Αποστολέας Θέμα: SEYMOUR DUNCAN HOT RAILS vs DiMARZIO SUPER DISTORTION  (Αναγνώστηκε 3755 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Ενδιαφέρομαι για έναν από τους 2 (single coil humbuckers). Υπάρχει κάποια γνώμη? Η κιθάρα είναι μια παλιά Yamaha της πλάκας. ΑΞίζει να γίνει τέτοια αλλαγή σ' αυτήν την κιθάρα ή θα είναι πεταμένα λεφτά? 

ΑΝ γνωρίζεται προτείνεται κάτι κ για neck (είμαι μεταξύ Cool Rails και Choper).
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SEYMOUR DUNCAN HOT RAILS vs DiMARZIO SUPER DISTORTION
« Απάντηση #1 στις: 31/07/09, 18:22 »
Αξιζει, αναλογα του ποσο της πλακας ειναι αυτη η Γιαμαχα...

Αν ειναι στοιχειωδως καλη, δηλαδη δεν ειναι απο ξυλο κακτου, και η ταστιερα της ειναι σε καλη κατασταση και σου καθεται στο χερι, αξιζει.

Γενικα, αν μια κιθαρα δεν ειναι και για τα σκουπιδια, οι περισσοτεροι εδω μεσα θα συμφωνησουν οτι καλη μια αλλαγη μαγνητων.

Οσον αφορα τα μοντελλα αυτα, εγω δεν εχω εμπειρια, αλλα θυμαμαι τον Ανδριανο να μιλα διθυραμβικα για τον Σ. Ντιστορσον.

Οσο για το νεκ, λατρευω τον Dimarzio Cruiser. Οποτε φτιαξω παρτσκαστερ, δεν το συζηταω...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: SEYMOUR DUNCAN HOT RAILS vs DiMARZIO SUPER DISTORTION
« Απάντηση #2 στις: 02/08/09, 00:57 »
Πράγματι, μου έχει αρέσει πολύ ο SD αλλά τον εστιάζω ειδικά στο bridge μιάς stratocaster.
Παράλληλα, δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τον hot rails οπότε δεν μπορώ να κάνω άμεση σύγκριση.

Θέλω όμως να βοηθήσω στην ερώτηση σου αν αξίζει και για να μην επαναλαμβάνομαι, παραθέτω από αυτό το post ένα μικρό κείμενο που είχα γράψει παλαιότερα από την δική μου εμπειρία:
=======================================

Όταν αλλάζει κάποιος μαγνήτες σε μία κιθάρα για πρώτη φορά κάνει τρείς διαπιστώσεις, μία ευχάριστη και δύο δυσάρεστες:

Η ευχάριστη είναι ότι μπορεί να βελτιώσει σημαντικά τον ήχο του με σχετικά μικρή επένδυση και η αλλαγή αυτή του ήχου μπορεί να είναι θεμελιακή, δηλαδή να καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την χροιά και το στυλ που θα αποκτήσει η κιθάρα. Άρα για κάποιον που το επιθυμεί για μένα αξίζει.

Η πρώτη δυσάρεστη διαπίστωση η οποία γίνεται πρόδηλη ειδικά μετά από μερικές ακόμα αλλαγές, είναι ότι ενώ σημαντικές αλλαγές χροιάς είναι εφικτές, το όλο σύνολο δεν θα μπορέσει ποτέ να ξεπεράσει τις βασικές παραμέτρους που καθορίζουν την βασική κιθάρα και τον ήχο της, όπως τα ξύλα, τα υλικά και ο σχεδιασμός της. Με άλλα λόγια μπορείς να την φτάσης ψηλά αλλά πάντα θα έχει τα δικά της όρια.

Η δεύτερη δυσάρεστη διαπίστωση  είναι ότι κάθε ένας μαγνήτης που επιλέγεις, ακόμα και άν είσαι τυχερός και τον έχεις ακούσει με προσοχή αλλού, θα ακούγεται με κάπως διαφορετικό ήχο στην δική σου συγκεκριμένη κιθάρα. Το οποίο σημαίνει ότι παρά την πρότερη έρευνα σου και την προετοιμασία σου, η επιλογή σου θα δείς αν αξίζει τελικά και πόσο μόνο μετά την αλλαγή. πράγμα που κάνει τους πειραματισμούς ακριβό σπόρ.

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αλλάζοντας μαγνήτες αποκτούμε πολύ μεγάλη και χρήσιμη εμπειρία, που θα αποτελέσει υλικό για πολλές μελλοντικές επιτυχημένες επιλογές, είτε σε μαγνήτες, είτε σε κιθάρα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

=======================================
Ξέρω ότι δεν απαντάει άμεσα, αλλά νομίζω ότι δίνει το στίγμα για να κάνεις μία σωστή κίνηση με την δική σου κρίση..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SEYMOUR DUNCAN HOT RAILS vs DiMARZIO SUPER DISTORTION
« Απάντηση #3 στις: 10/08/09, 02:48 »
Να στε καλά παιδιά, ευχαριστώ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/03, 15:23
από marcius
6 Απαντήσεις
3993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 00:44
από Ikaros
89 Απαντήσεις
33954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:14
από JP.M
2 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:59
από vgls_7
4 Απαντήσεις
3069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
51 Απαντήσεις
19346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 11:46
από Solstafir
12 Απαντήσεις
7264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 15:41
από metalmike
10 Απαντήσεις
5278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 10:58
από a7xjoey
0 Απαντήσεις
2769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/11, 11:01
από aragorn23984