Αποστολέας Θέμα: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?  (Αναγνώστηκε 19611 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #50 στις: 30/10/09, 20:38 »
Με γεια, καλορίζικη και καλόπαιχτη!
Δεν ξέρω αν αξίζουν τα 300€ για το πετάλι, σίγουρα όμως δεν αξίζει να έχεις ολοκαίνουρια κιθάρα στο πάτωμα και να ακουμπάς
την ταστιέρα με τον τρόπο αυτό πάνω στο σκληρό μέρος της θήκης...
Τουλάχιστον εμένα πιάνεται η καρδιά μου!:P
Με γεια και πάλι...Όσο για τα υπόλοιπα θα τα βρεις στην πορεία, έρχονται από μόνα τους συνήθως.
Take care
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #51 στις: 30/10/09, 20:39 »
Όχι ότι θα πάθει και τίποτα βέβαια για να μην σε τρομάξω..:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #52 στις: 30/10/09, 23:46 »
Πήρα τελικά την Gibson LP Studio Wine Red προς 1200€ (με θήκη)...πολύ ωραία κιθάρα και με τρομερό ήχο. Αυτό που μου έκανε εντύπωση, όμως, είναι ότι και η Fender American Deluxe και η Gibson ακούγονταν σχεδόν το ίδιο με την Yamaha στο overdrive! Βέβαια στο καθαρό σκίζει η Gibson! Η πωλήτρια μου πρότεινε να πάρω κάποιο πετάλι αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει κάτι τέτοιο.
Από μικρό και από τρελό* μαθαίνεις την αλήθεια.. Στο βρώμικο κανάλι, υπερισχύει κατά τεράστιο ποσοστό ο ενισχυτής.. Στο καθαρό, όπου το όργανο πηγαίνει πιο κοντά στη "κλασική" του φύση παρά στην "ηλεκτρική" του, το θέμα είναι τι σου αρέσει.. Σου αρέσει η ατάκα, θα σε βολέψει το rosewood.. Σου αρέσει το sustain, θα λατρέψεις το maple.. Από εκεί και πέρα.. Σου αρέσουν οι fluid ήχοι, πάρε basswood.. Σου αρέσουν τα πρίμα και η διαύγεια, πάρε alder.. Όλα αυτά ισχύουν για pure clean καταστάσεις.. Όταν όμως φορτώσεις 15 εφφέ χώρου, 20 εφφέ χρόνου και 35 εφφέ τονικότητας, ε τότε συγνώμμη, αλλά και μια Yamaha με καλούς μαγνήτες θα ακούγεται σαν μια πανάκριβη Gibson.. "Η οριακή ποιότητα του tone που παράγει μια κιθάρα είναι πολύ μικρότερη καθώς ανεβαίνει η τιμή της".. Ή αλλιώς, από τιμή €0 - €600 οι διαφορές είναι τεράστιες.. Από εκεί και πάνω, η διπλάσια τιμή δεν σημαίνει αυτόματα και διπλάσια καλύτερο ήχο.. Μπορεί να κερδίζει τους "διπλάσιους πόντους" σε άλλα πράγματα (ποιότητα κατασκευής, τεχνολογία, quality control) αλλά σίγουρα όχι σε ήχο.. Το σκληρό αυτό μάθημα το έμαθα όταν άλλαξα μαγνήτες στη Fender MIM και την έβαλα δίπλα-δίπλα στις άλλες μου κιθάρες (οι οποίες είναι σχετικά έως αρκετά ακριβές).. Έχω να πω ότι με λίγο delay και βάθος, η Fender μου κελαηδάει.. Μην πω ότι λόγω και του γεγονότος ότι δεν λυπάμαι να την "κακομεταχειριστώ" παίζω κατά κόρον με αυτήν ενώ τις άλλες τις έχω στις θήκες τους..

Τελικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι πάντοτε θα θέλουμε 1 κιθάρα ακόμα, αλλά για λόγους τους οποίους δεν μπορούμε να προσδιορίσουμε καθαρά.. Πριν 1,5 χρόνο, μου είχε καρφωθεί η ιδέα να αγοράσω μία flame top κιθάρα.. Εμφανισιακά είχα λατρέψει την RPS Paul Allender (είναι  SE μοντέλο) και απλά ήθελα να την ακούσω.. Σε ένα ταξίδι στη Ρουμανία, την άκουσα και την τσίμπησα.. Μετά από 5-6 μήνες κατάλαβα ότι είχα αγοράσει μια κιθάρα η οποία είχε παίξει συνολικά 3 ώρες.. Την κοίταζα και την θαύμαζα αλλά μέχρι εκεί.. Δεν την είχα πραγματικά ανάγκη.. Ευτυχώς βρέθηκε μια καλή περίπτωση και την έδωσα σε κάποιο ζεστό σπίτι που θα την αγαπάνε και θα την προσέχουν.. Από τότε και κάθε φορά που κοιτάζω κάτι στο internet και πείθομαι να το αποκτήσω σε λιγότερο χρόνο από ότι χρειάζεται ένα μπρίκι νερό να βράσει, σκέφτομαι την αγορά της PRS.. "Έχεις ήδη 4 κιθάρες, θα σου προσφέρει κάτι η 5η;".. Αν η απάντηση είναι ναι, όπως στη περίπτωση της 7χορδης όπου όντως πρόσφερε κάτι, τότε OK.. Άν όχι, τότε let's bail (που θα έλεγε και ο Black)..

Θα μου πείτε τώρα, γιατί κάθομαι και τα λέω όλα αυτά τα χιλιωειπωμένα και εσείς κάθεστε και τα διαβάζετε.. Η απάντηση είναι ότι περιμένω να φορτώσει το patch του Football Manager 2010 από το steam και ήθελα κάπως να σκοτώσω το χρόνο μου ;D.. Μόλις όμως παρατήρησα ότι κατέβηκε οπότε, θα τα πούμε, αν καταφέρω να ξεκολλήσω :D...


*δεν ισχύει στην περίπτωση σου το δεύτερο, panayotist, μην παρεξηγηθούμε κιόλας ;).. Btw, με γεια η κιθάρα σου.. Καλόπαιχτη!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender American Standard ή Gibson Les Paul Studio?
« Απάντηση #53 στις: 31/10/09, 00:15 »
.. Έχω να πω ότι με λίγο delay και βάθος, η Fender μου κελαηδάει.. Μην πω ότι λόγω και του γεγονότος ότι δεν λυπάμαι να την "κακομεταχειριστώ" παίζω κατά κόρον με αυτήν ενώ τις άλλες τις έχω στις θήκες τους..

 :o :o
Ανησυχώ!!

Χρωστάω κάτι μπύρες;  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
41 Απαντήσεις
13853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/12, 13:09
από noe13
8 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 16:39
από themos
4 Απαντήσεις
3916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 20:45
από adr1anos
24 Απαντήσεις
7564 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
33 Απαντήσεις
14071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:55
από studio54
0 Απαντήσεις
1958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:43
από let me know 796
16 Απαντήσεις
5561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/11, 19:34
από costpag82
12 Απαντήσεις
5073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 16:26
από ritchieblackmore
7 Απαντήσεις
9677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/13, 18:09
από Κ.Dee