Αποστολέας Θέμα: Ποιον απο τους δυο?  (Αναγνώστηκε 17190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #25 στις: 18/09/14, 23:06 »
εγώ θα έλεγα να μην πάρεις ακόμα ενισχυτή.
πάρε μόνο την κιθάρα και παίζε με καποιο software στο pc μέχρι να έχεις τα χρήματα να πάρεις κάτι καλό που θα σ'αρέσει και θα σε "τραβάει" να παίζεις
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #26 στις: 18/09/14, 23:43 »
η ιδεα για το software δεν με πολυψηνει γιατι χανει πολυ σε αισθηση.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #27 στις: 19/09/14, 15:21 »
Δεν συμφωνω. Θα ειναι απειρως καλυτερο απο τα ενισχυτακια που παρεθεσες....

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #28 στις: 19/09/14, 15:22 »
Θα ειναι απειρως καλυτερο απο τα ενισχυτακια που παρεθεσες....

Συμφωνώ 100%

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #29 στις: 19/09/14, 16:12 »
Συμφωνώ εν μέρει... από τους ενισχυτές θα έχει καλύτερο ήχο, όμως από μια πεταλιέρα με τα εξειδικευμένα ASIC DSP και μετατροπείς AD/DA δεν θα έχει... άσε που για να αλλάξει preset θα χρησιμοποιεί το ένα χέρι για το mouse, ενώ με την πεταλιέρα...  ;) . Και δεν αναφέρομαι στην ευκολία χρήσης, την φορητότητα κτλ.
Τώρα αν υπάρχει διαθέσιμo audio interface, ας το δοκιμάσει με τα free vsts που κυκλοφορούν... δεν χάνει τπτ.
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #30 στις: 19/09/14, 18:42 »
ειμαι πιο κοντα στην αποψη του Kosthrash.



Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #31 στις: 19/09/14, 18:51 »
Το να αγοράσεις πεταλιέρα της τάξης των 50-60 ευρώ που διαθέτεις είναι μία η άλλη με τα ίδια χρήματα σε ενισχυτη (αν και εφόσον βρεις πεταλιέρα σε μεταχειρισμένη σε αυτά τα λεφτά). Αντε και πήρες πεταλιέρα. Απο που θα ακούς? Ακουστικά? Θες και εκεί κάποια χρήματα για να έχει νόημα.

Εγω συμφωνησα στην λογική του να καρφώσεις την κιθάρα σου μέσω υπολογιστή (διαθέτεις μια υποτυπώδες κάρτα φαντάζομαι) ως ανέξοδη λύση, με πολλά freeware software να κάνεις δουλειά μέχρι να μαζέψεις λίγα παραπάνω λεφτά να πάρεις κάτι πιο αξιόλογο. Είτε πεταλιέρα είναι αυτή, είτε ενισχυτής.

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #32 στις: 20/09/14, 15:49 »
τελικα μου εστειλαν Mail και λεει οτι η κιθαρα δεν υπαρχει.
αυτο το μαγαζι ειναι εμπιστο?
η κιθαρα ειναι η ιδια με αυτη του thomman ετσι? απλα στη φωτο φαινεται λιγο το ασημι πιο ανοιχτο.

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Fender-Kurt-Cobain-Mustang-Electric-G-uitar-Dark-Lake-Placid-Blue-/art-GIT0023268-000

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #33 στις: 20/09/14, 22:58 »
Κρίμα ρε γ**ώτο. Δε χάθηκε ο κόσμος όμως. Και το musistore μια χαρά φήμη έχει. Κάτι φίλοι μου έχουν ψωνίσει πολλές φορές από εκεί χωρίς κανένα παράπονο/πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #34 στις: 21/09/14, 01:10 »
ωραια.γενικα και σε τιμες ειναι ιδιο πανω κατω με τον Thomann.Οποτε παραγγελνω απο εκει  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #35 στις: 23/09/14, 13:06 »
Αν η Mustang ειναι made in Japan (οπως αναφερουν στο παρακάτω site), τότε πρέπει να είναι πολύ καλοφτιαγμένη... Πες μας εντυπώσεις όταν τα παραλάβεις με το καλό!

http://www.musicradar.com/reviews/guitars/fender-kurt-cobain-mustang-541763/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #36 στις: 23/09/14, 13:23 »
To Guitar Rig 5 και το Amplitube κάνουν πλάκα όλα τα modelling ενισχυτάκια προηγούμενης γενιάς και όλα αυτής, εκτός από τους VIP. Όπως πλάκα τους κάνει και το POD Farm 2.5. Και δε χρειάζεσαι καν σούπερ ηχεία ή σούπερ ακουστικά για να τα χαρείς.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος theonirvana

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #37 στις: 23/09/14, 14:03 »
ναι made in Japan ειναι.λεει στο ιδιο εργοστασιο που κατασκευαζονταν και του Kurt.
εννοειται πως θα γραψω εντυπωσεις.σημερα πληρωσα στην τραπεζα και αναμενω...  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #38 στις: 23/09/14, 15:32 »
To Guitar Rig 5 και το Amplitube κάνουν πλάκα όλα τα modelling ενισχυτάκια προηγούμενης γενιάς και όλα αυτής, εκτός από τους VIP. Όπως πλάκα τους κάνει και το POD Farm 2.5. Και δε χρειάζεσαι καν σούπερ ηχεία ή σούπερ ακουστικά για να τα χαρείς.

αλλά θέλεις καλά monitor speakers, τα ηχειάκια του PC δεν κάνουν καλή δουλειά
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #39 στις: 23/09/14, 17:49 »
Η ενα ζευγαρι καλα ακουστικα ακομη και με 30 ευρω. Και θα ευχαριστηθεις ηχο πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε μικρο ενισχυτη σε χαμηλα χρηματα. Αν παλι απλα το θες μεχρι να παρεις κατι καλυτερο δε βαριεσαι, παρε ενα εκει να κανει χρατσα χρατσα να μαθεις και την κιθαρα σε αποκριση λιγο.


Παντως με το σωστο set up μια χαρα αισθηση εχει το software. Και παλι καλυτερο απο πολλους αν οχι ολους τους μικρους.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #40 στις: 23/09/14, 21:32 »
^^
What he said. Με ένα ζευγάρι Superlux (υπερτίμια) στα 30 ευρώ απολαμβάνεις τον ήχο σου.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #41 στις: 25/09/14, 13:19 »
Εχω τα 681 hd  και θα παρω τα 668 HD. Moλις στρωσουν ειναι παρα παρα πολυ καλα.

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #42 στις: 26/09/14, 02:34 »
Παιδιά και εγώ στην ίδια φάση με τον φίλο ήμουν... ετσι για την ιστορία λοιπόν
πήρα πρώτα την κιθάρα μετά δεν είχα τα χρήματα για ενα αξιόλογο ενισχυτή οπότε σαν αρχάριος πήγα στη λύση Line 6 και Poket POD.. μετα απο ένα χρόνο ανακάλυψα τo software και τα vst (βρήκα απο εδω μεσα μια αγγελία και πήρα μια καρτα ήχου line 6 UX2 για την ακρίβεια) και ήμουν σε φάση... πωωω  :o  τι ηχαρα είναι αυτή που εχω γουσταρα καραγουσταρα και ακόμα παίζω με αυτα εννοείτε .. μεσα απο αυτα γνωρίσα και τα εφε και το συνδιασμό τους τα πάντα ολα με λίγα λογια!!  ;D

...μεχρι που πέρσι πήρα τον πρώτο μου ενισχυτή μετα απο 5 χρόνια απο τοτε που ξεκίνησα!!

Αλλη η αίσθηση ενός καλού μηχανήματος δε λέω.. αλλα απο το να παρεις κάτι όχι και τοσο καλό και να σπαταλάς λεφτα προτιμώ 1000000φορες καρτα ήχου και software..  8)  κράτα χρήματα και πάρε κατι καλό οταν με το καλό θα έχεις!  ;)

ενα βιντεάκι που παιζω εγώ με software και τα ηχεία απο το στερεοφωνικό.. (υπάρχουν κ αλλα μεσα στο κανάλι μου αν θες τσέκαρε)
Dream Theater - Overture 1928 Guitar cover



« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/14, 02:39 από Consigliere089 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #43 στις: 27/09/14, 13:48 »
Καλη φαση το software για χιλλιους δυο λογους. Το overture ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια και το παιζεις πολυ καλα, το ειχα βγαλει και εγω στο παρελθον και το ξεχασα χα χα! (το metropolis pt I ομως δεν το ξεχναω χαραχτηκε μεσα μου). Ο ola englund εκανε επισης μια φανταστικη "διασκευη" απο αποψη παιξιματος και...ηχου με το mark V το πετυχε 100%!!!

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #44 στις: 27/09/14, 15:33 »
Να σαι καλά Tech man!! Mε τον ola είχα επικοινωνία πριν γίνει ακόμα πολύ γνωστός το 08  για ακριβώς τον λόγο που συζητάμε τώρα τα vst programata δηλ..  :P  Δεν ειχα ιδέα τοτε κ μου ειχε πει 5 πραγματα εε απο τότε κόλλησα!!
Μπορείς να έχει ότι ηχο εχει ο Petrucci, o Loomis oι Metallica κτλπ.

Ενα πολυ καλό δείγμα είναι αυτό..

https://www.youtube.com/watch?v=fS_f2pDGE18&list=UUz5UvhX8EKaNNOGH8oi_oYA

Υπάρχουν χιλιάδες πληροφορίες εδω --> http://www.guitarampmodeling.com είναι καλό να μην μπλέξεις με αυτα, γτ λες κατσε να δω αυτό κατσε να δοκιμάσω αυτό, εκείνο, το αλλο.. και πάει λέγοντας, με σκοπό να μην παιζεις κιθάρα στο τελλος αλλα να παιζεις με τους ηχους  :P 

Πάντως ενας ενισχυτής είναι απαραίτητος ετσι!! Καλά και τα προγράμματα αλλα θα σου χρειαστεί στανταρ στο μελλον, και το λέω επειδή ακριβώς ετσι έγινε κ με εμένα. Μια προβα, ενα jamαρισμα με φιλους.. Να γυσταρεις να ακουσεις δυνατα το real feel του ενισχυτή καπια στιγμή!! Επίσης το να ακούγεσαι και να σε ακούν και οι άλλοι με τον ενισχυτή σου, θα σε κάνει καλύτερο παίχτη και πιο ξε-ψαρωμένο με την καλή έννοια ΣΥΜΑΤΗΚΟΤΑΤΟ!

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #45 στις: 27/09/14, 21:26 »
Εχω κολλησει και εγω απο παλια με αυτα, κυριως για ηχογραφηση. Δεν ψαχνω τροπο να βγω live με αυτα αλλα η ευκολια και ο ηχος που δινουν ειναι το κατι αλλο, χωρις να ενοχλεις κανενα.


Απο το guitarampmodelling σε πληροφορω οτι εχει κλεψει και ο cliff της fractal IR (του allou) και την αφαιρεσε τελικα απο το axe-fx, μονο και μονο γιατι πηγαινε κοντρα o cliff και δεν μοιραζοταν IR με αλλους. In your face λοιπον για μια πραγματικα καμπανοφατσα μαρεσει που ηταν και στρατιωτικος τρομαρα του.

Που εχεις καταληξει?

Εμενα μαρεσουν πολυ για high gain, amplitube 3 cs το mark III (πραγματικα πολυ πιστο και σε αυτα που ειχα απο mesa), SLO και κυριως το orange rockerverb (χρησιμοποιεις το rack compressor στην κιθαρα που εχει? απιστευτο). Καποια απο guitar rig 4 (κυριως το plexi), το Lepou (κυριως το legion αλλα και το engl, lecto, xtc) με καποιες IR απο guitarampmodelling. Και το zoom g3 για lead ηχο (εχω φτιαξει ενα preset rat με plexi και δεν το αλλαζω). Επισης απο revalver το 5150, early 80's preset και το diezel herbert amp model και απο TH2 το brunetti και το grail lynchbox. Αυτα εχω ξεχωρισει και με τρελλαινουν.


 
Το post eq μετραει βεβαια πολυ αλλα παρε μερικα δειγματα


https://soundcloud.com/theghost81/200bpm-grinder-ballad rockerverb, zoom g3 σολο. Bass απο g3.

https://soundcloud.com/theghost81/lunchbreak-jam soldano SLO amplitube clean με tube screamer και rockerverb με χαμηλα το gain.


https://soundcloud.com/theghost81/flatline rockerverb με g3 στο σολο και στα καθαρα. Μπασσο απο amplitube

https://soundcloud.com/theghost81/theghost rockerverb με brunetti XL-R evo ΤΗ2 στο σολο.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #46 στις: 27/09/14, 23:07 »
Εχω τα 681 hd  και θα παρω τα 668 HD. Moλις στρωσουν ειναι παρα παρα πολυ καλα.

όντως τα 668b είναι υπέρ-τίμια .
τα'χω 2 χρονάκια , καθημερινή χρήση , μου έχουν πέσει απειρες φορές , σκυλιά.
έχω πάρει άλλα 3 ζευγάρια για αδερφό και φίλους και είναι όλοι πολύ ικανοποιημένοι

Και το zoom g3 για lead ηχο (εχω φτιαξει ενα preset rat με plexi και δεν το αλλαζω).

στείλε κανά πατσάκι και απο εδώ ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Consigliere089

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #47 στις: 30/09/14, 05:39 »
Που εχεις καταληξει?Εμενα μαρεσουν πολυ για high gain, amplitube 3 cs το mark III (πραγματικα πολυ πιστο και σε αυτα που ειχα απο mesa), SLO και κυριως το orange rockerverb (χρησιμοποιεις το rack compressor στην κιθαρα που εχει? απιστευτο). Καποια απο guitar rig 4 (κυριως το plexi), το Lepou (κυριως το legion αλλα και το engl, lecto, xtc) με καποιες IR απο guitarampmodelling. Και το zoom g3 για lead ηχο (εχω φτιαξει ενα preset rat με plexi και δεν το αλλαζω). Επισης απο revalver το 5150, early 80's preset και το diezel herbert amp model και απο TH2 το brunetti και το grail lynchbox. Αυτα εχω ξεχωρισει και με τρελλαινουν.

Πρίν ξεκινήσω.. να πώ οτι εχα γράψει κατι κατεβατά απάντηση πριν κανα δυο μέρες, και κράσαρε ο browser χάνοντας ότι ειχα γράψει  :wall  οπότε τωρα που βρήκα χρόνο θα τα ξαναγραψω

Καταρχήν ωραίοι ήχοι tech man!!
;D  το πρώτο μου αρεσει πολύ να ξερεις

Λοιπόν λοιπόν... εγω κυρίως χρησιμοποιώ hi gain μοντέλα, οπότε για τα υπόλοιπα δεν εχω τοσο μεγάλη εμπειρία.
Αν και έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα απο τα γνωστά vst και προγραμματα (revalver, TH2, amplitube, guitar rig κτλπ) , εχω καταλήξει να παιζω μονο με Lepou και TSE. θεωρώ ότι είναι οτι ποιο ποιοτικό και σε ήχο και σε αίσθηση παιξίματος. Απο αυτά ξεχωρίζω (αν και όλα του Lepou ειναι τέλεια ;D ) το legion για ρυθμικα, και για καθαρά και mid gain και lead (λογο μεσαίων) το XTC . Επίσης αν δεν πάιξω με legion πάζω με TSE X30.  Απο προγράμματα τωρα ξεχωρίζω το Th2  ολα τα μοντελα που εχει μου αρέσουν, δεν με τρελαίνουν ομως... αλλα αυτό που μου αρέσει καλύτερα είναι τα εφέ που διαθέτει!! Επίσης εχω να πώ το εξής θετικό οτι όταν βάζω στo loop του Framus και παιζω με τα μοντέλα ενισχυτών είναι παρα πολυ κοντα στα πραγματικά μπντέλα!! Κατι στο οποίο πχ του lepou υστερούν για την ακρίβεια ξύννουν παρα πολύ και πρπει να κόβω καθε φορα πολλά πριμα και πρεσενς για να ακουστουν οκ!! 

Το revaler ηταν το πρώτο προγραμμα που ξεκίνησα να πειραματίζομαι αλλα όταν ανακάλυψα τα αλλα το παράτησα.. τωρα το εχω για να ανοίγω vst του lepou :P Απο τα μοντέλα που εχει μου αρέσουν o recto, diezel herbert, 6505+, jsx, vox ac

Το Guitar Rig και το amplitube δεν με είχαν τρελάνει απο όσο θυμάμαι βέβαια πάει καιρός απο τοτε που τα ειχα δοκιμάσει και δεν θυμάμαι και πολλά δυστυχώς, αν και θα τα ξανακατεβάσω τωρα που μου τα θυμίσατε!!
:D Αυτό που θυμάμαι ειναι οτι μου είχε αρεσει παρα μα παρα πολύ ο roland jc120 και οι ενισχυτες μπάσου στο aplitube.. και για το guitar rig soldano slo, 5150, recto

Ενα άλλο γαματο προγραματακι ειναι το Metal Amp Room και το Vintage Amp Room σχεδον δε χρειαζόταν να ρυθμίσω τιποτα για να εχω ωραιο και τίμιο ήχο!!

ΕZMIX2 ταμάμ για ηχογράφηση ομως δε μου αρεσει να παιζω γτ δεν μου δινει πολές δυνατότητες παραμετροποίησης δεν εχει πολλα πραγματα για να πειράξω χαχα :P

Πάντως σε όλα αυτα τον κύριο και βασικό λόγο τον παίζει η καμπίνα ΙR που θα χρησιμοποιήσεις!!! Αλλάζεις ΙR, ακούς αλλο ενισχυτή!!! Εχω καταλήξει σε μερικές που τις έχω βρει το guitar amp mopdeling, redwirez καιιι ownhumer oι οποίες είναι ότι καλύτερο υπάρχει κατα τη γνώμη μου!!!

Ps: Πριν γράψω την απάντηση εγραψα αυτό εδώ με τον Cobra απο το Line Out και IR απο Redwirez. Ε
πίσης να πω οτι και με το Legion που έκανα δοκιμές δεν είχε τεράστιες διαφορές σαν χροια.. Το Guitar amp modeling κανει θαυματα!! :D  Αμα θέλετε τσεκάρετε

https://soundcloud.com/consigliere089/hatebreed-destroy-everything-cover-framus-cobra
« Τελευταία τροποποίηση: 30/09/14, 12:28 από Consigliere089 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #48 στις: 30/09/14, 14:49 »
Tον εποιασες τον ηχο φιλε. Ακουγεται πολυ καλα, pro θα ελεγα. Και εγω παλια εδινα pre out σε ΙR και πειραματιζομουν με το revalver για power amp sim. Και μου αρεζε πολυ. Το serina X30 ειναι το preamp ENGL? Και αυτο ηταν πολυ καλο σε line out. Επισης κατα τη γνωμη μου το revalver εχει το καλυτερο IR loader με τα extra δακια του. Αλλα το amplitube εχει (στα δικα του cabs και μονο) το μιξαρισμα των 4 mic στο χωρο και αυτο που ποιανει δεν το ποιανει υπο αυτη την εννοια καποιο αλλο (με την εννοια του tweaking γιατι καποιες IR προκυπτουν και ετσι αλλα ειναι στατικες). Ο,τι ακουγες στα tracks ειναι το ιδιο preset αλλα ειναι τοσο δυναμικο για software που αναλογα με τη διαθεση και το παιξιμο μπορεις να ποιασεις και αλλο αποτελεσμα (στα μετρα του high gain. Δες ποσο χαλαρο ειναι το flatline vs grinder ballad ενω ειναι ο ιδιος ηχος). Παρεμπιπτοντως το amplitube ειναι το πιο βαρυ μαθηματικα απο ολα, πανω απο 2 high gain δεν τα τρεχει χωρις κρακ κρακ το πατινι μου και δεν μπορω να γραψω καλα. Το mesa mark μοντελλο δεν μπορω να το γραψω καν (ΧΑ! mesa boogie for the win!).


To amplitube π.χ. αυτο που ακους στα κλιπ ειναι ...(για να χασεις τη φαση με τη ...φαση κυριολεκτικα) δεξια αριστερα απο ενα τρακ μεν, το οποιο εχει σε καθε καμπινα 2 εως 4 mic (κυριως το 414 και το 57 η το 609) τοποθετημενα ετσι ωστε να ακυρωνουν το καθενα λιγο απο το αλλο...σε στερεο (δηλαδη ενα αριστερα και ενα δεξια). Σε ενα track. Το καθε track δηλαδη ειναι στερεοφωνικο και το αποτελεσμα γινεται μονοφωνικο μετα. Τα μικροφωνα δεν ειναι καν 50/50% ουτε panαρισμενα στανταρτ, ο,τι μου ακουγεται καλα. Στο τελος τα mono track που προκυπτουν για καθε take τα εχω ασσυμετρα τοποθετημενα δεξια αριστερα οχι hard (δλδ ειναι καπου 68 75 η κατι τετοιο). Αυτο επηρεαζει και την ενταση τους και τη μεταξυ τους σχεση σαν ηχο. Λιγο να τα κουνησεις μπουμ! Επισης το amplitube μου αρεσει σα διαυγεια. Ειναι το μοναδικο, εως τωρα για μενα που εχει καποιες φορες πριμα που θυμιζουν κανονικο ενισχυτη και μπορεις να βγαλεις αν θελεις. Στα αλλα τα εβρισκα απο θαμπα (οπως το GR4) σε περιεργα (revalver αλλα μου αρεζε ας ειναι και κατι καινουριο!) σε καποιες περιπτωσεις, σκληρα (το στυλ του lepou πολυ εμφανες στο SLO vs το SLO του amplitube) που απο ο,τι μου λεει φιλος μου σε μπαντα βοηθαει (το ετρεχε στην κονσολα ο αθεοφοβος) κτλ. Ολα αυτα ειναι και λιγο θεμα γουστου.

Το παιχνιδι απειρο.


Πολυ γελιο εβγαζα με το revalver σα host και pickup IR simulator> Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο καλα λειτουργουσε!!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ποιον απο τους δυο?
« Απάντηση #49 στις: 30/09/14, 14:58 »
Το βάζω παρενθετικά, ένας δικός μου προβληματισμός.

Εγώ δουλεύω λίγο Guitar Rig για ηχογράφηση, έχει τρελές δυνατότητες για το σύγχρονο άνθρωπο αλλά το software έχει καποια προβληματικά σημεία.

  • αν δεν έχεις καλά ηχεία όντως χάνει πολύ την αίσθηση
  • αν παίζεις με ακουστικά είναι ταλαιπώρια και ανθυγιεινό
  • αν είσαι αρχάριος στο θέμα του ήχου μπορεί να καταλήξεις με πολύ εξτραβαγκάν κιτς ήχο. Κοινώς, το modelling λέγεται έτσι γιατί προσπαθείς να μοντελοποιήσεις έναν υπαρκτό ήχο. Αν δεν ξέρεις ποιος είναι αυτός ο ήχος που ψάχνεις συνηθίζεται να τα φορτώνεις όλα και να φτιάχνεις ένα τέρας.
  • σου καλύπτει αρκετά τα λάθη του παιξίματος
  • μπορεί να χαθείς με τις άπειρες άπειρες άπειρες άπειρες επιλογές και παραμέτρους και να χάσεις το plug and play και τη γόνιμη διαδικασία του να παίζεις με σταθερό εξοπλισμό και να βελτιώνεις τον ήχο σου βελτιώνοντας την τεχνική σου
Μετά όλα αυτά τα ζυγιάζεις και μπαίνει η προσωπική βούληση, η ευθύνη του καθενός κλπ. Εγώ έχω εδώ και 10 χρόνια έναν ενισχυτάκο 100 ευρώ. Ηχογραφώ με guitar rig, αλλά όταν θέλω να κάτσω να παίξω να γουστάρω παίζω στο μικρό.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποιον απο τους 3

Ξεκίνησε από hammer « 1 2 » Ενισχυτές

27 Απαντήσεις
9495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 00:19
από Jezus
22 Απαντήσεις
7672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 00:01
από Jezus
3 Απαντήσεις
3057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/08, 15:54
από Pandemonium
17 Απαντήσεις
6426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/05/08, 16:39
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
5760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 20:23
από bassakos
12 Απαντήσεις
4710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 18:40
από jkstigma
28 Απαντήσεις
8853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/09, 02:59
από Jezus
16 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 21:08
από Holyshock
3 Απαντήσεις
2277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/11, 20:11
από yiannakis
16 Απαντήσεις
5767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos