Αποστολέας Θέμα: Μετά την εγγύηση, τί?  (Αναγνώστηκε 4604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μετά την εγγύηση, τί?
« στις: 21/05/07, 20:44 »
Πριν περίπου ένα χρόνο πήρα τον υπολογιστή μου...

Σε ένα προηγούμενο θέμα, είχε χαλάσει το πληκτρολόγιο μου.... Και τελικά χθές τα ψιλοέφτυσε το αντιγραφικό μου!!!

Για να πώ στα γρήγορα το πόνο μου, όταν πήγα για φτιάξιμο το πληκτρολόγιο, μου είπαν οτι δεν αξίζει το κόπο, και οτι καλύτερα να πάρω καινούργιο...(Εμμέσως πλήν σαφώς, είπαν οτι μόνο για να δούν το πληκτρολόγιο, αν δουλεύει, θέλαν 10€ και 5 εργάσιμες...ΈΛΕΟΣ)

Και τελικά αυτό που παρατηρώ, είναι οτι μαζί με τις τιμές, πέφτει αμέσως και η ποιότητα, ενώ το κόστος του service ανεβαίνει, με αποτέλεσμα να είναι προτιμότερο να αγοράσει κάποιος ένα προιόν καινούργιο.... Δεν ξέρω αν το έχουν παρατηρήσει και άλλοι...

Το θέμα με το αντιγραφικό, τώρα, είναι οτι διαβάζει μόνο αγορασμένα CD,  ενώ ότι έχω γράψει εγώ, ούτε για πλάκα. Και εννοείται οτι δεν γράφει. Το πέρασα και με καθαριστικό CD , που είχε πάνω βουρτσάκι (απαλό, και κατάλληλο... ;) )

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τρόπο καθαρισμού, ή γενικά κάποια άλλη θεραπεία, πριν κάνω τη καρδιά μου πέτρα, και το σκ**ό μου παξιμάδι, και πάω να αγοράσω καινούργιο?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #1 στις: 21/05/07, 20:49 »
Μάρκα, μοντέλο κοκ. θα βοηθούσαν αρκετά...
Επίσης, τι δισκάκια γράφεις;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #2 στις: 21/05/07, 21:40 »
1. Τα CD που αντέγραψες δοκίμασες να δεις αν τα παίζει άλλο DVD/CD?
2. Ακόμα και αν έχει χαλάσει το CDRW και έχει περάσει ένας χρόνος και λίιιιιιιιιγο παραπάνω, με μεγάλη πιθανότητα θα σου αναγνωρίσουν την εγγύηση...Εμένα τουλάχιστον η εγγύηση είχε λήξει Αύγουστο και Σεπτέμβρη που τα έφτυσε την αναγνώρισαν κανονικά (Yamaha).
3. Αν δεν σου αναγνωρίσουν την εγγύηση δεν αξίζει η επισκευή αφού πλέον οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ εκτός κι να έχεις αγοράσει βέβαια Blue Ray.
4. Η εμπειρία λέει πως αν τα φτύσει και σταματήσει να γράφει ότι και να του κάνεις δεν θα φτιαχτεί. Συνήθως αλλάζουν την πλακέτα όταν σταματάει να γράφει, άρα καινούργιο DVD/CDRW.
Αν καταφέρεις και κάνεις κάτι με καθαρισμό κλπ μάλλον θα παρατείνεις για λίγο διάστημα το χρόνο του παρά θα κάνεις κάτι μόνιμο...
Ελπίζω να σε κάλυψα.
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #3 στις: 21/05/07, 22:05 »
Αν τα cd που πας να γράψεις είναι της πλάκας τότε δεν θα τα αναγνωρίζει, αυτό το έχει και το δικό μου. Πάρε καμιά καλή μάρκα cd και θα δεις ότι θα είναι οκ. 

Οσο για το πληκτρολόγιο, τι τα θέλετε τα ασύρματα? Καλώδιο foreva!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #4 στις: 21/05/07, 22:33 »
@Zeppelin
Pioneer 111D.
To πρόβλημα είναι intermal target failure
Σχεδόν πάντα γράφω σε TDK...

@Mistral
1. To "αναγνωστικό" DVD που έχω, τα διαβάζει μια χαρά.
2.Λές?
3. Αν είχα αγοράσει πριν ένα χρόνο blu-ray, λές να ανησυχούσα για τα λεφτά???  ;D ;D ;D

Το αντίστοιχο μοντέλο, το 112D κοστίζει 35€... Απλά είναι για το γμτ....

@parlats

TDK βάζω....
Για το πλκτρ, πήρα καλωδιομένο πληκτρ, και ασύρματο ποντίκι της μικρο, με 20€ ;D ;D ;D

Υπάρχει άλλος τρόπος καθαρισμού, πέρα απο το βουρτσάκι?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #5 στις: 21/05/07, 22:35 »
Παίδες έχετε υπόψη σας ότι όλα τα ηλεκτρικά ΚΑΙ ηλεκτρονικά προϊόντα συνοδεύονται από 2ετή εγγύηση!! Οπότε το πας πίσω και τους το τρίβεις στα μούτρα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #6 στις: 21/05/07, 22:39 »
Στη σελίδα λέει 1 έτος....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #7 στις: 21/05/07, 22:50 »
Στη σελίδα μπορεί να λέει ό,τι θέλει φίλε μου! Είναι υποχρεωμένοι από την Ε.Ε. να σου παρέχουν 2ετή εγγύηση! Πήγαινε στο κατάστημα, πες τους το και αν σου αρχίσουν σούξου μούξου πες τους ένα απλό "θα μιλήσετε με τον δικηγόρο μου..."

Θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα! ;)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #8 στις: 21/05/07, 23:02 »
Στη σελίδα μπορεί να λέει ό,τι θέλει φίλε μου! Είναι υποχρεωμένοι από την Ε.Ε. να σου παρέχουν 2ετή εγγύηση! Πήγαινε στο κατάστημα, πες τους το και αν σου αρχίσουν σούξου μούξου πες τους ένα απλό "θα μιλήσετε με τον δικηγόρο μου..."

Θα εκπλαγείς με τα αποτελέσματα! ;)

Θα δοκιμάσω το ΙΝΚΑ... Πιο ρεαλιστικό όταν μιλάμε για συσκευές 35€.....

Είναι εύκολο να μου δώσεις ένα λινκ για τη 2ετή εγγύηση?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #9 στις: 21/05/07, 23:04 »
Δεν έχω πρόχειρο, θα ψάξω και θα σου στείλω!

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #10 στις: 21/05/07, 23:53 »
τα αντιγραφικα εχουν γινει μιας χρησης, και η εγγυηση στο αλλαζει μονο εαν η βλαβη αφορα γενικως το αν λειτουργει και οχι το αν δε γραφει καλα τα 2/3 των cd σου.
επισκευη: ακριβη
παρε ενα nec με 35 ευρω απο το e-shop να ησυχασεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #11 στις: 22/05/07, 00:29 »
Σωστός ο Stillborn. Ακόμα και αν ισχύει η εγγύηση (που πρέπει να ισχύει γιατί ο VampireLestrat έχει δίκιο για τη διετή εγγύηση), καλύτερα να αγοράσεις ένα καινούργιο και να ξεμπερδεύεις. Μιλάμε για 35 Ευρώ, όχι για κανένα φοβερό ποσόν. Τι λέτε τώρα για δικηγόρους και ΙΝΚΑ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #12 στις: 22/05/07, 03:34 »
Πράγματι, δεν είναι κανα τρομερό ποσο.

Αλλα να υπενθυμίσω οτι δεν είμαι διατεθιμένος να "ξανα"αγοράσω υπολογιστή.Πριν μια βδομάδα άλλαξα και τα πληκτρολόγια. Δεν λέω οτι είναι κανα τρομερό ποσο, αλλα γμτ δηλαδή...

τα αντιγραφικα εχουν γινει μιας χρησης, και η εγγυηση στο αλλαζει μονο εαν η βλαβη αφορα γενικως το αν λειτουργει και οχι το αν δε γραφει καλα τα 2/3 των cd σου.
Συγνώμη αλλα η ανικανότητα να γράψει οποιοδήποτε DVD θεωρείται πρόβλημα λειτουργικότητας. Δεν είπα οτι "δεν γράφει καλά τα 2/3 των DVD μου" ,είπα οτι δεν γράφει κανένα. Απο τη στιγμή, που πλήρωσα τη τιμή που αυτοί μου ζήτησαν, περιμένω να έχει τις ανάλογες προδιαγραφές.

Αλλα και πάλι, να ίσχυε αυτό που έλεγες, δεν έχω ακούσει πουθενά να λένε "...και σε περίπτωση που η συσκευή σας πάθει αναλαμπή, και εγγράψει ένα κύκνειο DVD, τότε θεωρείται πλήρως λειτουργήσιμη..." ;D ;D ;D ;D ;D
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #13 στις: 22/05/07, 08:05 »
Πράγματι, δεν είναι κανα τρομερό ποσο.

Αλλα να υπενθυμίσω οτι δεν είμαι διατεθιμένος να "ξανα"αγοράσω υπολογιστή.Πριν μια βδομάδα άλλαξα και τα πληκτρολόγια. Δεν λέω οτι είναι κανα τρομερό ποσο, αλλα γμτ δηλαδή...

τα αντιγραφικα εχουν γινει μιας χρησης, και η εγγυηση στο αλλαζει μονο εαν η βλαβη αφορα γενικως το αν λειτουργει και οχι το αν δε γραφει καλα τα 2/3 των cd σου.
Συγνώμη αλλα η ανικανότητα να γράψει οποιοδήποτε DVD θεωρείται πρόβλημα λειτουργικότητας. Δεν είπα οτι "δεν γράφει καλά τα 2/3 των DVD μου" ,είπα οτι δεν γράφει κανένα. Απο τη στιγμή, που πλήρωσα τη τιμή που αυτοί μου ζήτησαν, περιμένω να έχει τις ανάλογες προδιαγραφές.

Αλλα και πάλι, να ίσχυε αυτό που έλεγες, δεν έχω ακούσει πουθενά να λένε "...και σε περίπτωση που η συσκευή σας πάθει αναλαμπή, και εγγράψει ένα κύκνειο DVD, τότε θεωρείται πλήρως λειτουργήσιμη..." ;D ;D ;D ;D ;D
μπορει να μη σου το αλλαζαν ουτε τωρα, αλλα οταν ουτε καν ΠΑΙΖΕΙ dvd. firmware καινουριο δοκιμασες?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #14 στις: 22/05/07, 13:04 »
Φίλτατοι για να μην λέμε αερολογίες...
Όταν ένα DVDRW/CDRW και γενικότερα τέτοιες οπτικές συσκευές παρουσιάζουν πρόβλημα και δεν γράφουν...απλά υπάρχει πρόβλημα και είναι υποχρεωμένοι να στο αλλάξουν και θα το κάνουν...
Δεν υπάρχει περίπτωση να πουν,..."ξέρετε διαβάζει καλά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα"...και αν το πουν με λίγη πίεση όλα γίνονται...
Στη δική μου περίπτωση που προανέφερα δεν έγραφε αλλά διάβαζε καλά...
Όσο για το πρόβλημα Μεταβαρόνε είναι όπως λες το γ**ώτο...Απλά σε περίπτωση (αν και μόνο αν που λέγαμε στα μαθηματικά :) που δεν στο καλύπτει η εγγύηση παίρνεις καινούργιο και δε το φτιάχνεις...το λογικό δηλαδή...
Αν όμως στο καλύπτει η εγγύηση δεν θα τους τα χαρίσεις...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Μετά την εγγύηση, τί?
« Απάντηση #15 στις: 22/05/07, 13:45 »
Αν όμως στο καλύπτει η εγγύηση δεν θα τους τα χαρίσεις...

+10... Γμτ δηλαδή....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 12:53
από Αλκιβιάδης
14 Απαντήσεις
11591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
6 Απαντήσεις
3818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 18:32
από delos999
23 Απαντήσεις
7941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:18
από ogyon21
10 Απαντήσεις
4229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/09, 22:59
από armagedon
5 Απαντήσεις
17638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 20:34
από lavigne
9 Απαντήσεις
4236 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/09, 14:13
από O_Menelaos
26 Απαντήσεις
8007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/12, 14:49
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
1778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 18:13
από deepkokkinos
16 Απαντήσεις
6714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 17:06
από mobius