Αποστολέας Θέμα: Λάμπα!!!  (Αναγνώστηκε 7400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Λάμπα!!!
« στις: 20/02/06, 13:34 »
  Εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μου λεισουν αατομα τα οποια γνωριζουν οχι απο γενικες γνωσεις αλλα απο εμπειρια πανω σε λαμπατους ενισχυτες!Ποιες λαμπες κανει να πειραζουμε μονοι μας και ποιες οχι!Επισης φερει πειν προσωπικα εχω εναν mesa boogie κι εναν marshall.Αλλες λαμπες ο ενας αλλες ο αλλος!Μπορω ας πουνε να κανω ανταλλαγη μεταξυ τους?Επισης ειδα σε αυτην τη σελιδα:http://www.hotroxuk.com/store/erol.html οτι υπαρχουν πολλυ τυπου λαμπες!Μπορω δλδ αντι για μια groobe el84 να βαλω μια ρωσικη??Επισης τι ειναι προτιμοτερο να εχει ενας ενισχυτης???Περισσοτερες λαμπες στην εισχυση ή στην προενισχυση και γιατι?Π.χ. ποια η διαφορα απο εναν ενισχυτη που εχει 2 el84 & 6 12ax7 σε σχεση με εναν αλλον που εχει 4 el84 και 2 12ax7???
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #1 στις: 20/02/06, 15:33 »
  Εχω καποιες αποριες τις οποιες θα ηθελα να μου λεισουν αατομα τα οποια γνωριζουν οχι απο γενικες γνωσεις αλλα απο εμπειρια πανω σε λαμπατους ενισχυτες!Ποιες λαμπες κανει να πειραζουμε μονοι μας και ποιες οχι!Επισης φερει πειν προσωπικα εχω εναν mesa boogie κι εναν marshall.Αλλες λαμπες ο ενας αλλες ο αλλος!Μπορω ας πουνε να κανω ανταλλαγη μεταξυ τους?Επισης ειδα σε αυτην τη σελιδα:http://www.hotroxuk.com/store/erol.html οτι υπαρχουν πολλυ τυπου λαμπες!Μπορω δλδ αντι για μια groobe el84 να βαλω μια ρωσικη??Επισης τι ειναι προτιμοτερο να εχει ενας ενισχυτης???Περισσοτερες λαμπες στην εισχυση ή στην προενισχυση και γιατι?Π.χ. ποια η διαφορα απο εναν ενισχυτη που εχει 2 el84 & 6 12ax7 σε σχεση με εναν αλλον που εχει 4 el84 και 2 12ax7???


Αυτά που ρωτάς είναι γενικές γνώσεις...αν ρωτούσες τι είναι phase inverter,τότε θα χρειαζόσoυν κάποιον με "εμπειρία"  ;) (μην αρχίσεις τώρα να ρωτάς τι είναι,ψάξτο λίγο μόνος σου 8))
Τι εννοείς "Ποιες λαμπες κανει να πειραζουμε μονοι μας και ποιες οχι".Όταν είναι αναμμένος ο ενισχυτής σου προτείνω να μην πειράξεις καμία πάντως...  ;D
Πρώτα απ'όλα πρέπει να αντιληφθείς τους όρους "προενίσχυση" και "τελική ενίσχυση".
Από εκεί και πέρα,οι λάμπες χωρίζονται σε προενίσχυσης και τελικής ενίσχυσης.Προενίσχυσης είναι οι 12AX7,12AT7,12AU7 ενώ τελικής ενίσχυσης είναι οι EL84,EL34,6L6,6V6,KT66,KT88.Αυτές είναι οι πιο συνήθισμένες σε ενισχυτές κιθάρας.
Οι λάμπες τελικής ενίσχυσης πωλούνται ανα δυάδες ή ανά τετράδες,γιατί με μέτρηση δίνουν (σχεδόν) το ίδιο ρεύμα στην κάθοδο.Αυτό σημαίνει "matched".H χώρα προέλευσης πρακτικά δεν έχει καμία σημασία,αλλά ο κανόνας λέει πως δεν πρέπει να ανακατεύεις λάμπες τελικής ενίσχυσης,γιατί το λιγότερο που μπορείς να καταφέρεις είναι να τις χαλάσεις.
Με τις λάμπες προενίσχυσης,ενώ δεν διατρέχεις κάποιο κίνδυνο με το να τους αλλάξεις θέση (ή ενισχυτή),καλό είναι να βρείς να τις μετρήσεις πρώτα.Δεν ταιριάζουν όλες οι λάμπες σε όλες τις θέσεις.
Το είδος του κυκλώματος που χρησιμοποιήται σε έναν ενισχυτή,καθορίζει και το είδος της λάμπας που χρησιμοποιείται.Π.χ. EL84 έχουν  οι ενισχυτές μέχρι 30 watt,ενώ οι 50 και 100 watt χρησιμοποιούν 2 και 4 αντιστοιχα λάμπες (EL34,6L6 κτλ) στην τελική ενίσχυση.
Ολοι οι γνωστοί ενισχυτές με EL84 (μικροί fender,marshall,boogie) δέχονται μόνο EL84 και τίποτε άλλο.
Ο αριθμός των λυχνιών στην προενίσχυση εξαρτάται από το κύκλωμα.Οι boogie πχ (μιας και λες πως έχεις boogie) χρησιμοποιούν 1 λυχνία για το reverb.Οι υπόλοιπες αφορούν τα gain stages του κυκλώματος.
Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ:
http://www.harmony-central.com/Guitar/guitar-amp-evolution.html
Πάντως,από "εμπειρία" μπορώ να σου πω πως δεν θα κερδίσεις τίποτα σκαλίζοντας τις λάμπες των ενισχυτών σου..γιατί αυτό σκεφτόσουν να κάνεις εξ'αρχής,έτσι δεν είναι;  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #2 στις: 20/02/06, 16:08 »
Παράθεση
Πάντως,από "εμπειρία" μπορώ να σου πω πως δεν θα κερδίσεις τίποτα σκαλίζοντας τις λάμπες των ενισχυτών σου..γιατί αυτό σκεφτόσουν να κάνεις εξ'αρχής,έτσι δεν είναι;  ;)
Παράθεση
  Επεσες μεσα...σκεφτηκα να αλλαξω μερικες 12ax7 και να βαλω αλλες...οι el84 που φοραει πανω ειναι καινουριες και groove οποτε δε χρειαζεται ακομη να πειραξω κατι αν και θα ηθελα να δοκιμασω κατι ρωσικες που εχω ακουσει πολυ καλα λογια!Αυτες ομως που με ενδιαφερουν ειναι της προενισχυσης ειδικα την πρωτη λενε που επηρεαζει αρκετα τον ηχο!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #3 στις: 20/02/06, 16:38 »
Αυτες ομως που με ενδιαφερουν ειναι της προενισχυσης ειδικα την πρωτη λενε που επηρεαζει αρκετα τον ηχο!
Όχι,δεν επηρρεάζει "αρκετά".Στην πραγματικότητα επηρρεάζει πολύ λίγο.Αν θες όμως να το ψειρίσεις (και μπορείς να το ακούσεις...είναι αναλόγως τι θέλεις.Εγώ βάζω στα marshall μου στην πρώτη θέση αυτήν με το μεγαλύτερο ρεύμα,γιατί μου αρέσει το preamp distortion.(όπως και σε πολλούς άλλους φαντάζομαι  ;) )

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #4 στις: 20/02/06, 16:43 »
  Βασικα θελω να κανω πειραματα με τις λαμπες της προενισχυσης!Θελω να βαλω 6 διαφορετικες!Βασικα αυτο που ζητω ειναι καλα καθαρα και βαρια αγκωδη βρωμικα!Ποιες λαμπες απο αυτες ευθυνονται κια για τι πραγμα!Εννοω ενισχυσης και προενισχυσης!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #5 στις: 20/02/06, 17:27 »
Μάλλον δεν κατάλαβες (η δεν πρόσεξες) αυτό που είπα πριν:Eξαρτάται από το κύκλωμα του ενισχυτή,και όχι από τις λάμπες.Θα άκουγες διαφορά αν είχες έναν "παλιάς τεχνολογίας" ενισχυτή,όπως ένα παλιό marshall ή έναν fender twin.Αν δεν έχεις "καλα καθαρα και βαρια αγκωδη βρωμικα" τότε φταίνε οι ενισχυτές σου,και όχι οι λάμπες που έχουν μέσα.Ειλικρινά,πιο μεγάλη διαφορά θα ακούσεις αν αλλάξεις ηχείο,παρά άν βάλεις 6 διαφορετικές λάμπες..και το συγκεκριμένο πείραμα που θέλεις να κάνεις μάλλον αποτυχημένο το κόβω...
Ψάχνεις λάθος πράγμα σε λάθος μέρος.

Πάντως...ώρες ώρες έχετε πολύ πλάκα ρε παιδιά..."καλα καθαρα και βαρια αγκωδη βρωμικα!"
Επομένως αυτό που ψάχνεις είναι ένα Bogner ή ένα Diezel (σε μια άλφα ένταση ήχου) και όχι άλλες λάμπες.  ;)
 
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #6 στις: 20/02/06, 17:31 »
  Βρε ανθρωπε αυτο που θελω το εχω  βρει...απλα για μικρη αλλαγη ηχου μιλαω!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #7 στις: 20/02/06, 18:39 »
  Βρε ανθρωπε αυτο που θελω το εχω  βρει...απλα για μικρη αλλαγη ηχου μιλαω!!!

Πεσμου τι ενισχυτη εχεις. Σε μερικους ενισχυτες μια αλλαγη στις λαμπες εχει δραματικα αποτελεσματα. Στο λεω γιατι αλλαξα προσφατα λαμπες και επαθα πλακα με αυτο που ακουσα σαν διαφορα.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #8 στις: 20/02/06, 23:32 »
  Mesa boogie Caliber 25watt.Απλα πρεπει να αλλαχθουν οι της προενισχυσης.Ειναι και 6 οι ατιμες!Στην ενισχυση φοραει 2 el84 groove!Τι προτεινεις?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #9 στις: 20/02/06, 23:39 »
παλαιοτερο ποστ:

Απ: Λυχνίες

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #10 στις: 21/02/06, 00:18 »
Κατσε να σου δωσω ενα παραδειγμα

Το μεγαλυτερο ποσοστο του ηχου σου το δινει η 1η προενισχυτρια οπως εχεις διαβασει και εσυ.

Πχ. Στον Λανευ που εχω , εχω 4 προ-ενισχυτριες λαμπες.

1. Οδηγος
2. 2ο σταδιο οδηγησης
3. 3ο σταδιο οδηγησης
4. Αναστροφεας φασης.

Φανταζομαι οτι και στον δικο σου οι 3εις πρωτες ειναι για οδηγηση και οι υπολοιπες για βαθος/εφφε κτλ. Οποτε 3εις λαμπες θες. Θα δωσεις εμφαση στην 1η. Εαν η 1η δεν ειναι καλη καμια δεν θα παιζει καλα.

Απο κει και περα τον Μεσα δεν τον ξερω για να σου πω τι θα βαλεις. Αλλα μπορεις να δεις στο παρακατω λινκ ΠΟΛΛΕΣ και καλες πληροφοριες για το τι κανει η καθε μαρκα λαμπας.

http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_2.pdf     <---- 12AX7/ECC83 Test reports/Reviews
http://www.watfordvalves.com/cgi-bin/documents/testreport_47.pdf  <--- EL84 Test reports/Reviews
www.hotroxuk.com <---- Απο εδω παραγγελνουμε γιατι εχει τρελες τιμες και σερβις σε σχεση με τον απο πανω.

Στον Λανευ εβαλα Τζει-Τζει λαμπες παντου και εφυγε ο καθε θορυβος που με ενοχλουσε και τωρα εχω βαθυ γεματο και ζεστο ηχο που δεν ξυριζει. Οποτε εκαναν ΤΡΕΛΗ διαφορα οι λαμπες.

Τωρα για βαρβατα βρωμικα, θες επισης και συγκεκριμενα ηχεια συν καμπινα με κλειστη πλατη.

Αυτα.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #11 στις: 21/02/06, 00:40 »
  Να πω την αληθεια με εχει βασανισει λιγο αυτο,γιατι θελω να αγορασω 5-6 διαφορετικου τυπου λαμπες για προενισχυση και σκεφτομαι αν πρεπει να αγορασω μια απο καθε εταιρια(για τον οδηγο δηλαδη)ή περισσοτερες για να αλλαξω οσες επηρεαζουν τον ηχο εκτος απο αυτην που θελει για το reverb και για το FX-loop!Δηλαδη μπορω να διαθεσω μεχρι 60 ευρω για κατι τετοιο.Μου αρεσει πολυ να ψαχνω τον ηχο!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #12 στις: 21/02/06, 14:26 »
  Βρηκα σημερα στην αγορα μια ecc83 chelmer valve και μια ecc83 philips.Ειναι καμια καλη απο αυτες?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #13 στις: 21/02/06, 16:59 »
  math2014 σε ευχαριστω πολυ για τα λινκ που μου εδωσες.Πραγματι βοηθουν αρκετα!!!ΝΑ εισαι καλα!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Λάμπα!!!
« Απάντηση #14 στις: 31/05/06, 14:47 »
   poly καλες και οικονομικες λαμπες ειναι και οι sovtek (μαλλον αυτες εννοεις οταν λες "ρωσσικες") Τεσπα οι προενισχυτριες δεν χρειαζονται αλλαγη καθε τοσο! καλο ειναι να μην πειραματιζεσαι με τετοια πραματα και μαλιστα μονος σου!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 03:51
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
6 Απαντήσεις
4506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 11:27
από GermanRock
19 Απαντήσεις
8299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 16:16
από Jezus
2 Απαντήσεις
2452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 18:26
από edgar_jp ♫
35 Απαντήσεις
10743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 13:43
από Rosstrobon
23 Απαντήσεις
6349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 08:54
από vagtanplan
30W ΛΑΜΠΑ!

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
9071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 14:36
από Warrel
Pod X3 και Λάμπα

Ξεκίνησε από theblind Εφέ

5 Απαντήσεις
2236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 13:57
από metalmike
15 Απαντήσεις
4790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:32
από Mistral
6 Απαντήσεις
5568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/19, 09:33
από modfori