Αποστολέας Θέμα: Bananas-Γνωμες για το νεο album των Deep Purple και για το συγκροτημα  (Αναγνώστηκε 5461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Το νεο αλμπουμ των Purple μου αρεσε πραγματικα παρα πολυ.Πρεπει ομως να διευκρινεισω οτι, κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι Purple. Η μουσικη και το υφος ειναι πολυ διαφορετηκη αλλα οχι τελειως ασχετη με το υφος του συγκροτηματος.Παρολα αυτα ειναι ενα καταπληκτικο αλμπουμ, με τρομερα τραγουδια...House of pain, ενα κλασικο Purple τραγουδι, ιδανικο για συναυλιες.Το Haunted και το Walk on ειναι σιγουρα απο τα καλυτερα τραγουδια του δισκου αλλα και απο τα καλυτερα που εχουν γραψει οι Purple των τελευταιων Blackmore και Morse δισκων....Μπραβο και παλι μπραβο! Ενας παρα πολυ καλος δισκος....Ανωτερα απο αυτο που περιμενα.Φυσικα ο δισκος δεν ειναι ουτε In Rock,ουτε Fireball,ουτε Machine Head, ουτε κανενα απο ολα αυτα τα κλασικα αλμπουμ....ειναι ομως ενας πολυ καλος δισκος.Αγοραστε αφοβα.Και παντα σε κανονικο, οχι αντιγραφη.Να δειξουμε οτι αυτη η μουσικη ζει ακομα...
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Ο δίσκος έιναι αξιόλογος, απλά γιατί είναι Purple... Σίγουρα δεν είναι σαν τους παλιούς και μην περιμένετε κανένα child in time, αλλά δύο κομμάτια που άκουσα δε με χάλασαν. Όσο για το θέμα αυθεντικό-αντιγραφή, είναι τεράστιο και δε θέλω να αναφερθώ τώρα. (Απλά γιατί θα σου χαλάσω το thread κάνοντας το.)

Στον δίσκο νομίζω, παίζει καινούριος πληκτράς...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
ego epeidi eime genika ipermaxos tis aystiris kritikis sti mousiki kai eidika se tetoiou megethous onomata tha po pos an den lipomoun ta lefta tha to eixa steilei ston kouva to cd!!eleos!den mou arese katholou.
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
ego epeidi eime genika ipermaxos tis aystiris kritikis sti mousiki kai eidika se tetoiou megethous onomata tha po pos an den lipomoun ta lefta tha to eixa steilei ston kouva to cd!!eleos!den mou arese katholou.

Δεν συμφωνω καθολου.Μου αρεσει επισης η αυστηρη κριτικη στη μουσικη.Το συγκεκριμενο ομως αλμπουμ, αν και οπως προανεφερα δεν αγγιζει ουτε στο ελαχιστο τα παλιοτερα αριστουργηματα τους, πρεπει να ομολογησουμε πως περιεχει πολυ καλη μουσικη. Ενταξει,o Don Airey δεν ειναι John Lord, ουτε ο Steve Morse Richie Blackmore (Hail the Man in Black!),αλλα υπαρχουν μερικα πολυ καλα κομματια εκει μεσα, οπως και μερικα οχι και τοσο καλα.Πρεπει ομως να παραδεχτεις οτι ειναι καλυτερο απο το Abbandon, και, πρωσωπικα μιλωντας, ανωτερο των προσδοκιων μου.Και πιστευω οτι αυτο ισχυει για τους περισσοτερους ανοιχτομυαλους οπαδους των Purple, που δεν ειναι κολλημενοι στην Richie Blackmore εποχη και στο υφος της τοτε μουσικης τους.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
den eime katholou kollimenos stous palious purple kai arkei na sou po pos mou aresei pio poly i epoxi coverdale stous puprle gia na to apodeixo.apla den vrika kati pou na mou kinei to endiaferon se ayton to disko pou safos eine kaliteros apo to abbandon etsi gia na leme ta sika sika.apla ton theoro anousio
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Rocketiar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
epeidi tugxanei na eimai fanatikos thavmastis twn deep purple kai exw olous tous diskous pou exoun kukloforisei episima kai ta perissotera live tous,mporw na pw oti o teleutaios tous diskos den einai tpt to enthousiwdes i to tromero alla einai idiaitera simantikos,ki auto giati einai o prwtos diskos pou thimizei(oxi oti einai) ton ixo pou ekane tous purple gnwstous kai tous kathierwse san ena apo ta megalutera rock sugkrotimata olwn twn epoxwn...kanenas apo osous diskous evgalan meta tin teliki dialusi tis MK2 (purplendicular,abandon ktl ktl) den thimize toso purple oso autos o teleutaios.fisika kai o morse den einai Blackmore apo tin apopsi tou ixou kathws o morse einai pio xamilwn tonwn antithetos me ton Blackmore pou sta  perissotera kommatia tou protimaei epithetiko ixo,an omws theleis ti gnwmi mou o morse einai pio tetxnitis apo ton prokatoxo tou kai exei entelws diko tou stil pou omws diaferei ws ena vathmo me auto twn purple...(ennoeitai pws i parousia tou satrianni stous dp itan apla athlia kathws mporei o teleutaios na einai enas exairetikos kitharistas alla to stil tou den kollage katholou me to sigkrotima kai gi'auto den evgallan oute ena episimo disko para mono ena live ston opoio o ixos einai epiikotata xalia ).oswn afora ton airey einai pragmatika polu ligos mprosta ston lord giati mporei ki autos na einai tromeros mousikos alla den exei proswpikotita sta tragoudia(an prosexete o lord eixe tromeri summetoxi sta tragoudia kai ta plikta itan  meta tin kithara to 2o organo enw twra apla sumplirwnous ton ixo....) kai einai isws to meionektima tis twrinis mpantas...pantws ofeiloume na paradextou,e oti ta tragoudia tou bananas einai idiatera kala kai dinoun tin entupwsi oti i mpanta strefetai kai pali sto klasiko ifos pou tin kathierwse...as to elpisoume kai as anamenoume ton epomeno disko..idwmen.....

psomas

  • Επισκέπτης
είναι αρκετά καλό album χωρίς βέβαια νά είναι ξεχωριστό! ;)

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
den eime katholou kollimenos stous palious purple kai arkei na sou po pos mou aresei pio poly i epoxi coverdale stous puprle gia na to apodeixo.apla den vrika kati pou na mou kinei to endiaferon se ayton to disko pou safos eine kaliteros apo to abbandon etsi gia na leme ta sika sika.apla ton theoro anousio

Οχι αδερφε, οταν ελεγα αυτα περι κολλημενων δεν ηταν υπονοουμενο για σενα, αληθεια! Πως θα μπορουσε αλλωστε να ειναι αφου δεν σε ξερω καν.Ισχυει ομως και εχω βρει ανθρωπους τρελους με τους Purple (οπως κι εγω αλλωστε- τους εχω δει δυο φορες live χωρις τον υπερτατο John Lord) και αποριπτουν σχεδον οτιδηποτε μη Blackmore-ικο, πραγμα πολυ λαθος για μενα, που δεχομαι τους Purple οπως ειναι και ακολουθω το μουσικο τους οραμα, που τυχαινει να μου αρεσει κιολας.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
fisika kai o morse den einai Blackmore apo tin apopsi tou ixou kathws o morse einai pio xamilwn tonwn antithetos me ton Blackmore pou sta  perissotera kommatia tou protimaei epithetiko ixo,an omws theleis ti gnwmi mou o morse einai pio tetxnitis apo ton prokatoxo tou kai exei entelws diko tou stil pou omws diaferei ws ena vathmo me auto twn purpleoswn afora ton airey einai pragmatika polu ligos mprosta ston lord giati mporei ki autos na einai tromeros mousikos alla den exei proswpikotita sta tragoudia(an prosexete o lord eixe tromeri summetoxi sta tragoudia kai ta plikta itan  meta tin kithara to 2o organo enw twra apla sumplirwnous ton ixo....) kai einai isws to meionektima tis twrinis mpantas...

Δεν ειμαι κιθαριστας και δεν μπωρω να κρινω καλα την τεχνικη του Blackmore και του Morse.Πρωσοπικα ομως θεωρω τον Blackmore καλυτερο...πιο πολυ συναισθημα αλλα και επιθετικοτητα ταυτοχρονα.Ομως ο Morse ειναι τρομερος....ισως ο καλυτερος αντικαταστατης.Τα δυο μειονεκτιματα του ομως που εχω εντοπισει, εχωντας δει και τους Purple δυο φορες ειναι:
1)Πολυ μπουκωμενος ηχος στην κιθαρα.Ειδικα σε καποια σημεια ιδιαιτερα επιθετικα,η κιθαρα σχεδον χανεται.Δεν ξερω αν συμφωνεις.
2) Εχει ενα ιδιαιτερο στυλ στο σολο, που το επαναλαμβανει σε ολα τα κομματια.Πολλες φορες ειναι ενταξει, αλλα καποιες αλλες τελειως χαλια.
Οσο αφορα τα πληκτρα, εδω,(ως πληκτρας) ειμαι στο πεδιο μου.Ο Airey ειναι τρομερος! οχι Lord, αλλα τρομερος.ειναι φυσικο στην αρχη να μην εχει προσωπικο ηχο, αλλα να ακολουθει ακριβως τα βηματα του ανθρωπου που για 30 χρονια ηταν πισω απο τα πληκτρα των Purple.
Οσο για τον Satriani συμφωνω απολυτα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο Airey ειναι τρομερος! οχι Lord, αλλα τρομερος.ειναι φυσικο στην αρχη να μην εχει προσωπικο ηχο, αλλα να ακολουθει ακριβως τα βηματα του ανθρωπου που για 30 χρονια ηταν πισω απο τα πληκτρα των Purple.
Χωρις να τον ξερω τον Airey, θα ελεγα πως γενικα ενω εχει το στυλ του Lord, θα επρεπε να αποκτησει μια πρωτοβουλια σε ορισμενα σημεια...Ιδιαιτερα στο σημειο του αυτοσχεδιασμου.Βεβαια μιλαμε για μια τελειως διαφορετικη συσταση της μπαντας, κατι που προσωπικα δε το εγκρινω.. ( Τι σημαινει βγαζουμε νεο δισκο με νεα μελη?Αυτο το κανανε και οι floyd για ενα δισκο και αποδειχτηκε μεγαλη πατατα. )
Μακαρι στο μελλον να τον δουμε να παιρνει περισσοτερες πρωτοβουλιες εκτος απο το να "γεμιζει" τα κομματια..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Χωρις να τον ξερω τον Airey, θα ελεγα πως γενικα ενω εχει το στυλ του Lord, θα επρεπε να αποκτησει μια πρωτοβουλια σε ορισμενα σημεια...Ιδιαιτερα στο σημειο του αυτοσχεδιασμου.Βεβαια μιλαμε για μια τελειως διαφορετικη συσταση της μπαντας, κατι που προσωπικα δε το εγκρινω.. ( Τι σημαινει βγαζουμε νεο δισκο με νεα μελη?Αυτο το κανανε και οι floyd για ενα δισκο και αποδειχτηκε μεγαλη πατατα. )
Μακαρι στο μελλον να τον δουμε να παιρνει περισσοτερες πρωτοβουλιες εκτος απο το να "γεμιζει" τα κομματια..
O Airey ποτε δεν ηταν σε συγκροτημα για καιρο.Εχει παιξει ομως με οποιαδηποτε μπαντα φανταστεις.Ειναι λογικο να μιαζει με Lord αφου εχει δηλωσει πως απο αυτον ξεκινησε να παιζει rock.Εξαλλου το βιβλιο των κανωνων για τα πληκτρα σε αυτη τη μουσικη το εχουν γραψει ο Lord και ο Hensley....Κι εγω οταν παιζω σκληρα κομματια στο στυλ του Lord ακουγομαι, οπως και ολοι οι πληκτραδες που ποαζουν στο 70'ς στυλ.Και αυτο για τα νεα μελη.... δηλαδη τι, οταν φευγιει καποιος διαλυουμε? Και για ποιο αλμπουμ των Floyd μιλας?Γιατι εμενα τα ποιο πολλα μετα-Waters αλμπουμ μου αρεσαν.....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μιλαω για το A MOMENTARY LAPSE OF REASON που συμμετεχουν μονο ο Mason και ο Gilmour. Η απουσια του Wright ηταν εμφανης τοσο στο τομεα των sequencer ( αμαν πια ο Gilmour...ακομα και εκει εβαλε το δαχτυλο του με αποτελεσματα...που ουτε ο Φοιβος δεν θα ζηλευε ), οσο και στο τομεα της συνθεσης ( αν και το ιδιο διαστημα εβγαλε το πρωτο δισκο αφιερωμενο στη Μεσογειο ).
Δεν λεω να διαλυσουμε ενα συγκροτημα επειδη εφυγαν καποια μελη, απλα να μην δινεται η εικονα, οτι η διατηρηση του ονοματος, διατηρει και την ποιοτητα..
Αν και η πειρα μου στα πληκτρα ειναι μηδαμινη, θα ελεγα πως δεν χρειαζονται καποιοι κανονες για να παιξεις σε ενα κλασσικο κομματι..Απλα δημιουργεις ενα προσωπικο στυλ, εχοντας παντα υποψιν και την πορεια μεγαλων πληκτραδων του χωρου
 ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Μιλαω για το A MOMENTARY LAPSE OF REASON που συμμετεχουν μονο ο Mason και ο Gilmour. Η απουσια του Wright ηταν εμφανης τοσο στο τομεα των sequencer ( αμαν πια ο Gilmour...ακομα και εκει εβαλε το δαχτυλο του με αποτελεσματα...που ουτε ο Φοιβος δεν θα ζηλευε ), οσο και στο τομεα της συνθεσης ( αν και το ιδιο διαστημα εβγαλε το πρωτο δισκο αφιερωμενο στη Μεσογειο ).
Δεν λεω να διαλυσουμε ενα συγκροτημα επειδη εφυγαν καποια μελη, απλα να μην δινεται η εικονα, οτι η διατηρηση του ονοματος, διατηρει και την ποιοτητα..
Αν και η πειρα μου στα πληκτρα ειναι μηδαμινη, θα ελεγα πως δεν χρειαζονται καποιοι κανονες για να παιξεις σε ενα κλασσικο κομματι..Απλα δημιουργεις ενα προσωπικο στυλ, εχοντας παντα υποψιν και την πορεια μεγαλων πληκτραδων του χωρου
 ;D
Νομιζω οτι εχω ακουσει κομματια απο αυτο το αλμπουμ.....αν εχει ενα κομματι μεσα το Learning to fly...αυτο ειναι κομματαρα! οσον αφορα τα πληκτρα....ο τροπος παιξιματος τους σε τετοια μουσικη μοιαζει πολυ μ τον τροπο παιξιματος της κιθαρας...ο τροπος ειναι αυτος που περιγραφεις. Δεν υπαρχουν ομως κιθαριστες χωρις προσωπικο ηχο? Ο Al Pitrelli πχ.το ιδιο συμβαινει και με τον Airey. υτο με το ονομα ισχυει οπως το λες.Αλλα πιστευω οτι κανεις πια δεν εχει τετοια ψευδαισθηση......
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος myrmigki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
afises ton deep purple
« Απάντηση #13 στις: 29/09/05, 14:30 »
Geia sas!!!!
mipos ksereis kaneis poy mporo na bro afises ton deep purple stin a8hna??? :o ::) ???

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αξιζει να το παρω το σιντι η οχι?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:50
από HeavyHead
2 Απαντήσεις
2879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 01:01
από Spell@lchemist!
32 Απαντήσεις
16795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 08:53
από fake7
25 Απαντήσεις
9466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 04:37
από KostasVap
5 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/10, 14:29
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
3327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/09, 15:45
από Born To Be Wild
23 Απαντήσεις
6683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 22:01
από taxfreesax
12 Απαντήσεις
4914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/10, 13:50
από sakman
6 Απαντήσεις
3167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/10, 16:56
από blackmorefan
17 Απαντήσεις
5132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 00:03
από Mike Moss