Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτροακουστική Larrivee L-10RW ή Gibson songwriter deluxe studio???  (Αναγνώστηκε 5807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eirini-thessaloniki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάνω σε αυτό το θέμα:

Έχω μια Larrivee L-10RW από το 2006. Η κιθάρα πάρα πολύ καλή (μαγική θα έλεγα!) και ο ήχος της απίστευτος! Απλά το πρόβλημα είναι 1ον) ότι είναι βαριά και στις συναυλίες όρθια ο ώμος μου πιάνει πάτωμα και 2ον) παίρνει βύσμα αλλά δεν διαθέτει στο πάνω μέρος τις ενδείξεις για volume, tremble κλπ ωστε να μπορω να την ρυθμίζω εγω. Σκέφτηκα να την πουλήσω και να πάρω μια Gibson songwriter deluxe studio γιατί έτσι όπως την άκουσα μου φάνηκε καλή (όχι όπως η άλλη βέβαια!)και απο ότι είδα ειναι κ πιο ελαφρυά και διαθέτει και καλο ενισχυτή ρυθμιζόμενο.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αφού σου αρέσει τόσο ο ήχος της γιατί αν τη δώσεις; Χρησιμοποίησε σκαμπό στα live (ανάλογα και το ύφος/στιλ τραγουδιών που παίζεις για κάποια κομμάτια ώστε να ξεκουράζεσαι) και βάλε μαγνήτη ή προενίσχυση στην κιθάρα σου ώστε να πετύχεις αυτό που θες. Επίσης μπορείς να πάρεις απλά ένα EQ πεταλάκι, στο οποίο θα στέλνεις την κιθάρα πριν τη δώσεις στον ηχολήπτη και θα μπορέσεις να τροποποιήσεις το eq (χονδρικά μπάσα, μεσαία πρίμα), Απλά γνώμη μου είναι όταν βρω ένα όργανο (ειδικά ακουστικό) το οποίο μου κάνει στο χέρι, στον ήχο, στο μάτι, σε όλα του ρε παιδί μου, το να το δώσω για κάποιο λόγο μη οικονομικού χαρακτήρα είναι η τελευταία επιλογή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/15, 20:38 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος eirini-thessaloniki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Θα μπορούσα να πάρω πεταλάκι, αλλά το θέμα του βάρους κ του όγκου της κιθάρας  με κουράζει πολύ και δεν θα ήθελα να μπορω να παιξω μόνο πάνω σε σκαμπώ. Πραγματικά το μόνο που με κρατάει από το να  πουλήσω αυτή την κιθάρα είναι ο ήχος της. Την αγόρασα όταν ήμουν μικρή κ τότε δεν είχα κ πολύ ιδέα για το τι χαρακτηριστικά θα πρέπει να έχει ένα όργανο ώστε να με καλύπτει. Ποια είναι η γνώμη σου για την gibson; έχεις να μου προτείνεις κάποιες άλλες κιθάρες; Σε ευχαριστώ για την βοήθεια! :) :)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
θα συμφωνήσω με τον @sfanfan ,  μην την δώσεις. στην παρούσα για να την πουλήσεις θα πρέπει να την "σκοτώσεις" και πιθανότατα θα δυσκολευτείς να βρεις κάτι που θα σε ευχαριστεί και στο αυτί εξίσου

για να σου είναι πιο βολική ίσως πρέπει να αλλάξεις ζώνη ή/και τα σημεία συγκράτησής της.

αν πάλι δε δεις προκοπή τότε ψάξε (ανάλογα την οικονομική σου δυνατότητα) σε κάτι πιο βολικό για τις live εμφανίσεις σου και κράτα την Larivee
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Και συνεχίζοντας σε ό,τι λένε τα παιδιά (προφανώς συμφωνώ κι εγώ μαζί τους, μην την δώσεις αφού σε ικανοποιεί) η Gibson στην οποία αναφέρεσαι είναι άλλη κιθάρα. Αν δεν παίξεις εσύ, κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα σου αρέσει. Είναι dreadnought άλλωστε, εικάζω πως θα το έχει το βάρος της.

Τέλος, συμφωνώ μάλλον σε ό,τι λέει ο modfori. Πάρε μία για τα live σου (ovation, godin) και κράτα την Larivee να κάνεις το κέφι σου σπίτι σου :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σου για την gibson;



Εγώ με ακουστικά όργανα δεν τα πάω πολύ καλά. Θα σου πω ότι απλά στο θέμα κιθάρας, ήμουν τυχερός να βρω σχεδόν με την πρώτη την κιθάρα που με συντροφεύει και πρόκειται για μία Babicz Identity την οποία δεν αλλάζω με καμία άλλη. Την Gibson που λες, την είχα στην 12χορδη version της, μέχρι πρόσφατα που την αντάλλαξα γιατί απλά δεν την χρησιμοποιούσα. Δεν ξέρω κατά πόσο τίθεται θέμα σύγκρισης, αλλά η κιθάρα είναι καλοφτιαγμένη, με πολύ όμορφο ήχο, σχετικά ελαφριά, με βολικό μανίκι και όμορφη. Δεν ξέρω αν μπορεί να αντικαταστήσει τη Larrivee στην καρδιά σου, αλλά σίγουρα πριν κάνεις κίνηση να την αγοράσεις πρέπει να την ακούσεις και να παίξεις η ίδια. Αν η τσέπη σου αντέχει και τις δύο, go for it, αν όχι πριν αλλάξεις την ήδη υπάρχουσα πιάσε στα χέρια σου τη Gibson.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/15, 15:16 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος eirini-thessaloniki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Θα παω τελικα  να δοκιμασω την gibson και μετα θα αποφασισω! Σας ευχαριστω για την βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ό,τι και να κάνεις μη δώσεις την Larrivee!
Αυτό τον καιρό θέλεις απλά να παίζεις live. Κάποια στιγμή θα θέλεις να ηχογραφήσεις σε στούντιο. Και τότε είναι που θα μετανιώσεις πικρά που άφησες να φύγει από τα χέρια σου ένα τόσο ποιοτικό όργανο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 17:12
από Jezus
4 Απαντήσεις
2934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 03:00
από agrammatos
24 Απαντήσεις
7566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
4 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
1 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
14 Απαντήσεις
6249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:39
από Gabriel6th
16 Απαντήσεις
5153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 23:28
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
10 Απαντήσεις
3679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/13, 18:09
από adr1anos