Αποστολέας Θέμα: Θελω να παρω μια ηλεκτρικη αλλα με τα τοσα που διαβασα τρελαθηκα  (Αναγνώστηκε 19862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παω δυο χρονια ηλεκτρικη και θελω να παρω μια ηλεκτρικη γυρω στα 600 - 700€.Την θελω πιο πολυ για metal αλλα και για rock.Μετα απο τοσο διαβασμα στα αλλα θεματα μπερδευτικα λιγο.Τι προτεινετε; ESP, Ibanez ή Jackson ??? ??? H κατι αλλο;;;

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ προτείνω να πάρεις σβάρνα τα μαγαζιά και να δοκιμάσεις κιθάρες.... όποια σου κάτσει καλύτερα στο αυτί και στο χέρι, πάρ'την.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Σε αυτά τα λεφτά για ροκ μέταλ.....οι δικές μου επιλογές θα ήταν....

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_custom_ex_me.htm (είναι μια ομορφιά σκέτη...και αφήνεις και χρήματα στην άκρη.....)

http://www.thomann.de/gr/prs_tremonti_se_black_egitarre.htm (πολύ ωραία κιθαρούλα...την έχουν και παιδιά απο το φόρουμ και έχω ακούσει τα καλύτερα για τα λεφτά της)

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atxabs.htm (λίγο παραπάνω απο το budget....)

http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_24_wb.htm (κι αυτή μια ομορφιά σκέτη....αλλά κι αυτή λίγο παραπάνω από το budget....)

Προσωπική άποψη....(το τονίζω...ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ...) μακριά απο ibanez και Jackson......

Τέλος..ότι και να σου προτείνουμε εμείς....ο edgar jp έχει δίκιο.....πάρε σβάρνα τα μαγαζιά και δες.... ;)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
θα συμφωνήσω με τον απο πάνω ( ;D) για την πρόταση με την epiphone  ;), και θα διαφωνήσω με την προσωπική του άποψη προς τις ibanez.
Για μένα σε σχέση απόδοση-χρήματα-μεταλ η καλύτερες κιθάρες είναι σε αυτά τα λεφτά οι ibanez (και οι LTD) και σε λιγότερα λεφτά (πχ 300) οι Cort  8)


πλακιτσα:
Τέλος ότι και να σου προτείνουμε εμείς.....και όσα μαγαζιά και να πάρεις σβάρνα......κάποιοι άλλοι (οοουυυυ 666) θα σε πείσουν στο τέλος να πάρεις fender  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/10, 03:34 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
E ψιτ...κομμένες οι μ@λ@κιες για τις fender..... :P ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Ουτε η PRS που προτεινες παντως ξεφευγει απο το μπαντζετ...
Η 25th anniversary custom 24 (που ειναι και ακριβοτερη) εχει 670 στο dv... 
http://www.dv247.com/guitars/prs-25th-anniversary-se-custom-24-electric-guitar-royal-blue--71236

Και να προσθεσω (ετσι για να προβληματισω περισσοτερο το φιλο) πως οτιδηποτε κι αν παιζεις, απο μεταλ μεχρι ...δημοτικα, ολα ξεκινουν απο εναν καλο ενισχυτη. ;)


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Αφου παιζεισ 2 χρονια, θα εχεις καποια αποψη για το τι σε βολευει οσο αφορα το παιξιμο, το σχημα, αν θες τρεμολο κτλ. Απο κει και περα θα χρειαστεις μια κιθαρα με τουλαχιστον ενα διπλο με αρκετο output και 2 μονους για να εχεις και ηχους strat για πιο blues/rock ηχους, ή καποια κιθαρα με 2 διπλους και 1 μονο (θα ναι καλυτερα αν οι διπλοι σπλιταρονται). Επιλογες πολλες, αλλα δεν θα προτεινω κατι συγκεκριμενο περα απο οσα σου ειπα. Το καλυτερο ειναι να καταληξεις σε μερικες που εχουν τα στοιχεια που σε ενδιαφερουν (τιμη, μαγνητες, σχημα, χρωμα, τρεμολο ή οχι) κι απο κει και περα να πας να τις δοκιμασεις για να δεις ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι. Οταν βρεις ποια σου καθεται καλυτερα στο χερι, αυτη να διαλεξεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.Φυσικα και θα παρω σβαρνα τα μαγαζια για να βρω την κιθαρα που μου ταιριαζει αλλα μαλλον κλεινω να παρω ''επιθετικη'' κιθαρα η οποια βεβαια θα αποδιδει και σε διαφορα αλλα ειδη μουσικης. Εχω βρει ηδη μια κιθαρα που μου αρεσει, την ESP: GUS-600 η οποια στοιχιζει λιγο παραπανω αλλα με προβληματιζει το οτι ειναι LTD και δεν ξερω τι δυνατοτητες μπορει να εχει για αυτα τα λεφτα. Οποιος εχει παιξει με αυτην την κιθαρα please ας μου πει την γνωμη του.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αν και απ'οτι φαινεται εχεις καταληξει στην κιθαρα που σ'αρεσει  (:-\), δες αν καταφερεις και αυτη:

http://www.epiphone.com/news.asp?NewsID=1803
http://www.thomann.de/gr/epiphone_jeff_waters_annihilator_red.htm

Ειναι ολοκαινουριο μοντελο και απ'οτι φαινεται και απο τα demo ο'τι πρεπει για metal παιξιμο (το ειδος που προτιμας οπως δηλωσες ). Παντως εγω θα προτιμουσα μια με EMG μαγνητες οπως η Epiphone LP EX που προτεινε ο master of puppets, αλλα και μια Jackson, οπως αυτην:

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2-dinky-electric-guitar-metallic-black--60732

  Τωρα το βρισκω δυσκολο εως αδυνατον να βρεις κιθαρα που να παιζει καλα ολα τα ειδη, οποτε θα πρεπει να ζυγισεις τις αναγκες και τις προτιμησεις σου οσο αφορα τη μουσικη που θα παιξεις κυριως.
Αληθεια, ποιο ενισχυτη/πεταλια χρησιμοποιεις?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενδιαφερον φαινεται η epiphone που μου προτεινεις Kosthrash, η κιθαρα που θα παρω με ενδιαφερει βασικα να ''πεταει'' σε μεταλ και ροκ, αλλα να εχει ικανοτητες και σε κατι πιο ελαφρυ. Αυτη την στιγμη δεν εχω καποιο πεταλι,μονο εναν μικρο ενισχυτη 15 watt line 6 sprider αλλα σκεφτομαι να παρω και μια πεταλιερα.Αν εχεις να μου προτεινεις κατι και σε πεταλιερα θα μου ηταν χρησιμο. Η line 6 pod x3 live μου φανηκε ενδιαφερον.Τι γνωμη εχεις;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Μην πάρεις πεταλιέρα, ενισχυτή πάρε. Έχω τον ίδιο Line6 και είμαι σε αναζήτηση αντικαταστάτη του...

Πολύ μέτριος, ειδικά το metal gain είναι "ψεύτικο" αν ακούσεις καλό ενισχυτή για σύγκριση.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μηπως αν βαλεις κανενα πεταλι γινει τιποτα; Τι ενισχυτη θελεις να παρεις τωρα;
Λαθος ξεχαστηκα,δεν παιρνει πεταλι.Τι βλακεια που ειπα. ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Αν δεν κάνω κάποιο κραυγαλέο λάθος, νομίζω ότι μια χαρά μπορείς να χρησιμοποιήσεις πετάλια με τον Spider III 15W. Δε βλέπω γιατί να μην μπορείς έτσι κι αλλιώς...

(Θα πάω είτε για τον Peavey Bandit, είτε για τον Blackstar HT-20 αν καταφέρω να ξεχειλώσω το μπάτζετ. Από βδομάδα θα τους ακούσω.)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις πετάλια με οποιονδήποτε ενισχυτή. Στην περίπτωση του Spider, αμφιβάλλω αν το τελικό αποτέλεσμα θα είναι κάτι άλλο εκτός από χάλια. Ξέχνα λοιπόν την κιθάρα, τουλάχιστον προς το παρόν και πάρε έναν καλό ενισχυτή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια ο 15αρης δεν παιρνει ουτε καν πεταλακια,ο 30αρης ομως νομιζω παιρνει.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδια ο 15αρης δεν παιρνει ουτε καν πεταλακια,ο 30αρης ομως νομιζω παιρνει.
Όπως σωστά σου είπε και ο Απόλλων, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε πετάλι θες μπροστά από οποιοδήποτε ενισχυτή.. Απλά το καλώδιο που φεύγει από την κιθάρα σου δεν πάει κατευθείαν στον ενισχυτή, αλλά πηγαίνει στο input του πεταλιού και από το output του πεταλιού τελικά το σήμα κατευθύνεται στο input του ενισχυτή σου.. Μήπως εννοείς κάτι άλλο με τον 15άρη και τον 30άρη ενισχυτή που ανέφερες; Φαντάζομαι ότι δεν εννοείς ότι ο 15άρης δεν έχει FX Loop γιατί δεν είναι ανάγκη να συνδέεις κάποιο πετάλι μόνο διαμέσου του FX Loop του ενισχυτή..

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Νομίζω αναφέρεται στο footswitch που δέχονται οι Spider ΙΙΙ από τον 30άρη και πάνω. Oι IV δέχονται όλοι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Νομίζω αναφέρεται στο footswitch που δέχονται οι Spider ΙΙΙ από τον 30άρη και πάνω. Oι IV δέχονται όλοι.
Αν ο φίλος εννοεί αυτό, τότε να ξεκαθαριστεί ότι το footswitch δεν είναι το πετάλι που προσδίδει ένα εφφέ στον ήχο μας (βλ. delay, reverb, booster, κλπ.) αλλά το "πετάλι" εναλλαγής των καναλιών του ενισχυτή.. Το τελευταίο για bedroom practice δεν είναι και άκρως αναγκαίο.. Αν το θέλεις για πρόβες (οπότε το footswitch καλό είναι να υπάρχει), έτσι και αλλιώς τα 15W θα καλύπτονται για πλάκα από τον φυσικό ήχο των drums..

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια το footswitch ενοουσα αλλα φαινεται τα μπερδεψα λιγο,εξαλλου δεν ειμαι και κανενας πολυ εμπειρος!

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δηλαδη μου προτεινετε να παρω ενισχυτη και οχι κιθαρα;Να σας πληροφορησω ομως οτι εγω δεν πολυχρησιμοποιω ενισχυτη παρα μονο την κιθαρα ακουστικα παρολου που ειναι ηλεκτρικη και οσον να ναι... παντως δεν μπορω να πω οτι εχει πολυ κακο ηχο. Τι ενισχυτη προτεινετε; Marsall, Fender,Line 6,Peavy??? Αλλα θελω κατι που να αποδιδει καλα σε ολα τα ειδη και ας ειναι λιγο ακριβο,δεν με πειραζει αρκει να ειναι καλο.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Δν μας λες τ ενσχυτη ψαχνεις πχ modelling λαμπατο τρανζιστορατο
Διευκρινισε το για να μπορεσουν οι πιο εμπειροι να σε βοηθησουν
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μαλλον Λαμπατο!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τι νόημα έχει να πάρεις ηλεκτρική από τη στιγμή που λες ότι παίζεις χωρίς χρήση ενισχυτή? Αν έχεις πρόβλημα με την ένταση του ήχου στο σπίτι, τότε πάρε έναν modelling (μιας και θέλεις διάφορα είδη) όπως ο VOX VT30 και ένα καλό ζευγάρι ακουστικά για να χαρείς την ηλεκτρική.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Little Hendrix

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βασικα την ηλεκτρικη που θα παρω ή τον ενισχυτη τον θελω για καποιες προβες,αν και κυριως με ενδιαφερει να εχω μια γαματη κιθαρα για να την ''βρισκω'' οτι μονος μου ειται σε καποια προβα.Πως να στο πω θελω να εχω εναν καλο εξοπλισμο.Τον ενισχυτη τον θελω οπως σου ειπα για καποια προβα αν και θα προτειμουσα μια πεταλιερα αυτην την στιγμη καθως εχω ηδη ηχεια και κονσολα,γιατι να παρω και εναν ενισχυτη, θακαλυφθω με την πεταλιερα και την κονσολα και οταν μαζεψω λεφτα θα παω να παρω και εναν καλο ενισχυτη. ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Βασικα την ηλεκτρικη που θα παρω ή τον ενισχυτη τον θελω για καποιες προβες,αν και κυριως με ενδιαφερει να εχω μια γ**ατη κιθαρα για να την ''βρισκω'' οτι μονος μου ειται σε καποια προβα.Πως να στο πω θελω να εχω εναν καλο εξοπλισμο.Τον ενισχυτη τον θελω οπως σου ειπα για καποια προβα αν και θα προτειμουσα μια πεταλιερα αυτην την στιγμη καθως εχω ηδη ηχεια και κονσολα,γιατι να παρω και εναν ενισχυτη, θακαλυφθω με την πεταλιερα και την κονσολα και οταν μαζεψω λεφτα θα παω να παρω και εναν καλο ενισχυτη. ;)
Για να σου δώσω και μια άλλη οπτική πάνω στις σκέψεις που παρέθεσες (αν μου επιτρέπεις βέβαια) θα σου παραθέσω μερικά πράγματα που έχω αποκομίσει από την εμπειρία μου με τον κιθαριστικό εξοπλισμό.. Για να μην γίνω κουραστικός, θα τις παραθέσω σε στυλ προτάσεων..

1) Η καλή κιθάρα θα σε βοηθήσει να παίξεις ενδεχομένως πιο άνετα (λόγω του γεγονότος ότι λογικά θα είναι πιο σωστά ζυγισμένη και κατασκευασμένη) καθώς επίσης θα σου κρατήσει περισσότερο και δεν θα σε ταλαιπωρεί με κατασκευαστικά λάθη (λάθος intonation, συνεχές κούρδισμα, ενοχλητικά buzz και fizz, κλπ.)..

2) Αν η κιθάρα που έχουμε μας ικανοποιεί όσον αφορά το playability αλλά όχι όσον αφορά τον ήχο, πιστεύω ότι αξίζει πρώτα να δοκιμάσουμε μια αλλαγή μαγνητών.. Στην τελική, και να αλλάξουμε εν τέλει κιθάρα, οι μαγνήτες θα μας μείνουν, έχουν μεταπωλητική αξία, ενώ αν εν τέλει δεν αλλάξουμε κιθάρα αλλά ικανοποιηθούμε από τον ήχο της κιθάρας μας με τους καινούργιους μαγνήτες, θα έχουμε γλιτώσει από ένα τεράστιο έξοδο..

3) Η κιθάρα συνεισφέρει σε γενικές γραμμές κατά ένα 10% στο τελικό μας ήχο.. Οι μαγνήτες αποτελούν το 30%, ενώ το υπόλοιπο 60% προέρχεται από τον ενισχυτή/καμπίνα και τα εφφέ μας.. Τα ποσοστά είναι εντελώς ενδεικτικά αλλά πιστεύω ότι δίνουν μια τάξη μεγέθους του κάθε μέρους της ηχητικής μας αλυσίδας..

4) Η λύση της πεταλιέρας είναι μια αρκετά καλή ενασχόληση για τον νέο κιθαρίστα που διψάει να γνωρίσει όσους περισσότερους ήχους μπορεί.. Όσο όμως θα περνάει ο καιρός, ο κιθαρίστας κατασταλλάζει σε 5-6 προσωπικούς ήχους και επικεντρώνεται στο πως θα καταφέρει να μεταφέρει τα τερτίπια του προσωπικού παίξιμου του στον ήχο του.. Επομένως η πεταλιέρα μάλλον πηγαίνει για πώληση σε τιμή συνήθως πολύ κατώτερη της αξίας αγοράς της.. Γνωρίζω πάρα πολύ λίγους κιθαρίστες που μετά από αρκετά χρόνια έχουν στο οπλοστάσιο τους πάνω από 10 ήχους και παίζουν με τα 100 patches μιας πεταλιέρας..

Με όλα αυτά, αυτό που θα ήθελα να σου πω είναι ότι το βασικό προσόν μιας καλής κιθάρας είναι ότι μας ικανοποιεί μάλλον υποσυνείδητα, παρά ρεαλιστικά.. Για να το θέσω αλλιώς, άλλη ευχαρίστηση έχουμε όταν παίζουμε με την κιθάρα που γουστάρουμε και αλλιώς όταν παίζουμε με μια φθηνή αλλά αξιοπρεπή κιθάρα που για διάφορους λόγους δεν μας γεμίζει το μάτι (φθηνή, άσημη, κλπ.).. Μάλλον ευθύνονται ψυχολογικοί παράγοντες παρά οτιδήποτε άλλο.. Αν και εφόσον κάποιος δύναται να δαπανήσει αρκετά χρήματα, τότε η ανανέωση του εξοπλισμού του θα περιλαμβάνει και μια καλή κιθάρα.. Αν όμως από την άλλη το budget είναι σφιχτό, τότε θεωρώ ότι προβάδισμα πρέπει να παίρνει ένας καλός ενισχυτής.. Επειδή όμως ένας καλός ενισχυτής είναι μεγάλη επένδυση, τότε συνήθως η αγορά του δεν γίνεται στα πρώτα χρόνια ενασχόλησης.. Εσύ είσαι από τους τυχερούς που έχεις υποδομή (κονσόλα, ηχεία) και μπορείς να παίζεις στο σπίτι σου χωρίς ενισχυτή.. Σε αυτή την περίπτωση η καλύτερη λύση θα ήταν κάποιο free distortion/effect simulator program το οποίο παίζει από τον υπολογιστή σου και συνδέεται μέσω της κονσόλας σου στα ηχεία σου.. Με αυτό τον τρόπο μαθαίνεις σιγά-σιγά τους ήχους, επιλέγεις αυτούς που σου αρέσουν, διαβάζεις αρκετά για τους διάφορους τύπους και μάρκες ενισχυτών και έπειτα από μερικούς μήνες είσαι έτοιμος να αγοράσεις τον ενισχυτή που θα σε ικανοποιεί.. Αν με τον καινούργιο ενισχυτή καταλάβεις ότι ο ήχος είναι χάλια, τότε σε συμφέρει να αγοράσεις κάποιους επώνυμους μαγνήτες.. Μετά από όλα αυτά τα στάδια και αφού έχεις μαζέψει χρήματα, πας και "ικανοποιείς το βίτσιο σου" και παίρνεις την κιθάρα που σου "γυάλισε".. ;)

Όλα αυτά στα λέω με καμία διάθεση πατερναλισμού, αλλά με ειλικρινή διάθεση να σε αποτρέψω από "περιττά" έξοδα.. Εννοείται ότι αν η κιθάρα σου είναι εντελώς unplayable τότε το ενδεχόμενο μιας νέας κιθάρας επανέρχεται στο προσκήνιο.. Βέβαια, νέα κιθάρα δεν σημαίνει κιθάρα με τετραψήφια τιμή, αλλά μια αξιοπρεπή κιθάρα με €300-500.. Ελπίζω να σου πρόσφερα μια άλλη οπτική..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
5677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/07, 16:14
από Raz
49 Απαντήσεις
18137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/08, 16:08
από thanasis93
9 Απαντήσεις
5616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 09:20
από Arg0
3 Απαντήσεις
3460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:36
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
3002 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 13:44
από JP.M
4 Απαντήσεις
7081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/18, 17:14
από kiwi
0 Απαντήσεις
1536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/20, 14:57
από Ioannis Anastassakis
11 Απαντήσεις
6553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123
6 Απαντήσεις
5390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 22:48
από RomanGL