Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE  (Αναγνώστηκε 8530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kon30fyllou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι σε αναζήτηση νέας ηλεκτρακουστικής και έπεσα πάνω σ αυτή. Πολύ καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να τη δω από κοντά. Έχει παίξει κάποιος; Τί πιστεύετε;

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_cld_30scm_ce_solidwood.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/17, 22:22 από kon30fyllou »

Αποσυνδεδεμένος Spyrous1979

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #1 στις: 23/05/17, 01:43 »
Ότι hb έχω πιάσει στα χέρια μου είναι μεγάλα σαπάκια ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά.Αναξιόπιστα και χωρίς ουσιαστική εγγύηση, από τα φτηνα ως τα ακριβά! Μακριά κι αγαπημένοι που λέμε....

Αποσυνδεδεμένος kon30fyllou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #2 στις: 25/05/17, 01:08 »
Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο σε αυτά τα λεφτά περίπου;

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #3 στις: 25/05/17, 11:07 »
Ότι hb έχω πιάσει στα χέρια μου είναι μεγάλα σαπάκια ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά.Αναξιόπιστα και χωρίς ουσιαστική εγγύηση, από τα φτηνα ως τα ακριβά! Μακριά κι αγαπημένοι που λέμε....

σε συνδιασμό με τους αλήτες του thomann φανταζομαι θα είναι εκρηκτικό το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #4 στις: 25/05/17, 13:37 »
H κιθάρα είναι μια χαρά, την έχω δοκιμάσει προσωπικά. Την έχει φίλος ο οποίος τη χρησιμοποιεί και live. Δεν ξέρω να σου πω στα ίδια λεφτά τι άλλο παίζει, αλλά αυτή τη συγκεκριμένη αν κρύψεις το logo του headstock την κάνεις για πολύ ακριβότερη. Ο ηλεκτρικός της ήχος, και λόγω fishman, είναι πάρα πολύ καλός, όλη η κιθάρα παίζει όμορφα και έχει καλή αίσθηση, και truss rod κτλ ακούνε (γιατί είχα κάτι φθηνές fender που το truss rod απλά "υπήρχε").


Από εκεί και πέρα, ο φίλος μου, την πήρε από thomann χωρίς δοκιμές κτλ. Τώρα είναι όλες μάπα και του έκατσε η καλή, έχει ανέβει το QC της Harley Banton και βγαίνουν καλύτερα όργανα από το παρελθόν, θα σε γελάσω.


Έχοντας κάνει δεκάδες αγορές από thoman, και έχοντας αγοράσει προϊόντα της Harley Benton κυρίως για φίλους (χορδές, ανταλλακτικά κιθάρας κτλ), είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος σε όλα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/17, 13:43 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #5 στις: 26/05/17, 09:49 »
Στο ίδιο μαγαζί υπάρχουν και οι Recording King που θεωρούνται value for money όργανα επίσης.
Αν googlάρεις κριτικές θα δεις ωραίες κριτικές. Βέβαια εξακολουθεί να είναι αγορά από απόσταση, δεν είναι κάτι που το δοκιμάζεις. Βέβαια το συγκεκριμένο μαγαζί σου δίνει και το δικαίωμα της επιστροφής αν δεν σου αρέσει ώστε να αγοράσεις άλλο πράγμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #6 στις: 26/05/17, 11:15 »
Βέβαια το συγκεκριμένο μαγαζί σου δίνει και το δικαίωμα της επιστροφής αν δεν σου αρέσει ώστε να αγοράσεις άλλο πράγμα.

μύθος. Αν έχεις αγοράσει π.χ. synth και δεν σου αρεσει, και το έχεις χρησιμοποιησει σε αποστειρωμένο περιβάλλον και με μηδενικά ίχνη χρήσης, τότε οκ. Αν όμως έχεις αγοράσει κιθάρα τα πράγματα δυσκολεύουν.
Στην δική μου περίπτωση υπήρχε σαφές κατασκευαστικό πρόβλημα, και αυτό που έκαναν οι αλήτες του thoman ήταν να με δουλεύουν και να μου στέλνουν φωτο με γρατσουνιές στις βίδες, ενώ τους έλεγα σαφώς οτι το μόνο που έκανα ήταν να χρησιμοποιήσω τα εργαλεία της ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ IBANEZ, (διαφορετικά ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΝΕΙ? ) προσπαθόντας να κάνω την δουλιά που θα έπρεπε να είχαν κάνει αυτοί. Δεν ζητούσα επιστροφή ασκώντας το δικαίωμα των πρώτων ημερών χρήσης, αλλά το δικαίωμα της ΕΓΓΥΗΣΗΣ. Βέβαια οι κρετίνοι δεν ήξεραν καν τους δικούς τους όρους στα συμβόλαιο.
Επίσης παραδέχτηκαν την ΨΕΥΤΙΚΗ ΔΙΑΦΙΜΗΣΗ banner τους για έλεγχο πριν την αποστολή.
Το μόνο που έχω να πώ είναι οτι έχασα ωρες και ώρες στο τηλέφωνο με αυτούς τους ηλίθιους κρετίνους.

Μάλιστα όταν τους ρωτούσα γιατί το κομμάτι που αγόρασα ήταν πιο φθηνό κατα 300 ευρώ απο την συνηθισμένη τιμή τους, μου έλεγαν έτυχε. Τους ρωτούσα για b-stock και μου έλεγαν οτι ήταν ολο-καίνουργιο. Η υποψία μου ήταν οτι κάποιος την είχε ξαναεπιστρέψει με μηδενικά ίχνη χρήσης και την πούλησαν για καινούργια ενώ είχε σαφώς πρόβλημα. Οποτε δεν μιλάμε για b-stock αλλά για προϊόν που θα έπρεπε να αποσύρουν, να το φτιάξουν ΣΩΣΤΑ και να το πουλήσουν σαν "refurbished" σε πολύ χαμηλότερη τιμή, πράγμα που μάλλον δεν συνέφερε.

Συμπέρασμα για όποιον κάνει το τραγικό λάθος να αγοράσει απο thomann : ΜΗΝ ΣΕΤΑΡΕΤΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ, αν είναι να την επιστρέψετε. Αν έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα (έστω και το μαραμικρό) ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ το παραμικρό σεταπ, επιστρέψτε την το γρηγορότερο δυνατό. Αυτό βέβαια σημαίνει οτι αν είστε ψύρρας, η κιθάρα/κιθάρες θα πηγαινοέρχονται ελλάδα γερμανία για κανα χρόνο μέχρι να σας κάτσει η καλή.

Τέλος, αυτοί / αυτες που απαντάνε στα email είναι ρουμάνες και τσέχες νοικοκυρές (αγαπώ και τις 2 αυτές χώρες) οι οποίες μεταξύ μεγειρέματος και διαβάσματος των  παιδιών απαντάνε και ένα "thank you for your email", ουσιαστικά κερδίζοντας χρόνο μέχρι που θα σε παραπέμψουν τελικά στην γερμανίδα προϊστάμενο η οποία θα σου πει εν ολίγοις "αει Μ&^^%" και άδιασέ μας την γωνιά. Μάλιστα οι του thoman ούτε καν είχαν την εντιμότητα να ΑΦΗΣΟΥΝ την κριτική μου στο σάιτ τους....

μακριά....

Το θετικό είναι οτι η κιθάρα τώρα είναι πιο σταθερή και απο τις απροβλημάτιστες εργοστασιακές, χάρη στον Μίμη manmadeguitars απο τον Χολαργό.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/05/17, 11:24 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #7 στις: 26/05/17, 11:34 »
Κλασικη περιπτωση βλαβης  απατης.
Ακομα και εν ψυχρο αγορες,κινδυνευουν απο αυτο.
Ποσο μαλλον μεσω ιντερνετ.
Εχω καταληξει πως ειναι με τις μερες τους..
Βεβαια φταιμε και εμεις οι καταναλοτες γιατι δεν γνωριζουμε τα δικαιοματα μας (και ουτε κοιταμε να τα μαθουμε) και ειμαστε λιγο, κλαιν ρε,τι θα παει στραβα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #8 στις: 26/05/17, 11:43 »
Τι να σου πω φίλε μου. Την έχεις ξαναανφέρει την περίπτωση σου. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας, αντίθετα ξέρω και απο εμένα προσωπικά και πολλές περιπτώσεις φίλων με επιστροφές που δεν είχαν πρόβλημα.
Πριν λίγες μέρες ενας φίλος επέστρεψε ένα μπάσο και αγόρασε ένα άλλο χωρίς κανένα πρόβλημα. Επαιξε/δοκίμασε κανα δυο μέρες, δεν του έκανε, το επέστρεψε.
Δεν έχω καμμιά σχέση με κανένα μαγαζί, απλά αναφέρω προσωπική μου πείρα.
Και όσες φορές έχω ανταλλάξει email ήταν ονομαστικά είτε από έναν έλληνα που είχαν είτε απο τον υπεύθυνο του κάθε τμήματος. Ξαναλέω πάλι, είναι η δικιά μου εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #9 στις: 26/05/17, 11:50 »
Γενικα ξερω περιπτωση απο ατομο αιμοδοτη στον θωνα,και ηθελε μια προενισχυση.Την ειχε 460€ και τους εστειλε λινκ απο αλλο καταστημα με 400€ και του καναν εκπτωση.
Αχηλαια,για σενα και εγω πιστευω πως ηταν κιθαρα 1-2-3 επιστροφων και προτιμησαν να γινουν γκουφιδες προκιμενου να την ξεφορτωθουν.
Εγω στην θεση τους θα την πετουσα η θα την σκοτωνα για διακοσμητικη.
Τες πα.Ειπαμε.Ποτε μηλα,ποτε φυλα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #10 στις: 26/05/17, 15:55 »
Γενικα ξερω περιπτωση απο ατομο αιμοδοτη στον θωνα,και ηθελε μια προενισχυση.Την ειχε 460€ και τους εστειλε λινκ απο αλλο καταστημα με 400€ και του καναν εκπτωση.
Αχηλαια,για σενα και εγω πιστευω πως ηταν κιθαρα 1-2-3 επιστροφων και προτιμησαν να γινουν γκουφιδες προκιμενου να την ξεφορτωθουν.
Εγω στην θεση τους θα την πετουσα η θα την σκοτωνα για διακοσμητικη.
Τες πα.Ειπαμε.Ποτε μηλα,ποτε φυλα

συνολικά μαζί με τις π@ριες τις δικές μου έδωσα + 150 ευρώ στον μάστορα, θα μπορούσε να είναι 100 ευρώ, αν δεν είχα %$%^^ιαστεί. Μακάρι να είχα μάθει για αυτόν τον ματορα πιο πριν. Θα είχε δώσει λύση στο φτερό. Νομίζω οτι με 1050 (900 + 150) ευρουλάκια πήρα τελικά ένα όργανο ΠΟΛΥ ΠΙΟ δυνατό απο τα αντίστοιχα εργοστασιακά. Καθότι έχει πάσο σε όλο το basswood και φυσικά στο maple... Και το άνοιγμα του εννιαίου πάσου (σπειρών) έγινε με την κιθάρα στην μέγγενη.

Αρα χρηματικά κέρδισα 250 ευρώ, και επίσης κέρδισα την εμπιστοσύνη του συγκεκριμένου μάστορα. Στα αρνητικά ο καιρός που έχασα...

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #11 στις: 26/05/17, 17:40 »
OK.
Στο ίδιο μαγαζί υπάρχουν και οι Recording King που θεωρούνται value for money όργανα επίσης. Οπου τις βρεις τέλος πάντων.

Εχω 2 ακουστικές. Αν ψηνόμουν κάποια στιγμή για μια φτηνή ακουστική μάλλον κάτι τέτοιο θα έπαιρνε. Σε διάφορες κουβέντες σε διάφορα φόρουμ λένε καλά λόγια.
Εχει τύχει κάποια στιγμή μια στα χέρια μου πριν καιρό, δεν θυμάμαι μοντέλο. Καλή ανάμνηση έχω πάντως. Σίγουρα θά έχουν διαφορές απο μοντέλο σε μοντέλο, ψάξτο λίγο.
Ακόμα και στα φτηνά μοντέλα πάντως νομίζω έχουν στάνταρ solid καπάκια. Eίναι κάπως προσεγμένα όργανα. Τώρα περί ορέξεως και αν θα σου κάτσει ωραία στο χέρι ή στο αυτί, είναι ένα ρίσκο που το παίρνεις εσυ εφόσον δεν δοκιμάζεις κάτι πριν το πάρεις.

Η άλλη λύση είναι βόλτα στα κιθαρομάγαζα και δοκιμές σε όργανα. Μπορεί να σου κάτσει κάποια που δεν το περιμένεις.
Στο κέντρο κάποια καταστήματα φέρνουν και κάποιες LAG. Αρκετά αξιόλογα όργανα και αυτά.

Οτι πληρώνεις παίρνεις βέβαια ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #12 στις: 26/05/17, 21:37 »
εν πάσει περιπωσει για να μείνω και λίγο εντός θέματος, η Yamaha apx-400 που είχα πάρει απο τον Νάκα έχει βγεί πολύ καλή, αν και ομολογουμένως δεν μπορώ να πω οτι την χρησιμοποιώ και τόσο συχνά όσο την εν λόγω Universe.

Αποσυνδεδεμένος kon30fyllou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #13 στις: 27/05/17, 21:14 »
Η άλλη που σκέφτομαι είναι η Cort MR710F

https://www.thomann.de/gr/cort_mr710tf.htm

Βέβαια δεν μπόρεσα να την βρω ούτε αυτή κάπου για να τη δω από κοντά. Πιο πολύ κλίνω σ αυτή βάσει του ήχου που έχει στο site ( όσο μπορείς να κρίνεις από εκεί ) αλλά μου έκανε εντύπωση γιατί η HB είναι solidwood.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #14 στις: 27/05/17, 21:29 »
Δεν μας έχει πει ακόμα βέβαια για τι σκοπό τη θες.
Ως δεύτερη φτηνή?

Θα πρέπει επίσης να ξεκαθαρίσεις (για σένα και το τι θες) αν θες να αγοράσεις από απόσταση, ακούγοντας από ιντερνετ και παίρνοντας γνώμες/κριτικές...
ή αν θες να την έχεις δοκιμάσει πρώτα.
Ολα αυτά είναι εντελώς κόντρα.
Πρώτα πρέπει να πάρεις τέτοιες αποφάσεις...

Αποσυνδεδεμένος kon30fyllou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #15 στις: 28/05/17, 01:15 »
Δε με πειράζει που δεν την έχω δοκιμάσει. Θα την πάρω και αν δε μου αρέσει θα τη γυρίσω πίσω. Απλά ρώτησα αν κάποιος από εδώ τις έχει δει και από κοντά. Τώρα έχω μία πολύ φθηνή και ήθελα να πάρω μία λίγο καλύτερη και πιο ευκολόπαιχτη από αυτή που έχω.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #16 στις: 28/05/17, 11:32 »
Κοίτα. Η αλήθεια είναι ότι είναι μια μάρκα η ΗΒ που δεν φημίζεται για τα όργανα της. Εχω την υποψία ότι είναι κινέζικες εισαγωγές μόνο του Θωμά και brandname που πουλάει μόνο αυτός.
Συνήθως αγοράζεις τα πολύ φτηνά για δοκιμές/βελτιώσεις για να πάρεις μια για διακοπές κλπ κλπ
Δεν έχουν φήμη σοβαρών οργάνων. Ιδίως για τα 360 που θες να δώσεις εσύ. Μπορείς να βρείς κάτι πολύ καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.
Ο πρώτας κανόνας πάντα είναι: ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ
Δεν είναι κόπος, διασκέδαση είναι. Αφιέρωσε ένα πρωί να δεις πολλές κιθάρες και πολλές μάρκες από κοντά. Δες τα specs αυτώ που δοκιμάζεις ώστε έστω και αν καταλήξεις να αγοράσεις από ίντερνετ να ξέρεις τι ακριβώς θες.
Το ΚΑΛΥΤΕΡΗ και ΕΥΚΟΛΟΠΑΙΚΤΗ είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Ο καθένας μας θα στο προσδιορίσει και θα σου προτείνει σύμφωνα με τα δικά του γούστα. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου κάνει και εσένα.


Και στο φινάλε μπορεί να πετύχεις από κοντά μια άγνωστη μάρκα και να σου κάνει 100%.
Θέλει τη βόλτα του και το ψάξιμό του...

Αποσυνδεδεμένος kon30fyllou

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #17 στις: 28/05/17, 16:05 »
Συμφωνώ με ολα αυτά που λες μονο που δεν ειμαι Αθήνα-Θεσσαλονικη και οι επιλογες ειναι πολυ περιορισμενες. Εχω κανει βολτα στα 2 μαγαζιά της πόλης και δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει. Προφανως και ξεκίνησα από εκεί. Λες οτι στα 360 θα βρω καλυτερες κιθαρες. Εχεις κατι συγκεκριμένο στο μυαλό σου; Ναι δε σημαίνει ότι θα μου κάνει και εμενα αλλα μπορεί ο καθενας να πει τη γνωμη του απο προσωπικη εμπειρία και απο εκει και περα μπορω να διαλεξω μονος.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Harley Benton CLD-30SCM-CE
« Απάντηση #18 στις: 28/05/17, 18:32 »
οκ. ηδη σου ειπαμε καποιες μαρκες παραπανω. κανε και μια βολτα σε reviews στο google. ας προτεινει και κανενας αλλος

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
15548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 12:48
από Marios Demigod
Harley Benton GA-15

Ξεκίνησε από Raz « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
13142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 19:39
από metalmike
12 Απαντήσεις
6358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 10:59
από AtticanSky
3 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 23:15
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
4379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 23:53
από evatralala
9 Απαντήσεις
10227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 10:46
από faser
10 Απαντήσεις
4998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 18:46
από kalaos
11 Απαντήσεις
5609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 13:35
από adr1anos
19 Απαντήσεις
9292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 17:34
από metalmike
2 Απαντήσεις
4938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/15, 18:17
από Kostas_Orfanidis_16