
Εγω ξεκηνησα με ενα ιμπανεζ που παντα τα ιμπανεζ εχουν λεπτο λαιμο.Τωρα εχω ενα πρεσιζιο 4χορδο με φαρδος μπρατσου απο 5χορδο και παχος τουλαχιστον ενα ποντο πιο χοντρο απο τα νορμαλ μπρατσα και 15 ποντους μεγαλυτερο scale.Ετσι μου αρεσει.Να γεμιζει το χερι μου.Ομως εχω και ενα 5χορδο με πιο λεπτο λαιμο και νορμαλ scale και ενω παιζω με το ενα,αν αλλαξω,και πιασω το αλλο να παιξω μεσα σε 2 λεπτα ξεχασα/δεν καταλαβαινω οτι κραταω τοσο διαφορετικο οργανο απο πριν.
Εαν επαιζες 20 χρονια με ενα μονο μπασο,τοτε,ναι,θα ηταν πολυ πιθανο να μην μπορεις να παιξεις με ενα ελαχιστα διαφορετικο απο αυτο.
Ομως τωρα,σε βολευουν σχεδον τα παντα.

Με οποιο μπασο καθησεις,τετοια συνηθια θα μαθεις  ;D ;D ;D

Ενδιαφέρον!!!  :) Απλά λόγω κατασκευής όπως έχω πει και στο παρελθόν θέλω να πάρω κάτι που να μου ταιριάζει! Θέλω να μην ξεκολλάω από το όργανο κάθε φορά που κάνω πρακτις!!!  :roll
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #106 στις: 03/04/18, 14:52 »
Μαγαζια με οργανα θυμάμαι  πολλα και επι της Ακαδημιας, Εμ. Μπενακη, Πατησίων κοντα στα Χαφτεια. Αφου θα εισαι Εξάρχεια κανε μια βόλτα σε αυτους τους δρομους και θα βρεις πολλα. Αμφιβαλλω να βρεις το MM σε καποιο απο αυτα ή καποιο αλλο εκτος απο αυτα που σπρωχνει ο καθε εμπορος. Αλλα δες και τον Τριμμη νομιζω τον λενε.  Γενικα δοκιμασε πολλα, μεχρι να σε διωξει ο πωλητης, μη μασήσεις. Ο ηχος φτιαχνεται να ξερεις, η αίσθηση ειναι το βασικοτερο που θα πρεπει να κοιταξεις.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #107 στις: 03/04/18, 15:13 »
Μαγαζια με οργανα θυμάμαι  πολλα και επι της Ακαδημιας, Εμ. Μπενακη, Πατησίων κοντα στα Χαφτεια. Αφου θα εισαι Εξάρχεια κανε μια βόλτα σε αυτους τους δρομους και θα βρεις πολλα. Αμφιβαλλω να βρεις το MM σε καποιο απο αυτα ή καποιο αλλο εκτος απο αυτα που σπρωχνει ο καθε εμπορος. Αλλα δες και τον Τριμμη νομιζω τον λενε.  Γενικα δοκιμασε πολλα, μεχρι να σε διωξει ο πωλητης, μη μασήσεις. Ο ηχος φτιαχνεται να ξερεις, η αίσθηση ειναι το βασικοτερο που θα πρεπει να κοιταξεις.

Σ ευχαριστώ πολυ!
Ο Τρίμης έχει μόνο Ibanez; Ο Νάκας δεν είμαι σίγουρη οτι έχει Ibanez οπότε παίζει να περάσω και από εκει αν έχω χρόνο.
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #108 στις: 03/04/18, 16:23 »
Βρεθηκα στον Νακα στο the Mall περυσι το καλοκαιρι και ειχε κατι λιγα yamaha μονο. Ο Νακας δεν εχει ποικιλια στα μπασα. Παρε τα Εξαρχεια πόρτα-πόρτα και δοκιμαζε. Απο τιμες μην πολυασχοληθεις-απο ιντερνετ θα το παρεις στο τελος. Εσυ κοιτα μονο τι σου ταιριαζει, απο τιμες ειναι φαρμακείο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #109 στις: 03/04/18, 16:34 »
Βρεθηκα στον Νακα στο the Mall περυσι το καλοκαιρι και ειχε κατι λιγα yamaha μονο. Ο Νακας δεν εχει ποικιλια στα μπασα. Παρε τα Εξαρχεια πόρτα-πόρτα και δοκιμαζε. Απο τιμες μην πολυασχοληθεις-απο ιντερνετ θα το παρεις στο τελος. Εσυ κοιτα μονο τι σου ταιριαζει, απο τιμες ειναι φαρμακείο.

Οτι είναι φαρμακείο, είναι... Για να δοκιμάσω πάω εννοείται!  :) Thanks!!!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #110 στις: 03/04/18, 18:14 »
Τωρα με μπερδεψες.
Λες οτι τα jazz σου αρεσαν περισοτερο,σου πρωτινω ενα jazz και λες οτι θες κατι που να σε τραβαει και να σου ταιριαζει κατασκευαστικα.
Αρα;
Θες ενα jazz που να μην ειναι jazz  ??? ???
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #111 στις: 03/04/18, 20:59 »
Έχω όλες τις πληροφορίες που μου έχετε δώσει στο κεφάλι μου. Δεν έχω αποκλείσει κανένα μπάσο ακόμα! Ισχύει ότι με τράβηξαν τα jazz αλλά θέλω να δοκιμάσω κι άλλα! Δεν καταλαβαίνω που σε μπέρδεψα!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #112 στις: 03/04/18, 22:50 »
Να ξες οτι περιπου ολα τα τζαζ ειναι ιδια κατασκεβαστικα αναμεταξι τους,ολα τα πρεσιζια ιδια παλι αναμεταξι τους.
Γιαυτο μπερδευτηκα.Γιατι την μια λες οτι κατασταλαξες σε τζαζομπασο και την αλλη λες οτι δεν ξες αν θα σε βολεψει το ΜΜ.
τες πα.Φυσικα και το καλυτερο που εχεις να κανεις,ειναι να δοκημασεις οσα περισοτερα γινετε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #113 στις: 03/04/18, 23:56 »
Δηλαδή όλα τα jazz έχουν ίδιες διαστάσεις; βάρος; Δεν έχω ιδέα!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #114 στις: 04/04/18, 01:17 »
Δηλαδή όλα τα jazz έχουν ίδιες διαστάσεις; βάρος; Δεν έχω ιδέα!
Ακολουθουν την ιδια συνταγή, ναι. Οταν λες τζαζ, πρεσιζιον, ανεξαρτήτως κατασκευαστη ξερεις αρκετα καλα περι τινος προκειται. Απο εκει και περα ειναι τι θα σου καθισει καλυτερα κι εκει δεν υπαρχει συνταγη. Καλα κανεις και κοιτας τι αλλο μπορει να σου αρεσει εκτος απο το τζαζ. Δοκιμασε ακομα και το ποιο απιθανο bc rich που θα βρεις, παρε μέτρα. Επισης θυμηθηκα ειναι ενα μαγαζακι ο Κεβορκιαν, Πατησιων και Πανεπιστημιου απεναντι απο τον Λουμιδη. Μπες κι εκει, πηγαίναμε απο πιτσιρικαδες εκει και παντα μας εξυπηρετουσε.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος mariab

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #115 στις: 09/04/18, 20:04 »
Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω να περάσατε καλά αυτές τις μέρες... Σας έχω νέα! Την Παρασκευή κατέβηκα Αθήνα και δοκίμασα μπάσα. Πήγα πρώτα στο Νακα. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα! Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν Fender jazz 60's. Επειδή το συζητήσαμε σε προηγούμενα post σας πληροφορώ ότι από jazz σε jazz υπάρχουν διαφορές. Μου άρεσε γιατί είχε πιο λεπτό λαιμό και λουστραρισμενο και δεν ήταν βαρύ σε σχέση με κάτι άλλα. Επαιζα άνετα. Εννοείται πως μου άρεσε και ο ήχος του. Η τιμή ήταν βέβαια απαγορευτική. Γύρω στο χιλιάρικο. Στη συνέχεια πήγα στον Τρίμμη να δοκιμάσω Ibanez. Το SR300 δε το είχε και δοκίμασα το 400. Πολύ καλό και αυτό! Ελαφρύ, με λεπτό λαιμό. Μισή τιμή από το άλλο! Αλλά να πω την αλήθεια το Fender με κέρδισε περισσότερο. Αν κάποια στιγμή βρω κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο το συζητάω. Αλλιώς δύσκολο!
"It's a long way to the top...."

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #116 στις: 09/04/18, 20:31 »
Νταξει,δεν θα ειναι και φωτοτυπια,αλλα κατα 80-85% ειναι ιδια.εχουν διαφορες που δεν φαινοντε ευκολα οπως πχ θεση μαγνητων,που αν δεν.μετρησεις με μετρο,δεν το καταλαβαινεις.Τες πα.Μαλλιν ηρθε η ωρα να ξεκηνησεις τις οικονομιες,γιατι δεν νομιζω να τι βρεις τοσο ευκολα σε μεταχειρο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #117 στις: 09/04/18, 21:05 »
Καλησπέρα παιδιά! Ελπίζω να περάσατε καλά αυτές τις μέρες... Σας έχω νέα! Την Παρασκευή κατέβηκα Αθήνα και δοκίμασα μπάσα. Πήγα πρώτα στο Νακα. Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα! Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ ήταν Fender jazz 60's. Επειδή το συζητήσαμε σε προηγούμενα post σας πληροφορώ ότι από jazz σε jazz υπάρχουν διαφορές. Μου άρεσε γιατί είχε πιο λεπτό λαιμό και λουστραρισμενο και δεν ήταν βαρύ σε σχέση με κάτι άλλα. Επαιζα άνετα. Εννοείται πως μου άρεσε και ο ήχος του. Η τιμή ήταν βέβαια απαγορευτική. Γύρω στο χιλιάρικο. Στη συνέχεια πήγα στον Τρίμμη να δοκιμάσω Ibanez. Το SR300 δε το είχε και δοκίμασα το 400. Πολύ καλό και αυτό! Ελαφρύ, με λεπτό λαιμό. Μισή τιμή από το άλλο! Αλλά να πω την αλήθεια το Fender με κέρδισε περισσότερο. Αν κάποια στιγμή βρω κάποια ευκαιρία σε μεταχειρισμένο το συζητάω. Αλλιώς δύσκολο!
Ισως να βρεις στα 400-500€ μεταχειρισμένο.  Έχω βρει ενα στα 350€ αλλα δε το σκεφτομαι. Αυτο που λες τωρα για το 60's reissue οντως σε αυτες τις εκδόσεις υπαρχουν διαφορες. Γι'αυτο ακριβώς τα επανακυκλοφορει η fender. Στο ξαναλεω, αν θες τζαζ παρε ενα απο τον Thomann  μεχρι να μαζεψεις λεφτα για να παρεις το οριτζιναλ. 1000 ευρω για μεξικάνικο και χωρις through body ειναι παρα πολλα λεφτα.Σε καθε περιπτωση ομως ειναι οργανο που θα σου μεινει για μια ζωη.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Νέα μπασίστρια
« Απάντηση #118 στις: 09/04/18, 22:22 »
Εγω 1000 ευρα για 34αρι 4χορδο..ουτε καν..
The μπασό is the law