Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ  (Αναγνώστηκε 4894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος crobus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« στις: 04/03/10, 19:00 »
Γεια χαρα σε ολο το φορουμ
Θα ηθελα να ρωτησω τα εξης???

Θα παω ενα ταξιδι Νεα Υορκη στο τελος του τρεχοντος μηνα και θεωρω πως ειναι ευκαιρια να αγορασω μια καινουργια κιθαρα.
καταρχην η κιθαρα που ψαχνω ειναι αυτη

http://www.guitarcenter.com/Schecter-Guitar-Research-Hellraiser-C-1-FR-Electric-Guitar-103642161-i1401616.gc

Οσον αφορα το οργανο καθεαυτο πως σας φαινεται σαν επιλογη σε αυτη την τιμη?εχετε κατι καλυτερο να προτεινεται?? επισης  το guitar center ειναι το μονο site με αρκετα καταστηματα που γνωριζω, εχει κανεις να προτεινει καποιο αλλο καταστημα???

Παμε τωρα στα βασικοτερα μου ερωτημα.
Εστω τωρα οτι την περνω την κιθαρα, οσον αφορα την μεταφορα της στον γυρισμο απο Νεα Υορκη αθηνα υπαρχει περιπτωση να περναει σαν χειραποσκευη????και αν ναι με τι θηκη ακριβως?
Βασικο μου μελημα ειναι να μην χτυπηθει κατα την μεταφορα της και φανταζομαι σε περιπτωση που δεν περναει σαν χειραποσκευη η αγορα σκληρης θηκης βαλιτσας ειναι υποχρεωτικη. παρακαλω οποιος εχει φερει κιθαρα απο αμερικη με αεροπλανο να μου πει αν την εχει περασει σαν χειραποσκευη(και με τι θηκη), καθως αν γινεται θα το προτιμουσα για να εχω τον ελεγχο του οργανου ανα πασα στιγμη, η αν την εχει δωσει με τις αποσκευες αν του παρουσιαστηκε καμια ζημια.

Τελος οσον αφορα το τελωνειο πως γινεται η δουλεια?ειτε την παρω σαν χειραποσκευη ειτε την παραλαβω με τις βαλιτσες βγαινοντας προς τα εξω απλα ευχομαι να μην με σταματησουν οι τελωνειακοι??????η περναω σιγουρα τελωνειο?????
επειδη εμεις περναμε εδω τελωνειο οταν την αγορασω στο μαγαζι ισχυει οτι μπορω με την επιδειξη του διαβατηριου να ζητησω να μου αφαιρεθει ο φορος απο την τιμη?γιατι κατι τετοιο εχω ακουσει????(ειναι κατι υποχρεωτικο για αυτους η ειναι αναλογα στο καταστημα?) παντως αν δεν ισχυει το να μπληρωνουμε 2 φορους(ΗΠΑ και Ελλαδα) το θεωρω το λιγοτερο αδικο.

Αυτες ειναι οι ανησυχιες μου ζητω συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα επειδη πρωτη φορα κανω τετοιο ταξιδι και τετοια αγορα θελω τα φωτα σας. Ευχαριστω εκ των προτερων οσους ασχοληθουν με το ποστ μου.
life is ours we live it our way..
please click here
http://world4.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=47101736

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #1 στις: 05/03/10, 00:27 »
στην γνωστη εκδρομη των ηλεκτρολογων κ εσυ?
εχουν γινει κ αλλα θεματα σχετικα


Ως χειραποσκευη οι αποψεις διιστανται, γιατι με τα τελευταια μετρα που πηραν λενε δεν μπορεις να την περασεις. Αλλα δεν εχει εκφρασει αποψη καποιος που να το προσπαθησε τωρα τελευταια. Παντως μεχρι προτινως γινοταν. Μπορεις να ρωτησεις την αεροπορικη εταιρεια για τετοιες λεπτομερειες. Κ αν υπεθεσα σωστα κ εισαι στην εκδρομη των ηλεκτρολογων, δεν ξερω αν εχεις τσεκαρει στα χαρτια σου, θα δεις οτι η Delta υπαγορευει να εχεις μονο μια βαλιτσα (οχι χειραποσκευη)... αν εχεις παραπανω απο μια τις πληρωνεις εξτρα -κ τωρα δυστυχως δεν θυμαμαι ποσο ειναι αυτο το εξτρα.
Με σκληρη θηκη παντως και ενα καλο πακεταρισμα, δηλαδη να προσεξεις καποια ευαισθητα σημεια, να βαλεις σφουγγαρακια-φελζολ ισως κλπ, δυσκολο να σου παθει κατι. Εμενα εκανε η ακουστικη μου ενα τετοιο ταξιδι, απο Καναδα, και το μονο που ειχε ηταν ενα χτυπημα στη θηκη -κ η κιθαρα δεν ηταν προσεκτικα πακεταρισμενη. Βεβαια 1)η κιθαρα ηταν δωρο, δεν την εφερα εγω ο ιδιος -ουτε κ την πληρωσα, 2)ηταν φτηνη. Παντως αν μια ακουστικη κιθαρα τα καταφερε, που ειναι γενικα πιο ευαισθητες και μεγαλες, γιατι να μην τα καταφερει μια ηλεκτρικη?
Να ξερεις παντως οτι μπορεις να την ασφαλισεις πιο πριν, ωστε αν σου παθει κατι να παρεις τα χρηματα σου πισω
Οσο για το τελωνειο, δεν σου αφαιρουν το φορο. Πληρωνεις 23% επι της τελικης τιμης του προιοντος (εαν και εφοσον σε ελεγξουν)

---ναι κ εγω σκεφτομουν/σκεφτομαι μια τετοια αγορα... θα δειξει

Αποσυνδεδεμένος crobus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #2 στις: 05/03/10, 01:10 »
ναι οντως με την εκδρομη ηλεκτρολογων και εγω, συναδερφος να υποθεσω ε?
με την Delta ειμαι, αν δεν κανω λαθος για την επιπλεον αποσκευη ειναι 40-50 δολαρια το κοστος για το γυρισμο, αρκει να μην υπερβαινει τα 23 κιλα γιατι μετα πληρωνεις και τα επιπλεον..

γενικα αν ξερει καποιος για το θεμα της χειραποσκευεις σιγουρα ας μας πει...

Η κιθαρα πως σου φαινεται??? σε black cherry δεν ειναι κουκλα???
life is ours we live it our way..
please click here
http://world4.monstersgame.co.uk/?ac=vid&vid=47101736

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #3 στις: 05/03/10, 01:29 »
Οχι παιδια, ΟΤΙ και να εχεις, ειτε ειναι χειραποσκευη ειτε οχι για να ΜΗΝ περασει απο τελωνειο ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις δηλωσει απο πριν...
Εγω βεβαια για να σε καθησυχασω να σου πω οτι ΔΥΣΚΟΛΑ θα περασετε απο ελεγχο...
Ειχα παει περυσι (δεν ειμαι στο Πολυτεχνειο αλλα εχω γνωστους) και εφερα μια τσαντα πεταλακια χωρις το παραμικρο προβλημα... ;)


Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #4 στις: 05/03/10, 02:59 »
Οχι παιδια, ΟΤΙ και να εχεις, ειτε ειναι χειραποσκευη ειτε οχι για να ΜΗΝ περασει απο τελωνειο ΠΡΕΠΕΙ να το εχεις δηλωσει απο πριν...
Εγω βεβαια για να σε καθησυχασω να σου πω οτι ΔΥΣΚΟΛΑ θα περασετε απο ελεγχο...

κ εγω αυτο εννοω

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #5 στις: 05/03/10, 12:49 »
καλημερα σε ολα τα παιδια..θελω να ρωτησω κ εγω κατι (σορυ αν ειναι κουφο,αλλα δεν γνωριζω απο αυτα)...θελω να αγορασω κιθαρα απο aμερικανικο e bay το θεμα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια..τα εξοδα του εκτελωνισμου που πληρωνονται?? το δεμα μου θα ερθει στο σπιτι μου στην επαρχια??ειμαι απο καρδιτσα..ευχαριστω οποιοσ ξερει να μου πει... ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #6 στις: 05/03/10, 14:07 »
Οπότε G.K. εγώ που θέλω απλά να φέρω 1-2 πεταλάκια τον Απρίλιο από ΝΥ, θα είμαι χαλαρός να υποθέσω?

Κρίμα που δεν παίζουν τα λεφτά για κιθάρα. Είναι μοναδική ευκαιρία :/ ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #7 στις: 05/03/10, 14:38 »
Ναι απλα βαλτα στην χειραποσκευη σου και αν σε ρωτησουν κατι (οπως προειπα πιο πανω ελεγχουν τα παντα ΑΝ ΓΙΝΕΙ ελεγχος) πες οτι ειναι δικα σου...
Μην ανησυχεις παντως σιγα μην ασχοληθουν οι τελωνειακοι με 200 ατομα που γυρισαν απο εκδρομη...Ειναι μπελας και θα βαρανε φραπεδια εκεινη την ωρα...
Για πεταλια κοιτα προς Tonebone, Dunlop, MXR, Electro Harmonix. Ειναι 40% κατω απο Ευρωπη.
Αν βρεις και κανενα Lovepedal, Catalinbread εισαι αρχοντας. ;)


Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #8 στις: 05/03/10, 14:42 »
καλημερα σε ολα τα παιδια..θελω να ρωτησω κ εγω κατι (σορυ αν ειναι κουφο,αλλα δεν γνωριζω απο αυτα)...θελω να αγορασω κιθαρα απο aμερικανικο e bay το θεμα ειναι οτι ειμαι απο επαρχια..τα εξοδα του εκτελωνισμου που πληρωνονται?? το δεμα μου θα ερθει στο σπιτι μου στην επαρχια??ειμαι απο καρδιτσα..ευχαριστω οποιοσ ξερει να μου πει... ;D

Αν το δεμα σου ειναι ΚΑΤΩ απο 200$ πληρωνεις ΜΟΝΟ 3 ευρω για να σου γραψουν ''ατελως''.
Αν ειναι παραπανω πληρωνεις τελη και προσθετες επιβαρυνσεις που ειναι περιπου στο 1/4 της τιμης αυτου που αγορασεις.

ΟΛΑ τα παραπανω ομως δεν ειναι στανταρ. Δεν ξερουμε ποτε βαρανε φραπεδια και ασχολουνται με τα συνδικαλιστικα τους συμφεροντα οι τελωνειακοι. Κοινως? ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι πληρωνεις.


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #9 στις: 05/03/10, 14:52 »
Για πεταλια κοιτα προς Tonebone, Dunlop, MXR, Electro Harmonix. Ειναι 40% κατω απο Ευρωπη.
Αν βρεις και κανενα Lovepedal, Catalinbread εισαι αρχοντας. ;)

Thnx ρε!! Στο μάτι έχω τα MXR Fullbore Metal και MXR Zakk Wylde Overdrive, αλλά άμα τα σηκώσει η τσέπη, θα ψήσω κι ένα Cry Baby :D ... Θα ψάχτω και για τις 2 τελευταίες εταιρείες, δεν τις ήξερα καν!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #10 στις: 06/03/10, 23:01 »
Αντε ρε παιδια, ολοι οι ηλεκτρολογοι μαζεμενοι εδω μεσα!

Ειχα ψησει και γω να παρω ειτε μια Schecter Loomis ειτε καμια Jackson USA απο Αμερικη αλλα 1ον δεν παιζουν τοσα φραγκα και 2ον σταματησα να παιζω μεταλ ιδιαιτερα οποτε δεν μου χρειαζονται. Παντως εχω βαλει στο ματι 2-3 πεταλακια που δεν μπορω να βρω απο Ευρωπη. Οποτε αν ψηνεστε στειλτε με πμ να κανονισουμε να κανουμε μουσικο-τσαρκα στην Νεα Υορκη :D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/10, 23:06 από ACHIEVE PERFECTION »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΗΠΑ
« Απάντηση #11 στις: 07/03/10, 19:23 »
Προς ολους τους εκδρομεις:
Καταρχας καλα να περασετε, που αυτο βεβαια ειναι σιγουρο.
Κατα δευτερον, για να μη χασετε τη μπαλα με τα μουσικομαγαζα αρχιστε απο το μουσικο-δρομο της Ν.Υορκης.
48th street μεταξυ 6ης και 7ης λεωφορου.
Υστερα υπαρχει το γνωστο και μη εξαιρετεο Guitar Center (καθε μεγαλη αμερικανικη πολη εχει ενα) που βρισκεται στην 14th street κοντα στην 5η λεωφορο.
Καλα ψωνια... ;)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 01:21
από kurdt kobain :-)
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 17:18
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
18 Απαντήσεις
11857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 22:26
από SWEET*STRINGS
1 Απαντήσεις
4077 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 22:24
από Αύγουστος
18 Απαντήσεις
8287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
1 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 19:58
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
3751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/10, 17:48
από GusA.
2 Απαντήσεις
2759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 22:12
από geopaok
13 Απαντήσεις
4531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/13, 12:41
από neeckos
18 Απαντήσεις
14133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/16, 21:23
από kopaniamento