Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 200965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bluetonic

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
;) i just realised,i'm totaly a noob.Thx for the your answer :).


If i want to add audio input to the headphone(only to headphone), would it work with just only add 3,5m jack(for line in Mp3-players) and connecting  the cables directly into headphone output?


thx in advance,


cheers
Ivan

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
If i want to add audio input to the headphone (only to headphone), would it work with just only add 3,5m jack (for line in Mp3-players) and connecting  the cables directly into headphone output?
If I understand correctly, you need to do a kind of "mix" to listen to the guitar plus another external source at the same time through the headphones? To Play-Along kind of thing, without external sound?

It's a good idea, however no, through this design of mine, you cannot introduce external signal to the headphones, actually it would not be advisable, since -to put it in simple terms- the amp would work against the other source's amp, "competing" to drive the headphones, which could be bad for one or the other.

What you CAN do, is use the headphones out as a Line signal (adjust the volume down for that) to drive some external device you may have, that accepts signal in and mixes it with your music source. Many amps have that feature, of course all mixing decks, plus some MP3 players, therefore you may already have that capability in a device of yours at home. Try it!
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/11, 11:21 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το είχα τόσο καιρό μπροστά στα μάτια μου, αλλά το είχα παντελώς αγνοήσει το συγκεκριμένο θέμα  :-[ Πολλά ευχαριστώ στον Alex που το άνοιξε και τον Αδριανό που βοήθησε τα μάλα. Ίσως τελικά πάρω έναν από τους καφροενισχυτές που έχω βάλει στο μάτι τόσο καιρό (Bugera 6262 ή Peavey 6505+ 112)  ;D Ερωτήσεις γι' αυτό το κύκλωμα: Απ: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή

1. Γα μέχρι πόσα Watt ενισχυτή πάει; Φτάνει τα 200Watt ή για περισσότερα από 100W θα χρειαστούν και οι αντίστοιχες αντιστάσεις;
2. Τώρα που υπάρχει η εμπειρία πόσο ανθεκτικά μπορούμε να πούμε πως είναι τα L-Pad; (βλέπε και Απ: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή)
3. Τελικά γι' αυτού του τύπου τα resistive attenuators είναι τόσο αισθητή η διαφορά στην ποιότητα του ήχου όσο λένε; Μιλάω για νορμάλ επίπεδα attenuation (50%-75% πτώση της τελικής ισχύος που φτάνει στο μεγάφωνο)
4. Μια και θα κατέβω Αθήνα για τα Χριστούγεννα τα υλικά που χρειάζονται (εκτός ίσως από τα L-Pad) τα βρίσκω σε κάνα Φανό, Βενιέρη, κλπ

Ευχαριστώ και πάλι  :)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γειά σου Γιώργο,
1. Εάν βάλεις 100στάρα αντίσταση, το συγκεκριμένο κύκλωμα μαζί με το LPad θα αντέχει 200 watt.
2. Είναι μια χαρά, χωρίς προβλήματα.. δεν έχω κανένα παράπονο από ότι έχω δει μέχρι τώρα.
3. Η ποιότητα ήχου για έχει διαφορά, όταν πάμε σε πολύ υψηλό attenuation.. όπου εκεί βέβαια παίζει ρόλο και η πτώση ευαισθησίας από το μεγάφωνο.. Γενικά είναι πολύ αποδοτικά μέχρι 75% όπως γράφεις, αξίζει νομίζω την επένδυση προκειμένου να έχεις την καλή χροιά της τελικής παραμόρφωσης σε πιο λογικά επίπεδα έντασης.
4. LPad πολύ δύσκολο για Ελλάδα, αλλά αντιστάσεις τέτοιες νομίζω θα βρείς.
Καλή επιτυχία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος GrinderX

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να τα καταφέρω. Έχω πολλααααα χρόνια να πιάσω κολλητήρι (κάπου στην πορεία τα παρατήσαμε τα ηλεκτρονικά και καταπιαστήκαμε με δίκτυα και Unix  :P ). Καλή χρονιά!!  :)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Σχεδόν 2 χρόνια μετά τη στιγμή που άρχισα να το 'σκαλίζω' το θέμα και μόλις πάτησα το confirm order στο tube-town ;D
Με το καλό να τα δεχτούμε και αν όλα πάνε καλά θα χαρώ να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Σχεδόν 2 χρόνια μετά τη στιγμή που άρχισα να το 'σκαλίζω' το θέμα και μόλις πάτησα το confirm order στο tube-town ;D
Με το καλό να τα δεχτούμε και αν όλα πάνε καλά θα χαρώ να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.
Με το καλό και καλορίζικο..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Σχεδόν 2 χρόνια μετά τη στιγμή που άρχισα να το 'σκαλίζω' το θέμα και μόλις πάτησα το confirm order στο tube-town ;D
Με το καλό να τα δεχτούμε και αν όλα πάνε καλά θα χαρώ να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου.
Με το καλό και καλορίζικο..  :up


Ευχαριστώ κι ελπίζω να μη χρειαστεί να σας πρήξω. Καμιά ιδέα για το πότε να τα περιμένω; Έβαλα το πιο ακριβό shipping: DPD / Deutscher Paketdienst  (Dispatch to GR:  (1
[/size]x 0.4202 kg)): 16,00 EUR[/color]

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έφτασαν τα πράγματα από το tubetown! Ωραίο πακετάρισμα, προσεγμένα με τη λίστα τσεκαρισμένη από άνθρωπο εκεί.
Σήμερα είχε ξεκοίλιασμα του καμένου τροφοδοτικού και καθάρισμα από αυτοκόλητα κλπ (το ασετόν έκανε πολύ καλή δουλειά). Θεωρητικά αύριο έχει βάψιμο κουτιού και τρύπημα σε σπίτι φίλου με blacK&decker + διάφορα spray. Άντε, ξεκίνησα κι εγώ επιτέλους.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έφτασαν τα πράγματα από το tubetown! Ωραίο πακετάρισμα, προσεγμένα με τη λίστα τσεκαρισμένη από άνθρωπο εκεί.
Σήμερα είχε ξεκοίλιασμα του καμένου τροφοδοτικού και καθάρισμα από αυτοκόλητα κλπ (το ασετόν έκανε πολύ καλή δουλειά). Θεωρητικά αύριο έχει βάψιμο κουτιού και τρύπημα σε σπίτι φίλου με blacK&decker + διάφορα spray. Άντε, ξεκίνησα κι εγώ επιτέλους.
Καλή επιτυχία zeoy, γράψε κάτι μετά και βγάλε και καμία φωτο να το δούμε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Έφτασαν τα πράγματα από το tubetown! Ωραίο πακετάρισμα, προσεγμένα με τη λίστα τσεκαρισμένη από άνθρωπο εκεί.
Σήμερα είχε ξεκοίλιασμα του καμένου τροφοδοτικού και καθάρισμα από αυτοκόλητα κλπ (το ασετόν έκανε πολύ καλή δουλειά). Θεωρητικά αύριο έχει βάψιμο κουτιού και τρύπημα σε σπίτι φίλου με blacK&decker + διάφορα spray. Άντε, ξεκίνησα κι εγώ επιτέλους.

Καλή επιτυχία zeoy, γράψε κάτι μετά και βγάλε και καμία φωτο να το δούμε!..



επιτυχία κατά το ήμισυ :(
σαν attenuator δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω σήμα στα ακουστικά και δε μοιάζει να δουλεύει και το bright switch. Έχω διπλοτσεκάρει το σχέδιο (και με πολύμετρο) και δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά. Μήπως παίζει κάτι με το μεταλλικό σασί;
Το σχέδιο είναι αυτό http://i527.photobucket.com/albums/cc359/adr1anos/DIYAttenuatorLPadHP16OhmwBrightSW.jpg




Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
επιτυχία κατά το ήμισυ :(
σαν attenuator δουλεύει μια χαρά αλλά δεν έχω σήμα στα ακουστικά και δε μοιάζει να δουλεύει και το bright switch. Έχω διπλοτσεκάρει το σχέδιο (και με πολύμετρο) και δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά. Μήπως παίζει κάτι με το μεταλλικό σασί;
Το σχέδιο είναι αυτό http://i527.photobucket.com/albums/cc359/adr1anos/DIYAttenuatorLPadHP16OhmwBrightSW.jpg

Είναι δύο διαφορετικά προβλήματα, ευτυχώς.

1. Για το Bright switch, μην περιμένεις συμπεριφορά ενεργού Bright switch ενισχυτή ή πεταλιού.. θα κάνει μικρή διαφορά, με το attennuation προς τα υψηλά επίπεδα. Αν λειτουργεί σωστά και δεν σε ικανοποιεί η συχνότητα, δοκίμασε να αυξήσεις την τιμή του πυκνωτή, πχ στα 10μF να κατέβει ακόμα προς τα Mids η συχνότητα που περνάει, να δεις αν σου κάνει καλύτερα.

2. Δεν υπάρχει λόγος να μην δουλεύει το Line Out αφού είναι παράλληλο και ξεχωριστό κύκλωμα. Κάπου υπάρχει κάποιο λάθος. Γείωσες σωστά το βύσμα των ακουστικών? Έχεις καλωδιώσει σωστά το ποτενσιόμετρο?

Πόσταρε μεγάλες, καθαρές φωτογραφίες να δούμε λίγο την καλωδίωση..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Φωτογραφίες υπάρχουν αρκετές εδώ.


http://www.box.com/s/43ntf0z3ajlxkxa350b8


Το ένα pot (headphones/line level) το έχω ανάποδα καλωδιωμένο αλλά αρχικά το είχα όπως είναι στο σχέδιο. Δεν μου έκανε καμία διαφορά, ήταν δοκιμή απελπισίας. Απλώς τώρα προς τα αριστερά "ανοίγει" αντί να κλείνει (θεωρητικά).


Επίσης οι δύο διακοπτές στην πρόσοψη αντί για 2  SPDT (on-on) είναι ένας SPST on-off που τον χρησιμοποιώ στο normal/bright και ένα γαιδούρι SPDT on-on που αγόρασα από εδώ.
To link με τα parts ενώ λέει SPDT καταλήγει σε SPST στο tubetown (προφανώς κάτι πήγαινε λάθος με το site τους) κι έτσι μου ήρθαν 2 SPST (on-off) αντί για 2 SPDT (on-on).


Για το bright switch καταλαβαίνω πώς δουλεύει από θεωρία. Το θέμα είναι ότι και σε μεγάλο attenuation δεν κάνει καθόλου διαφορά. Κάπου κάνω γενικότερη πατάτα πιθανότατα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ok, τις κατέβασα και θα τις κοιτάξω..
Στο μεταξύ, βλέπω πολύ μέταλλο και περίεργους διακόπτες, όπως είπες..
ΟΠΟΤΕ κάνε με το πολύμετρο ένα πρώτο τσεκ: Κράτα το ένα άκρο στο σασί, και με το άλλο, ακούμπησε ΟΛΟΥΣ τους ακροδέκτες, από τους ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ, τα POTS, την ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και το LPAD να δούμε μήπως κάπου, από κάποιο διακόπτη ή κάτι άλλο έχει περάσει κάποια γείωση στην φάση και βραχυκυκλώνει. Εκτός από το Shield των βυσμάτων και το 1 πόδι του LPad, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ δεν πρέπει να ακουμπάει στο σασί.. γράψε μου!..
Επίσης άλλαξε τον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή με κανονικό.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Νομίζω ότι βρήκα το θέμα με το Line Out, το κόκκινο καλώδιο που πάει στον άσπρο διακόπτη από το βύσμα εισόδου είναι κολλημένο στην γείωση από το βύσμα και όχι στην φάση..
Αν έκανες το τσεκ που σου πρότεινα, θα πρέπει να το έχεις πιάσει ήδη..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Νομίζω ότι βρήκα το θέμα με το Line Out, το κόκκινο καλώδιο που πάει στον άσπρο διακόπτη από το βύσμα εισόδου είναι κολλημένο στην γείωση από το βύσμα και όχι στην φάση..
Αν έκανες το τσεκ που σου πρότεινα, θα πρέπει να το έχεις πιάσει ήδη..


Sorry αλλά είμαι άσχετος οπότε ακολούθησα το σχέδιο στα τυφλά και δείχνει ότι αυτό το καλώδιο πρέπει να πηγαίνει στο μεσαίο ποδαράκι του SPDT (άσπρος διακόπτης) και από τα δύο ακριανά να φέυγουν οι αντιστάσεις. Κανένα από τα 3 ποδαράκια δε φαίνεται να είναι γειωμένο ??? .
Παίρνω μετρήσεις και καταγράφω σε επόμενο post.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ

Από μετρήσεις είναι έτσι όπως τα λες: όντως τα shield των βυσμάτων είναι στα 0 Ω με το σασί και επίσης έτσι είναι και το ακριανό (με κόκκινο καλώδιο) ποδαράκι του L-pad.
Το μεσαίο ποδαράκι μπορεί να πάει κι αυτό στα 0 Ω περιστρέφοντας το ρυθμιστικό του L-pad τέρμα αριστερά. Στρίβοντάς το δεξιά η αντίσταση αρχίζει και ανεβαίνει. Έχοντάς το στη μεση περίπου έβλεπα γύρω στα 20Ω. Τίποτα άλλο δεν είναι στα 0 Ω με το σασί (εκτός αν έχω το ρυθμιστικό του L-pad τέρμα αριστερά οπότε βλέπω 0 και στο μεσαίο του L-Pad και φυσικά στο κάτω δεξιά ποδαράκι του DPDT.)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό το κοίταξες?:
.. το κόκκινο καλώδιο που πάει στον άσπρο διακόπτη από το βύσμα εισόδου είναι κολλημένο στην γείωση από το βύσμα και όχι στην φάση..

« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/12, 15:17 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Αυτό το κοίταξες?:
.. το κόκκινο καλώδιο που πάει στον άσπρο διακόπτη από το βύσμα εισόδου είναι κολλημένο στην γείωση από το βύσμα και όχι στην φάση..





sorry δεν είχα προσέξει το "από το βύσμα" και νόμιζα ότι έλεγες ότι πάει σε λάθος ποδαράκι του άσπρου διακόπτη. Το θέμα είναι ότι αυτό που δείχνεις στι φωτό είναι το βύσμα εξόδου - "to speaker"


Από το βύσμα εισόδου (from amp) πάει από τη φάση στο κεντρικό ποδαράκι του άσπρου.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Από το βύσμα εισόδου (from amp) πάει από τη φάση στο κεντρικό ποδαράκι του άσπρου.
Οκ, τότε κάτι γίνεται στο βύσμα εισόδου που έχεις βάλει με την διακοπτόμενη επαφή.. δεν μπορώ να το δω καλά από τις φωτο, δες το εσύ να παίρνει σήμα από την φάση το κύκλωμα του LineOut..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Από το βύσμα εισόδου (from amp) πάει από τη φάση στο κεντρικό ποδαράκι του άσπρου.
Οκ, τότε κάτι γίνεται στο βύσμα εισόδου που έχεις βάλει με την διακοπτόμενη επαφή.. δεν μπορώ να το δω καλά από τις φωτο, δες το εσύ να παίρνει σήμα από την φάση το κύκλωμα του LineOut..


έπαιρνε ... όσο δεν είχε βύσμα μέσα του. Κοινώς είχε 2 ποδαράκια για τη φάση τα οποία ήταν ενωμένα (το είχα μετρήσει) αλλά όταν έμπαινε μέσα το jack χανόταν η επαφή. Το κόλλησα στο δίπλα και είμαι ΟΚ 8)  Thanks για το support.


Απομένει να δω τι γίνεται και στο bright κύκλωμα (ίσως φταίει ο πυκνωτής)
Τα ακουστικά χρειάζονται επειγόντως ένα cab-sim. Θα ψάξω μήπως υπάρχει κανά υποτυπώδες κυκλωματάκι να το υλοποιήσω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. Το κόλλησα στο δίπλα και είμαι ΟΚ 8)  Thanks για το support.

Ωραίος!..  :up

..Τα ακουστικά χρειάζονται επειγόντως ένα cab-sim. Θα ψάξω μήπως υπάρχει κανά υποτυπώδες κυκλωματάκι να το υλοποιήσω.

ΤΟ σημείο αναφοράς για Cab Sim κυκλώματα: http://www.hexeguitar.com/diy-cabsims_e

Και δες και αυτά:
http://www.runoffgroove.com/condor.html
http://diy-fever.com/effects/marshall-cab-sim/
http://www.generalguitargadgets.com/projects/15-boostersrouters/63-lxh2-lite-speaker-simulator

..και το απλούστερο:
http://apocalypseaudio.blogspot.com/2009/03/joe-davissons-simple-cab-sim-vero.html

 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/12, 18:04 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
 :o
εεεεμμμμ, ίσως κάτι πιο απλό ...


Ευχαριστώ για το ψάξιμο που έκανες για μένα. Είμαι σίγουρος ότι κάποια από αυτά θα ακούγονται πολύ καλά απλά τα περισσότερα είναι active οπότε χρειάζονται τροφοδοσία και δε θέλω να μπλέξω και βασικά ξεπερνάνε κατά πολύ τις δυνατότητές μου. Ίσως αρκεστώ σε ένα first (άντε second) order passive low-pass εκεί γύρω στα 4-5ΚHz. (το λέω έτσι γιατί ακούγεται πιο εντυπωσιακό από το να πω ότι θα κολλήσω έναν πυκνωτή παράλληλα με την έξοδο  ;D )


Σχετικά με το bright κύκλωμα πιστεύεις ότι φταίει ο πυκνωτής; Το είδα ότι είναι ηλεκτρολυτικός αλλά λέει bi-polar που σημαίνει αν δεν κάνω λάθος ότι θεωρητικά έπρεπε να δουλεύει. Μήπως είναι καμιά άλλη βλακεία πάλι και δε φταίει ο καημένος ο πυκνωτάκος;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
,,ένα first (άντε second) order passive low-pass εκεί γύρω στα 4-5ΚHz. (το λέω έτσι γιατί ακούγεται πιο εντυπωσιακό από το να πω ότι θα κολλήσω έναν πυκνωτή παράλληλα με την έξοδο  ;D )

Χαχα, πολύ καλό!..
Πάρε ένα RexBox να τελειώνεις μια για πάντα (και για όλες τις κεφαλές, τωρινές και μελλοντικές!..),

..Μήπως είναι καμιά άλλη βλακεία πάλι και δε φταίει ο καημένος ο πυκνωτάκος;

Πιθανόν.. αύξησε λίγο την τιμή να δεις αν κάνει κάποια διαφορά, αλλιώς κάπου ίσως υπάρχει κάποιο λάθος..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ

Πάρε ένα RexBox να τελειώνεις μια για πάντα (και για όλες τις κεφαλές, τωρινές και μελλοντικές!..),


Δε λέω, καλή λύση αλλά το όλο κόλπο το κάνω κατά μεγάλο μέρος για να πάρω εμπειρία στο DIY και σιγά σιγά να προχωρήσω και σε πιο σύνθετα πράγματα. Το ότι κατάφερα να το φτιάξω και να δουλέψει χωρίς να κάψω τίποτα (εξαρτήματα, χέρια, σπίτι, ηλεκτρολογική εγκατάσταση ;D ) είναι ήδη μεγάλο επίτευγμα για μένα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy