Αποστολέας Θέμα: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.  (Αναγνώστηκε 16612 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #50 στις: 08/10/07, 17:36 »
Η αλήθεια είναι οτι οι περισσότερες θεωρίες πέρι ύπαρξης και ανάπτυξης πολύπλοκων μορφών ζωής εκτός της γής αναφέρονται σε μορφές με βάση τον άνθρακα. Αυτός ο περιορισμός έχει μια λογική διότι όλες σχεδόν οι μορφές ζωής που έχουμε συναντήσει μέχρι τώρα είναι με βάση τον άνθρακα και πολλά από τα άλλα στοιχεία που μπορούν να αντικαταστήσουν, τροπον τινά, τον άνθρακα δεν είναι τόσο διαδεδομένα. Παρ' όλα αυτά, τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί οι φωνές στους κύκλους των επιστημόνων που λένε ότι πρέπει να αποκυρήξουμε αυτόν τον "Σωβινισμό του Άνθρακα" και να συμπεριλάβουμε και πλανήτες με διαφορετική ατμόσφαιρα από την δικιά μας ως πιθανούς "οικοδεσπότες" ζωής.

Θυμάμαι ένα βιβλίο που διάβασα πριν από πολλά χρόνια, με τίτλο "Άραγε είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν;", στο οποίο ο συγγραφέας πραγματευόταν την πιθανότητα ύπαρξης μορφών ζωής με βάση το πυρίτιο αντί για τον άνθρακα. Και αυτό γιατί το πυρίτιο έχει παρόμοιες ιδιότητες με τον άνθρακα, ειδικά στην ικανότητά του να δημιουργεί πολύπλοκες χημικές ενώσεις με άλλα στοιχεία. Επιπλέον το πυρίτιο δεν καίγεται. Έτσι μιλάμε (υποθετικά πάντα) για μια μορφή ζωής που θα μπορούσε να είναι ανθεκτική ακόμα και στη φωτιά, οπότε δεν θα υπήρχαν οι περιορισμοί από πλευράς θερμοκρασίας που θεωρούμε δεδομένους για την ύπαρξη των γήινων μορφών ζωής.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/07, 17:39 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #51 στις: 08/10/07, 20:31 »
Θυμάμαι ένα βιβλίο που διάβασα πριν από πολλά χρόνια, με τίτλο "Άραγε είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν;", στο οποίο ο συγγραφέας πραγματευόταν την πιθανότητα ύπαρξης μορφών ζωής με βάση το πυρίτιο αντί για τον άνθρακα. Και αυτό γιατί το πυρίτιο έχει παρόμοιες ιδιότητες με τον άνθρακα, ειδικά στην ικανότητά του να δημιουργεί πολύπλοκες χημικές ενώσεις με άλλα στοιχεία. Επιπλέον το πυρίτιο δεν καίγεται. Έτσι μιλάμε (υποθετικά πάντα) για μια μορφή ζωής που θα μπορούσε να είναι ανθεκτική ακόμα και στη φωτιά, οπότε δεν θα υπήρχαν οι περιορισμοί από πλευράς θερμοκρασίας που θεωρούμε δεδομένους για την ύπαρξη των γήινων μορφών ζωής.

Όντως, το πυρίτιο είναι το πιο διαδεδομένο εναλλακτικό στοιχείο στον άνθρακα, ως βάση για την ζωή, αλλά δεν είναι το μόνο. Υπάρχει και ο συνδυασμός αζώτου και φώσφορου όπως και τα πιο σπάνια στο σύμπαν αρσενικό, χλώριο και θείον.

Arg0, τελικά γουστάρω που μιλάω μαζί σου ;)

Κι εγώ γουστάρω πολύ που έχουμε ανοίξει τέτοια κουβέντα... Είχα καιρό να ασχοληθώ με αστροβιολογία...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #52 στις: 08/10/07, 21:51 »
Δανεζης και Θεοσωσιου απτο Συμπαν που Αγαπησα??  :P

Τσου... Rare Earth: Why Complex Life Is Uncommon in the Universe, by Peter Ward and Donald Brownlee.

Η γλωσσα δε χρειαζοντανε γιατι ποτε δεν είπα οτι είναι δικιά μου η θεωρία...



1ον-η γλωσσα δεν ηταν προσβλητικη και
2ον απλα επειδη διαβαζα αστροφυσικη για την σχολη και ειδα το ιδιο ακριβως πραμα υπεθεσα οτι μπορει να το εχεις διαβασει και εσυ και οτι βρηκα καποιον απτην ιδια σχολη

Αλλωστε υποθετω οτι και οι Καθηγητες απο κει θα το πηραν..Θα κοιταξω και την βιβλιογραφια
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #53 στις: 08/10/07, 22:35 »
1ον-η γλωσσα δεν ηταν προσβλητικη και
2ον απλα επειδη διαβαζα αστροφυσικη για την σχολη και ειδα το ιδιο ακριβως πραμα υπεθεσα οτι μπορει να το εχεις διαβασει και εσυ και οτι βρηκα καποιον απτην ιδια σχολη

Αλλωστε υποθετω οτι και οι Καθηγητες απο κει θα το πηραν..Θα κοιταξω και την βιβλιογραφια

Ένα χαμογελάκι θα ήταν καλύτερο μάλλον τοτε...  ;)

Eδώ είναι το αξιοπερίεργο... Το Rare Earth εκδόθηκε το 2000 ενώ το Σύμπαν που Αγάπησα το 1999. Βέβαια πολλά από αυτά που ανέφερα και χρησιμοποιούν και οι συγγραφείς του Rare Earth είχαν εκδοθεί νωρίτερα αλλά κι εγώ δεν έχω διαβάσει το βιβλίο των Δανέζη και Θεοδοσίου για να ξέρω ακριβώς που αναφέρεσαι.

Για πες μας όμως τι λένε και οι Έλληνες επιστήμονες επί του θέματος. Δεν έχω ασχοληθεί κι έχω ιδιαίτερη περιέργεια....
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #54 στις: 09/10/07, 00:44 »
 Αν περιμενουν εμας να τους... εξελιξουμε, ΣΩΘΗΚΑΝ!!! Παντως, αν φανταστει κανεις το συμπαν σαν ενα τεραστιο οργανισμο και τους πλανητες σα μικρα μικρα κυτταρα, τοτε ο ανθρωπος μαλλον ειναι απλως ενα "βακτηριο" που μολυνε ενα κυτταρο (Γη) και μολις τελειωσει με αυτο... θα παει να μολυνει κι αλλα!!! Και το ερωτημα που προκυπτει ειναι... κοτζαμ συμπαν, "αντισωματα" δεν εχει;;;
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #55 στις: 09/10/07, 01:56 »
1ον-η γλωσσα δεν ηταν προσβλητικη και
2ον απλα επειδη διαβαζα αστροφυσικη για την σχολη και ειδα το ιδιο ακριβως πραμα υπεθεσα οτι μπορει να το εχεις διαβασει και εσυ και οτι βρηκα καποιον απτην ιδια σχολη

Αλλωστε υποθετω οτι και οι Καθηγητες απο κει θα το πηραν..Θα κοιταξω και την βιβλιογραφια

Ένα χαμογελάκι θα ήταν καλύτερο μάλλον τοτε...  ;)

Eδώ είναι το αξιοπερίεργο... Το Rare Earth εκδόθηκε το 2000 ενώ το Σύμπαν που Αγάπησα το 1999. Βέβαια πολλά από αυτά που ανέφερα και χρησιμοποιούν και οι συγγραφείς του Rare Earth είχαν εκδοθεί νωρίτερα αλλά κι εγώ δεν έχω διαβάσει το βιβλίο των Δανέζη και Θεοδοσίου για να ξέρω ακριβώς που αναφέρεσαι.

Για πες μας όμως τι λένε και οι Έλληνες επιστήμονες επί του θέματος. Δεν έχω ασχοληθεί κι έχω ιδιαίτερη περιέργεια....

Τπτ διαφορετικο απλα παραθετουν την Θεωρια του Ντρεικ.Υποθετω οτι αυτη υπαρχει απο παλια και οποτε την χρησιμοποιουν και στα 2 βιβλια.Εννοω δεν ειναι κατι αποκλειστηκα του ενος η του αλλου,ειναι του Ντρεικ! :)
(πρεπει να με εχει βαρεσει λιγο το διαβασμα στο κεφαλι παντως ;D)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #56 στις: 09/10/07, 10:57 »
Τπτ διαφορετικο απλα παραθετουν την Θεωρια του Ντρεικ.Υποθετω οτι αυτη υπαρχει απο παλια και οποτε την χρησιμοποιουν και στα 2 βιβλια.Εννοω δεν ειναι κατι αποκλειστηκα του ενος η του αλλου,ειναι του Ντρεικ! :)

Αααα... Ναι, η εξίσωση του Drake είναι από το 1960... Αν και δεν είναι ακριβώς αυτή που παραθέτω πιο πάνω... Η κανονική εξίσωση του Drake ασχολείται με το πόσοι εξωγήινοι πολιτισμοί, με δυνατότητα επικοινωνίας, υπάρχουν στον γαλαξία μας.

Αν περιμενουν εμας να τους... εξελιξουμε, ΣΩΘΗΚΑΝ!!! Παντως, αν φανταστει κανεις το συμπαν σαν ενα τεραστιο οργανισμο και τους πλανητες σα μικρα μικρα κυτταρα, τοτε ο ανθρωπος μαλλον ειναι απλως ενα "βακτηριο" που μολυνε ενα κυτταρο (Γη) και μολις τελειωσει με αυτο... θα παει να μολυνει κι αλλα!!! Και το ερωτημα που προκυπτει ειναι... κοτζαμ συμπαν, "αντισωματα" δεν εχει;;;

Εμένα μου κάνει εντύπωση το τόσο διαδεδομένο μίσος για την ανθρωπότητα. Δεν λέω αν είναι δικαιολογημένο ή όχι απλά δίνει κι αυτό μια εξήγηση στο γιατί οι μεγαλύτερες κινήσεις για την εξερεύνηση του διαστήματος έγιναν την δεκαετία του '60-'70.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #57 στις: 10/10/07, 20:32 »
Δεν ειναι ακριβως θεμα μισους... Απλα οταν ξεφυγουμε απο την αντιληψη πως ειμαστε ο εκλεκτος λαος του Θεου και το τελειοτερο δημιουργημα του, αρχιζουν και γεννιονται νεες αποψεις πανω στο θεμα... Ενα καλο καινουριο βιβλιο για να σε βαλει σε τετοιου ειδους σκεψεις ειναι "Το Σμηνος" του Φρανκ Σετσινγκ.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #58 στις: 11/10/07, 12:14 »
Δεν ειναι ακριβως θεμα μισους... Απλα οταν ξεφυγουμε απο την αντιληψη πως ειμαστε ο εκλεκτος λαος του Θεου και το τελειοτερο δημιουργημα του, αρχιζουν και γεννιονται νεες αποψεις πανω στο θεμα...

Όντως ένα από τα αρνητικά σημεία της θεωρίας της Σπάνιας Γής είναι οτι πλησιάζει το δόγμα του Δημιουργού των ειδών (creationism) ότι δλδ το σύμπαν όλο δημιουργήθηκε από μια οντότητα και άρα είμαστε η μόνη νοήμων ζωή στο σύμπαν.

Προσωπικά δεν συμφωνώ με την θεωρία της Σπάνιας Γης για πολλούς λόγους, ένας από τους οποίους είναι και αυτός. Παρέθεσα όμως την θεωρία διότι πολλά από τα στοιχεία που παραθέτει είναι σχετικά με την συζήτηση για τον Gilese 581 c και με την όλη συζήτηση για την ζωή εκτός της Γης.

Αυτό που επίσης μ' αρέσει με την όλη κουβέντα είναι οτι ενώ συζητάμε για την πιθανότητα ζωής στον Gilese 851 c κανείς από εμάς δεν έχει αναφερθεί στις λεπτομέριες του. Πράγματα όπως:

  • Το μέγεθος του είναι 5 φορές αυτό της Γης.
  • Μία πλήρη περιστροφή του γύρω από τον ήλιο του, ενα έτος του δλδ, διαρκεί 13 μέρες.
  • Η απόσταση του από τον ήλιο του είναι μικρότερη από αυτή της Γής από τον δικό της Ήλιο.
  • Η ηλικία του εκτιμάται στα 4.3 δισεκατομμύρια έτη (της Γης είναι 4.54 δισεκατομμύρια έτη).
  • Η θερμοκρασία του εικάζεται οτι είναι 40οC.

Το πιο ενδιαφέρον είναι όμως οτι οι επιστήμονες εστιάζουν την προσοχή τους τώρα στον Gilese 581 d, τον είκαζόμενο 4ο πλανήτη του ηλιακού συστήματος. Είναι μεν αρκετά μεγαλύτερος και εκτός της "εύκρατης ζώνης" αλλά σε περίπτωση που εμφάνιζε το φαινόμενο του θερμοκηπίου θα μπορούσε να συντηρήσει ζωή.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #59 στις: 11/10/07, 21:27 »
 Η ταπεινη αποψη μου πανω στο θεμα ειναι πως οταν αρχισουμε να συζητουμε τετοια θεματα καλο ειναι να αφηνουμε αυτη την "οντοτητα" στην ακρη... Δεν εχει να κανει με το αν πιστευω η οχι στην υπαρξη της. Απλα δε μπορουμε να βαζουμε στην εξισωση κατι που σε καμια περιπτωση δεν κατανοουμε ουτε την υποσταση του και πολυ περισσοτερο τον τροπο σκεψης του. Κανουμε, πιστευω, το λαθος να θεωρουμε πως ο Θεος (αν υπαρχει) σκεφτεται οπωσδηποτε σαν κι εμας και του αποδιδουμε πραγματα που θα καναμε εμεις! Κι εμεις ως γνωστον κανουμε ο'τι βολευει εμας... :) Θελουμε ενα Θεο που μας δημιουργησε στα πολυ μεγαλα κεφια του, και μας υπεραγαπα! Σορρυ αλλα εγω δε μπορω να μπω σε αυτο το τριπακι... Αν αυτη η ανωτερη δυναμη υπαρχει, δε νομιζω οτι ενδιαφερεται και τοσο πολυ για εμας, η τουλαχιστον ασχολειται μαζι μας στο βαθμο που μας αναλογει. Δηλαδη σε συμπαντικες αναλογιες... απεοροελαχιστα!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #60 στις: 11/10/07, 21:37 »
Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτά που λες. Εξάλλου δεν έθεσα το θέμα της ύπαρξης ή μη κάποιας ανώτερης οντότητας (όπως θέλεί ας την ονομάσει ο καθένας) μέχρι που αναφέρθηκε από 'σένα για αυτό διότι, μάλλον λανθασμένα, νόμιζα οτι έκανες κριτική στην θεωρία που ανέφερα πιο πάνω.

Κι εγώ θα προτιμούσα η κουβέντα να μείνει στην αστροφυσική και αστροβιολογική βάση στην οποία ξεκίνησε...  :)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Βρέθηκε πλανήτης σαν την Γή.
« Απάντηση #61 στις: 11/10/07, 22:01 »
 Συμφωνω απολυτα μαζι σου! Δεν απεδωσα σε σενα την σκεψη περι Θεου... Απλως παρα πολυς κοσμος σκεφτεται με αυτο τον τροπο γι'αυτο και το ανεφερα...
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
5460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/06, 16:20
από Διάφανοςςς highway 2.000.000