Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo  (Αναγνώστηκε 3844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klimis92

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« στις: 17/09/11, 00:44 »
Γεια σας! :)


Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το βιντεάκι!





 

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #1 στις: 17/09/11, 08:57 »
Φιλε γαματος.Αν και δεν ειμαι φαν των dream theater,αλλα οταν ειδα και το domination,σε παραδεχτηκα.
Ποσο καιρο παιζεις κιθαρα?
Γιατι να κανει ομως μονο τα σολο cover?
Μην χαραμιζεσαι τζαμπα,κανε το domination να γουσταρουμε  ;) .

Αποσυνδεδεμένος klimis92

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #2 στις: 17/09/11, 15:56 »
Φιλε γ**ατος.Αν και δεν ειμαι φαν των dream theater,αλλα οταν ειδα και το domination,σε παραδεχτηκα.
Ποσο καιρο παιζεις κιθαρα?
Γιατι να κανει ομως μονο τα σολο cover?
Μην χαραμιζεσαι τζαμπα,κανε το domination να γουσταρουμε  ;) .
Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου! ;)
Παίζω κιθάρα ούτε 3 χρόνια, αλλά το πάω επαγγελματικά πράγμα που σημαίνει πως μελετάω πολλές ώρες την ημέρα!
Τώρα όσο για τον λόγο που δεν κάνω ολόκληρα κομμάτια... η ειλικρινείς απάντηση είναι ο,τι για να μπορώ να παίξω τέτοια σόλο σίγουρα μπορώ να κάνω και τα ρυθμικά, τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα, (αν και όχι πάντα) απλά δεν θέλω να αφιερώνω χρόνο στο να μαθαίνω ολόκληρα κομμάτια και πόσο μάλλον να τα ανεβάζω. (ξέρω βέβαια ήδη πολλά) Τουλάχιστον όχι ακόμα. Ανωμαλία αλλά τι να κάνουμε :D

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #3 στις: 17/09/11, 16:34 »
Χεχεχε,δεν πειραζει,οπως νομιζεις.
Ενταξει για το σολο δικαιο εχεις,τι ειναι η ρυθμικη  :) ,εδω εγω τα παιζω που παιζω 1,5 χρονο(+1 μηνας μαθηματος).
Α και κατι τελευταιο,εκανες καθολου μαθηματα?Σολο ποσο καιρο παιζεις?Ακουλουθουσες καποια βηματα η ασκησεις?





Υ.Σ.Συγνωμη για το πριξιμο  :)

Αποσυνδεδεμένος klimis92

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #4 στις: 17/09/11, 18:03 »
Χεχεχε,δεν πειραζει,οπως νομιζεις.
Ενταξει για το σολο δικαιο εχεις,τι ειναι η ρυθμικη  :) ,εδω εγω τα παιζω που παιζω 1,5 χρονο(+1 μηνας μαθηματος).
Α και κατι τελευταιο,εκανες καθολου μαθηματα?Σολο ποσο καιρο παιζεις?Ακουλουθουσες καποια βηματα η ασκησεις?





Υ.Σ.Συγνωμη για το πριξιμο  :)
Χαίρομαι που με ρωτάς φίλε μου! Γιατί όσες απορίες έχεις εσύ έχω και εγώ για τα πιο δύσκολα εδώ που βρίσκομαι και δεν θα μου άρεσε να μην μου απαντούν!


Ο πατέρας μου είναι καθηγητής μουσικής (βιολια, κιθαρες, πιανα, ολα) αλλά δεν ήθελα ποτέ να μου μάθει ηλεκτρική κιθάρα! Μου είχε δώσει τις γνώσεις που χρειαζόμουν όταν μικρότερος έπαιζα βιολί, ντραμς (παίζω σε μπάντες) και πιάνο με αποτέλεσμα να θέλω να τα καταφέρω μόνος μου. Τώρα το μόνος είναι σχετικό. Να ναι καλά το internet. Solo με κάποιο αποτέλεσμα άρχισα να παίζω μετά τον πρώτο χρόνο όπου ανακάλυψα πως η τεχνική του δεξιού μου χεριού ήταν τελείως λάθος και μου πήρε 2 μήνες να αλλάξω την κλίση του χεριού μου! Θα συνιστούσα σε οποιονδήποτε να κατεβάσει από licklibrary το DVD andy james shred in 6 weeks (πάντα λέω ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ) αλλά και περισσότερα με τον andy james καθώς και ένα torrent που λέγεται crazy guitar lessons το οποίο είναι γεμάτο με κιθαριστικά βιβλία, ιδιαίτερα προτεινόμενο το Troy Stetina - Speed Mechanics, πολύ κατανοητό υλικό καθώς εξηγούνται αναλυτικά! Το rock discipline απο John petrucci είναι επίσης καλό αλλά λίγο προχωρημένο. Αυτά!


Και μην απογοητεύεσαι ποτέ επειδή δεν μπορείς να κάνεις κάτι! Δούλεψε το αργά αργά με τον μετρονόμο εκεί που ακούγεται ΤΕΛΕΙΑ και σταδιακά ανέβαζε το... Όσο το δουλεύεις με υπομονή τόσο πιο γρήγορα θα δεις αποτελέσματα. Όλοι άνθρωποι είμαστε και μας έχουν δοθεί τα ίδια εργαλεία! Όσο το παλεύεις προχωράς, όσο νομίζεις οτι απλά είσαι γεννημένος για να μην μπορείς να το κάνεις (μεγαλύτερη μπούρδα δεν υπάρχει) μένεις στάσιμος!  ;D


Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε μου! Keep Practising and the best will come!
Good Luck!  ;)




Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #5 στις: 17/09/11, 18:08 »
Ευχαριστω πολυ φιλε,με βοηθησες παρα πολυ.
Keep Rocking  :)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #6 στις: 17/09/11, 20:08 »
Απαγορευεται η αναφορα σε παρανομα downloads. Τα επιμαχα μηνυματα διαγραφηκαν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #7 στις: 17/09/11, 21:21 »
Ο πατέρας μου είναι καθηγητής μουσικής (βιολια, κιθαρες, πιανα, ολα) αλλά δεν ήθελα ποτέ να μου μάθει ηλεκτρική κιθάρα! Μου είχε δώσει τις γνώσεις που χρειαζόμουν όταν μικρότερος έπαιζα βιολί, ντραμς (παίζω σε μπάντες) και πιάνο με αποτέλεσμα να θέλω να τα καταφέρω μόνος μου.

Πραγματικά είσαι τυχερός. Και νομίζω ότι συμφωνούν όλοι όσοι μπήκαμε στον χώρο της μουσικής ενώ ο κύκλος μας δεν είχε καμία σχέση, όχι μόνο με μουσική αλλά πιθανών και με κάθε μορφής τέχνη! :) :-\

Βέβαια, αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Χρειάζεται σκληρή δουλειά, την οποία είναι εμφανές ότι την έχεις ρίξει και με το παραπάνω. Πολλά μπράβο, το ότι έφτασες σε αυτό το επίπεδο σε λιγότερο από τρία χρόνια :o  είναι για μένα το απόλυτο παράδειγμα του αν θέλεις κάτι μπορείς να το πετύχεις (με τις απαραίτητες θυσίες)!

Υ.Γ.: Θα ήθελα να σε ακούσω και σε κάτι δικό σου (π.χ., σύνθεση, αυτοσχεδιασμός, κ.τ.λ.π.) :)

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #8 στις: 18/09/11, 10:26 »
Ο πατέρας μου είναι καθηγητής μουσικής (βιολια, κιθαρες, πιανα, ολα) αλλά δεν ήθελα ποτέ να μου μάθει ηλεκτρική κιθάρα! Μου είχε δώσει τις γνώσεις που χρειαζόμουν όταν μικρότερος έπαιζα βιολί, ντραμς (παίζω σε μπάντες) και πιάνο με αποτέλεσμα να θέλω να τα καταφέρω μόνος μου.

Πραγματικά είσαι τυχερός. Και νομίζω ότι συμφωνούν όλοι όσοι μπήκαμε στον χώρο της μουσικής ενώ ο κύκλος μας δεν είχε καμία σχέση, όχι μόνο με μουσική αλλά πιθανών και με κάθε μορφής τέχνη! :) :-\

Βέβαια, αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Χρειάζεται σκληρή δουλειά, την οποία είναι εμφανές ότι την έχεις ρίξει και με το παραπάνω. Πολλά μπράβο, το ότι έφτασες σε αυτό το επίπεδο σε λιγότερο από τρία χρόνια :o  είναι για μένα το απόλυτο παράδειγμα του αν θέλεις κάτι μπορείς να το πετύχεις (με τις απαραίτητες θυσίες)!

Υ.Γ.: Θα ήθελα να σε ακούσω και σε κάτι δικό σου (π.χ., σύνθεση, αυτοσχεδιασμός, κ.τ.λ.π.) :)

Ακριβως.

Αποσυνδεδεμένος klimis92

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Metropolis Main Guitar Solo
« Απάντηση #9 στις: 19/09/11, 01:46 »
Ο πατέρας μου είναι καθηγητής μουσικής (βιολια, κιθαρες, πιανα, ολα) αλλά δεν ήθελα ποτέ να μου μάθει ηλεκτρική κιθάρα! Μου είχε δώσει τις γνώσεις που χρειαζόμουν όταν μικρότερος έπαιζα βιολί, ντραμς (παίζω σε μπάντες) και πιάνο με αποτέλεσμα να θέλω να τα καταφέρω μόνος μου.

Πραγματικά είσαι τυχερός. Και νομίζω ότι συμφωνούν όλοι όσοι μπήκαμε στον χώρο της μουσικής ενώ ο κύκλος μας δεν είχε καμία σχέση, όχι μόνο με μουσική αλλά πιθανών και με κάθε μορφής τέχνη! :) :-\

Βέβαια, αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Χρειάζεται σκληρή δουλειά, την οποία είναι εμφανές ότι την έχεις ρίξει και με το παραπάνω. Πολλά μπράβο, το ότι έφτασες σε αυτό το επίπεδο σε λιγότερο από τρία χρόνια :o  είναι για μένα το απόλυτο παράδειγμα του αν θέλεις κάτι μπορείς να το πετύχεις (με τις απαραίτητες θυσίες)!

Υ.Γ.: Θα ήθελα να σε ακούσω και σε κάτι δικό σου (π.χ., σύνθεση, αυτοσχεδιασμός, κ.τ.λ.π.) :)


Καταρχήν σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :) Η αλήθεια είναι πως μελετάω πολύ μιας και είναι το όνειρο μου! Όσο για συνθετικό υλικό μόλις ανέβασα το πρώτο μου ηχογραφημένο τραγούδι. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει στο θέμα 'δικές μας συνθέσεις' και να το βρει ως Progressive Illusions!
Χαιρετώ  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
9 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
6 Απαντήσεις
5425 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 03:31
από truepiece
4 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 21:46
από Ibanezos
5 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 02:22
από Ibanezos
4 Απαντήσεις
2057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/11, 16:27
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
2627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 00:05
από faser
6 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/14, 15:10
από modfori
0 Απαντήσεις
3197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/17, 14:48
από konbourvaris