Αποστολέας Θέμα: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......  (Αναγνώστηκε 11441 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« στις: 20/12/07, 20:04 »
ποιο θεωρειτε οτι ειναι το καλυτερο album των θεικων scorpions ???εφτασαν στην κορυφη κατα τυχη η ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα συκροτηματα ???επισης θελω να μου συγκρινετε στιχους και μουσικη σε σχεση με τα αλλα συγκροτηματα του παρελθοντος αλλα και νεοτερα..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #1 στις: 21/12/07, 00:01 »
Τοκyo Tapes!
O Uli στα καλύτερά του! 8)
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #2 στις: 21/12/07, 01:22 »
  ::) ::) ::)απο live σιγουρα.απο στουντιακα taken by force και μετα lovedrive

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #3 στις: 21/12/07, 10:56 »
Τα best of Scorpions    ;D   8)
飛翔(はばた)いたら 戻らないと言って
目指したのは 蒼い 蒼い あの空

Αποσυνδεδεμένος waterlily

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #4 στις: 21/12/07, 13:08 »
Για μένα το καλύτερό τους είναι με την Φιλαρμονική Βερολίνου.
Τι να τα κάνω τα τραγούδια σας, είναι πολύ ζαχαρωμένα
ταιριάζουν για σοκολατόπαιδα μα δεν ταιριάζουνε για μένα

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #5 στις: 21/12/07, 14:40 »
Blackout
Love at First Sting
WORLD WIDE LIVE
Unbreakable

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #6 στις: 22/12/07, 12:10 »
fly to the rainbow
in trance
lovedrive
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος jim1980

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #7 στις: 22/12/07, 13:40 »
In trance.

Αποσυνδεδεμένος founio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 88
  • Φύλο: Γυναίκα
  • with the birds i' ll share this lonely view....
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #8 στις: 23/12/07, 14:36 »
θεωρώ ότι οι Scorpions live ήταν πολύ καλοί. Σίγουρα κάποιο live τους....

Μάλλον αυτό με την φιλαρμονική του Βερολίνου. Πορωτικό σε κάθε του λεπτομέρεια.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #9 στις: 24/12/07, 14:59 »
1. Blackout
2. Love at first Sting
3. Lovedrive
4. Taken By Force.

To METAL HAMMER είχε τα Lovedrive και Taken By Force στα 100 καλύτερα METAL άλμπουμς. (Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος).

Ασφαλώς και δεν έφτασαν στην κορυφή τυχαία filipaster! Με τέτοια τραγούδια πού αλλού θα μπορούσαν να βρίσκονται παρά μόνο στην κορυφή.

Προσωπικά θεωρώ τον Rudolf Schenker μοναδικό και ανεπανάληπτο συνθέτη. (Για την ακρίβεια θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος hard rok συνθέτης που υπήρξε ποτέ, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου). Γενικά, νομίζω πώς κανένας άλλος δεν έχει βγάλει τόσες πολλές καλές hard rock συνθέσεις, όπως, επίσης, κανένας άλλος δεν έγραψε τόσες πολλές καλές rock μπαλάντες.

Η φωνή του Klaus Meine έπαιξε κι αυτή το ρόλο της. Είναι πολύ ξεχωριστή, πολύ ιδιαίτερη, και "έδενε" καταπληκτικά και με τα hark κομμάτια και με τις μπαλάντες.

Και ασφαλώς, οι Scorpions δεν θα ήταν αυτοί που είναι αν δεν είχαν συνεργαστεί με τον παραγωγό DIETER DIERKS. Η διαφορά στην ποιότητα φάνηκε αμέσως όταν σταμάτησαν τη συνεργασία με τον DIERKS. (Τελευταίο άλμπουμ μαζί το Savage Amusement, 1988).

Ακούγοντας τα μετά-DIERKS-εποχής άλμπουμ τους νιώθω ότι μερικά τραγούδια τα γράψανε πιάνοντας απλώς την κιθάρα και παίζοντας για να βγει κάτι που να ακούγεται ώστε να το βάλουν στο δίσκο. Βέβαια, έχουν γράψει και αρκετά αριστουργήματα από το 1991 μέχρι σήμερα.

Όσο για το στοίχο... εκεί υπέφεραν κάπως. Νομίζω ότι σε λίγα κομμάτια τους μπορείς να βρεις κάτι που να έχει νόημα.
Ως γνωστών, οι Scorpions έγραφαν πρώτα τη μουσική τους (ο Schenker) και κατόπιν τον (ανούσιο μερικές φορές) στοίχο τους(ο Meine).

Όσον αφορά τη σύγκριση, όπως έγραψα και πριν, (για εμένα) δεν υπήρξε ούτε υπάρχει μέχρι τώρα συγκρότημα με τόσες πολλές καλές μελωδίες. Στο στοίχο... τι να πω; Οποιοσδήποτε γράφει κάπως προσεγμένο στοίχο θα έχει καλύτερο στοίχο από τους Scorpions.

Πάντως, σε σχέση με αυτό για τα live που αναφέρει και η founio δεν έχω την ίδια άποψη. Ίσως να ισχύει για την εποχή του Roth. Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου. (Χωρίς παρεξήγηση αγαπητή founio. Άλλωστε θα έδινα τα πάντα για να παρακολουθήσω ζωντανά μια συναυλία τους από το World Wide Live του 1985. Αλλά δεν ήμουν ούτε ενός έτους τότε...)

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #10 στις: 28/12/07, 10:40 »
τα αγαπημένα μου:
Taken By Force και Virgin Killer

η εποχή με τον Roth ήταν μακράν η καλύτερη!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος paloukwths

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #11 στις: 28/12/07, 11:14 »
In Trance
O Uli Roth ειναι απο τπυς κορυφαιους κιθαριστες ολων των εποχςν και εδινε αλλο αερα στα τραγουδια των Scorpions. Με τη φυγη του εγιναν πολυ πιο εμπορικοι και εριξαν αρκετα την ποιοτητα τους χωρις να μπορουν να επαναλαβουν - εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις - τα μεγαλεια του παρελθοντος... Γενικα η πορεια της καριερας τους θυμιζει λιγο manowar ! Παντως σιγουρα τους αξιζει οτι εχουν πετυχει γιατι ηταν πρωτοποροι και συνθεσαν καποιa απο τα καλυτερα hard rock τραγουδια .
Everyone I know is either dead or in prison

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #12 στις: 28/12/07, 13:45 »
Αναμφισβητητα απο live αυτο με τη συμφωνκη του Βερολινου.

Και απο studio albums "Fly to the rainbow" και "In trance"

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #13 στις: 31/12/07, 11:51 »
1. Blackout
2. Love at first Sting
3. Lovedrive
4. Taken By Force.

To METAL HAMMER είχε τα Lovedrive και Taken By Force στα 100 καλύτερα METAL άλμπουμς. (Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος).

Ασφαλώς και δεν έφτασαν στην κορυφή τυχαία filipaster! Με τέτοια τραγούδια πού αλλού θα μπορούσαν να βρίσκονται παρά μόνο στην κορυφή.

Προσωπικά θεωρώ τον Rudolf Schenker μοναδικό και ανεπανάληπτο συνθέτη. (Για την ακρίβεια θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος hard rok συνθέτης που υπήρξε ποτέ, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου). Γενικά, νομίζω πώς κανένας άλλος δεν έχει βγάλει τόσες πολλές καλές hard rock συνθέσεις, όπως, επίσης, κανένας άλλος δεν έγραψε τόσες πολλές καλές rock μπαλάντες.

Η φωνή του Klaus Meine έπαιξε κι αυτή το ρόλο της. Είναι πολύ ξεχωριστή, πολύ ιδιαίτερη, και "έδενε" καταπληκτικά και με τα hark κομμάτια και με τις μπαλάντες.

Και ασφαλώς, οι Scorpions δεν θα ήταν αυτοί που είναι αν δεν είχαν συνεργαστεί με τον παραγωγό DIETER DIERKS. Η διαφορά στην ποιότητα φάνηκε αμέσως όταν σταμάτησαν τη συνεργασία με τον DIERKS. (Τελευταίο άλμπουμ μαζί το Savage Amusement, 1988).

Ακούγοντας τα μετά-DIERKS-εποχής άλμπουμ τους νιώθω ότι μερικά τραγούδια τα γράψανε πιάνοντας απλώς την κιθάρα και παίζοντας για να βγει κάτι που να ακούγεται ώστε να το βάλουν στο δίσκο. Βέβαια, έχουν γράψει και αρκετά αριστουργήματα από το 1991 μέχρι σήμερα.

Όσο για το στοίχο... εκεί υπέφεραν κάπως. Νομίζω ότι σε λίγα κομμάτια τους μπορείς να βρεις κάτι που να έχει νόημα.
Ως γνωστών, οι Scorpions έγραφαν πρώτα τη μουσική τους (ο Schenker) και κατόπιν τον (ανούσιο μερικές φορές) στοίχο τους(ο Meine).

Όσον αφορά τη σύγκριση, όπως έγραψα και πριν, (για εμένα) δεν υπήρξε ούτε υπάρχει μέχρι τώρα συγκρότημα με τόσες πολλές καλές μελωδίες. Στο στοίχο... τι να πω; Οποιοσδήποτε γράφει κάπως προσεγμένο στοίχο θα έχει καλύτερο στοίχο από τους Scorpions.

Πάντως, σε σχέση με αυτό για τα live που αναφέρει και η founio δεν έχω την ίδια άποψη. Ίσως να ισχύει για την εποχή του Roth. Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου. (Χωρίς παρεξήγηση αγαπητή founio. Άλλωστε θα έδινα τα πάντα για να παρακολουθήσω ζωντανά μια συναυλία τους από το World Wide Live του 1985. Αλλά δεν ήμουν ούτε ενός έτους τότε...)
ΦΙΛΕ Νικο συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα ;)....αλλα στο θεμα με τους στιχουςνομιζω οτι τους μειωσες λιγο.Δεν λεω γουστα ειναι αυτα αλλα πιστευω οτι οι στιχοι σε πολλα καμματια ειναι φανταστικοι :o......βεβαια υπαρχουν και αλλα που ειναι ετσι και ετσι :-\Ειμαι φανατικος των θεικων scorpions και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο συγκροτημα μετα τους beatles......τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει και εχω διαβασει....Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οι περισσοτεροι αναφερεστε στα παλια albums με τον roth...για μενα ο roth δεν ηταν κατι το σημαντικο....ενταξει τα κομματια που εγραψαν με τον rudolf ηταν πολυ καλα αλλα δεν ηταν τα καλυτερα....o michael ηταν πολυ καλυτερος απο τον roth και oταν πηγε στους UFO δεν τον ανεδειξαν οσο θα επρεπε..........θα μπορουσε να παιζει σε ενα συγκροτημα σαν το G3 δηλαδη με τους καλυτερους μουσικους στον κοσμο........γενικα o michael δεν συγκρινετε με τον ROTH.....ειναι πολυ μακρια......Αυτη ηταν η αποψη μου......KEEP ON ROCKING.......SCOPRIONS YOU ARE THE BEST BAND IN HISTORY
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/07, 11:53 από filipaster »

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #14 στις: 31/12/07, 16:40 »
ο Michael είναι κορυφαίος κιθαρίστας και ο αδερφός του δεν πιάνει μια!
όμως ήταν δική του επιλογή να μην μείνει στους scorpions, όλο κι όλο σε 2 δίσκους είχε συμμετοχή αν θυμάμαι καλά.
θα επιχειρήσω να μην συγκρίνω τον Roth με τον Schenker γιατί πολύ απλά ελάχιστοι την "μιλάνε" την κιθάρα με τέτοιο τρόπο!

και θα σας πρότρυνα να έχετε την δική σας άποψη και όχι του Metal Hammer ή των μεγαλυτέρων σας.
οι Scorpions κατ' εμε ήταν η ΚΟΡΥΦΗ!επι Roth εποχή,μετά το Lovedrive άλλαξαν ήχο,
φυσικά όλα τα συγκροτήματα αλλάζουν ήχο κάποτε!έγιναν πολύ Mainstream και το διαπιστώνει κανείς εύκολα σε Live οπού κομματάρες όπως το We'll burn the sky δεν το αναγνώρισε κανείς και το Rock you like a hurricane έκανε όλα τα πιτσιρίκια να χοροπηδάνε πάνω-κάτω


Υ.Γ. δεν επιχειρώ να βγώ εκτός θέματος!την άποψή μου λέω καθώς "ο καλύτερος δίσκος των scorpions" είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/07, 16:51 από penoktonos »
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #15 στις: 02/01/08, 10:50 »
Παράθεση
ο Michael είναι κορυφαίος κιθαρίστας και ο αδερφός του δεν πιάνει μια!
όμως ήταν δική του επιλογή να μην μείνει στους scorpions, όλο κι όλο σε 2 δίσκους είχε συμμετοχή αν θυμάμαι καλά.
θα επιχειρήσω να μην συγκρίνω τον Roth με τον Schenker γιατί πολύ απλά ελάχιστοι την "μιλάνε" την κιθάρα με τέτοιο τρόπο!

o Michael οντως πολυ καλος κιθαριστας........αλλα και ο Rudolf δεν παει πισω...ειναι και αυτος πολυ καλος...τυχαια εχει γραψει τοσες κομματαρες :o με τους scorpions????ενταξει μπορει να μην κανει τα τρελα solos αλλα απο ρυθμικη κιθαρα πιστευω οτι ειναι ενας απο τους καλυτερους.......επισης πιστευω οτι ο Roth δεν πιανει μια.....οσο καιρο ηταν στο συγκροτημα εστω και τα 4 albums που βγαλανε δεν ηταν και τα τελεια εχουν βγαλει και ποιο καλα και το συγκροτημα πηγε να διαλυθει γιατι απλα ο roth ηθελε να κανει τα δικα του............και εγινε γνωστος μεσω των scorpions αλλιως δεν θα τον ηξερε κανεις.............αυτη ειναι η πραγματικη αληθεια.........

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #16 στις: 02/01/08, 11:26 »
Προσωπικά, οι 5 δίσκοι με Roth, κ ειδικά το Tokyo Tapes στην Ιαπωνία, είναι για μένα από τους αγαπημένους μου.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #17 στις: 02/01/08, 11:47 »
Προσωπικα το Taken By Force ειναι το αγαπημενο μου..
Alex

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #18 στις: 02/01/08, 11:51 »
Συμπερασμα:

σε ηλικίες κάτω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι χωρίς ROTH
σε ηλικίες άνω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι με τον ROTH
 
 ;D
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #19 στις: 02/01/08, 12:21 »
Όσον αφορά στο καλύτερο άλμπουμ τους, είμαι μεταξύ Lovedrive και Love at first Sting. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο απο τα δύο μου αρέσει περισσότερο...


Συμπερασμα:

σε ηλικίες κάτω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι χωρίς ROTH
σε ηλικίες άνω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι με τον ROTH
 
 ;D
Μην είσαι τόσο απόλυτος  ;)

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #20 στις: 02/01/08, 12:42 »
Όσον αφορά στο καλύτερο άλμπουμ τους, είμαι μεταξύ Lovedrive και Love at first Sting. Δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο απο τα δύο μου αρέσει περισσότερο...


Συμπερασμα:

σε ηλικίες κάτω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι χωρίς ROTH
σε ηλικίες άνω των 20 αγαπημένη περίοδος είναι με τον ROTH
 
 ;D
Μην είσαι τόσο απόλυτος  ;)

ε, μου έκανε εντύπωση, αν και στατιστικά το δείγμα είναι πολύ μικρό για συμπεράσματα!
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #21 στις: 02/01/08, 16:39 »
Και γω ειμαι κατω απο 20 αλλα προτιμω με ροθ!!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #22 στις: 02/01/08, 17:10 »
Τα πρωτα μεχρι και το Tokyo Tapes που τα σπαει.. Τα υπολοιπα ειναι ολα ιδια...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #23 στις: 02/01/08, 17:39 »
Tokyo tapes

Μέχρι εκεί.Μετά άρχισαν τα σφυρίγματα (wind of change),πάνε τα καλά τραγούδια.
Σίγουρα κανένας δεν φτάνει τυχαία τόσο ψηλά.Θεωρώ πως οι scorpions είχαν πληθώρα πολύ καλών τραγουδιών.Πέρα από αυτό,σε σύγκριση με άλλα συγκροτήματα της εποχής,μουσικά μιλώντας πάντα, δεν νομίζω πως είχαν το τραγούδι που ονομάζεται έπος π.χ. Child in time (Deep purple) ή July morning (Uriah heep),είχαν,απλά, πολλά καλά τραγούδια.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #24 στις: 02/01/08, 17:59 »
1. Blackout
2. Love at first Sting
3. Lovedrive
4. Taken By Force.

To METAL HAMMER είχε τα Lovedrive και Taken By Force στα 100 καλύτερα METAL άλμπουμς. (Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος).

Ασφαλώς και δεν έφτασαν στην κορυφή τυχαία filipaster! Με τέτοια τραγούδια πού αλλού θα μπορούσαν να βρίσκονται παρά μόνο στην κορυφή.

Προσωπικά θεωρώ τον Rudolf Schenker μοναδικό και ανεπανάληπτο συνθέτη. (Για την ακρίβεια θεωρώ ότι είναι ο καλύτερος hard rok συνθέτης που υπήρξε ποτέ, αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου). Γενικά, νομίζω πώς κανένας άλλος δεν έχει βγάλει τόσες πολλές καλές hard rock συνθέσεις, όπως, επίσης, κανένας άλλος δεν έγραψε τόσες πολλές καλές rock μπαλάντες.

Η φωνή του Klaus Meine έπαιξε κι αυτή το ρόλο της. Είναι πολύ ξεχωριστή, πολύ ιδιαίτερη, και "έδενε" καταπληκτικά και με τα hark κομμάτια και με τις μπαλάντες.

Και ασφαλώς, οι Scorpions δεν θα ήταν αυτοί που είναι αν δεν είχαν συνεργαστεί με τον παραγωγό DIETER DIERKS. Η διαφορά στην ποιότητα φάνηκε αμέσως όταν σταμάτησαν τη συνεργασία με τον DIERKS. (Τελευταίο άλμπουμ μαζί το Savage Amusement, 1988).

Ακούγοντας τα μετά-DIERKS-εποχής άλμπουμ τους νιώθω ότι μερικά τραγούδια τα γράψανε πιάνοντας απλώς την κιθάρα και παίζοντας για να βγει κάτι που να ακούγεται ώστε να το βάλουν στο δίσκο. Βέβαια, έχουν γράψει και αρκετά αριστουργήματα από το 1991 μέχρι σήμερα.

Όσο για το στοίχο... εκεί υπέφεραν κάπως. Νομίζω ότι σε λίγα κομμάτια τους μπορείς να βρεις κάτι που να έχει νόημα.
Ως γνωστών, οι Scorpions έγραφαν πρώτα τη μουσική τους (ο Schenker) και κατόπιν τον (ανούσιο μερικές φορές) στοίχο τους(ο Meine).

Όσον αφορά τη σύγκριση, όπως έγραψα και πριν, (για εμένα) δεν υπήρξε ούτε υπάρχει μέχρι τώρα συγκρότημα με τόσες πολλές καλές μελωδίες. Στο στοίχο... τι να πω; Οποιοσδήποτε γράφει κάπως προσεγμένο στοίχο θα έχει καλύτερο στοίχο από τους Scorpions.

Πάντως, σε σχέση με αυτό για τα live που αναφέρει και η founio δεν έχω την ίδια άποψη. Ίσως να ισχύει για την εποχή του Roth. Αλλά και πάλι είναι θέμα γούστου. (Χωρίς παρεξήγηση αγαπητή founio. Άλλωστε θα έδινα τα πάντα για να παρακολουθήσω ζωντανά μια συναυλία τους από το World Wide Live του 1985. Αλλά δεν ήμουν ούτε ενός έτους τότε...)
ΦΙΛΕ Νικο συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα ;)....αλλα στο θεμα με τους στιχουςνομιζω οτι τους μειωσες λιγο.Δεν λεω γουστα ειναι αυτα αλλα πιστευω οτι οι στιχοι σε πολλα καμματια ειναι φανταστικοι :o......βεβαια υπαρχουν και αλλα που ειναι ετσι και ετσι :-\Ειμαι φανατικος των θεικων scorpions και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο συγκροτημα μετα τους beatles......τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει και εχω διαβασει....Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οι περισσοτεροι αναφερεστε στα παλια albums με τον roth...για μενα ο roth δεν ηταν κατι το σημαντικο....ενταξει τα κομματια που εγραψαν με τον rudolf ηταν πολυ καλα αλλα δεν ηταν τα καλυτερα....o michael ηταν πολυ καλυτερος απο τον roth και oταν πηγε στους UFO δεν τον ανεδειξαν οσο θα επρεπε..........θα μπορουσε να παιζει σε ενα συγκροτημα σαν το G3 δηλαδη με τους καλυτερους μουσικους στον κοσμο........γενικα o michael δεν συγκρινετε με τον ROTH.....ειναι πολυ μακρια......Αυτη ηταν η αποψη μου......KEEP ON ROCKING.......SCOPRIONS YOU ARE THE BEST BAND IN HISTORY

lol  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
tha se parakaleso otan les kati,as to tsekareis prwta!

Ypirxe g3 me satriani,roth kai schenker!

kali xronia!
sorry gie ta greeklish!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/08, 18:05 από Uli Roth »
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
17195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/04, 01:54
από George_JimMorrison
59 Απαντήσεις
18053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 18:51
από RBnikos
3 Απαντήσεις
2220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:04
από YmiRLinG
36 Απαντήσεις
11223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 18:32
από boxer
10 Απαντήσεις
6305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 02:20
από skipper37
16 Απαντήσεις
4558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/11, 19:51
από ScorpionsManiac
2 Απαντήσεις
2596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 19:14
από jimmy75
7 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 18:24
από tech21man
5 Απαντήσεις
4324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr
0 Απαντήσεις
5999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης