Αποστολέας Θέμα: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?  (Αναγνώστηκε 5311 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Γεια χαρά

Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ενισχυτή http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz40c_haze.htm, o οποίος διαθέτει boost switch και για το καθαρό κανάλι. Παρόλαυτά το συγκεκριμένο switch, δεν περιλαμβάνεται στις επιλογές του footswitch του ενισχυτή. http://www.thomann.de/gr/marshall_pedl10049_haze.htm. Θα ήθελα την επιλογή ενός μπουσταρίσματος του καθαρού, για κάποια lead περάσματα χωρίς παραμόρφωση... Το ερώτημά μου είναι, υπάρχει τρόπος να ελέγχω το συγκεκριμένο switch με το πόδι με κάποιο επιπλέον footswitch? Ή η λύση κάποιου πεταλιού είναι μονόδρομος?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #1 στις: 25/01/11, 10:05 »
έψαξα λίγο στο νετ....ξέρεις ΠΌΣΟΙ έχουν το ίδιο πρόβλημα... ?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #2 στις: 25/01/11, 11:38 »
Αν ειναι με ρελε και θελεις να πληρωσεις/πειραξεις γινεται και γινεται να ελεγχθει κιολας απο πεταλιερες οπως η σειρα GT της boss και το g-major της tc electronics.

Ωστοσο, τι boost ειναι?

Για να παιξεις solo θελεις δυο ειδη boost ταυτοχρονα κατα τη γνωμη μου.

Παραμορφωσης (δηλαδη αλλαγη στην χροια του ηχου σα να αλλαζεις gain και eq)

Εντασης (δηλαδη να αυξανεις 5-6 db την ενταση του ηχου σου).

Κατα βαση θελεις αλλο καναλι, τα αλλα για live ειναι ημιμετρα τα boost γιατι μαζι πρεπει να ανοιγεις και αλλα εφε.


Αυτο που δουλευει ειναι πεταλιερα boss π.χ. που με ενα πατημα αλλαζει καναλι στον ενισχυτη τον boostarei απο μπροστα και του δινει και παραπανω ενταση για Loop στο σολο με αλλο eq...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #3 στις: 25/01/11, 11:50 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιοκτήτης κάποιου ενισχυτή κιθάρας, που να μην θέλει κάτι ακόμα από τις λειτουργίες που ενισχυτή του να είναι footswitchable, είτε αυτό είναι κάποιο Boost, είτε έως και ένα δεύτερο Master Volume.

Επειδή έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το συγκεκριμένο θέμα στο επίπεδο του DIY, λύσεις υπάρχουν αλλά αρχίζουν από σχετικά δύσκολες που σίγουρα περιλαμβάνουν άνοιγμα του ενισχυτή και αλλαγές καλωδιώσεων και κολλήσεις και φθάνουν σε πολύπλοκες που περιλαμβάνουν ρελέδες, επιπλέον τροφοδοσίες έως και αλλαγές στο κύκλωμα του ενισχυτή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #4 στις: 25/01/11, 12:26 »
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ιδιοκτήτης κάποιου ενισχυτή κιθάρας, που να μην θέλει κάτι ακόμα από τις λειτουργίες που ενισχυτή του να είναι footswitchable, είτε αυτό είναι κάποιο Boost, είτε έως και ένα δεύτερο Master Volume.

Επειδή έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το συγκεκριμένο θέμα στο επίπεδο του DIY, λύσεις υπάρχουν αλλά αρχίζουν από σχετικά δύσκολες που σίγουρα περιλαμβάνουν άνοιγμα του ενισχυτή και αλλαγές καλωδιώσεων και κολλήσεις και φθάνουν σε πολύπλοκες που περιλαμβάνουν ρελέδες, επιπλέον τροφοδοσίες έως και αλλαγές στο κύκλωμα του ενισχυτή.

Μιλάμε για γερή μόντα δηλαδή... :-\
Ένα κατα προσέγγιση κόστος...? Είναι κάτι που αξίζει να κάνω για τόσο απλή λειτουργία ή θα ξεφύγουμε...?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #5 στις: 25/01/11, 12:39 »
δεν υπάρχει κανά πεταλάκι boost να το βάλει ανάμεσα σε κιθάρα-ενισχυτή να τελειώνει?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #6 στις: 25/01/11, 12:46 »
Εγώ προσωπικά, μέσα στο σασί του ενισχυτή, θα τραβούσα καλώδιο/α από τις επαφές του διακόπτη του boost, θα πήγαιναν σε ένα νέο θηλυκό jack (νέα τρύπα στο πίσω μέρος ίσως) και από κει θα εφευγε το foot switch..
Γιατί ρελέδες κλπ? Κάπου είμαι λάθος προφανώς, αλλά αν είναι όπως τα λέω το κόστος είναι αμελητέο
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #7 στις: 25/01/11, 12:51 »
Εγώ προσωπικά, μέσα στο σασί του ενισχυτή, θα τραβούσα καλώδιο/α από τις επαφές του διακόπτη του boost, θα πήγαιναν σε ένα νέο θηλυκό jack (νέα τρύπα στο πίσω μέρος ίσως) και από κει θα εφευγε το foot switch..
Γιατί ρελέδες κλπ? Κάπου είμαι λάθος προφανώς, αλλά αν είναι όπως τα λέω το κόστος είναι αμελητέο
Είναι καλή ερώτηση, και αξίζει λίγο να το διευκρινήσουμε:

Αυτό είναι εφικτό, εάν η ενεργοποίηση γίνεται με ρελέ, στο εσωτερικό του ενισχυτή. ΟΜΩΣ τα περισσότερα κυκλώματα που ελέγχονται με διακόπτη, περνάνε πρωτογενές σήμα ΠΑΝΩ στον διακόπτη ή το ποτενσιόμετρο. Αυτό σημαίνει ότι εάν βάλεις ένα μακρύ καλώδιο για να το κάνεις από footswitch, το σήμα σου θα ταξιδεύει εμπρός και πίσω όλο το μήκος του καλωδίου, με αποτέλεσμα να έχει απαράδεκο θόρυβο και παράσιτα.

Η υλοποίηση με εσωτερικό ρελέ, και εκεί είναι η πολυπλοκότητα, κάνει τον διακόπτη από ένα ρελέ εσωτερικά του ενισχυτή, χωρίς το σήμα να εξέρχεται από το σασί, και την ενεργοποίηση του ρελέ την κάνει με το εξωτερικό καλώδιο, ελέγχοντας έτσι τον ρελέ με ένα απλό voltage που δεν έχει σχέση με το πρωτογενές σήμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #8 στις: 25/01/11, 12:57 »
δεν υπάρχει κανά πεταλάκι boost να το βάλει ανάμεσα σε κιθάρα-ενισχυτή να τελειώνει?

Ναι βεβαίως, και εγώ έτσι κάνω και το έχω εξηγήσει και στο thread των Pedalboards, έχω ένα MXR401 μπροστά που υλοποιεί ένα Clean Boost που όμως επειδή είναι πριν την προενίσχυση μετά από μία ένταση έχει τον ρόλο του Gain Boost, και ένα δεύτερο MXR401 στο Effects Loop που παίζει τον ρόλο του Volume Boost καθαρά.
Εμένα είναι χρήσιμα και τα δύο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #9 στις: 25/01/11, 13:02 »
Το να βαλεις boost αναμεσα στην κιθαρα ενισχυτη απλα να ξερεις οτι δεν επαρκει σε live σεναριο για solo. Οκ, μπορει να δωσει αρκετα καλη αλλαγη στη χροια του ηχου, περισσοτερο gain και (ελαχιστα) παραπανω ενταση αλλα μεχρι εκει. Τα εξηγησε και ο αδριαννος για αυτο και εχει 2 boost...



Δεν ειναι τυχαιο που ο line6 spider valve για το solo boost του εχει pre distortion και post distortion ρυθμισεις για να παρεις λεπτομερως τον τυπο που θελεις.


Οπως προανεφερα μια πεταλιερα που συνδεεται και μπροστα και πισω (στη loop δηλαδη) σα τις digitech, καποιες tc και τις boss GT (το γνωστο 4 cable method καντε το google) μπορουν να δωσουν boost οπου θελεις (και για παραομορφωση και για ενταση), να αναψουν delay, να αλλαξουν καναλι του ενισχυτη κτλ. Ολα με ενα πατημα.

Αδριαννε αν σκαψεις και μονταρεις για ρελε χρειαζεται λογικα τροφοδοσια? Δεν ειναι καλυτερα να εχει εξωτερικη τροφοδοσια αυτο? (ρελε ποδοδιακοπτης η ο,τι αλλο χρειαζεται)...


Αν ο ενισχυτης (αν και ο marshall haze πρεπει να εχει) δεν εχει Loop θα μπορουσε να γινει mod να βγαινει προκαθορισμενα το master volume απο το κυκλωμα...αυτο θα "ανατιναζε" την ενταση και ζοριζοντας τον τελικο θα επαιρνες και gain. Στο σπιτι ειναι αχρηστα ολα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #10 στις: 25/01/11, 13:21 »
Αδριαννε αν σκαψεις και μονταρεις για ρελε χρειαζεται λογικα τροφοδοσια? Δεν ειναι καλυτερα να εχει εξωτερικη τροφοδοσια αυτο? (ρελε ποδοδιακοπτης η ο,τι αλλο χρειαζεται)...
Ναι φίλε, έτσι είναι, πολλοί παίρνουν τάση από το filament voltage του PT για τις λυχνίες και ανορθώνουν τα 6.3v για να οδηγήσουν τον ρελέ.
Όμως ο τρόπος αυτός, αν και πιο εύκολος, καταλήγει σε διάφορους κινδύνους και αστάθειες, ενώ πολλοί αναφέρουν παρεμβολές και θόρυβο.

Εγώ προτιμώ να τοποθετώ έναν πολύ μικρό μετασχηματιστή που μπορεί να οδηγεί 3-4 ρελέδες και φτιάχνω ένα ξεχωριστό κυκλωματάκι (είναι πολύ απλό, δεν είναι κάτι δύσκολο) για να υλοποιήσω τους ρελέδες και την τροφοδοσία τους.
Έτσι έχω πλήρες αυτόνομο κύκλωμα που δεν παρεμβαίνει πουθενά, και επιπλέον αφαιρείται και εύκολα εάν θελήσει κάποιος. 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #11 στις: 25/01/11, 18:56 »
Ok, επειδή τα περισσότερα που ειπώθηκαν είναι απλά άγνωστες λέξεις (γλωσσολόγος είμαι και όχι ηλεκτρονικός damn it...!!) θα πάρω ένα boosterάκι στο loop και τέλος η ιστορία. Αλλά το ρημάδι το switch να πάει χαμένο...?  :-[ Εκτός αν με μια αστραπιαία κίνηση, (που θα την παρουσιάσω ως ποζεριλίκι  ;D ;D ) ενεργοποιώ το switch με το χέρι... 8)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #12 στις: 25/01/11, 19:25 »
Εγώ προσωπικά, μέσα στο σασί του ενισχυτή, θα τραβούσα καλώδιο/α από τις επαφές του διακόπτη του boost, θα πήγαιναν σε ένα νέο θηλυκό jack (νέα τρύπα στο πίσω μέρος ίσως) και από κει θα εφευγε το foot switch..
Γιατί ρελέδες κλπ? Κάπου είμαι λάθος προφανώς, αλλά αν είναι όπως τα λέω το κόστος είναι αμελητέο
Είναι καλή ερώτηση, και αξίζει λίγο να το διευκρινήσουμε:

Αυτό είναι εφικτό, εάν η ενεργοποίηση γίνεται με ρελέ, στο εσωτερικό του ενισχυτή. ΟΜΩΣ τα περισσότερα κυκλώματα που ελέγχονται με διακόπτη, περνάνε πρωτογενές σήμα ΠΑΝΩ στον διακόπτη ή το ποτενσιόμετρο. Αυτό σημαίνει ότι εάν βάλεις ένα μακρύ καλώδιο για να το κάνεις από footswitch, το σήμα σου θα ταξιδεύει εμπρός και πίσω όλο το μήκος του καλωδίου, με αποτέλεσμα να έχει απαράδεκο θόρυβο και παράσιτα.

Η υλοποίηση με εσωτερικό ρελέ, και εκεί είναι η πολυπλοκότητα, κάνει τον διακόπτη από ένα ρελέ εσωτερικά του ενισχυτή, χωρίς το σήμα να εξέρχεται από το σασί, και την ενεργοποίηση του ρελέ την κάνει με το εξωτερικό καλώδιο, ελέγχοντας έτσι τον ρελέ με ένα απλό voltage που δεν έχει σχέση με το πρωτογενές σήμα.

και εγω το ίδιο ήμουν έτυμος να προτείνω με τον RORY αλλα μάλλον ο Αδριανός εχει δίκιο. Θέλει λιγο ψάξιμο πάντως αν βρεθούν τα σχέδια του ενισχυτή. (γιατί και στο FX lopp ενος ενισχυτή δεν κάνει την ιδια διαδρομή το σήμα, εξω και μετα απο την πεταλιερα παλι μέσα?)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #13 στις: 25/01/11, 19:54 »
μπορείς να ενεργοποιήσεις και τα 2 με το πόδι...
πρώτα το boost και μετά το κανάλι υποθέτω...
για να φανεί όσο το δυνατόν λιγότερο....

μάλλον τώρα θα γνωρίσεις από πρώτο χέρι αυτό που όλοι οι άλλοι εδώ μέσα ονομάζουν "κλακέτες" επί σκηνής! ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #14 στις: 25/01/11, 19:58 »
γιατί και στο FX lopp ενος ενισχυτή δεν κάνει την ιδια διαδρομή το σήμα, εξω και μετα απο την πεταλιερα παλι μέσα?
Πράγματι, έτσι γίνεται στο effects loop, όμως εκεί το σήμα οδηγείται από ειδικούς buffers ή από λυχνίες και σε επίπεδα τάσεων κατάλληλα για μεταφορά από το μακρύ καλώδιο. Δεν συμβαίνει απαραίτητα το ίδιο και σε κάποιο άλλο σημείο του κυκλώματος όπου τυχαίνει να βρίσκεται κάποιος διακόπτης ή ένα ποτενσιόμετρο.

Ok, επειδή τα περισσότερα που ειπώθηκαν είναι απλά άγνωστες λέξεις (γλωσσολόγος είμαι και όχι ηλεκτρονικός damn it...!!) θα πάρω ένα boosterάκι στο loop και τέλος η ιστορία. Αλλά το ρημάδι το switch να πάει χαμένο...?  :-[ Εκτός αν με μια αστραπιαία κίνηση, (που θα την παρουσιάσω ως ποζεριλίκι  ;D ;D ) ενεργοποιώ το switch με το χέρι... 8)
Απολογούμαι για το tech jargon, απευθυνόμουν στον t21m ο οποίος έχει τις κατάλληλες γνώσεις να καταλάβει. Πάντως και οι δύο λύσεις που προτείνεις είναι καλές, η πρώτη πιο βέλτιστη, αλλά φυσικά η δεύτερη πιο εφετζίδικη!..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #15 στις: 25/01/11, 20:11 »

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #16 στις: 26/01/11, 01:03 »
υπάρχει απ οτι βλέπω στο σχέδιο το  OD BOOST RELAY  ή κάνω λάθος ?(ρωτάω αυτούς που ξέρουν).
αλλά και να μην υπήρχε θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολη "πατέντα" να μπει ενα ρελεδακι απο τα +12V του τροφοδοτικού χωρίς προβλήματα. Εγω αν ήταν δικό μου θα το έκανα αλλα το θέμα είναι κατά πόσο θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης μια τέτοια "εγχείριση" και να χάσει πιθανώς την εγγύηση.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #17 στις: 26/01/11, 09:27 »
ε πόσο κρατάει η εγγύηση?
περιμένεις να λήξει και το κάνεις μετά! ;D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #18 στις: 26/01/11, 10:12 »
υπάρχει απ οτι βλέπω στο σχέδιο το  OD BOOST RELAY  ή κάνω λάθος ?(ρωτάω αυτούς που ξέρουν).
αλλά και να μην υπήρχε θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολη "πατέντα" να μπει ενα ρελεδακι απο τα +12V του τροφοδοτικού χωρίς προβλήματα. Εγω αν ήταν δικό μου θα το έκανα αλλα το θέμα είναι κατά πόσο θέλει να κάνει ο ιδιοκτήτης μια τέτοια "εγχείριση" και να χάσει πιθανώς την εγγύηση.
Από το schematic φαίνεται ότι υπάρχει όντως ένα relay το οποίο υλοποιεί την εναλλαγή των καναλιών (RL1B/C) και ένας διπλός διακόπτης (DPDT) ο οποίος υλοποιεί το Boost (SW1A/B).

Το γεγονός ότι υπάρχει ηδη relay σημαίνει ότι υπάρχει κατάλληλη τροφοδοσία και θα μπορούσε κατά πάσαν πιθανότητα να χρησιμοποιηθεί για να οδηγήσει ένα ακόμα relay για το Boost. Αυτό είναι το καλό νέο..

Σε καμία όμως περίπτωση δεν είναι απλή αυτή η μετατροπή. Θα πρέπει πρώτα να περαστούν να καλώδια από τον διακόπτη στο νέο relay με τρόπο πολύ τακτικό και με ομοαξωνικό καλώδιο που να θωρακίζει τις παρεμβολές, και ειδικά εάν ο διακόπτης δεν είναι καλωδιωμένος και είναι απέυθείας πάνω σε πλακέτα, η εγχείρηση δυσκολεύει ακόμα πολύ πολύ περισσότερο.

Παράλληλα μετά την τοποθέτηση του relay πρέπει να ξανακαλωδιωθεί ο υπάρχων διακόπτης, ώστε τώρα να ελέγχει το relay, για να μην ακυρωθεί η λειτουργία του Boost από το panel του ενισχυτή.

Τέλος πρέπει να τρυπηθεί το σασί πίσω και να μπεί το βύσμα για το footswitch.

Γενικά αυτή είναι αρκετά δύσκολη δουλειά, ακόμα και για έμπειρους και σε καμία περίπτωσαη δεν την συνιστώ σε κάποιον που δεν έχει πρακτική εμπειρία σε πολλές κατασκευές, συν το γεγονός ότι οι λαμπάτοι όπως έχουμε χιλιοειπεί, έχουν θανατηγόρες τάσεις μέσα τους, ακόμα και σβηστοί, οπότε καλό είναι να αποφεύγουμε τις δύσκολες εγχειρήσεις.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #19 στις: 26/01/11, 16:46 »
στην πρόταση μου " θεωρώ οτι είναι πολύ εύκολη "πατέντα" εννοούσα για έναν ηλεκτρονικό και οχι για DIY.  Ζήτω συγνώμη ακούστηκε λάθος.
(Οχι οτι δεν μπορεί να το κάνει ο οποιασδήποτε με τις κατάλληλες οδηγίες και φωτογραφίες και σχεδία αλλα άσε καλύτερα μην σκοτωθεί κάνεις με την τάση στους λαμπατους και βρούμε κανένα μπελά  :P )Οσο για τον ήδη υπάρχων διακόπτη στο πανελ δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο να μεταφερθεί η λειτουργιά του στο ρελε. Ετσι κι αλλιώς είτε μπει είτε οχι στο ρελε πάλι παράλληλα θα δουλεύει με τον ποδοδιακοπτι και αυτο απο μόνο του είναι ενα πρόβλημα.
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Boost ενισχυτή - Μπορεί να γίνει footswitcable?
« Απάντηση #20 στις: 26/01/11, 18:31 »
Η εγγύηση έχει λήξει εδω και κάνα δυο μήνες...Τι να πώ αν κάποιος τεχνικός μου εγγυώταν ότι θα ήταν ασφαλής αυτή η μετατροπή θα το προχωρούσα. Έχετε κάποιον υπόψιν?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/05, 14:09
από Tutankhamun
96 Απαντήσεις
28619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 06:34
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
3007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/07, 21:11
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/08, 14:42
από Moussaka_Chaos
24 Απαντήσεις
7112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 15:02
από mace
1 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/09, 15:23
από Jim_Gkountonas(Arpeggiator)
6 Απαντήσεις
33017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 22:43
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
2482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 02:55
από Maejima
18 Απαντήσεις
6450 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/12, 15:51
από groovymood
5 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/21, 17:12
από Ioannis Anastassakis