Αποστολέας Θέμα: E-drums η no drums?  (Αναγνώστηκε 7262 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
E-drums η no drums?
« στις: 03/09/08, 02:23 »
Οκει,ηθελα να αρχισω ντραμς, αλλα η ηχορυπανση που παραγουν μου το απαγορεψε.. >:( >:( >:(
Αξιζει να αρχισεις σε ηλεκτρονικα ντραμς, μιας και εχουν ρυθμιστη εντασης και ειναι και φθηνα?

Επειδη σε αλλο θρεντ ειδα πως το feeling αναμεσα σε ακουστικα και ηλεκτρονικα ειναι τελειως διαφορετικο.. :(
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #1 στις: 03/09/08, 02:49 »
Δυστυχώς τα ηλεκτρονικά τύμπανα κατά τη γνώμη μου δεν είναι και ότι καλύτερο για να ξεκινήσεις. Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα κανονικό σετ και να του μπουκώσεις την μπότα με μαξιλάρια κλπ και να πάρεις mufflers καλής ποιότητας για τις μεμβράνες και τα πιατίνια, έτσι ώστε να έχεις όσο το δυνατόν πιο αληθινή αίσθηση τις ώρες που δε θα μπορείς να παίξεις ελεύθερα.... Μία άλλη εναλλακτική είναι ένα σετ με practice pads καλής ποιότητας αλλά και αυτά απέχουν κάπως του αληθινού... Τα ηλεκτρονικά θα στα συνιστούσα μόνο αν έπαιζες καιρό με κανονικό σετ και ήθελες να πειραματιστείς λίγο με ήχους ή για midi triggering.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #2 στις: 03/09/08, 03:50 »
....Φθηνά?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #3 στις: 03/09/08, 10:06 »
Τα πρωτα 8 χρόνια που ξεκίνησα τυμπανα μελετούσα μόνο σε pads. Τύμπανα ακουμπούσα μόνο σε πρόβες. Σε συμβουλεύω για τους πρωτους μηνες τουλάχιστο να δοκίμασεις μια ανάλογα φθηνη λύση μέχρι να κατασταλάξεις με την δική σου εμπειρία τι θέλεις....

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #4 στις: 03/09/08, 22:27 »
Παράθεση
Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα κανονικό σετ και να του μπουκώσεις την μπότα με μαξιλάρια κλπ και να πάρεις mufflers καλής ποιότητας για τις μεμβράνες και τα πιατίνια, έτσι ώστε να έχεις όσο το δυνατόν πιο αληθινή αίσθηση τις ώρες που δε θα μπορείς να παίξεις ελεύθερα....
muffers?Ειναι αυτα τα δερματα που βαζουν πανω στα ταμπουρα κ τετοια? Μπαινουν και στα πιατινια? Και για ποση μειωση του θορυβου μιλαμε?

Παράθεση
Τα πρωτα 8 χρόνια που ξεκίνησα τυμπανα μελετούσα μόνο σε pads. Τύμπανα ακουμπούσα μόνο σε πρόβες. Σε συμβουλεύω για τους πρωτους μηνες τουλάχιστο να δοκίμασεις μια ανάλογα φθηνη λύση μέχρι να κατασταλάξεις με την δική σου εμπειρία τι θέλεις....
Δεν καταλαβα.. δηλαδη μου συνιστας να παρω ηλεκτρονικα η οχι?

Παράθεση
....Φθηνά?
Ε, 300 - 400 ευρω...
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #5 στις: 03/09/08, 23:02 »
Παράθεση
Το καλύτερο θα ήταν να πάρεις ένα κανονικό σετ και να του μπουκώσεις την μπότα με μαξιλάρια κλπ και να πάρεις mufflers καλής ποιότητας για τις μεμβράνες και τα πιατίνια, έτσι ώστε να έχεις όσο το δυνατόν πιο αληθινή αίσθηση τις ώρες που δε θα μπορείς να παίξεις ελεύθερα....

muffers?Ειναι αυτα τα δερματα που βαζουν πανω στα ταμπουρα κ τετοια? Μπαινουν και στα πιατινια? Και για ποση μειωση του θορυβου μιλαμε?
Ναι, υπάρχουν και για πιατίνια και χαμηλώνουν πάρα πολύ την ένταση τους. Κανένα πρόβλημα δηλαδή με γείτονες κλπ, και αν έχεις και μια τυπική μόνωση στο δωμάτιο σου (όχι σαν κάτι ενοικιαζόμενα δλδ) από κατασκευής παίζει να μην ενοχλείς και αυτούς που είναι στα δίπλα δωμάτια. Απλά υπάρχουν διάφοροι τύποι και αναλόγως το υλικό έχουν και διαφορετικό rebound. Πρέπει να δοκιμάσεις ποιος τύπος σε βολεύει και φέρνει πιο πολύ στο κανονικό.

Παράθεση
Τα πρωτα 8 χρόνια που ξεκίνησα τυμπανα μελετούσα μόνο σε pads. Τύμπανα ακουμπούσα μόνο σε πρόβες. Σε συμβουλεύω για τους πρωτους μηνες τουλάχιστο να δοκίμασεις μια ανάλογα φθηνη λύση μέχρι να κατασταλάξεις με την δική σου εμπειρία τι θέλεις....

Δεν καταλαβα.. δηλαδη μου συνιστας να παρω ηλεκτρονικα η οχι?
Όχι σου μίλησα για practice pads, όπως αυτά που σου είπε και ο qrusticks. Για παράδειγμα δες αυτό. Και να έχεις και ένα σετ φυσικά σπίτι σου για τις ώρες που μπορείς να παίζεις ελεύθερα ή στο στούντιο. Γενικά το πρόβλημα με τα ηλεκτρονικά είναι ότι αναλόγως τα pads τους κάνουν το παίξιμο πιο εύκολο γιατί έχουν περισσότερο rebound. Οπότε τεχνικές όπως διπλά κλπ βγαίνουν πολύ πιο εύκολα και όταν κάθεσαι σε ένα κανονικό σετ δεν μπορείς να παίξεις όπως θες. Υπάρχουν ηλεκτρονικά σετ όπως το TD 9 της roland με δέρματα που κουρδίζονται για να έχουν αληθοφανή επαναφορά.

Παράθεση
....Φθηνά?

Ε, 300 - 400 ευρω...
Ποια σετ έχεις δει σε αυτά τα λεφτά? Έχεις σκεφτεί και το κόστος του μόνιτορ ή/και των ακουστικών? Προσωπικά έχω ακούσει τα TD3 και ΤD6 της Roland. Το πρώτο είναι entry-level χωρίς πολλές δυνατότητες. Το δεύτερο το έχει ένας φίλος μου και έχει αρκετά πράγματα να κάνεις, αλλά σαν ποιότητα ήχου δεν με ικανοποίησε τόσο πολύ, ειδικά στα πιατίνια του και στα τομ του. Για μια πρόβα σε χαμηλή στάθμη και για να ακούς τι παίζεις σπίτι σου όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις σε φυσικά καλά είναι. Σε ηχογράφηση ακούγονται κάπως "μονότονα". Αν δεν δοκιμάσεις και ο ίδιος δεν μπορείς να έχεις άποψη βέβαια, οπότε μέχρι τότε δεν έχει και πολύ νόημα το τι σου λέμε...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: E-drums η no drums?
« Απάντηση #6 στις: 04/09/08, 17:53 »
Παράθεση
και αν έχεις και μια τυπική μόνωση στο δωμάτιο σου (όχι σαν κάτι ενοικιαζόμενα δλδ)

εχμ.. οκει. :P

Θα τσιμπησω ενα ακουστικο σετ και βλεπουμε.

Ευχαριστω!

εντιτ: ρωτησα σε διαφορα μαγαζια και μου ειπαν οτι ο ηχος με τα δερματα δεν ειναι τιποτα σαν ηχος ντραμς, και οτι ειναι μονο για practise. >:(

εντιτ2: πηγαινοερχομουν στο thomann (απο την popularity του site στο φορουμ φανταζομαι οτι ειναι αξιοπιστο, ε?) και βρηκα πολλα e-drums σε χαμηλες τιμες. λινκ

« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/08, 13:26 από Blacksheepιος »
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/02, 19:05
από Μάριος
0 Απαντήσεις
5989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/02, 01:04
από Μάριος
Διπεταλα για Drums

Ξεκίνησε από stigmata « 1 2 3 » Τα καλύτερα...

61 Απαντήσεις
43028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 14:54
από metalslugger5
68 Απαντήσεις
55877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 14:34
από chris87
146 Απαντήσεις
140751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/12, 15:02
από Stergios Kourou
0 Απαντήσεις
2606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/07, 22:28
από Archenemy
5 Απαντήσεις
5741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:53
από freemind
10 Απαντήσεις
7239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 01:20
από Seth21
4 Απαντήσεις
12310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:57
από BiblioNoPaidaras
11 Απαντήσεις
7335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 14:22
από Spell@lchemist!