Αποστολέας Θέμα: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?  (Αναγνώστηκε 10835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dark124

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Γεια σας ειμαι νεος στο forum.Επειδη σκεφτομαι να αγορασω ηλεκτρικι κιθαρα(ασχολουμε λιγοτερο απο χρονο κ επαιζα με μια παλια του ξαδερφου μου που λιγο ακομα κ θα φευγουν εξαρτηματα στο παιξιμο απορω πως κρατιεται ακομα...)θα ηθελα αν γινοταν να μου δινατε καμια συμβουλη.Καταρχας διαθετω κοντα στα 500 με 600 ευρω και με ενδιαφερει κυριως rock/hard rock/metal μουσικη(AC/DC,black sabbath,metallica,guns n roses,τεσπα κυριως bands των 80s αλλα κ μερικα πιο συνχρονα metal)καθως επισης να παρω μια κιθαρα που 1) να αξιζει τα λεφτα της κ 2)να μην χρειαστει να την αλλαξω τα επομενα χρονια.Εχω ψαξει λιγο μονος μου αλλα κ μου εχουν προτηνει καποιες κιθαρες οπως Epiphone les paul(αν κ δεν ξερω ποια απ ολες standard,custom ktl),Gibson sg faded.Ακομα μια απορια η Fender stratocaster classic player 60s αξιζει για το ειδος που ψαχνω?Θα ηθελα να μου πειτε αποψεις τοσο για τις παραπανω κιθαρες(τα + κ τα - τους αν ειναι δυνατο)ή ακομα κ να μου προτινετε μερικες.

Αποσυνδεδεμένος slash28

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #1 στις: 15/07/08, 01:54 »
Κατά την ταπεινή μου άποψη Gibson SG καλύπτεις σίγουρα εκατό τις εκατό AC/DC,black sabbath και metallica.Λογικά και guns n roses παρόλο που ακούγεται παράξενο (οι guns είναι συνδεδεμένοι με les paul standard λόγω του slash).
Όσον αφορά Fender απλά το ξεχνάς (συμβουλή ειδικών/κάποτε και εγώ τα ίδια ρώτουσα). Πάντως προτείνω Gibson SG
για τους εξής λόγους:
1)Καλύτερη ποιότητα  ξύλων
2)ΠΟΙΟ ελαφριά από την epiphone les paul standard
3)ΟΝΟΜΑ
4)Οι μαγνήτες είναι κομπλέ δεν θέλουν αλλαγή(στην άλλη θα βάλεις 90 τισ εκατό SEYMOUR DUNCAN ALNICO 2 PRO)
ΥΣ:Εγώ θα έπαιρνα les paul standard αδυναμία μου μεγάλη ΚΑΙ χωρίς να θέλω να σε επιρεάσω τα λεσ πόλια είναι πολύ ποιο όμορφα από ότι τα ταυράκια,νομίζω οτί σε αυτό θα συμφωνήσουν πολλοί......
ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ;D ;D ;D
Άμα μου έλεγαν να διαλέξω ανάμεσα σε μια μ*λ*κια και μια κιθάρα θα διάλεγα την κιθάρα , γιατί την παίζεις όποτε θέλεις.
Keep Rock

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #2 στις: 15/07/08, 05:22 »
Αν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 700, η πρότασή μου είναι αυτή. http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?xsid=cbc5c3f6ecf12fd88ad2cbc405ae1c81&sw=EC400&x=0&y=0&gk=&bn=

Στα 600 ευρώ http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_black_egitarre.htm

Στα 600 ευρώ παίρνεις και Gibson ταυράκι http://www.thomann.de/gr/gibson_sgspecialfaded_wc.htm

Δε σου κρύβω ότι θεωρώ την LTD την πιο ολοκληρωμένη κιθάρα από όλες αυτές και τη μόνη που δε θα χρειαστεί να βελτιώσεις.

Είχα Epi LP Standard και χρειάζεται τουλάχιστον άλλα 150 ευρώ σε setup και μαγνήτες για να γίνει αρκετά καλη κιθάρα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη Gibson SG καλύπτεις σίγουρα εκατό τις εκατό AC/DC,black sabbath και metallica.Λογικά και guns n roses παρόλο που ακούγεται παράξενο (οι guns είναι συνδεδεμένοι με les paul standard λόγω του slash).
Όσον αφορά Fender απλά το ξεχνάς (συμβουλή ειδικών/κάποτε και εγώ τα ίδια ρώτουσα). Πάντως προτείνω Gibson SG
για τους εξής λόγους:
1)Καλύτερη ποιότητα  ξύλων
2)ΠΟΙΟ ελαφριά από την epiphone les paul standard
3)ΟΝΟΜΑ
4)Οι μαγνήτες είναι κομπλέ δεν θέλουν αλλαγή(στην άλλη θα βάλεις 90 τισ εκατό SEYMOUR DUNCAN ALNICO 2 PRO)
ΥΣ:Εγώ θα έπαιρνα les paul standard αδυναμία μου μεγάλη ΚΑΙ χωρίς να θέλω να σε επιρεάσω τα λεσ πόλια είναι πολύ ποιο όμορφα από ότι τα ταυράκια,νομίζω οτί σε αυτό θα συμφωνήσουν πολλοί......
ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ ;D ;D ;D


Αν έχεις συνδέσει εικόνες με ήχους και trademarks όλα παράξενα φαίνονται. Ακόμα και με μια fat strat πάντως παίζεις άνετα guns n roses...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #3 στις: 15/07/08, 12:18 »
Πήγαινε δοκίμασε fender strato μεξικάνικη με 1 διπλό και 2 μονούς και αντίστοιχα epiphone les paul και όποια σου φαίνεται πιό άνετη στο χέρι. Αν πάντως παίζεις σπίτι η epiphone είναι βαριά έχε το υπόψη σου (εμένα που παίζω καθιστός δεν με βόλεψε).
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #4 στις: 15/07/08, 13:40 »
Πάρε τη mockingbird st (slash)!  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #5 στις: 15/07/08, 14:10 »
Σίγουρα δεν την "ξεχνάς" τη Fender, υπάρχουν πάαααρα πολλά μοντέλα, απλώς η 60s classic player ίσως δεν σε καλύψει για όλα τα είδη που θέλεις να παίξεις.
Θα επαναλάβω πάντως αυτό που λέγεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις και θεωρώ το πιο σωστό: αφού άρχισες σχετικά πρόσφατα να ασχολείσαι με ηλεκτρική, ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι να βρεις μία κιθάρα που να σου "κάθεται" καλά στο χέρι, να σε βολεύει δηλαδή στο παίξιμο.
Κάνε βόλτα στα μαγαζιά και δοκίμασε όσες περισσότερες μπορείς.
Μετά βέβαια καλύτερα αγόρασε από εξωτερικό και τσέκαρε και τις αγγελίες- με 600 Ευρώ πωλούνται πολύ καλά όργανα κατά καιρούς  :).


Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #6 στις: 15/07/08, 15:19 »
Πάρε τη mockingbird st (slash)!  ;D  ;D  ;D

Original Floyd Rose,ebony ταστιέρα!
κιθαράρα για τα λεφτά της ε? :D :D

Αποσυνδεδεμένος dark124

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #7 στις: 15/07/08, 15:40 »
Πήγαινε δοκίμασε fender strato μεξικάνικη με 1 διπλό και 2 μονούς και αντίστοιχα epiphone les paul και όποια σου φαίνεται πιό άνετη στο χέρι. Αν πάντως παίζεις σπίτι η epiphone είναι βαριά έχε το υπόψη σου (εμένα που παίζω καθιστός δεν με βόλεψε).
Συγκεκριμενα fender strato mex με 1 διπλο κ 2 μονους εχω δοκιμασει(μιας και ο ξαδερφος μου τετοια εχει παρει) κ μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ανετη σαν κιθαρα καθως και με ωραιο ηχο.

Επισης η gibson sg special faded(αυτη με τα 500κατι ευρω)ειναι καλη σαν κιθαρα(παντα χωρις να σκασω λεφτα για τροποποιησεις κτλ)που βολευει κ αξιζει τα λεφτα της η πληρωνεις μονο το ονομα?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/08, 16:00 από dark124 »

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #8 στις: 15/07/08, 16:03 »
Ψάξε για καμμιά ρεπλίκα (ΤΟΚΑΙ, GRECO, BURNY κλπ) είναι πολύ καλύτερες από SG κλπ, αν θες ταυράκι πάρε ένα SG-400 και χώσε ένα σετάκι EMG 81-85.
Αν ψάξεις EBAY θα βρεις και γιαπωνέζες που κάνουν στράκες.

Αποσυνδεδεμένος Jacksonized

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #9 στις: 17/07/08, 19:21 »
Εχω δοκιμασει τη prs Mark Tremonti και ειναι τρελο οργανο....Παναλαφρη high output μαγνητες και πολυ γρηγορη ταστιερα...Αυτη θα σου προτεινα...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #10 στις: 19/07/08, 15:20 »
Μαγκες οσον αφορα την bc rich mockingbird ST

α) δεν εχει καμια σχεση με το μοντελο του slash
β) δεν σας παραξενευει οτι εχει οριτζιναλ floyd rose και ταστιερα εβενο με τοσο λιγα χρηματα? αυτα τα σπεκς τα συναντας σε πολυ ακριβοτερα οργανα
γ) στο youtube  εχει ενα βιντεακι απο εναν τυπο που την αγορασε και τωρα κλαιει τα λεφτα του
λεει οτι το τρεμολο καθε αλλο παρα οριτζιναλ ειναι, καποιες βιδες ειναι βαλμενες λαθος, δυσκολη στο πεξιμο της και γενικα μετα απο λιγο αρχισε να καταρεει το οργανο

δεν ξερο για σας αλλα εγω με το που την ειδα μπηκα σε σκεψεις...

την εχει καποιος απο σας να μας πει αποψη???

 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #11 στις: 19/07/08, 17:49 »
ρώτησα κ μου είπανε πως μπορεί σε τέτοια φτηνά όργανα να λέει "έβενος" αλλά υπάρχουν πολλές ποιότητες εβένου κ λογικά δν θα έχει την καλύτερη....

Αποσυνδεδεμένος bigfoot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #12 στις: 28/10/13, 16:14 »
Μαγκες οσον αφορα την bc rich mockingbird ST

α) δεν εχει καμια σχεση με το μοντελο του slash
β) δεν σας παραξενευει οτι εχει οριτζιναλ floyd rose και ταστιερα εβενο με τοσο λιγα χρηματα? αυτα τα σπεκς τα συναντας σε πολυ ακριβοτερα οργανα
γ) στο youtube  εχει ενα βιντεακι απο εναν τυπο που την αγορασε και τωρα κλαιει τα λεφτα του
λεει οτι το τρεμολο καθε αλλο παρα οριτζιναλ ειναι, καποιες βιδες ειναι βαλμενες λαθος, δυσκολη στο πεξιμο της και γενικα μετα απο λιγο αρχισε να καταρεει το οργανο

δεν ξερο για σας αλλα εγω με το που την ειδα μπηκα σε σκεψεις...

την εχει καποιος απο σας να μας πει αποψη???

Φίλε, ξέρεις μήπως ποιο μοντέλο έχει ο slash???

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Ποια ηλεκτρικη κιθαρα να αγορασω....?
« Απάντηση #13 στις: 02/11/13, 14:14 »
ποιον ενυσχητη εχεις, γιατι οπως ξερουμε ο ενισχητης παιζει τον καθοριστικο ρολο στον ηχο, τι κι αν εχεις κιθαρα 1000 ευρω σε ενισχυτη των 50, παλι μαπα ηχο θα βγαλει.... οποτε αν δεν εχεις καλο ενισχητη καλυτερα παρε ενα πρωτα και μετα κιθαρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
37728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/10, 18:36
από Cesar_cy
3 Απαντήσεις
3801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/03, 09:14
από Witchking
25 Απαντήσεις
21728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/04, 19:34
από Arg0
28 Απαντήσεις
22740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 23:19
από Δημήτρης (Gear)
33 Απαντήσεις
24941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/07, 11:57
από rania_roxx
61 Απαντήσεις
38375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 22:35
από LuNaFrEaK
50 Απαντήσεις
19050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/06, 23:57
από Marios Demigod
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 20:57
από Thanos9
1 Απαντήσεις
9215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/19, 07:59
από panixgr