Αποστολέας Θέμα: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?  (Αναγνώστηκε 13896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« στις: 27/03/16, 23:06 »
Μαλλον θα παρω τελικα τον Bugera  αλλα δεν ξερω πιον απο τις τρις εκδωσεις . Tον παλιο συγουρα οχι γιατι εβγαλε προβληματα. Ειμαι ομως αναμεσα στην δευτερη εκδωση με το ηχειο  bugera και στην τριτη εκδωση με το συστημα INFINIUM και διαφορετικο ηχειο. Ποια ειναι η γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #1 στις: 28/03/16, 07:41 »
Καλημέρα. Θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη των πιο έμπειρων αλλά επειδή είμαι ψιλοάσχετος με λάμπες, προσωπικά (αγόρασα και εγώ bugera) προτίμησα το infinium γιατί κρατάει τις λάμπες σε καλύτερη κατάσταση και σου λέει πότε να αλλάξεις (αν το έχω καταλάβει σωστά χεχε)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #2 στις: 28/03/16, 09:26 »
Μιας και τον εχεις παρει δεν μας λες λιγα για αυτον. Βασικα με ενδιαφερει πως τον δουλευεις (με πεταλακια ή οχι) , πως τον ακους στο σπιτι μεχρι τη ενταση τον βαζεις στο σπιτι και αν τον εχεις δουλεψει εκτος σπιτιου πως ακουγετε εκει.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #3 στις: 28/03/16, 16:52 »
Εγώ καθώς είμαι όπως είπα λίγο άσχετος, αλλά και με πολύ λίγο χρόνο λόγω δουλειάς να πηγαίνω σε μαγαζιά (μένω και μακριά από την Αθήνα), έψαχνα για ενισχυτή από το internet χωρίς να τους βλέπω από κοντά. Με τους μεταχειρισμένους ειδικά είχα ένα φόβο γιατί με τίποτα δεν θα μπορούσα να καταλάβω την κατάσταση των λαμπών ή άλλη κακομεταχείριση, έτσι έψαχνα καινούργιους προσπαθώντας να καταλάβω τι παίζει από προδιαγραφές και κριτικές.


Αποτέλεσμα: το απόλυτο overkill, γιατί δεν πήρα τον Bugera v22 αλλά τον v333, με 100κάτι βατ και δύο 12άρια ηχεία, που με την έκπτωση του ιντερνετομάγαζου έφτανε τα 375 ευρά, τιμή που θεωρούσα ότι αντιστοιχούσε σε πιο μικρό ενισχυτή. Λάθος. Το κτήνος έφτασε στη δουλειά, ζύγιζε 38 κιλά και με δυσκολία τον σήκωσα και τον έβαλα στο αυτοκίνητο.


Το σπίτι μου ευτυχώς είναι μακριά από την πόλη και δεν έχω πρόβλημα με γείτονες (δεν υπάρχουν!). Έτσι, παίζω με τον ήχο του καναλιού στο 2 και τον master στο 2 άντε 3, μέχρι να έρθει η γυναίκα μου από το πάνω πάτωμα να παραπονεθεί ότι δεν μπορεί να διαβάσει με την κόρη μου (και το volume της κιθάρας είναι επίσης κάπου στο 3).


Μ' αυτά και μ' αυτά είμαι ενθουσιασμένος. Τα καθαρά είναι απίθανα, το crunchy και το lead κανάλι πολύ καλά (από ό,τι μπορώ να καταλάβω με τη δική μου εμπειρία) και έτσι παίζω χωρίς πετάλια. Ο ενισχυτής έχει ένα πολύ στιβαρό footswitch με το οποίο αλλάζω ήχο από το καθαρό στα άλλα δύο κανάλια και αυτοί οι ήχοι μου φτάνουν μια χαρά (έχω ένα πεταλάκι digitech που κάνει παπάδες αλλά πλέον απλά με κοιτάζει από το ράφι:). Για μεταφορά μόνο δεν κάνει γιατί θέλει νιάτα ή πολύ θέληση λόγω βάρους.


Έτσι, με βάση τη δική μου εμπειρία, ο V22 θα πρέπει να είναι και πιο φτηνός και πιο ελαφρύς, ενώ θα μπορέσεις να σηκώσεις την ένταση και πιο ψηλά που από ό,τι διαβάζω χρειάζεται για να αποδώσει σωστά ένας λαμπάτος ενισχυτής. Για το infinium διάβασα ότι αυξάνει τη διάρκεια ζωής των μπαταριών μέχρι 20 φορές και (πολύ σημαντικό για μένα) σου λέει πότε πρέπει να τις αλλάξεις.


Αυτά τα ολίγα. Αν μπορώ να βοηθήσω με καμιά άλλη λεπτομέρεια ευχαρίστως.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #4 στις: 28/03/16, 17:43 »
γεια χαρά
ψάξε βρες πόσο θα σου κοστίσει και πόσο εύκολο είναι να γίνει επισκευή σε ινφίνιουμ σύστημα μετά το πέρας των 3 χρόνων εγγύησης και ζύγισε το με τα αντίστοιχα ενός απλού λαμπάτου.
Αν δεν βγάλεις άκρη απλά τον πουλάς πριν λήξει η εγγύηση....
ότι ναναι
τέσπα πάρε τον ινφινιουμ έχω τον 333xl σχεδόν 3 χρόνια (με 2 μόνο λάμπες μισά watt )και δεν είχα κανένα πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα(βεβαια δεν τον χρησιμοποιώ κάθε μέρα)
έχω ακούσει τον v55 που είναι πιο κοντά στον v22 αλλά διαφορετικός
και είναι μηχάνημα χμμ όχι μέταλ
αν μπορείς πάρε κεφαλή καμπίνα  αν και ο 22 δεν είναι τόσο μεγάλος αλλά ίσως γλυτώσεις τριξίματα



Η εγγύηση είναι καλή να υπάρχει γενικά
και αν πάρεις από μουσικστορε χέρι μην βάλεις ούτε για λάμπα
απ ότι έχω ακούσει ο θομάν είναι πιο χαλαρός
βέβαια αν πάθει οτιδήποτε ομουσικστορε θα στήλει να στον πάρουν και να στον αντικαταστήσουν χωρίς πολλά πολλά
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/16, 17:47 από johnjohn »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #5 στις: 29/03/16, 12:31 »
τα 120 watt του 333xl είναι μια χαρά ισχύς για.... το ΟΑΚΑ.

κατά τη γνώμη μου,  για σπίτι ,πάνω απο 10 watt ειδικά αν μένεις σε κατοικημένη περιοχή είναι υπερβολική ισχύς.
ειδικά σε high gain ενισχυτές τα πολλά watt ειναι απαγορευτικά για χρήση στο σπίτι διότι high gain ενισχυτής με το master volume χαμηλά συνεπάγεται fizz.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #6 στις: 29/03/16, 22:25 »
άσχετο εντελώς αλλά τελικά την παλεύει και σε χαμηλή ένταση ο 333xl (ίσως δυνατή για άλλους..)σε αντίθεση με το ότι έλεγα παλιότερα
ίσως συνήθισαν τα αυτιά μου ή μπορεί να έστρωσαν τα ηχεία σίγουρα όμως ακούγεται ακόμα καλύτερα δυνατά.
επίσης σαν κύκλωμα δεν νομίζω ότι να θεωρείται super high gain ενισχυτής όπως ο 6260 ας πούμε.
 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #7 στις: 29/03/16, 23:53 »
δε χρειάζεται να'ναι super high gain ένας ενισχυτής για να fizzάρει στα γκάζια σε χαμηλές εντάσεις

τον jet city που είχα (20 watt) ενώ τον γούσταρα πολύ σαν χροια αναγκάστηκα να τον αποχωριστώ διότι κατά βάση παίζω στο σπίτι. σε στούντιο έπαιζε με το μάστερ στο 3,5-4 ενώ  στο σπίτι στο 1,5-2 , και υπήρχε μεγάλη διαφορά στον ήχο.

όσο για το σύστημα infinium δεν ξέρω πως λειτουργεί αλλά πιθανότατα θα ρυθμίζει το bias χαμηλά για να κρατάνε πιο πολύ οι λάμπες . αυτό συνεπάγεται και θυσίες στον ήχο
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #8 στις: 30/03/16, 08:20 »
Μια κ εχω τον v22 θα πρεπει να πω οτι εχει pentode/triode switch κ οταν ειναι σε triode τα watt πεφτουν στα 15. Aνετα μπορεις να εχεις master κ volume στο 4. Αρχιζεις να ενοχλεις στο 5-6 αλλα κ παλι μεσα στο σπιτι κ οχι γειτονες.
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #9 στις: 30/03/16, 13:04 »
 Τελικά για όλα τα πράγματα ισχύει το ίδιο. Οσο το ψάχνεις ... ψάχνεις  ψάχνεις  γίνεται το κεφάλι σου κουδούνι και δεν μπορείς να αποφασίσεις.
 Γι αυτό τον λόγο τελικά παρήγγειλα τον buggera v22 infinium από του Θωμά μόνο βάση της εμφάνισης του και βάση των βίντεο που είδα στο youtube γιατί ο ήχος κακά τα ψέματα αλλιώς ακούγετε live και αλλιώς από το PC. Άντε να δούμε.
 

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #10 στις: 30/03/16, 13:58 »
Προσωπικα παντως με τα πεταλια κανω δουλεια. Με ενα EQ ενα tubescreamer, compressor(κυριως για clean)  k delay κανει τα παντα
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #11 στις: 04/04/16, 08:55 »
 Γεια σας σήμερα αναμένω τον Bugera v22 infinium. Είναι όμως ο πρώτος λαμπάτος που έχω και δεν ξέρω τίποτα για το FX Loop. Με ποια σειρά να βάλω τα πετάλια μου
 (BOSS BD-2 BLUES DRIVER , BEHRINGER DR400, BOSS 63 FENDER REVERB, DIGITECH RP90 , JAMMAN looper/phrase sampler) και πως τα συνδέω στον ενισχυτή. (Είδα ότι έχει δυο υποδοχές - send και rerurn)
 

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #12 στις: 04/04/16, 09:42 »
Το FX loop χρησιμοποιείται για να έχουμε τα delay και reverb ΜΕΤΑ το drive, γιατί αν μπουν πριν ακούγεται κάπως άσχημα (όλα είναι υποκειμενικά βέβαια). Μπορείς να δεις κανένα βίντεο στο youtube για να ακούσεις τη διαφορά. πχ...
! No longer available


Αν παίρνεις όλο το drive σου από πετάλια πχ το blues driver ή το RP90 δεν χρειάζεται καθόλου το FX loop. Τα βάζεις όλα μπροστά και τελείωσες. Αν παίρνεις το drive σου και από τον ενισχυτή, τότε βάζεις τα delay και reverb στο FX loop (τα drive πάλι πάνε μπροστά). Τα looper συνήθως μπαίνουν τελευταία αλλά και αυτό σηκώνει πειραματισμούς.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #13 στις: 04/04/16, 15:19 »
Ευχαριστώ πολυ

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #14 στις: 04/04/16, 16:10 »
... και μια και το έφερε η κουβέντα, εγώ δεν έχω βάλει κανένα πετάλι (βολεύομαι με το 'crunch' και το 'lead' κανάλι του ενισχυτή), όταν όμως πατάω το FX Loop στο footswitch ο ήχος είναι διαφορετικός (κάπως μεγαλύτερη ένταση και ίσως μία αίσθηση αντήχησης). Ξέρει κανένας παλιός γιατί συμβαίνει αυτό;
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #15 στις: 04/04/16, 20:42 »
όταν όμως πατάω το FX Loop στο footswitch ο ήχος είναι διαφορετικός (κάπως μεγαλύτερη ένταση και ίσως μία αίσθηση αντήχησης).

απ'οτι είδα ο 333 έχει (στο πίσω μέρος , δίπλα στο loop) ρυθμιστικά level για send και return . παίξε λίγο με αυτά μέχρι να φέρεις την ένταση ώστε να ναι ίδια με loop ανοιχτό ή κλειστό
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #16 στις: 05/04/16, 07:14 »
Τι μαθαίνει κανείς, μόλις το έγραψες το είδα, δεν το είχα προσέξει πριν  ;D ! Τώρα σκέφτομαι να το ρυθμίσω έτσι ώστε να έχω μία συγκεκριμένη αύξηση στην ένταση όταν το πατάω χεχε. Ευχαριστώ πολύ :)
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #17 στις: 05/04/16, 12:55 »
Τι μαθαίνει κανείς, μόλις το έγραψες το είδα, δεν το είχα προσέξει πριν  ;D ! Τώρα σκέφτομαι να το ρυθμίσω έτσι ώστε να έχω μία συγκεκριμένη αύξηση στην ένταση όταν το πατάω χεχε. Ευχαριστώ πολύ :)


Ακόμα καλύτερα βάλε ένα delay στη loop δημιούργησε και ένα volume level από το ποτενσιόμετρο λίγο μεγαλύτερο από το επίπεδο που παίζεις συνήθως, και μόλις δημιούργησες ένα εξαιρετικό wet solo boost :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #18 στις: 05/04/16, 16:11 »
 :up :up :up :up
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #19 στις: 13/04/16, 10:06 »
 Τον πήρα τελικά '' BUGERA V22 INFINIUM ''εδώ και λίγες μέρες και είμαι κατενθουσιασμένος. Πολύ όμορφος σε εμφάνιση και ήχο! Σε South rock - Boogie - Blues και Jazz είναι τέλειος. Τα καθαρά είναι φανταστικά , για τα βρόμικα επίσης πιστεύω ότι είναι πολύ καλά αλλά χάνουν λίγο στις πολύ μεγάλες εντάσεις , θα το ψάξω λίγο ακόμα.  Πάντως  τον έχω δοκιμάσει σπίτι και στο γκαράζ, και δεν έχω πρόβλημα με την ένταση σε σχέση με τα watt και τις λάμπες. (Με το κουμπί TRIODE-PENTONE ) αλλάζω την ένταση και προσαρμόζεται μια χαρά στο σπίτι και το γκαράζ. (Νομίζω όμως ότι αλλάζει λίγο και η χροιά του ήχου) δεν με χαλάει όμως καθόλου. Άντε να περάσει η ώρα να πάω να τον βάλω μπροστά λίγο....
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/16, 10:17 από Romanos1000 »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #20 στις: 13/04/16, 10:27 »
Λιωσ τον
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #21 στις: 13/04/16, 11:28 »
Καλοφάγωτος!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #22 στις: 13/04/16, 13:27 »
για τα βρόμικα επίσης πιστεύω ότι είναι πολύ καλά αλλά χάνουν λίγο στις πολύ μεγάλες εντάσεις


Δώσε λίγο χρόνο στο ηχείο να κάνει break-in οπως λένε στο χωριό μου. Θα δεις ότι θα στρώσει μετά από λίγο καιρό και θα τον ευχαριστιέσαι περισσότερο. Καλόπαιχτος!
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #23 στις: 13/04/16, 18:08 »
θελουν μερικες ωρες τα ηχεια να μαλακωσουν/γλυκανουν....καλοφαγωτος!

Αποσυνδεδεμένος Romanos1000

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: BUGERA V22 Ή BUGERA V22 INFINIUM ?
« Απάντηση #24 στις: 14/04/16, 09:10 »
 Ευχαριστώ αλλά μια απορία.... Με τον καιρό γλυκαίνουν και μαλακώνουν τα ηχεία....? Break-in...?
Δεν καταλαβα τιποτα. Μου τα λετε πιο απλα

 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
bugera

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 03:03
από Jezus
BUGERA V22

Ξεκίνησε από riffraff « 1 2 3 » Ενισχυτές

58 Απαντήσεις
20844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/12, 13:30
από adr1anos
bugera v55

Ξεκίνησε από markos_geo Ενισχυτές

3 Απαντήσεις
3181 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/10, 01:43
από tech21man
Bugera v5 noise?

Ξεκίνησε από zoel Ενισχυτές

7 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/12, 10:27
από zoel
24 Απαντήσεις
7202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/14, 22:33
από bozosd
22 Απαντήσεις
6294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 16:40
από adr1anos
4 Απαντήσεις
5276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/15, 12:51
από adr1anos
38 Απαντήσεις
10738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/16, 23:58
από johnjohn
12 Απαντήσεις
8325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/16, 15:37
από modfori
0 Απαντήσεις
5698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/16, 23:47
από Romanos1000