Αποστολέας Θέμα: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......  (Αναγνώστηκε 11432 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #25 στις: 03/01/08, 11:16 »
Παράθεση
lol       
tha se parakaleso otan les kati,as to tsekareis prwta!

Ypirxe g3 me satriani,roth kai schenker!

kali xronia!
sorry gie ta greeklish
φιλε uli roth αυτο δεν το ηξερα......... :o...καλα ποια περιοδο ηταν μαζι;;να σου πω την αληθεια ειχα ακουσει απο πολλους οτι δεν ειχε μπει ποτε σε ενα τοσο μεγαλο συγκροτημα........και ειδικα με τον roth....δεν βγαλανε κανα δισκο?μου φαινετε πολυ περιεργο που δεν εχει ακουστει τιποτα......μαλλον θα ηταν για συντομο χρονικο διαστημα.......τι να πω  :-[ τωρα με ξαφνιασες......και να πεις οτι δεν ακουω και G3???τελος παντον....τουλαχιστον δωσε κανα site που να λεει για αυτο να το διαβασω να μαθω και αλλα.......

Αποσυνδεδεμένος KLAUS-RUDOLF-JABS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #26 στις: 03/01/08, 11:33 »
Παράθεση
ΦΙΛΕ Νικο συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα ....αλλα στο θεμα με τους στιχουςνομιζω οτι τους μειωσες λιγο.Δεν λεω γουστα ειναι αυτα αλλα πιστευω οτι οι στιχοι σε πολλα καμματια ειναι φανταστικοι ......βεβαια υπαρχουν και αλλα που ειναι ετσι και ετσι Ειμαι φανατικος των θεικων scorpions και πιστευω οτι ειναι το καλυτερο συγκροτημα μετα τους beatles......τουλαχιστον ετσι εχω ακουσει και εχω διαβασει....Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν οτι οι περισσοτεροι αναφερεστε στα παλια albums με τον roth...για μενα ο roth δεν ηταν κατι το σημαντικο....ενταξει τα κομματια που εγραψαν με τον rudolf ηταν πολυ καλα αλλα δεν ηταν τα καλυτερα....o michael ηταν πολυ καλυτερος απο τον roth και oταν πηγε στους UFO δεν τον ανεδειξαν οσο θα επρεπε..........θα μπορουσε να παιζει σε ενα συγκροτημα σαν το G3 δηλαδη με τους καλυτερους μουσικους στον κοσμο........γενικα o michael δεν συγκρινετε με τον ROTH.....ειναι πολυ μακρια......Αυτη ηταν η αποψη μου......KEEP ON ROCKING.......SCOPRIONS YOU ARE THE BEST BAND IN HISTORY
ΑΥΤΟ ΞΑΝΑΠΕΣ ΤΟ 8) 8) 8)o uli φυσικα και δεν μπορει να πιασει τον michael
Παράθεση
lol      
tha se parakaleso otan les kati,as to tsekareis prwta!

Ypirxe g3 me satriani,roth kai schenker!

kali xronia!
sorry gie ta greeklish
φιλε uli roth αυτο δεν το ηξερα......... :o...καλα ποια περιοδο ηταν μαζι;;να σου πω την αληθεια ειχα ακουσει απο πολλους οτι δεν ειχε μπει ποτε σε ενα τοσο μεγαλο συγκροτημα........και ειδικα με τον roth....δεν βγαλανε κανα δισκο?μου φαινετε πολυ περιεργο που δεν εχει ακουστει τιποτα......μαλλον θα ηταν για συντομο χρονικο διαστημα.......τι να πω  :-[ τωρα με ξαφνιασες......και να πεις οτι δεν ακουω και G3???τελος παντον....τουλαχιστον δωσε κανα site που να λεει για αυτο να το διαβασω να μαθω και αλλα.......
αλλα ρε filipaster να μην ξερεις οτι επαιζαν μαζι.να μου πεις δεν ηταν και πολυ γνωστο.το ειχα διαβασει σε ενα πολυ παλιο βιβλιο τυχαια.τελος παντον δεν τρεχει και τιποτα........η ουσια ειναι μια........SCORPIONS FOR EVER

Αποσυνδεδεμένος boxer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep on rocking in a free world
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #27 στις: 03/01/08, 11:34 »
Tokyo tapes

Μέχρι εκεί.Μετά άρχισαν τα σφυρίγματα (wind of change),πάνε τα καλά τραγούδια.
Σίγουρα κανένας δεν φτάνει τυχαία τόσο ψηλά.Θεωρώ πως οι scorpions είχαν πληθώρα πολύ καλών τραγουδιών.Πέρα από αυτό,σε σύγκριση με άλλα συγκροτήματα της εποχής,μουσικά μιλώντας πάντα, δεν νομίζω πως είχαν το τραγούδι που ονομάζεται έπος π.χ. Child in time (Deep purple) ή July morning (Uriah heep),είχαν,απλά, πολλά καλά τραγούδια.


World Wide Live . Μεχρι εκει.

Η αποψη μου ειναι οτι εχει μπερδευτει λιγο το πραγμα σε οτι αφορα την ΜΕ & ΜΕΤΑ Roth εποχη.
Σιγουρα η αποχωρηση του Roth χρονικα βολευει για να προσδιορισουμε την αλλαγη στον ηχο των Scorpions αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αυτον. Το διδυμο Meine/Schenker ηταν υπευθυνο για τις πιο πολλες επιτυχιες στην Roth εποχη οπως και για την μετα Roth εποχη. Αλωστε απο Lovedrive εως LAFS δεν νομιζω οτι στερουνταν εμπνευσης , αλλωστε κομματια οπως Holiday , Another piece of meat , when the smoke , big city nights για να αναφερω μονο μερικα το αποδεικνυουν.
Αυτο που αλλαξε ηταν η παραγωγη και τα σολο που εγιναν πιο μεταλικα.

Η γνωμη μου εν κατακλειδι ειναι οτι η συνεισφορα του Roth ειναι υπερτιμημενη.

Καλυτερο Fly to the Rainbow









καλα καλα μη βαρατε ;Dεχει γραψει και καλα πραγματα ο Roth , οπως το space τελειωμα του fly to the rainbow.

Αποσυνδεδεμένος Uli Roth

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #28 στις: 03/01/08, 14:09 »
Παράθεση
lol       
tha se parakaleso otan les kati,as to tsekareis prwta!

Ypirxe g3 me satriani,roth kai schenker!

kali xronia!
sorry gie ta greeklish
φιλε uli roth αυτο δεν το ηξερα......... :o...καλα ποια περιοδο ηταν μαζι;;να σου πω την αληθεια ειχα ακουσει απο πολλους οτι δεν ειχε μπει ποτε σε ενα τοσο μεγαλο συγκροτημα........και ειδικα με τον roth....δεν βγαλανε κανα δισκο?μου φαινετε πολυ περιεργο που δεν εχει ακουστει τιποτα......μαλλον θα ηταν για συντομο χρονικο διαστημα.......τι να πω  :-[ τωρα με ξαφνιασες......και να πεις οτι δεν ακουω και G3???τελος παντον....τουλαχιστον δωσε κανα site που να λεει για αυτο να το διαβασω να μαθω και αλλα.......

http://en.wikipedia.org/wiki/G3_%28tour%29
Godin και τα μυαλά στα κάγκελα...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #29 στις: 03/01/08, 15:08 »
Tokyo tapes

Μέχρι εκεί.Μετά άρχισαν τα σφυρίγματα (wind of change),πάνε τα καλά τραγούδια.
Σίγουρα κανένας δεν φτάνει τυχαία τόσο ψηλά.Θεωρώ πως οι scorpions είχαν πληθώρα πολύ καλών τραγουδιών.Πέρα από αυτό,σε σύγκριση με άλλα συγκροτήματα της εποχής,μουσικά μιλώντας πάντα, δεν νομίζω πως είχαν το τραγούδι που ονομάζεται έπος π.χ. Child in time (Deep purple) ή July morning (Uriah heep),είχαν,απλά, πολλά καλά τραγούδια.


World Wide Live . Μεχρι εκει.

Η αποψη μου ειναι οτι εχει μπερδευτει λιγο το πραγμα σε οτι αφορα την ΜΕ & ΜΕΤΑ Roth εποχη.
Σιγουρα η αποχωρηση του Roth χρονικα βολευει για να προσδιορισουμε την αλλαγη στον ηχο των Scorpions αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αυτον. Το διδυμο Meine/Schenker ηταν υπευθυνο για τις πιο πολλες επιτυχιες στην Roth εποχη οπως και για την μετα Roth εποχη. Αλωστε απο Lovedrive εως LAFS δεν νομιζω οτι στερουνταν εμπνευσης , αλλωστε κομματια οπως Holiday , Another piece of meat , when the smoke , big city nights για να αναφερω μονο μερικα το αποδεικνυουν.
Αυτο που αλλαξε ηταν η παραγωγη και τα σολο που εγιναν πιο μεταλικα.

Η γνωμη μου εν κατακλειδι ειναι οτι η συνεισφορα του Roth ειναι υπερτιμημενη.

Καλυτερο Fly to the Rainbow


καλα καλα μη βαρατε ;Dεχει γραψει και καλα πραγματα ο Roth , οπως το space τελειωμα του fly to the rainbow.

Ναι ισχυει αυτο που λες. Αλλα δεν αναφερθηκα πριν στην συνεισφορα που ειχε αλλα στον ηχο τους και στα κομματια τους. Ηταν πολυ διαφορετικα απο τα μετα-Roth....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #30 στις: 03/01/08, 15:56 »
Βασικα ενταξει γιατι συγκρινετε Michael schenker me roth?Ο ενας επαιξε μονο στον πρωτο δισκο.. ???..Εγω νομιζω πως η αλλαγη που ηρθε με την αποχωρηση του ροθ αφορα την δομη των κομματιων τα οποια εγιναν πολυ πιο βατα και 80s metal χωρις την 70ιλα και τα ψηγματα ψυχεδελειας  που τους εδινε ο ροθ..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #31 στις: 03/01/08, 18:51 »
εγω δε θελω αλλο τραχανα
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #32 στις: 03/01/08, 19:24 »
Tokyo tapes

Μέχρι εκεί.Μετά άρχισαν τα σφυρίγματα (wind of change),πάνε τα καλά τραγούδια.
Σίγουρα κανένας δεν φτάνει τυχαία τόσο ψηλά.Θεωρώ πως οι scorpions είχαν πληθώρα πολύ καλών τραγουδιών.Πέρα από αυτό,σε σύγκριση με άλλα συγκροτήματα της εποχής,μουσικά μιλώντας πάντα, δεν νομίζω πως είχαν το τραγούδι που ονομάζεται έπος π.χ. Child in time (Deep purple) ή July morning (Uriah heep),είχαν,απλά, πολλά καλά τραγούδια.


World Wide Live . Μεχρι εκει.

Η αποψη μου ειναι οτι εχει μπερδευτει λιγο το πραγμα σε οτι αφορα την ΜΕ & ΜΕΤΑ Roth εποχη.
Σιγουρα η αποχωρηση του Roth χρονικα βολευει για να προσδιορισουμε την αλλαγη στον ηχο των Scorpions αλλα δεν νομιζω οτι εχει να κανει με αυτον. Το διδυμο Meine/Schenker ηταν υπευθυνο για τις πιο πολλες επιτυχιες στην Roth εποχη οπως και για την μετα Roth εποχη. Αλωστε απο Lovedrive εως LAFS δεν νομιζω οτι στερουνταν εμπνευσης , αλλωστε κομματια οπως Holiday , Another piece of meat , when the smoke , big city nights για να αναφερω μονο μερικα το αποδεικνυουν.
Αυτο που αλλαξε ηταν η παραγωγη και τα σολο που εγιναν πιο μεταλικα.

Η γνωμη μου εν κατακλειδι ειναι οτι η συνεισφορα του Roth ειναι υπερτιμημενη.

Καλυτερο Fly to the Rainbow


καλα καλα μη βαρατε ;Dεχει γραψει και καλα πραγματα ο Roth , οπως το space τελειωμα του fly to the rainbow.

Ναι ισχυει αυτο που λες. Αλλα δεν αναφερθηκα πριν στην συνεισφορα που ειχε αλλα στον ηχο τους και στα κομματια τους. Ηταν πολυ διαφορετικα απο τα μετα-Roth....

Βασικά σε εμένα αναφερόταν το σχόλιο φίλε george.Boxer, σωστό αυτό που λες,σίγουρα δεν στερούνται έμπνευσης τα μετά roth εποχή τραγούδια,απλά,ηχητικά, έχασαν το χώρο που λέγεται classic rock.Και για μένα είναι λάθος που κάποιοι τους θεωρούν classic rock.η μεγάλη τους δόξα ήρθε στα 80'ς.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #33 στις: 03/01/08, 22:20 »
Σβήστε το μνμ #31 παρακαλώ. Κάποιος με έχει χακέψει..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #34 στις: 08/01/08, 18:27 »
ρε παιδια εγω νομιζω οτι τα τραγουδια που βγαζουν ακομα και σημερα ειναι πολυ καλα και ποιοτικα......οι ανθρωποι αυτοι εχουν εξαντλησει ολες τις τεχνικες και τις ιδιες πανω στην κιθαρα τι αλλο να κανουν ???τοσα χρονια που βγαζουν εξαιρετικους δισκους τους εχουν ''φαει''ολοι....γιατι ???επειδη επαιξαν σε ενα διαστημα στιλ slow και οχι hard ???ενταξει αυτο συμβαινει σε ολα τα group.......οταν δεν ξερεις τι να γραψεις γραφεις μια μπαλαντα......αλλα και παλι διαφερουν οι στιχοι και μελωδια απο μπαλαντα σε μπαλαντα........τελος παντον μην ξεχνατε οτι ειναι πανω απο 50 ολοι τους και ακομα μας τρελαινουν με την μουσικη τους :o

Αποσυνδεδεμένος Metal_Throne

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • tsabacopia.gr
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #35 στις: 01/03/08, 18:08 »
Lovedrive - Blackout - Virgin Killer...

Αποσυνδεδεμένος GermanRock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 464
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πλεον Μεταπτυχιακοοοοοοοοο!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #36 στις: 03/03/08, 12:03 »
Αυτο με τη Φιλαρμονικη του Βερολινου... κ το Blackout.
I can't sleep alone anymore Need someone here with me,All I ever wanted and more My dreams are fighting for ...Never Ending Nightmare,Always there instead of you...MSG

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #37 στις: 28/03/08, 04:28 »
O Roth ήταν κ είναι αυτός που ήταν...ένα αστέρι....απο 'κει κ πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλος αυτός ο πανικός κάθε φορά με το να συγκρίνουμε τους κιθαρίστες (Roth-Michael S.-Rudolf S.)...o καθένας έδωσε αυτό που μπορούσε κ σημάδεψε το κοινό του, απο 'κει κ πέρα καλό είναι να βλέπουμε τους Scorpions κ σαν σύνολο....σαν μπάντα.....που τόσα χρόνια είναι πολύ ψηλά, που ακόμα κ τώρα στην ηλικία που είναι βγαίνουν στην σκηνή κ τα σπάνε, χτυπάνε 2ωρα εκεί πάνω στην σκηνή !!!! Αν το σκεφτείτε εκείνες τις εποχές όλοι ευνοήθηκαν για να γίνουν γνωστοί, τώρα υπάρχει κορεσμός, αναζητάς πιο ψαγμένα πράγματα, απαιτείς να ακούσεις πιο τεχνικά τραγούδια.....Σίγουρα κ 'γω μέσα μου έχω χωρίσει κάποιες περιόδους (πριν Roth δλδ μέχρι το '78 στο Tokyo Tapes, κ μετά) κ απλά παρατηρώ τις αλλάγες στον ήχο τους, γιατί κακά τα ψέμματα μετά το '78 ο ήχος κ το στυλ αλλάζουν οκ....

Με τους Scorpions μπήκα στα 11 μου στην Ροκ, τους ξέρω απ' έξω κ ανακατωτά κ μιλάω πάντα με αγάπη (ελπίζω μην παρεξηγήθηκε κανένας  :-* εδώ είμαι να το συζητήσουμε  ;D ). Απο το 1972 (Lonesome Crow) μέχρι τώρα είναι αυτοί που είναι !!! Κ είναι ψηλά !! Κ το αποδυκνείουν !!

Καλύτερα album για 'μένα για να καταλάβεις τι εστί scorpions :
Tokyo Tapes (live) * Για να δεις την αρχή τους με τον Roth
World Wide Live * Στο ενδιάμεσο της πορείας τους
Live Bites * Εδώ σταματάω με τα αγαπημένα μου (1995)

Από το '95 κ μέτα κ πάλι συνεχίζω να ακούω κ να γουστάρω, απλά σου δείχνω τα καλύτερα για 'μένα....Σου προτείνω κ 'γω τα live cd όπως βλέπεις (όπως είπαν κ κάποια παιδιά).

 ;D

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: SCORPIONS-THE BEST ALBUM.......
« Απάντηση #38 στις: 28/03/08, 12:42 »
Ο Moment of Glory (ο δισκος με την Φιλαρμονικη) πιστευω ειναι ενας ξεχωριστος δισκος...Η ορχηστρα δε "γεμιζει " απλα καποια σημεια αναμεσα στα τραγουδια αλλα επεμβαινει σημαντικα στην δομη των τραγουδιων...
Αλλα μη ξεχνουμε ειναι ενα Live δισκος....οποτε θα καταληξω στο Fly to the Rainbow...το ομοτιτλο τραγουδι ειναι απο τα αγαπημενα μου...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
53 Απαντήσεις
17187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/04, 01:54
από George_JimMorrison
59 Απαντήσεις
18042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/06, 18:51
από RBnikos
3 Απαντήσεις
2219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:04
από YmiRLinG
36 Απαντήσεις
11212 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/10, 18:32
από boxer
10 Απαντήσεις
6298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 02:20
από skipper37
16 Απαντήσεις
4553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/11, 19:51
από ScorpionsManiac
2 Απαντήσεις
2589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/13, 19:14
από jimmy75
7 Απαντήσεις
4386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/15, 18:24
από tech21man
5 Απαντήσεις
4319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/17, 13:40
από panixgr
0 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης