Αποστολέας Θέμα: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 5436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« στις: 16/07/08, 01:11 »
Είμαι σε μία μπάντα και θα θέλαμε στις πρόβες όσο να ναι να ματώνουμε τα αυτιά μας, παίζουμε death και κάτι λίγα από thrash. Επειδή δεν περισευουν χρήματα θέλουμε κάτι δυνατο και βαβουργιάρικο σε head και tube. και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να παίζουμε από τον ίδιο head δύο με αξιοπρεπη ήχο και οι δύο, ή ακόμα και από την ίδια καμπίνα. αν μπορείται απαντήστε μου και προτείνεται μου αγορές μέχρι 500 το πολύ, το πάρα πολύ όμως. έχουμε μία ibanez rg370dx και μια jackson js30wr και δύο πολυεφφε ένα digiteck γύρω στα 120 ευρά και ένα boss στα 200. περιμένουμε απαντήσεις, ευχαριστούμε προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 16/07/08, 04:01 »
Αμα θέλετε να παίξετε μέταλ και βαβούρα, άσε τις λάμπες και χτυπήστε δυο Randall RG75G2 μεταχειρισμένα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 18/07/08, 01:10 »
και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να παίζουμε από τον ίδιο head δύο με αξιοπρεπη ήχο και οι δύο, ή ακόμα και από την ίδια καμπίνα.

ΟΧΙ!!...... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 18/07/08, 22:30 »
εαν καταφερετε και βγαλετε λογικο ηχο απο ενα ενισχυτη και μια καμπινα με δυο κιθαρες να ειστε σιγουροι οτι θα εχετε καταφερει να φτιαξετε νεο ειδος μουσικης, θα ειστε πρωτοποροι... ενταξει περα απο την πλακα απλα δεν γιναται παιδες αυτο.. η προταση με τους randall μου ακουγεται πολυ λογικη

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 31/07/08, 00:34 »
Στην αυγη τον μοντελινκ ανισχυτων ειχε βγαλει η Κρειτ εναν ενισχυτη για δυο, οπου επαιζε με διαφορετικο ηχο ο καθενας... δεν πρεπει να ηταν και πολυ απιτυχημενο το ολο σκηνικο παντως.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 31/07/08, 12:30 »
Αν και συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους που προηγήθηκαν καταλαβαίνω επίσης το πρόβλημα του να έχεις την λαχτάρα να παίξεις χωρίς όμως να έχεις το απαραίτητο κεφάλαιο.
Προτείνω λοιπόν μια τουλάχιστον εφικτή λύση που θα ήταν κατάλληλη για την ανάγκη σας:
Ο ένας κιθαρίστας θα πάρει κανονικά τον ενισχυτή και θα παίζει με ρυθμίσεις από τα κουμπιά του και ο δεύτερος θα χρησιμοποιήσει ένα από τα πετάλια που ανέφερες, τα οποία προσομειώνουν μοντέλλα ενιχσυτών και θα μπεί είτε κατ ευθείαν στο τελικό στάδιο του ενισχυτή εάν το επιτρέπει η συνδεσμολογία του, είτε από το effects return, έτσι ώστε να κάνει χρήση μόνο του τελικού, ενώ θα φτιάχνει τον ήχο του και το volume από το πετάλι. Αυτό είναι μία λύση εφικτή για την πλειοψηφία των ενισχυτών, ειδικά των combo.
Παρά όμως τα ανωτέρω, επισημαίνω και εγώ με την σειρά μου ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για τον ήχο, καθώς ειδικά τα μεγάφωνα κιθάρας δεν έχουν καλή απόκριση και επηρεάζονται πολύ αρνητικά από το φαινόμενο Doppler δηλαδή την παραμόρφωση που προκαλείται από το μεγάφωνο όταν αναπαράγει δύο ή περισσότερα σήματα ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα είναι ήχος λάσπη, ειδικά όταν ο ένας ακορντάρει με παραμόρφωση και ο άλλος σολάρει. - Λυπάμαι!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 31/07/08, 19:33 »
Αν και συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους που προηγήθηκαν καταλαβαίνω επίσης το πρόβλημα του να έχεις την λαχτάρα να παίξεις χωρίς όμως να έχεις το απαραίτητο κεφάλαιο.
Προτείνω λοιπόν μια τουλάχιστον εφικτή λύση που θα ήταν κατάλληλη για την ανάγκη σας:
Ο ένας κιθαρίστας θα πάρει κανονικά τον ενισχυτή και θα παίζει με ρυθμίσεις από τα κουμπιά του και ο δεύτερος θα χρησιμοποιήσει ένα από τα πετάλια που ανέφερες, τα οποία προσομειώνουν μοντέλλα ενιχσυτών και θα μπεί είτε κατ ευθείαν στο τελικό στάδιο του ενισχυτή εάν το επιτρέπει η συνδεσμολογία του, είτε από το effects return, έτσι ώστε να κάνει χρήση μόνο του τελικού, ενώ θα φτιάχνει τον ήχο του και το volume από το πετάλι. Αυτό είναι μία λύση εφικτή για την πλειοψηφία των ενισχυτών, ειδικά των combo.
Παρά όμως τα ανωτέρω, επισημαίνω και εγώ με την σειρά μου ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για τον ήχο, καθώς ειδικά τα μεγάφωνα κιθάρας δεν έχουν καλή απόκριση και επηρεάζονται πολύ αρνητικά από το φαινόμενο Doppler δηλαδή την παραμόρφωση που προκαλείται από το μεγάφωνο όταν αναπαράγει δύο ή περισσότερα σήματα ταυτόχρονα. Το αποτέλεσμα είναι ήχος λάσπη, ειδικά όταν ο ένας ακορντάρει με παραμόρφωση και ο άλλος σολάρει. - Λυπάμαι!


To φαινόμενο doppler δεν έχει να κάνει με μετακίνηση της πηγής του ήχου με μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με την απόσταση του από τη θέση ακρόασης?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 31/07/08, 20:14 »
Το φαινομενο ντοπλερ γινεται σε καθε ταχυτητα, απλα σε μικρες δεν ειναι αντιληπτο. Οφειλεται, στην σταθερη ή οχι, αυξηση ή μειωση της αποστασης μεταξυ παρατητη και πηγης. Ο φιλος μαλλον εννοει συντονισμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/07/08, 20:17 από Enema »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 31/07/08, 23:17 »
Το φαινομενο ντοπλερ γινεται σε καθε ταχυτητα, απλα σε μικρες δεν ειναι αντιληπτο. Οφειλεται, στην σταθερη ή οχι, αυξηση ή μειωση της αποστασης μεταξυ παρατητη και πηγης. Ο φιλος μαλλον εννοει συντονισμο.

Φυσική κατεύθυνσης 3η Λυκείου ε?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 01/08/08, 00:16 »
Το φαινομενο ντοπλερ γινεται σε καθε ταχυτητα, απλα σε μικρες δεν ειναι αντιληπτο. Οφειλεται, στην σταθερη ή οχι, αυξηση ή μειωση της αποστασης μεταξυ παρατητη και πηγης. Ο φιλος μαλλον εννοει συντονισμο.

Φυσική κατεύθυνσης 3η Λυκείου ε?
Διδάσκουν φαινόμενο Doppler στο Λύκειο; Μου φαίνεται ότι προοδεύουμε!! Αντε για να μαθαίνουν σιγά-σιγά οι κάγκουρες ότι με το να έχουν τίγκα τη μουσική στο αυτοκίνητο τους ακούγεται μια αηδία ;D..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 01/08/08, 09:34 »
Φυσική κατεύθυνσης 3η Λυκείου ε?

Ω ναι  ;D

Διδάσκουν φαινόμενο Doppler στο Λύκειο; Μου φαίνεται ότι προοδεύουμε!! Αντε για να μαθαίνουν σιγά-σιγά οι κάγκουρες ότι με το να έχουν τίγκα τη μουσική στο αυτοκίνητο τους ακούγεται μια αηδία ;D..

Ναι, σιγα μην καταλαβουν οι καγκουρες τι ειναι το φαινομενο ντοπλερ...! :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 01/08/08, 13:26 »
Λίγη διευκρίνηση:
To φαινόμενο doppler δεν έχει να κάνει με μετακίνηση της πηγής του ήχου με μεγάλη ταχύτητα σε σχέση με την απόσταση του από τη θέση ακρόασης?
Σωστά!
Ο φιλος μαλλον εννοει συντονισμο.
Όχι..

Πράγματι ξέρετε τι είναι αλλά ίσως δεν έχετε συνειδητοποιήσει με ποιο τρόπο δουλεύει στα μεγάφωνα.
Φανταστείτε ένα μεγάφωνο που πάλεται. Μετά σκεφτείτε τον φίλο μας με τα δύο όργανα, και για να το κάνουμε πιο κατάλληλο, σκεφτείτε ότι ο ένας είναι μπασίστας και ο άλλος σολάρει.
Τώρα πάμε πολύ κοντά στο μεγάφωνο και φρενάρουμε πάρα πολύ τον χρόνο. Τι βλέπουμε? Βλέπουμε τον κώνο να πηγαινοέρχεται αργά από την νότα του μπάσου, ενώ παράλληλα, σε αυτή του την πορεία πάλλεται πολύ γρηγορότερα από την νότα του σόλου, σε γρηγορότερη συχνότητα. Άρα όταν ο κώνος έρχεται προς εμάς η πρίμα νότα του σόλου ανεβαίνει, και καθώς απομακρύνεται κατεβαίνει, ακριβώς όπως το ασθενοφόρο ή το περιπολικό. Αυτό είναι το φαινόμενο doppler στα μεγάφωνα. Εϊναι λαικά ο ήχος "γαργάρας" που ακούμε σε τέτοιες περιπτώσεις. Πολύ χαρακτηριστικό και χάλια.
Το φαινόμενο doppler στα μεγάφωνα είναι ένας από τους κύριους λόγους που δημιουργούμε μεγάφωνα 2 και 3 δρόμων σε μικροφωνικές συναυλιών που χειρίζονται ταυτόχρονα μεγάλου εύρους συχνότητες.
Άρα τα μονά μεγάφωνα της κιθάρας είναι πλέον ακατάλληλα για παράλληλο παίξιμο, ειδικά οργάνων με πολύ διαφορετικό εύρος συχνοτήτων.
Θα μπορούσα να επεκταθώ πως το φαινόμενο doppler επηρρεάζει σημαντικά την υψηλή διάκριση που όλοι αγωνιούμε και θέλουμε να έχουν οι διαφορετικές νότες της ίδιας κιθάρας όταν παίζουμε ακόρντα (όλοι μιλάνε για καθαρότητα, διακριτές νότες/χορδές κλπ, καθώς και την πρόοδο στην τεχνολογία σχεδιασμού των κώνων των μεγαφώνων αλλά φοβάμαι ότι θα γίνω βαρετός (άσε που είμαι ήδη off topic).

Για την λύση που πρότεινα τι γνώμες έχετε?

« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/08, 13:28 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #12 στις: 01/08/08, 17:19 »
Η λυση που προτεινες ειναι σωστη, αλλα θα πρεπει ο ενισχυτης να εχει παραλληλη λουπα (για να μιξαρει το σημα του προενισχυτη του με το εξωρικο σημα στην εισοδο της λουπας), αλλιως δεν παιζει!
Βεβαια υπαρχουν και πολυ απλες κατασκευες που μετατρεπουν την σειριακη σε παραλληλη, οποτε λυνεται το προβλημα, η για το συγκεκριμενο ειδος (που δεν θελει πολλα εφε κτλ), μπορουν να παρουν απο ενα πεταλακι ντιστορσιον ο καθ'ενας και ενα ΑΒΥ, τα βαζουν στο ΙΝ ενος ενισχυτη και να ξεμπερδευουν
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: ενισχυτής για δύο!!!!!!!!
« Απάντηση #13 στις: 08/08/08, 18:46 »
Το φαινομενο ντοπλερ γινεται σε καθε ταχυτητα, απλα σε μικρες δεν ειναι αντιληπτο. Οφειλεται, στην σταθερη ή οχι, αυξηση ή μειωση της αποστασης μεταξυ παρατητη και πηγης. Ο φιλος μαλλον εννοει συντονισμο.

Ρε, με αφηνετε και γραφω βλακειες,  :P ηθελα να πω εδω διακροτημα οχι συντονισμο (duh)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ενισχυτης

Ξεκίνησε από Und3ad Εφέ

7 Απαντήσεις
3374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/08, 13:39
από Evangelos 123
20 Απαντήσεις
9016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 22:16
από blackie
12 Απαντήσεις
5770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 15:23
από Jezus
5 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 11:27
από Jizzzm
21 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/08, 12:31
από GiorgosVolos
3 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 21:56
από moutoulos
3 Απαντήσεις
2350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 02:16
από FotisKatsanos
2 Απαντήσεις
2387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 13:52
από PlusYeaR
6 Απαντήσεις
3504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 14:08
από AndreasD.
Ενισχυτής?

Ξεκίνησε από loo Μπάσο

0 Απαντήσεις
2023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 21:30
από loo