Αποστολέας Θέμα: Τι ακριβώς είναι το mastering?  (Αναγνώστηκε 22774 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Τι ακριβώς είναι το mastering?
« στις: 10/01/10, 12:14 »
Καταρχήν ζητάω συγγνώμη εάν έβαλα το θέμα σε λάθος topic, αλλά δε μπόρεσα να βρω καταλληλότερο.

Έχω ακούσει πολλά και διάφορα για το τι είναι το master ενός δίσκου, πώς γίνεται και, εντέλει, τι ακριβώς κάνει και κατά πόσο είναι αναγκαίο.
Το μόνο που κατάλαβα είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ, αλλά χωρίς να έχω επαρκείς απαντήσεις για τα παραπάνω μου ερωτήματα.
Μπορείτε, όσοι γνωρίζετε, να με διαφωτίσετε με κάθε λεπτομέρεια και αν γίνεται να μου πείτε πού μπορώ να κάνω mastering στην Ελλάδα και πόσο περίπου κοστίζει για 12-13 τραγούδια?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων… 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #1 στις: 10/01/10, 12:22 »
Αυτο ισως απανταει στο τι ειναι...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mastering


From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος pithanos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #2 στις: 10/01/10, 13:58 »
Mastering είναι το αναγκαίο ..κακό της εποχής. Ξεκίνησε απ την τελική επεξεργασία στην παραγωγή των δίσκων  ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να εξισοροπήσουν τις διαφορές στις δυναμικές της ηχογράφησης (πιάνο-φόρτε) που είχε ως συνέπεια δίπλα δίπλα ψηλές και χαμηλές (ριχές) αυλακώσεις και φυσικά ..πήδαγε η βελόνα. Κατόπιν τούτου σιγά σιγά είδαν ότι μπορούσαν να επέμβουν στη γενική αισθητική του ήχου της συνολικής δουλειάς ασχέτως ενορχηστρώσεως. Μία καινούργια τέχνη λοιπόν δημιουργήθηκε και εξελίχτηκε εν καιρό η οποία στην ουσία όπως λέει κ ο φίλος Δ. Παπαδημητρίου είναι αυτή που ΚΆΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΣΟΥ από 1000€ να αξίζει 100.000.
Σήμερα το αυτί κοινού έχει μάθει στο mastering, χωρίς αυτό δεν ..του αρέσει ο ήχος.
ΒΈΒΑΙΑ δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα..
ένα- δύο άτομα το γνωρίζουν καλά και παίρνουν πάρα πολλά χρήματα. Τώρα είναι και στούντιο που κάνουν .. τσάμπα mastering με την ηχογράφηση.
Τι mastering κάνουν μη ψάχνεις..
Μια που ρωτάς σου δίνω ένα τηλ που κατά την προσωπικά μου γνώμη θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς  (..το θέμα το Κατέχει)   και πολύ οικονομικά.
ΑΚΙΣ  <<τηλ. αφαιρέθηκε>>

bye
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 17:56 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #3 στις: 10/01/10, 14:43 »
Το ζήτημα είναι ότι αν δεν έχει γίνει καλή ενορχήστρωση - μίξη - παραγωγή στο υλικό, ακόμα και ο καλύτερος μαστεράς δεν μπορεί να κάνει πολλά.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #4 στις: 10/01/10, 15:40 »
Αυτο ισως απανταει στο τι ειναι...
http://en.wikipedia.org/wiki/Mastering

Κώστα, σε ευχαριστώ. Θα το διαβάσω και ελπίζω να βγάλω άκρη...

Mastering είναι το αναγκαίο ..κακό της εποχής. Ξεκίνησε απ την τελική επεξεργασία στην παραγωγή των δίσκων  ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να εξισοροπήσουν τις διαφορές στις δυναμικές της ηχογράφησης (πιάνο-φόρτε) που είχε ως συνέπεια δίπλα δίπλα ψηλές και χαμηλές (ριχές) αυλακώσεις και φυσικά ..πήδαγε η βελόνα. Κατόπιν τούτου σιγά σιγά είδαν ότι μπορούσαν να επέμβουν στη γενική αισθητική του ήχου της συνολικής δουλειάς ασχέτως ενορχηστρώσεως. Μία καινούργια τέχνη λοιπόν δημιουργήθηκε και εξελίχτηκε εν καιρό η οποία στην ουσία όπως λέει κ ο φίλος Δ. Παπαδημητρίου είναι αυτή που ΚΆΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΣΟΥ από 1000€ να αξίζει 100.000.
Σήμερα το αυτί κοινού έχει μάθει στο mastering, χωρίς αυτό δεν ..του αρέσει ο ήχος.
ΒΈΒΑΙΑ δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα..
ένα- δύο άτομα το γνωρίζουν καλά και παίρνουν πάρα πολλά χρήματα. Τώρα είναι και στούντιο που κάνουν .. τσάμπα mastering με την ηχογράφηση.
Τι mastering κάνουν μη ψάχνεις..
Μια που ρωτάς σου δίνω ένα τηλ που κατά την προσωπικά μου γνώμη θα κάνεις τη δουλειά σου αξιοπρεπώς  (..το θέμα το Κατέχει)   και πολύ οικονομικά.
ΑΚΙΣ  <<τηλ. αφαιρέθηκε>>
bye

Αυτές τις γενικές πληροφορίες έχω και εγώ, αλλά θα ήθελα να μάθω όλες τις λεπτομέρειες της διαδικασίας, τι ακριβώς γίνεται στην πράξη δηλαδή και ποιο είναι συγκεκριμένα το αποτέλεσμα.
Το ίδιο το στούντιο που ηχογραφώ μου είπε ότι δεν κάνει mastering, να μην πάω σε άλλο γιατί η δουλειά που γίνεται σε άλλα στούντιο δεν είναι σωστή και ότι στην τελική δεν χρειάζεται καν το mastering! Να σημειώσω ότι το στούντιο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας και σε αυτό έχουν ηχογραφήσει πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής σκηνής...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου, όπως και για το τηλέφωνο που μου έδωσες. Από εβδομάδα θα επικοινωνήσω μαζί του. Να είσαι καλά  :)

Το ζήτημα είναι ότι αν δεν έχει γίνει καλή ενορχήστρωση - μίξη - παραγωγή στο υλικό, ακόμα και ο καλύτερος μαστεράς δεν μπορεί να κάνει πολλά.

Όλα τα παραπάνω έχουν γίνει άκρως επαγγελματικά, από σοβαρούς και "γνωστούς" επαγγελματίες του χώρου και μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα (σε ό,τι αφορά την ηχογράφηση) είναι άψογο...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 20:57 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #5 στις: 10/01/10, 15:51 »
Χωρίς να γνωρίζω πόσο καλή δουλειά γίνεται στο mastering στην Ελλάδα, και χωρίς καμμία διάθεση να τους στερήσω δουλειά, απλά να ενημερώσω ότι υπάρχουν γνωστά studio στο εξωτερικό που μπορεί ο καθένας να στείλει το υλικό του για mastering, πχ. Abbey Roads, Sterling Studios κ.ά.
Βέβαια δε νομίζω εκεί το mastering να γίνεται από τα πρωτοκλασσάτα ονόματα του κάθε studio...
m.k. σου στέλνω pm...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #6 στις: 10/01/10, 16:31 »
Προσωπικα θα σου προτεινα να αποφυγεις "σπιτικες" αλχημειες ανθρωπων που το "κατεχουν" και να κανεις τη δουλεια σου σε ενα καλο studio mastering.
Προφανως περα απο την αγορα των καταλληλων μηχανηματων τα studio αυτα χαλασαν κι ενα διολου μικρο ποσο για τη σωστη ακουστικη μελετη του χωρου που κανουν mastering.

Κομπογιαννιτες κυκλοφορουν πολλοι στο χωρο και μια προταση θα ηταν πριν πας καποιο δειγμα για mastering ( ειτε σε ιδιωτη, ειτε σε studio ) να απαιτησεις να ακουσεις δειγματα της δουλειας του τα οποια να περιεχουν το "πριν" και το "μετα" του mastering.

Γιατι στις μερες μας...πολλοι "πονηροι" κυκλοφορουν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pithanos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #7 στις: 10/01/10, 17:37 »

ΝΑΙ Κομπογιαννιτες και πονηρά άτομα  κυκλοφορουν πάντα και σε σπίτια ΚΑΙ σε στουντιο που χαλάσαν ενα διολου μικρο ποσο
 και καλώς ή κακώς επείγονται για απόσβεση

πάντως εγώ
τον άνθρωπο που σύστησα (κι ασφαλώς δεν είμαι εγώ βέβαια)
τον σύστησα όχι επειδή έχει δείγματα δουλειάς του (κι όλα συνθέσεις του) με τραγούδια Πάριου, Πουλόπουλου,Νομικού,Σήριαλ, θεατρικά (και δε συμμαζεύεται γιατί δε θυμάμαι)
αλλά γιατί εμένα με έχει εξυπηρετήσει πάνω στο ίδιο θέμα
με τρόπο που να φτιάχνω κάπως αξιοπρεπώς μόνος μου τις δουλειές μου.
 
τώρα για τα υπόλοιπα
όπως είπες..αυτάκια έχουν όλοι

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #8 στις: 10/01/10, 18:04 »
Προσωπικα θα σου προτεινα να αποφυγεις "σπιτικες" αλχημειες ανθρωπων που το "κατεχουν" και να κανεις τη δουλεια σου σε ενα καλο studio mastering.
Προφανως περα απο την αγορα των καταλληλων μηχανηματων τα studio αυτα χαλασαν κι ενα διολου μικρο ποσο για τη σωστη ακουστικη μελετη του χωρου που κανουν mastering.

Κομπογιαννιτες κυκλοφορουν πολλοι στο χωρο και μια προταση θα ηταν πριν πας καποιο δειγμα για mastering ( ειτε σε ιδιωτη, ειτε σε studio ) να απαιτησεις να ακουσεις δειγματα της δουλειας του τα οποια να περιεχουν το "πριν" και το "μετα" του mastering.

Γιατι στις μερες μας...πολλοι "πονηροι" κυκλοφορουν!

Δεν έχει γίνει τίποτα στο σπίτι! Όλα έχουν ηχογραφηθεί - μιξαριστεί σε επαγγελματικά στούντιο, από επαγγελματίες. Και επειδή έχουν επενδυθεί πολλά λεφτά για αυτή την παραγωγή (επαγγελματίες/στουντιάδες μουσικοί/ενορχηστρωτές - 100% παραγωγή έτοιμη για να κυκλοφορήσει - 100% αυτοεπιδοτούμενη!), πολλές ώρες προσοχής στη κάθε λεπτομέρεια και φυσικά πολύ άγχος για το καλύτερο αποτέλεσμα (δε βγάζεις μόνος σου κάθε μέρα δίσκο, εκτός και αν σε λένε Ωνάση!), δε θέλω να αφήσω απ' έξω κάτι που λέγεται ότι είναι πολύ σημαντικό ή ακόμα χειρότερα, να το κάνω με λάθος τρόπο!
Εννοείται ότι για το master θα απευθυνθώ σε ανάλογους επαγγελματίες!
Όσο για τους πονηρούς, άσε, τους έχω φάει στη μάπα όλα αυτά τα χρόνια...
Χωρίς να γνωρίζω πόσο καλή δουλειά γίνεται στο mastering στην Ελλάδα, και χωρίς καμμία διάθεση να τους στερήσω δουλειά, απλά να ενημερώσω ότι υπάρχουν γνωστά studio στο εξωτερικό που μπορεί ο καθένας να στείλει το υλικό του για mastering, πχ. Abbey Roads, Sterling Studios κ.ά.
Βέβαια δε νομίζω εκεί το mastering να γίνεται από τα πρωτοκλασσάτα ονόματα του κάθε studio...
m.k. σου στέλνω pm...

Έχω άκρες με Αγγλία και το σκέφτομαι σοβαρά να καταλήξω εκεί, εκτός και αν υπάρχουν μαστεράδες στην Ελλάδα που κάνουν ανάλογη δουλειά.
Σε ευχαριστώ για το πμ, με βοήθησε αρκετά  :)

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #9 στις: 10/01/10, 18:08 »
Έχω άκρες με Αγγλία και το σκέφτομαι σοβαρά να καταλήξω εκεί, εκτός και αν υπάρχουν μαστεράδες στην Ελλάδα που κάνουν ανάλογη δουλειά.
Σε ευχαριστώ για το πμ, με βοήθησε αρκετά  :)
Δεν χρειάζονται άκρες... μέσω internet στέλνεις το υλικό...
Πάντως αν διαβάσεις αυτά που σου έστειλα, αναφέρονται σε διάφορα τέτοια studios... και οι γνώμες διίστανται.. :-\ 
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #10 στις: 10/01/10, 18:27 »
Αν δεν ακούσεις με τα αυτάκια σου, τι να σου κάνουν και οι γνώμες όλου του κόσμου?!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #11 στις: 10/01/10, 18:42 »
Το ίδιο το στούντιο που ηχογραφώ μου είπε ότι δεν κάνει mastering, να μην πάω σε άλλο γιατί η δουλειά που γίνεται σε άλλα στούντιο δεν είναι σωστή και ότι στην τελική δεν χρειάζεται καν το mastering! Να σημειώσω ότι το στούντιο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας και σε αυτό έχουν ηχογραφήσει πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής σκηνής...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου, όπως και για το τηλέφωνο που μου έδωσες. Από εβδομάδα θα επικοινωνήσω μαζί του. Να είσαι καλά  :)


Αυτά τα "σημαντικά ονόματα" της ελληνικής σκηνής δηλαδή που έγραψαν εκεί, δεν έκαναν mastering μετά??!!... ::) ::) ???

Απο την άλλη το βρίσκω τραγικό αντί να δίνουμε σωστή πληροφόρηση για κάποιον γνωστό ή λιγότερο γνωστό Έλληνα mastering engineer, να πετάμε έτσι απλά ένα μικρό όνομα κι ένα κινητό!.. ::)

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #12 στις: 11/01/10, 02:30 »
Αφου ο  αγαπητος φιλος συνεργατης και σπουδαιος καλλιτεχνης πιθανος απηντησε για το θεμα του μαστερινγκ και αναφερθηκε στην ταπεινοτητα μου, μπορω να συμπληρωσω τα εξης.( και αυτο, μονο γιατι ο υπευθυνος που μας φιλοξενει αναφερθηκε, οχι αδικα, στο οτι εχει γεμισει ο χωρος ειδικους, δασκαλους και ενα σωρο αλλες περιεργες αυτοκαταταξεις, σκεφθητε οτι εγιναν οι δασκαλοι περισσοτεροι απο τους μαθητες ).
Με λιγα λογια μπορω να πω, (συμφωνα παντα με τη μεθοδολογια της Επιστημης της Μουσικης και του Ηχου, εχοντας κανει την πρωτη μου ηχογραφηση σε πολυ μικρη ηλικια στο πρωτο στουντιο ερα, σε καποια τραγουδια του Μανου Χατζιδακη,ουτε θυμαμαι ποια ηταν, απλως ηταν η πρωτη επαφη μου με την σπουδαια, απλη, ανθρωπινη αναλογικη τεχνολογια. ), μπορω λοιπον να πω, οτι ως Μαστερινγκ οριζεται περιληπτικα η στερεοσκοπικη αποδοση( τρισδιαστατη ηχητικη εικονα ) των μουσικων οργανων, με τροπο που να προσεγγιζει, με σαφηνεια, καθαροτητα, ογκο την ζωντανη εκτελεση και ερμηνεια του προηχογραφημενου μουσικου εργου. Οι παραγοντες μιας τετοιας προσεγγισης καθοριζονται, απο την Μουσικη Παιδεια του Ηχοληπτη ( και την ικανοτητα του να διακρινει μεχρι ενα σεντ στο υψος του τονου), την Εμπειρια του, την γενικοτερη καλλιεργεια του σαν ανθρωπο και την γνωση των Εργαλειων που Διαθετει. Τιθεται και ενα αλλο θεμα, πως θελει ο δημιουργος να ακουστει το εργο του, ειτε προκειται για μια μονο Κιθαρα η για πληρη συμφωνικη ορχηστρα. Αφου το στεκι μας αφορα στην Κιθαρα, θα αναφερθω στο εξης που πολυ σωστα ενας αλλος φιλος απο την παρεα μας προανεφερε, αν δεν εχει γραφτει σωστα ενα εργο απο την αρχη δεν το σωζει ουτε ο βασιλιας του μαστερινγκ.Με αλλη τεχνικη θα γραψω τη Ραμιρεζ μου, με αλλη τη Χιραντε, τη Φλετα, κ.ο.κ.,  με διαφορετικο μικροφωνο, αποσταση, γωνια κ.λ.π.. Αφου εχω διανυσει πολυετη πορεια ασταματητης μελετης και ερευνας, παραμενω παντα Μαθητης και ποτε δεν θα δηλωσω ειδικος...αυθεντια, παντογνωστης! Παντα στη διαθεση σας.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #13 στις: 11/01/10, 03:17 »
Πολύ ενδιαφέρον θέμα το mastering αλλα εμένα με μπερδέψατε λίγο....
Με ενδιαφέρει γι'αυτό και ρωτάω.

τελικά είναι αυτό :
μπορω λοιπον να πω, οτι ως Μαστερινγκ οριζεται περιληπτικα η στερεοσκοπικη αποδοση( τρισδιαστατη ηχητικη εικονα ) των μουσικων οργανων, με τροπο που να προσεγγιζει, με σαφηνεια, καθαροτητα, ογκο την ζωντανη εκτελεση και ερμηνεια του προηχογραφημενου μουσικου εργου

γιατί είχα την εντύπωση πως αυτό είναι μέρος του mixing.. ???

ή είναι αυτό ?

Mastering είναι το αναγκαίο ..κακό της εποχής. Ξεκίνησε απ την τελική επεξεργασία στην παραγωγή των δίσκων  ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να εξισοροπήσουν τις διαφορές στις δυναμικές της ηχογράφησης (πιάνο-φόρτε) που είχε ως συνέπεια δίπλα δίπλα ψηλές και χαμηλές (ριχές) αυλακώσεις και φυσικά ..πήδαγε η βελόνα. Κατόπιν τούτου σιγά σιγά είδαν ότι μπορούσαν να επέμβουν στη γενική αισθητική του ήχου της συνολικής δουλειάς ασχέτως ενορχηστρώσεως. Μία καινούργια τέχνη λοιπόν δημιουργήθηκε και εξελίχτηκε εν καιρό η οποία στην ουσία όπως λέει κ ο φίλος Δ. Παπαδημητρίου είναι αυτή που ΚΆΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ ΣΟΥ από 1000€ να αξίζει 100.000.
Σήμερα το αυτί κοινού έχει μάθει στο mastering, χωρίς αυτό δεν ..του αρέσει 

ας μας δώσει κάποιος μια απάντηση
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος pithanos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #14 στις: 11/01/10, 05:26 »

Απο την άλλη το βρίσκω τραγικό αντί να δίνουμε σωστή πληροφόρηση για κάποιον γνωστό ή λιγότερο γνωστό Έλληνα mastering engineer, να πετάμε έτσι απλά ένα μικρό όνομα κι ένα κινητό!.. ::)


[/quote]


Φίλε μου σήμερα εδώ ενγράφηκα  πληροφορούμενος  την εδώ  καταχώρηση δειγμάτων -ή ολοκλήρου του έργου, δεν γνωρίζω- σπουδαίου αποθανόντα  ποιητή των ημερών μας.. Ψάχνοντας λοιπόν άλλο έπεσα στην ερώτηση του πρώτου φίλου και βλέποντας πως δεν είχε ούτε μία απάντηση προσπάθησα με τις ποταπές μου γνώσεις και την μικρή εμπειρία να δώσω κάποια  και στα δύο σκέλη του αιτήματος του ΚΑΙ όχι απλά παρέκλινα του σκοπού μου αλλά ξέφυγα τελείως αφού δεν έκανα αυτό που στην ουσία ήθελα. Οπότε για μένα ΑΥΤΟ είναι τραγικό(τερο), για σένα το άλλο, για άλλους να ΈΒΑΖΑ πλήρες όνομα, διεύθυνση, βιογραφικό κλπ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ δηλ ολόκληρη για κάποιον άνθρωπο που ούτε καν τον ρώτησα αν το επιθυμεί να το κάνω.. και τέλος (ή ίσως όχι) για εκείνον το ότι τελικά.. το ..έκανα. Όπως αντιλαμβάνεσαι δεν τελειώνει η τραγ(ελαφι)ικότητα. Τώρα βέβαια ΑΝ καταχωρούσα μια ΑΓΓΕΛΙΑ σαν κι αυτές που  υπάρχουν κι εδώ φαντάζομαι- ένα κλικ δίπλα - αναλυτικά με διευθύνσεις τιμολόγια (που δεν ..έχω) προσφορές, ονόματα, επωνυμίες κλπ- όπως τα θέλεις (πάντως μη ψάξεις εκεί για το τηλ  που ‘πέταξα’ δε θα το βρεις) ΘΑ ήταν όλα ‘μή περίεργα’ ΑΛΛΑ πάλι μη πιστευτά –φαντάζομαι ( απ’ τους ..α-πόνηρους εμάς που ζητάμε πληροφορίες από συναδέλφους που μετά δεν εμπιστευόμαστε γιατί δεν τους ξέρουμε, ΑΛΛΆ ούτε και τους γνωστούς μας που έχουμε φάει στη μάπα.. και τελικά πάμε πάλι στο ρε παιδιά κανείς.. και τούμπαλιν ..μήπως κι αυτός είναι ύποπτος? )
Τελικά τι πιο τραγικό σ’ αυτό τον φαύλο κύκλο ..  να θέλει κάποιος να  μάθει ένα οποιοδήποτε τέτοιο  θέμα έτσι ?(..όπως το επιθυμεί δηλ)
 ή πώς θα παίζει το αριστερό χέρι στο ..πιάνο -όπως και διάβασα,αλλά  καμία απάντηση: πήγαινε παιδάκι μου στο ωδείο.που έχει κάνει τόσες επενδύσεις και μην ασχολείσαι (..με τα κατ οίκον) 
Τέλος πάντων να θεωρώ η τραγικότης του θέματος από μέρους μου ..άρεται  καθώς την γνώμη- γνώση –άποψη περί mastering ό χρήστης (πλέον) RATNA  ειδοποιήθη και εμφανίσθη  να πει, μιας και ήτο ο λόγος ..   

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #15 στις: 11/01/10, 09:58 »
Η ένσταση μου είναι η εξής...
Απο τη στιγμή που γίνεται αναφορά σε έναν επαγγελματία του χώρου καλό θα είναι να γίνει σωστά και όχι με παρουσίαση που θυμίζει περισσότερο υδραυλικό, του στυλ:

"ΑΚΙΣ!...<<τηλ. αφαιρέθηκε>> CALL ME!!....ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ!!"

Επίσης είμαι της άποψης οτι όταν ένας επαγγελματίας του χώρου συμμετέχει σε ένα φόρουμ, πρέπει να το κάνει επώνυμα, έτσι ώστε η άποψη του να αποκτά βαρύνουσα σημασία και να μην είναι απλά άλλη μια γνώμη μέσα απο τις πολλές.
Οπότε προτρέπω με τη σειρά μου τον φίλτατο χρήστη RATNA, απο τη στιγμή που ενημερώθηκε και μπήκε στον κόπο να ποστάρει και ο ίδιος, να αποκαλύψει την ταυτότητα του και να προτείνει προς ακρόαση και κάποιες δουλειές του.

Ανθρώπους που έχουν τη γνώση είναι καλό να τους διαβάζουμε εδω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 17:57 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #16 στις: 11/01/10, 10:22 »
Όποιος μου πει ποιό είναι κατα τη γνωμη του το σωστό mastering σε ένα τραγούδι, τότε ίσως πιστέψω ότι υπάρχουν επαγγελματίες masterades.  ;D

Υπάρχει ένα προγραμματάκι, Sequoia 7.0, το οποίο είναι στην ουσία μια πλατφόρμα για mastering με πάρα πολλά plugins. Αυτό λοιπόν και ένα ζευγάρι καλά studio ηχεία μας δίνουν ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι, ο κάθε συνθέτης μουσικός παραγωγός κλπ κλπ, έχει τη δική του άποψη για το ποιό ειναι το σωστό master σε ένα τραγούδι, πέρα απο τις βασικές αρχές του mastering ( δυναμικές, κομπρεσορες κλπ )

www.musicwave.gr/backstage_studio   όποιος ενδιαφέρεται να καταλάβει τι εννοώ, ας κάνει τον κόπο να ακούσει 3 δικά μου τραγούδια σε αυτό το link.......

Παραγωγή σε Cubase sx3.0 και mastering στο Sequoia 7.0


Αντε και καλά ξεμπερδέματα!!!   >:D

Edit: Διόρθωσα το λινκ για να μπαίνει κατευθείαν στον ιστόχωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 10:40 από parlats »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #17 στις: 11/01/10, 13:36 »
Καλο ειναι να αποφυγουμε τους χαρακτηρισμους. Η δικη μου συμβουλη ηταν γενικη κι αφορουσε συνολικα το τι γινεται στο χωρο κι οχι συγκεκριμενα κατ'ατομο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #18 στις: 11/01/10, 17:02 »
Το ίδιο το στούντιο που ηχογραφώ μου είπε ότι δεν κάνει mastering, να μην πάω σε άλλο γιατί η δουλειά που γίνεται σε άλλα στούντιο δεν είναι σωστή και ότι στην τελική δεν χρειάζεται καν το mastering! Να σημειώσω ότι το στούντιο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας και σε αυτό έχουν ηχογραφήσει πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής σκηνής...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση και το χρόνο σου, όπως και για το τηλέφωνο που μου έδωσες. Από εβδομάδα θα επικοινωνήσω μαζί του. Να είσαι καλά  :)

Αυτά τα "σημαντικά ονόματα" της ελληνικής σκηνής δηλαδή που έγραψαν εκεί, δεν έκαναν mastering μετά??!!... ::) ::) ???

Προφανώς το κάναν κάπου αλλού. Και μου έδωσες και μια καλή ιδέα: Να ψάξω πού! Λογικά θα γράφει κάτι, κάπου σε κάποιον δίσκο, δε μπορεί!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #19 στις: 11/01/10, 19:04 »
Σας παρακαλω να μη με ξαναπροσβαλετε μια και εδω ειναι το σπιτι σας. Το τηλ. δεν το εβαλα εγω αλλα καποιος φιλος και συνεργατης, χωρις να με ρωτησει με καλη προθεση, λογω του οτι ο ιδιος παλευε χρονια και δεν μπορουσε να βρει ακρη απο τους αυτοφωτους. Τον βοηθησα χωρις χρημ. αμοιβη και γι αυτο το λογο εδωσε ενα απο τα κιν. μου. Δεν θα πεσω στο επιπεδο να ψαχνω για πελατες, απο μια ερωτηση που εκανε ενας ανθρωπος. Το θεμα ας ληξει εδω παρακαλω, τις γνωσεις που μπορει να διαθετω σπουδαζοντας και ερευνωντας για δεκαετιες, ουτε θα τις διαφημιζα σε ενα ξενο σπιτι, ουτε θα εκανα επιδειξη του τι και ποιος ειμαι. Παρακαλω ας τελειωσει εδω το θεμα και εαν μπορω να προσφερω κατι, θα το προσφερω εαν μου ζητηθει ευγενικα. Και παρακαλω να βγει το τηλ. που με αφορα τωρα, για να τελειωνει η παρεξηγηση που εγινε εκ του μη οντως. Ευχαριστω

Αν εννοείς πάντως εμένα, ο σκοπός μου δεν ήταν σίγουρα να σε προσβάλω και εννοείται πως είχα καταλάβει οτι το κινητό δεν το έδωσες εσυ αλλά ο pithanos και περισσότερο απευθυνόμουν σε αυτόν όταν αναφερόμουν σε λανθασμένη παρουσίαση σου.

Εξάλλου σε προέτρεψα να γράφεις επώνυμα στο φόρουμ (λόγω ιδιότητας και μόνο) βλέπω όμως οτι δεν το θέλεις και δεν θα επιμείνω.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #20 στις: 11/01/10, 21:23 »
Το ίδιο το στούντιο που ηχογραφώ μου είπε ότι δεν κάνει mastering, να μην πάω σε άλλο γιατί η δουλειά που γίνεται σε άλλα στούντιο δεν είναι σωστή και ότι στην τελική δεν χρειάζεται καν το mastering! Να σημειώσω ότι το στούντιο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας και σε αυτό έχουν ηχογραφήσει πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής σκηνής...
Αυτά τα "σημαντικά ονόματα" της ελληνικής σκηνής δηλαδή που έγραψαν εκεί, δεν έκαναν mastering μετά??!!... ::) ::) ???
Προφανώς το κάναν κάπου αλλού. Και μου έδωσες και μια καλή ιδέα: Να ψάξω πού! Λογικά θα γράφει κάτι, κάπου σε κάποιον δίσκο, δε μπορεί!

Ζητάω συγγνώμη, αλλά έγινε παρεξήγηση. Για το θέμα του mastering δε μίλησα εγώ απ' ευθείας με το στούντιο, αλλά ένας συνεργάτης μου και, απ' ό,τι φαίνεται παίξαμε το χαλασμένο τηλέφωνο...  :-X
Μετά από σωστές διευκρινήσεις λοιπόν, το στούντιο κάνει mastering, ουδέν ποτέ είπε ότι το mastering δεν είναι σημαντικό, είπε όμως (και όπως είναι απόλυτα φυσικό...) να μην πάω αλλού γιατί η δουλειά που κάνει το ίδιο το στούντιο είναι καλύτερη από αυτή που κάνουν ορισμένοι άλλοι που μπορεί και να με κοροϊδέψουν και ότι το καλύτερο είναι να αναλάβει το mastering ο ίδιος ηχολήπτης που έκανε και τις μίξεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #21 στις: 11/01/10, 22:38 »
Το ίδιο το στούντιο που ηχογραφώ μου είπε ότι δεν κάνει mastering, να μην πάω σε άλλο γιατί η δουλειά που γίνεται σε άλλα στούντιο δεν είναι σωστή και ότι στην τελική δεν χρειάζεται καν το mastering! Να σημειώσω ότι το στούντιο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της Ελλάδας και σε αυτό έχουν ηχογραφήσει πολλά από τα σημαντικότερα ονόματα της ελληνικής σκηνής...
Αυτά τα "σημαντικά ονόματα" της ελληνικής σκηνής δηλαδή που έγραψαν εκεί, δεν έκαναν mastering μετά??!!... ::) ::) ???
Προφανώς το κάναν κάπου αλλού. Και μου έδωσες και μια καλή ιδέα: Να ψάξω πού! Λογικά θα γράφει κάτι, κάπου σε κάποιον δίσκο, δε μπορεί!

Ζητάω συγγνώμη, αλλά έγινε παρεξήγηση. Για το θέμα του mastering δε μίλησα εγώ απ' ευθείας με το στούντιο, αλλά ένας συνεργάτης μου και, απ' ό,τι φαίνεται παίξαμε το χαλασμένο τηλέφωνο...  :-X
Μετά από σωστές διευκρινήσεις λοιπόν, το στούντιο κάνει mastering, ουδέν ποτέ είπε ότι το mastering δεν είναι σημαντικό, είπε όμως (και όπως είναι απόλυτα φυσικό...) να μην πάω αλλού γιατί η δουλειά που κάνει το ίδιο το στούντιο είναι καλύτερη από αυτή που κάνουν ορισμένοι άλλοι που μπορεί και να με κοροϊδέψουν και ότι το καλύτερο είναι να αναλάβει το mastering ο ίδιος ηχολήπτης που έκανε και τις μίξεις...


Πάντως συνήθως (το συνήθως βέβαια δεν αποτελεί κανόνα και δεν είναι υποχρεωτικό) υπάρχουν τεχνικοί ήχου που ειδικεύονται στο mastering και δεν κάνουν τίποτε άλλο.

Στην Ελλάδα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα (αυτοί που το κάνουν ως επάγγελμα) και συνήθως οι καλλιτέχνες στέλνουν σε αυτούς τις δουλειές τους για το τελικό master.

Επίσης συνήθως το mastering δεν το κάνει αυτός που έκανε το tracking και το mixing.
Αυτό βέβαια δεν αποκλείει κάποιος ηχολήπτης που επιμελήθηκε τα παραπάνω να μπορεί να κάνει και ένα καλό mastering, απλά δεν συνηθίζεται αυτό όταν μιλάμε για δισκογραφία.

Είναι σαν να λέμε ο καθένας στον τομέα του.
Μην ξεχνάμε οτι οι mastering engineers έχουν συνήθως ειδικά διαμορφωμένους χώρους γι' αυτήν ακριβώς τη δουλειά (mastering suites) οι οποίοι κοστίζουν κάμποσες δεκάδες χιλιάδες ευρώ.(μόνο οι χώροι, πριν μπουν καν τα μηχανήματα!)

Επίσης τα τελευταία χρόνια έχει γίνει της μόδας αρκετοί γνωστοί έλληνες καλλιτέχνες να στέλνουν δουλειές τους για mastering στο εξωτερικό, με τα αποτελέσματα να ποικίλουν.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος odeon-mastering

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #22 στις: 12/01/10, 01:59 »
To mastering  ειναι τελευταιο σταδιο στην διαδικασια παραγωγης. Ειναι η τελευταια σου ελπιδα για quality control απο εναν τριτο μηχανικο.
Περιλαμβανει τοσους πολλους τομεις, απο τις επεξεργασιες που θα υποστει το αρχικο μιξ, μεχρι το πως "καιγεται" και ελεγχεται ενα cd (to τελικο προιον δηλαδη), που θα ηταν παραλογο ακομα και να προσπαθησουμε να τους αριθμησουμε.
Αν ομως θελεις, εγω καθως και αλλοι μηχανικοι, που διατηρουν αλλα mastering studios στην Ευρωπη, προσφερουμε δειγματα του τι μπορει να κανει το  mastering στην δικη σου μουσικη.
Ειναι πολυ ευκολο να βρεις τα στοιχεια μου στο ιντερνετ και αν θελεις κανε μου ενα π.μ. και θα σου στειλω λεπτομερειες.
Δεν θελω να κανω διαφημιση και για αυτο δεν θα πω αλλα...εκτος και αν αυτο μου επιτραπει απο τους αντμινς.

Φιλικα
Αποστολος Σιωπης
είπε όμως (και όπως είναι απόλυτα φυσικό...) να μην πάω αλλού γιατί η δουλειά που κάνει το ίδιο το στούντιο είναι καλύτερη από αυτή που κάνουν ορισμένοι άλλοι που μπορεί και να με κοροϊδέψουν και ότι το καλύτερο είναι να αναλάβει το mastering ο ίδιος ηχολήπτης που έκανε και τις μίξεις...


συγγνωμη που ξαναποσταρω αλλα διαβαζοντας το παραπανω δεν μπορω παρα να σκεφτω τα εξης:
Το θεμα αυτο εχει λυθει εδω και δεκαετιες απο ανθρωπους πολυ εξυπνοτερους απο εμας. Χρειαζεται 3ος οταν κανουμε ελεγχο ποιοτητας. Δεν εφευρεθηκε μια εξειδικευση για να κανει καποιους περισσοτερο πλουσιους, αλλα για να καλυψει μια πραγματικη αναγκη.
Λυπαμαι πολυ που το λεω αλλα μπορω να σκεφτω ΜΟΝΟ 2 λογους, για να πει καποιος ηχοληπτης ηχογραφησης και μιξης, τα παραπανω σε ενα πελατη του:
1. Απλα δεν γνωριζει το αντικειμενο αρκετα καλα και δεν ετυχε να πεσει σε καλο μαστερινγκ που θα αναδεικνυε το εργο του (μιξ), σε βαθμο που ο ιδιος εκ των πραγματων δεν θα μπορουσε ποτε. Αν ισχυει αυτο λυπαμαι, και μακαρι να πεσει καποια δουλεια του στα χερια μου, για να σιγουρεψω οτι απο εδω και περα θα χρησιμοποιει μαστερινγκ στουντιο. Ειναι πολλες φορες που καποιος πελατης ερχεται εδω στο στουντιο με τον μηχανικο του και εκτος απο το μιξ, φερνουν και ενα μαστερ που εχει κανει ο ιδιος ο ηχοληπτης. Το προσωπο τους (η εκπληξη και το δεος) οταν κανουμε Α/Β συγκριση με το δικο μου μαστερ ειναι μια εικονα ανεκτιμητη.
2. Θελει να σε κοροιδεψει και να σου παρει και αλλα λεφτα. Δεν τον γνωριζω και δεν μπορω να δωσω βαρυτητα σε αυτην μου την σκεψη. Παντως ειναι σιγουρο οτι αυτα τα θεματα εχουν λυθει εδω και χρονια και θα επρεπε να τα ξερει.

Φιλικα παντα (και σοζ για το μεγαλο ποστ)
Αποστολος

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #23 στις: 12/01/10, 02:03 »

Χρειαζεται 3ος οταν κανουμε ελεγχο ποιοτητας.

+1
Το mastering είναι η τελευταία πινελιά. Και χρειάζεται ένα τρίτο αυτί για να διορθώσει (όσο μπορεί βέβαια) αυτά που ξέφυγαν στους προηγούμενους (sound engineers κλπ)
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ακριβώς είναι το mastering?
« Απάντηση #24 στις: 12/01/10, 12:42 »
Στο στούντιο δεν υπάρχει μόνο ένας ηχολήπτης, αν και εγώ μόνο με έναν συνεργάστηκα. Μπορώ να ακούσω δουλειά (και τιμές) του στούντιο σε ό,τι αφορά το mastering, όπως επίσης μπορώ να κάνω το ίδιο και σε άλλα στούντιο που ειδικεύονται στο mastering και αναλόγως θα αποφασίσω. Πάντως η ιδέα του εξωτερικού δεν είναι άσχημη για εμένα, αν και θα προτιμούσα να είναι η τελευταία από τις επιλογές μου, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας!
Θα ήθελα όμως να κάνω και μια τελευταία ερώτηση:
Μπορώ να κάνω master σε 4-5 κομμάτια και μετά να πάω τα υπόλοιπα ή είναι καλύτερα να τα πάω όλα μαζί και γιατί?
Και πάλι ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/06, 03:51
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
3 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/07, 01:28
από Ε!ΜΑ
1 Απαντήσεις
3090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/07, 02:33
από tug
29 Απαντήσεις
9492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 18:06
από spio
6 Απαντήσεις
3691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/08, 20:16
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 17:14
από CloudConnected
13 Απαντήσεις
6957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/13, 19:03
από Stavros_97s
4 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/15, 20:28
από AnimaPura
5 Απαντήσεις
3985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/16, 19:11
από saved
12 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/16, 21:24
από Καθόδιος (φλουτσ)