Αποστολέας Θέμα: Επιλογή precision  (Αναγνώστηκε 5838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Επιλογή precision
« στις: 15/11/17, 18:49 »
Ειμαι ανάμεσα σε 3 μπασα: https://m.thomann.de/de/fender_std_precision_bass_mn_bk_2011.htm?r=app ενα μεξικάνικο στανταρ,  https://m.thomann.de/de/fender_roger_waters_precision_bass_bk.htm?r=app το signature του Roger Waters, και το signature του Steve Harris. Τα 2 τελευταια επισης μεξικανικα, αλλα ενα κλικ παραπανω απο το στανταρ. Θελω να παρω ενα μπασο που θα μου μείνει και που θα το παιξω παντου εν καιρω αλλα να μην πληρωσω φυκια για μεταξωτες κορδελες. Θελω αποκλειστικά  fender precision, αλλα δεν θα ελεγα οχι σε ενα εξίσου καλο οργανο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #1 στις: 15/11/17, 19:03 »
αν και άσχετος με το θέμα αυτό που ξέρω είναι ότι αν θες όργανο value for money δεν αγοράζεις σε καμία περίπτωση signature μοντέλο
το 2ο που ξέρω είναι οτι για να αγοράσεις όργανο πρέπει πρώτα να το δοκιμάσεις να δεις πως σου κάθεται
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/17, 19:05 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #2 στις: 15/11/17, 19:46 »
Ωρε φιλε πρεσιζιον..ενα ειδος οργανου απο μονο του..
Σκεφτηκες την περιπτοση ibanez destroyer η δεν θες κατι ετσι εξτριμ;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #3 στις: 15/11/17, 20:28 »
αν και άσχετος με το θέμα αυτό που ξέρω είναι ότι αν θες όργανο value for money δεν αγοράζεις σε καμία περίπτωση signature μοντέλο
το 2ο που ξέρω είναι οτι για να αγοράσεις όργανο πρέπει πρώτα να το δοκιμάσεις να δεις πως σου κάθεται
Επαιξα στα τελευταια 2 μαθήματα του δασκαλου το αμερικανικο που εχει και μου εφυγε ο κωλος!  Υστερα επισκέφτηκα πολλες φορες το music store στη γειτονια και δοκιμασα αρκετα. Βρισκω τον λαιμο τους ποιο αντρικό και την ταστιερα φαρδυτερη απο του ιμπανεζ μου, αλλα συνηθίζονται. Τα signature γενικα κατα κανονα ουτε κι εγω τα εκτιμαω αλλα εχουν αξιολογα πραγματακια πανω. Δεν ειναι πχ σαν του Hammet τις παλιότερες τις ltd.

Ωρε φιλε πρεσιζιον..ενα ειδος οργανου απο μονο του..
Σκεφτηκες την περιπτοση ibanez destroyer η δεν θες κατι ετσι εξτριμ;
Δεν το προσεξα καθολου αυτο που λες. https://m.thomann.de/gb/esp_ltd_b204sm_natural_satin.htm αυτο μου αρεσε σαν ηχος και αισθηση μεχρι που επιασα το precision του δασκαλου στο χερι.... Πριν το παιξω, στα χερια οπως εκατσε επαθα ζημια. Το αστειο ειναι πως χλευαζα τα fender επειδη τα θεωρούσα πολυ mainstream..... τοσο ηξερα. Squire δεν το συζητώ να κοιταξω. Θα επενδυσω μια και καλη σε ενα οργανο το οποιο θα ειναι πασπαρτου και πατεριτσα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #4 στις: 15/11/17, 20:55 »
Κοιτα και bc rich mockingbird με 2 p μαγνητες.
Αλλα το απολιτο πρεσιζιο ειναι το yamaha attitude.
Γενικα πολυ λιγοι συμφωνουν μαζι μου,ενας mudbucker ειναι must.
Twisted sister και helloween που εχω δει live σε αποσταση αναπνοης απο τους μπασιστες,ειχαν πρεσιζια με μαντμπακερ ασπρους στο χρωμα του πικγκαρντ (ασπρους μονο η dimarzio εχει βγαλει) υπουλους που δεν φαινωντε απο μακρια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #5 στις: 15/11/17, 23:17 »
Κοιτα και bc rich mockingbird με 2 p μαγνητες.
Αλλα το απολιτο πρεσιζιο ειναι το yamaha attitude.
Γενικα πολυ λιγοι συμφωνουν μαζι μου,ενας mudbucker ειναι must.
Twisted sister και helloween που εχω δει live σε αποσταση αναπνοης απο τους μπασιστες,ειχαν πρεσιζια με μαντμπακερ ασπρους στο χρωμα του πικγκαρντ (ασπρους μονο η dimarzio εχει βγαλει) υπουλους που δεν φαινωντε απο μακρια
Δεν εχω ιδεα πως παιζουν αυτοι οι μαγνητες. Κυριως με απασχολούν 2 θεματα: η ποιοτητα των μηχανικων και το ηλεκτρονικό κυκλωμα. Επειδη ακριβως εκει κανουν οικονομια και οι εταιρίες, δεν θελω να δωσω πχ 600€ για ενα οργανο το οποιο σε 2 χρονια δε θα με καλύπτουν τα κλειδια του ή η γεφυρα.
Θα κοιταξω και αυτα που μου ειπες αν τα βρω απο κοντατ
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #6 στις: 16/11/17, 00:06 »
Εχω φτιαξει μπασο με ακριβα ξυλα ηλεκτρικα κτλ εκτως κλειδια και γεφυρα.Δεν καταλαβαινεις διαφορα με τα ακριβα.
Εχω ενα vig τοτε vgs τωρα,350€ το πηρα με κονε,και ξεεω οτι θα το εχω για παντα γιατι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα μπασα των 1000-1500€
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #7 στις: 16/11/17, 10:43 »
Στον ήχο οι διαφορες ειναι μικρες (αμελητεες μαλλον οχι), αλλα σε βαθος χρονου ξεχωριζει ενα οργανο με ηλεκτρονικα ποιοτητας απο ενα οργανο με κινεζικα/φασόν.  Σιγουρα πολλα μελη που παιζουν επαγγελματικα μπορουν να υο επιβεβαιωσουν αυτο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #8 στις: 16/11/17, 12:32 »
Στον ήχο οι διαφορες ειναι μικρες (αμελητεες μαλλον οχι), αλλα σε βαθος χρονου ξεχωριζει ενα οργανο με ηλεκτρονικα ποιοτητας απο ενα οργανο με κινεζικα/φασόν.  Σιγουρα πολλα μελη που παιζουν επαγγελματικα μπορουν να υο επιβεβαιωσουν αυτο.

ρεύμα ειναι, ή περνάει ή δεν περνάει.... για τα ηλεκτρονικά ποιότητας που λές, ξοδεύεις εκθετικά περισσότερο χρήμα σε σχέση με την όποια βελτίωση. Συμφωνώ με saved, εκτός απο το σημείο περι κλειδιών/γέφυρας τα οποία θεωρω απολύτως σημαντικά. (τουλάχιστον στις κιθάρες)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #9 στις: 16/11/17, 12:48 »
Για κινεζικα κλειδια λεω οχι ηλεκτρικα.
Αν θες ηλεκτρικα ποιοτητας,μηλα με τον τσαρλη (passinwind electronucs) να σου φτιαξει πλακετα 100% με τα χερακια του,γυρω στα 100-150$ (εχει και free το σχεδιαγραμα αν κανεις θελει να το κανει μονος του) και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι,αν δεν σου αρεσει κατι,του το λες,και σου λεει τι να αλλαξεις στο κικλωμα και να το φερεις στα μετρα σου (http://passinwind.com/)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/17, 13:19 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #10 στις: 16/11/17, 14:29 »
Για κινεζικα κλειδια λεω οχι ηλεκτρικα.
Αν θες ηλεκτρικα ποιοτητας,μηλα με τον τσαρλη (passinwind electronucs) να σου φτιαξει πλακετα 100% με τα χερακια του,γυρω στα 100-150$ (εχει και free το σχεδιαγραμα αν κανεις θελει να το κανει μονος του) και το μεγαλυτερο πλεονεκτημα ειναι,αν δεν σου αρεσει κατι,του το λες,και σου λεει τι να αλλαξεις στο κικλωμα και να το φερεις στα μετρα σου (http://passinwind.com/)


τα κινέζικα κλειδιά μπορεί να είναι σούπερ μπορεί και μάπα.. τώρα για τα ηλεκτρικά κυκλώματα, νομίζω είναι απλά πραματάκια 1+1 στις 99% των περιπτώσεων. Τουλάχιστον απο την δική μου πείρα, ακόμη και όταν έφτιαχνα strat με 18 ήχους, (+ τους 1000 μύριους συνδιασμούς shielding) ακόμα και τότε οι απαιτούμενες γνώσεις ήταν απλής φυσικής γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #11 στις: 16/11/17, 18:12 »
Τα κλειδια και η γεφυρα ετσι κι αλλιως ειναι σημαντικότατα.  Τα ηλεκτρικα κι αυτα αποτελούνται απο ηλεκτρονικά  εξαρτήματα.  Κι εκει θα βρεθουν ποιότητες και ποιότητες.  Παραθετω ενα βιντεο που ειχα δει και μου εκανε εντυπωση επειδη ο τυπος παρουσίασε καποια καλα επιχειρήματα με απτα παραδειγματα σε σχεση μεταξύ  Fender και Squier.
https://youtube.com/watch?v=qaUOaaOyhHE
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #12 στις: 16/11/17, 18:33 »
Σε ολα υπαρχουν διαφορες ποιοτητες.Το ερωτημα ειναι αν αξιζουν την επιπλεων επιβαρινση.
Τες πα.Μην ξεφευγουμε.Πρεσιζια καλα,υπαρχουν πολλα.Και αν θες κοιτα και μπασα με εναν μαγνητη στην θεση του πρεσιζιου και ας ειναι διαφορετικος και οχι ο κλασικος p-style
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή precision
« Απάντηση #13 στις: 16/11/17, 20:52 »
Πρεσιζια καλα,υπαρχουν πολλα.Και αν θες κοιτα και μπασα με εναν μαγνητη στην θεση του πρεσιζιου και ας ειναι διαφορετικος και οχι ο κλασικος p-style
Θα παω το Σαββατο μετα τη δουλεια σε ενα μεγαλο κατάστημα με οργανα ακομα να τους πω τι μπορω να δω στο στυλ που μου ειπες. Εν κατακλειδι παιδες στο θεμα  χωρα παραγωγής δεν πιστεύεται πως υπαρχουν αξιοσημείωτες διαφορες.
Do you remember when things seemed so eternal?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 23:14
από SirBlackBass
76 Απαντήσεις
24387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
3 Απαντήσεις
5040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/11, 07:17
από madhouse
6 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 19:14
από adr1anos
Επιλογή wah

Ξεκίνησε από Nikos7 Εφέ

3 Απαντήσεις
4147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/13, 15:59
από Nikos7
10 Απαντήσεις
25456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/14, 09:59
από Archangel
7 Απαντήσεις
4271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/16, 12:19
από Archangel
9 Απαντήσεις
6733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/17, 13:08
από Uriah
8 Απαντήσεις
15145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 22:02
από Uriah
15 Απαντήσεις
11381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 01:39
από Uriah