Αποστολέας Θέμα: Η πτώση του kithara.gr αναζήτηση αιτίων και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 33380 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Ωραίες εποχές περάσαμε (2005-6-7) και μάλιστα έχω γνωρίσει πολλά άτομα από δω μέσα προσωπικά με τα οποία διατηρούμε κάποιες επαφές. Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει πιστεύω αφού όλοι οι παλιοί (30+ ) έχουμε πλέον άλλες προτεραιότητες βλ. έγγαμος βίος, αλλαγή πλεύσης, όχι τοσο ενεργή ενασχόληση με τη μουσική, άσχετη επαγγελματική δραστηριότητα έντονη, που χρόνος για μουσική πια... Για να μην λέω λοιπόν τα ίδια που είπαν και τα παιδιά νωρίτερα θεωρώ ότι εφόσον έγιναν έτσι τα πράγματα οι προτάσεις που έχω είναι εξής:


1. Πρέπει  να αναλάβουν τα ηνία του φόρουμ νέοι με πολύ χρόνο (υπό την καθοδήγηση των παλιών οπωσδήποτε) με νέες ιδέες, όρεξη για συναντήσεις, εκδηλώσεις κλπ δραστηριότητες.


2. Να καταστεί σαφές (ακόμη περισσότερο, με έντονα γράμματα always sticky και άλλους τρόπους) σε όλους τους νεοεισερχόμενους ότι πριν ανοίξουμε νέο θέμα κάνουμε μια ΚΑΛΗ αναζήτηση. Ευτυχώς το σύστημα λειτουργεί μια χαρά και βρίσκεις τα πάντα. Γι'αυτό και προσωπικά δε συμμετέχω πια, αφού ό,τι χρειαστώ το βρίσκω και βέβαια δεν μπαίνω καν στον κόπο να απαντήσω σε χιλιοσυζητημένα θέματα.


3. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ: Οι χρήστες, παλιοί, νέοι αλλά και οι administrators πρέπει να είναι ακόμα πιο αυστηροί με αυτούς οι οποίοι μπαίνουν και ψάχνουν για πληροφορίες απλά ανοίγοντας νέα θέματα με το παραμικρό. Όπως και μ'αυτούς που γράφουν greeknglish ή κεφαλαία που κουράζουν τους άλλους.
Σοβαροί λόγοι για να κλειδωθεί ένα θέμα!


Αν διασφαλιστούν αυτά θεωρώ ότι αναγκαστικά το φόρουμ θα γίνει πιο "σοβαρό" και ουσιώδες, εκτός φυσικά από την κατηγορία "Περί Παντός" όπου και γι'αυτό υπάρχει!

Φιλικά και με απεριόριστη εκτίμηση και σεβασμό για τα όσα έχω κερδίσει από εδώ όλα αυτά τα χρόνια.
Όμηρος
« Τελευταία τροποποίηση: 19/12/10, 12:46 από Acanthor »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
------συγγνώμη για το off-topic--------

Draned
, έχεις προσπαθήσει επιτυχώς να απεικονίσεις "κοινωνιολογικά" το background των πολιτικών συζητήσεων ενός μουσικού forum και μπορώ να πω ότι σε ένα μεγάλο βαθμό συμφωνώ.. Όντως υπάρχουν αυτές οι 2 ομάδες και όντως είναι δύσκολο κάποιο "μέλος" της μίας ομάδας να "μετακινηθεί", έστω και για ένα topic, στην άλλη ομάδα και το αντίστροφο.. Επίσης συμφωνώ ότι στο πλαίσιο της μερικής ή ολικής ανωνυμίας (αυτό δεν το έγραψες εσύ αλλά το προσθέτω εγώ ως χαρακτηριστικό των forums), οι απόψεις της πρώτης ομάδας διατυπώνονται πολύ πιο εύκολα απ'ότι στο δρόμο, στα καφενεία, στις παρέες, κλπ.. Εκεί που δεν συμφωνώ είναι ότι τίθεται θέμα "ασφάλειας" κατά τη διάρκεια αυτών των συζητήσεων..

Έχω ξαναπεί ότι οι απόψεις της πρώτης ομάδας, επειδή βασίζονται σε ιδέες περισσότερο και όχι σε δοκιμασμένες πράξεις (ή αν θέλετε σε περιορισμένης κλίμακας δοκιμασμένες πράξεις) φαίνεται ότι υπερισχύουν των αποτυχημένων από την ίδια την ιστορία απόψεων των μελών της δεύτερης ομάδας.. Δεν θέλει πολύ πιπέρι για να καταλάβει ένας εξωτερικός παρατηρητής γιατί ισχύει αυτό.. Επομένως δεν μπορεί κάποιος που ανήκει στη δεύτερη ομάδα να αισθάνεται "ασφαλής" σε μια συζήτηση, όταν γνωρίζει εκ των προτέρων ότι αυτά που λέει έχουν δοκιμαστεί στη πράξη και έχουν αποτύχει.. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να περιγράψει γιατί η ιδέα που υποστηρίζει απέτυχε και πως θα μπορούσε αυτή η ιδέα (επειδή βασίζεται σε κάποιες βασικές αρχές που έχουν μια λογική κατά την άποψη του) να επιτύχει αν καταπολεμηθούν κάποιες στρεβλώσεις.. Επομένως καταλαβαίνεις ότι σε μία συζήτηση τέτοια, κάποιος που ανήκει στην πρώτη ομάδα "απλά δεν μπορεί να χάσει".. Αυτό που παρατηρείται συνήθως είναι ότι ορμώμενα τα μέλη της πρώτης ομάδας, από αυτή την κατάσταση, επιδίδονται σε χαρακτηρισμούς και σε κουβέντες του ύφους "ξυπνήστε", κλπ. οι οποίες κατά τη γνώμη μου είναι κάτι το οποίο μπορεί να μην συνιστά χαρακτηρισμό αλλά φανερή υποτίμηση του συνομιλητή και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να τιμωρείται από τους mods..

Ας φέρω και ένα παράδειγμα (όχι πολιτικό) για να γίνω πιο σαφής.. Φαντάσου ότι έχουμε μαζί ένα χωράφι στο οποίο έχουμε τοποθετήσει εγκάρσια του, κάποια κανάλια για να ποτίζεται.. Μετά από μερικούς μήνες, παρατηρούμε ότι το μεγαλύτερο μέρος του χωραφιού είναι ξερό και δεν έχει φυτρώσει τίποτε.. Ψάχνουμε λίγο τα κανάλια και παρατηρούμε ότι οι περισσότερες τρύπες είναι βουλωμένες και έτσι μοιραία το νερό δεν μπορούσε να βγει από τις τρύπες των καναλιών για να ποτίσει το χωράφι.. Το συζητάμε και ενώ εγώ νιώθωντας ήδη ηττημένος από την απόδοση των καναλιών, προτείνω να ξεβουλώσουμε τις τρύπες και να κανονίσουμε να τις τσεκάρουμε κάθε μέρα, εσύ μου λες ότι το σύστημα με τα κανάλια απέτυχε, πρέπει να βρούμε κάτι καινούργιο, πάθαμε τρομερή κατασκευή με αυτή την ηλίθια ιδέα, κλπ.. Σου αντιπροτείνω ότι με σχετικά μικρό κόπο θα μπορούσαμε να κάνουμε το σύστημα αυτό να δουλέψει και τότε εσύ μου απαντάς ότι είμαι άσχετος γιατί δεν μπορώ να δω ότι τα κανάλια ήταν μια σκέτη αποτυχία και ότι το σύστημα με τα κανάλια είναι παρωχημένο, κλπ.. Σε αυτή τη συζήτηση, μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο; Έτσι είναι και οι πολιτικές συζητήσεις..

Επειδή δεν μου αρέσει να κρύβομαι, εγώ σαν μέλος της δεύτερης ομάδας όπως τις χαρακτηρίζεις, προτιμώ να απέχω από συζητήσεις όπου είναι μαθηματικά βέβαια ότι στο τέλος θα υπερισχύσουν τέτοιες συμπεριφορές και έτσι να θεωρηθεί ότι αποχώρησα επειδή δεν είχα τίποτε άλλο να πω, παρά να κάτσω να απαντάω σε τέτοιο κλίμα.. Άλλωστε το forum για εμένα είναι μια ενασχόληση μικρής διάρκειας όπου μπαίνω για να διαβάσω κανένα νέο και να ξεχάσω λίγο τις σκοτούρες της καθημερινότητας.. Φαίνεται όμως ότι δεν είναι έτσι για όλους..

τέλος off-topic..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Σας παρακαλω, μη μετατρεψουμε αυτη τη συζητηση στο το τι ειναι πολιτικη, ποια ειναι τα ρευματα που επικρατουν στο forum και που ανηκουμε. Πιστευω πως ξερει ο καθενας που ανηκει και τι υποστηριζει ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Βρε παιδιά... γιατί έχει πέσει τόση κατήφεια; Το kithara είναι ένας ζωντανός οργανισμός. Θα έχει τα πάνω και τα κάτω του. Θα έχει περιόδους ευημερίας αλλα και περιόδους πτώσης. Απο τη στιγμή που οι άνθρωποι που συμμετέχουν σε αυτό αγαπούν τη μουσική, το forum θα ξανανέβει.

Δε νομίζω επίσης πως είναι κακές οι πολιτικές συζητήσεις. Έχω συμμετάσχει σε πολλές απο αυτές και πιστεύω πως όποιος ασχολείται με την τέχνη πρέπει να έχει και άποψη για το τι συμβαίνει γύρω του, άρα να έχει και πολιτική θέση η οποία μπορεί να συγκρούεται με τη θέση άλλων μελών αλλα αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό για την κοινότητα. Δηλαδή θα συζητούμε αποκλειστικά για scales/modes/string skippings/valves/speakers/fretboards/tremolo systems (εις άπταιστα Ελληνικά  :P ); Απο την άλλη μιας και ζούμε σε δύσκολες πολιτικά εποχές, λογικό είναι να συζητούμε και πολιτικά...

Σίγουρα υπάρχουν και περιθώρια βελτίωσης και καλό είναι να κάνουμε ο καθένας κάποιες προτάσεις αλλα... μην τα βάφουμε και μαύρα κιόλας!

Θα έρθουν και καλύτερες μέρες!!! :D

The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όταν ξεκινήσαμε το kithara.gr πριν 10 χρόνια, δεν ήταν δυνατόν να   προδιαγράψουμε την πορεία του. Το ίντερνετ αλλάζει -με ολοένα ταχύτερους   ρυθμούς- και μαζί του και οι χρήστες του, και τούμπαλιν. Υπάρχει πια   πάρα πολύ πληροφορία στο ίντερνετ, σε πολλές μορφές (άρθρα, βίντεο, κλπ)   και από πολλές μεριές (site), καθώς και πάρα πολλοί τρόποι πρόσβασης σε   αυτή (μέσω PC & κινητού, σε site & social networks & blog   & εφαρμογές, κλπ). Οι χρήστες κάνουν πια πολύ πιο επιλεκτική   διαχείριση του χρόνου που περνούν στο ίντερνετ, ψάχνουν πιο συγκεκριμένο   περιεχόμενο το οποίο θέλουν να το βρουν με τον γρηγορότερο/ευκολότερο   τρόπο, ή τους βρίσκει αυτό μέσα από προτεινόμενα link.
 
  Και το kithara.gr μεγάλωσε, νέες υπηρεσίες προσφέρονται, νέοι χρήστες   εγγράφονται, και έτσι έγινε πολυπλοκότερο και δυσκολότερο στην   διαχείριση & συντονισμό. Θυμάμαι που πριν αρκετά χρόνια κάθε πρωί   προλάβαινα να διαβάζω όλα τα νέα μηνύματα που γράφονταν σε όλο το   φόρουμ, για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Τώρα διαβάζω μόνο τα βασικά για   μένα, και όσα μου προτείνουν οι συντονιστές και μέλη.
 
  Κάποιες στιγμές, σε αυτά τα χρόνια, εμφανίζονται μερικές συζητήσεις περί   της πορείας του kithara.gr. Αναμφισβήτητα υπάρχουν κάποιες ενδογενείς   και εξωγενείς παράμετροι που "ανεβάζουν" ή "κατεβάζουν" την δημοτικότητα   του site, σε παλιά μέλη, σε νέα μέλη, σε επισκέπτες (μη-μέλη), ή σε   όλους μαζί. Το kithara.gr δεν είναι πια μονάχα μια ιστοσελίδα με   "στατικό" περιεχόμενο όπως ξεκίνησε (στίχοι τραγουδιών και μερικά   άρθρα), είναι μια κοινότητα μελών και από αυτήν την κοινότητα μπορεί να   πηγάσει μεγάλη ανανεωτική δύναμη. Ο ρόλος των διαχειριστών δεν είναι πια   μονάχα να φροντίζουν για τεχνικά θέματα και να προσφέρουν ένα   λειτουργικό site με ολοένα περισσότερες και καλύτερες υπηρεσίες, αλλά   και να "διαχειρίζονται" ανθρώπινες σχέσεις: να οργανώνουν συντονιστές   και μέλη, να κάνουν δημόσιες σχέσεις, να αφουγκράζονται τον σφυγμό της   κοινότητας. Λαμβάνουμε υπόψη τις τρέχουσες καταστάσεις και τις απόψεις   των μελών,   και έχουμε μια δεξαμενή ιδεών/προτάσεων που πιθανότατα θα βοηθούσαν το   site. Το κλειδί για την επιτυχία ενός site, σε ένα πολύπλοκο και ρευστό   διαδικτυακό περιβάλλον, είναι η προσαρμοστικότητα. Για να επιτευχθεί   αυτή, απαιτούνται αρκετοί και άξιοι συνεργάτες, χρόνος, κόπος, χρήμα.
 
  Θα επανέλθω με σχόλια πάνω στις προτάσεις που κατατέθηκαν στην παρούσα συζήτηση.
   

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Υπαρχει επισης και η προταση να παραδειγματιστουμε και απο κανενα αλλο φορουμ οπως αυτο www.rocking.gr/forum με τη διαφορα οτι το κιθαρα θα εξειδικευεται σε πιο τεχνικα θεματα.Παρολαυτα εκεινο το φορουμ οντας χαλαρο αλλα οχι κανα τριμπουρδελο καταφερνει και εχει παρα πολυ κοσμο(λογω και του σαιτ του,αλλα και το κιθαρα εχει σαιτ που ξερει απειρος κοσμος-τις ταμπλατουρες)..Τα παρεειστικα(μεχρι και για μπαλα πανε),τα πολιτικα,οι τσακωμοι και φυσικα ο χαβαλες δεν εχει απαγορευτει ενω παραλληλα οι αλλες κατηγοριες(μουσικα νεα,δισκοκριτικες,συζητησεις) παρεχουν μπολικο υλικο.

Ολα αυτα βεβαια ειναι λογια του αερα γιατι οταν για διαφορους λογους το φορουμ εφτασε εδω που εφτασε και ο κοσμος του βαρεθηκε η απλα μεγαλωσε..Δεν μπορεις να εξαναγκασεις τιποτα..Ενας καινουριος που θα μπει τι θα διαβασει?Μονο καποια τεχνικα θεματα και απο κει και περα το χαος..

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Μόνο που το portal του rocking είναι χάρμα οφθαλμών, πολύ εύχρηστο και πλούσιο σε υλικό, κάτι που βοηθάει στο να δελεαστεί ο χρήστης να κοιτάξει και το forum και να συζητήσει πάνω στα άρθρα και την ειδησεογραφία... Το δικό μας αντίθετα... εμ... ναι....
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Μόνο που το portal του rocking είναι χάρμα οφθαλμών, πολύ εύχρηστο και πλούσιο σε υλικό, κάτι που βοηθάει στο να δελεαστεί ο χρήστης να κοιτάξει και το forum και να συζητήσει πάνω στα άρθρα και την ειδησεογραφία... Το δικό μας αντίθετα... εμ... ναι....


A? έχουμε και portal? :P

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
[1] το forum είναι ένα χάος οπτικά, απαράδεκτο css/template για κάποιον καινούργιο. { επίσης ανούσια features/lειτουργίες οπως google api, για να βάζει ο καθένας ένα marker στην περιοχή που μένει } δηλαδή πραγματικά αντί να προσπαθείς να κάνεις τη database σου μικρότερη και αποδοτικότερη για ένα forum, προσθέτεις tables/γνωρίσματα χωρίς νόημα.

[2] αυτό το "spam"-"trolling" κάποτε που τελικά μετά απο αρκετές κινήσεις των mods κόπηκε, απ οτι φάνηκε δεν ήταν η λύση των προβλημάτων του κιθάρα, αντιθέτως καμμια 20αρία ++ άτομα που συμμετείχαν σε αυτές τις χαζομαρούλες-παιχνίδια που γίνονταν ( ναι και γω έγραφα βλακείες αρκετά συχνά ) ήταν αυτά που έδιναν ζωή στο κιθάρα...
απ αυτά τα 20++ άτομα έμειναν 3 - 4.Ε τι να κάνουν και αυτοί, το ριξαν στα πολιτικά.  :P

[3] ο λόγος που πλέον γράφω/μπαινω σπάνια στο forum είναι οπως ανέφερε ο woodaki,topics/post τύπου: "πήρα την κιθάρα των iron maiden,oμως δεν έχω αγοράσει ακόμα πένα", "αμα φυσήξω την κιθάρα τι θα γίνει¨", "τι σημαίνει γέφυρα στην κιθαρα και κατα πόσο σχετιζεται με την γέφυρα Ριου-αντιρρίου", " μπήκε σαλιγκάρι στην κιθάρα μέσα,πως βγαίνει τώρα ? " "θελω να παιξω ΜΕΤΑΛ..ΣΟΣ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ " { ναι, ΔΕΝ ενδιαφέρει κανέναν αν ο άλλος θέλει να παίξει metal η οτιδήποτε/ούτε ποια κιθάρα να πάρει με τόσα λεφτά για να γίνει ο Petrucci }

[4] εξαφανίστηκαν οι mods ( αυτοί που κάποτε ήθελαν να το κρατήσουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΟ,και το κατάφεραν εν μέρει,έχουν γίνει λουηδες ).

[5] Η στήλη για ποίηση ήταν πάντα το πιο μεγάλο fail subforum.

[6] Οι internet-ικές εκπομπές που γινόντουσαν ήταν πάλι χαζή ιδέα.

[7] Ο κόσμος ποστάρει τα τραγούδια που φτιάχνει σε εκνευριστικά site,ενώ πλεον υπάρχει το youtube ( αλήθεια ενοχλέι - δεν το έχω παρατηρήσει μόνο σε μένα - )

αυτά μέχρι τώρα
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 22:46 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Να σημειωσω μονο πως το youtube εχει κατωτερη ποιοτητα ηχου απ'ο,τι ενα mp3 στα 320Kbps ή ενα flac/ape αρχειο ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι θέλουν να πουν περισσότερα, αλλά συγκρατούνται ;)
Νομίζω όμως ότι μόνο με απόλυτη ειλικρίνεια μπορούν να λυθούν τα προβλήματα σε αυτή τη φάση...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Να σημειωσω μονο πως το youtube εχει κατωτερη ποιοτητα ηχου απ'ο,τι ενα mp3 στα 320Kbps ή ενα flac/ape αρχειο ;)
no one gives a f*ck.Δεν χρειάζεται να ακούσω την προσπάθεια ή το κομμάτι κάποιου σε 320kbps ( όταν μπορώ κιολας να τον δω στο youtube να το παίζει ) για να καταλάβω τι γίνεται.

Α για κάτσε

ένα μουσικό αρχείο flac >> video στο youtube ...
ούτε καν...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα


[7] Ο κόσμος ποστάρει τα τραγούδια που φτιάχνει σε εκνευριστικά site,ενώ πλεον υπάρχει το youtube ( αλήθεια ενοχλέι - δεν το έχω παρατηρήσει μόνο σε μένα - )




άου....... :-\  άκυρο.......τελείως άκυρο.....


το ότι στο "δικές μας συνθέσεις" και στο "δικές μας διασκευές" σχολιάζουμε και ποστάρουμε τα ίδια και τα ίδια άτομα....δεν είναι θέμα site....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ


[7] Ο κόσμος ποστάρει τα τραγούδια που φτιάχνει σε εκνευριστικά site,ενώ πλεον υπάρχει το youtube ( αλήθεια ενοχλέι - δεν το έχω παρατηρήσει μόνο σε μένα - )




άου....... :-\  άκυρο.......τελείως άκυρο.....


το ότι στο "δικές μας συνθέσεις" και στο "δικές μας διασκευές" σχολιάζουμε και ποστάρουμε τα ίδια και τα ίδια άτομα....δεν είναι θέμα site....
τις ακούω πάντα τις διασκευές σου master και το ξέρεις! :-) { δεν πέταξα κάποια μπιχτή για σενα ή οτιδήποτε,απλά περισσότερος κόσμος τη σημερινή μέρα προτιμά το youtube για να ακούσει/δει γι αυτό και ζει ακόμα και επισης το κομμάτι σου μπορώ να το ακούω ξανά και ξανά όσο το έχεις ανεβάσει στο account σου !  ;) }
απλά ένα link στο youtube είναι αντικειμένικά προτιμότερο από κάτι box.net ή οτιδήποτε!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αντικειμενικα ειναι θεμα ποιοτητας.

Προσωπικα δε θεωρω πως το youtube μπορει να αποτυπωσει σωστα ενα ηχητικο κομματι. Ακολουθει διαφορετικο αλγοριθμο συμπιεσης απ' ο,τι ενα mp3 ( το οποιο πλεον ειναι παροχυμενο κι αντικαθισταται απο πιο lossless formats ) και καταστρεφει αρκετα στοιχεια του ηχου.

Υποτιθεται πως ειμαστε μουσικοι κι απαιτουμε μια καλη ποιοτητα ηχου. Εαν ειναι να κανουμε 2 βηματα πισω στη πιστοτητα του ηχου, εναντι στην οπτικη απεικονιση του ( οκ, ειναι θεατικο να βλεπεις καποιον να παιζει 8.000.000 νοτες, αλλα τι κοστος εχει στην ποιοτητα του; ), γιατι εξαρχης να μη τα γραφουμε ολα mono και στα 8bit... ;)

Το box.net ειναι "τσαμπα" στο download του και μπορεις να ανεβασεις υψηλης ποιοτητας mp3s.

Νομιζω πως η προταση σου ειναι περισσοτερο προσωπικη αποψη παρα αιτια που θα μειωσει την διασημοτητα ενος site.  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα


[7] Ο κόσμος ποστάρει τα τραγούδια που φτιάχνει σε εκνευριστικά site,ενώ πλεον υπάρχει το youtube ( αλήθεια ενοχλέι - δεν το έχω παρατηρήσει μόνο σε μένα - )




άου....... :-\  άκυρο.......τελείως άκυρο.....


το ότι στο "δικές μας συνθέσεις" και στο "δικές μας διασκευές" σχολιάζουμε και ποστάρουμε τα ίδια και τα ίδια άτομα....δεν είναι θέμα site....
τις ακούω πάντα τις διασκευές σου master και το ξέρεις! :-) { δεν πέταξα κάποια μπιχτή για σενα ή οτιδήποτε,απλά περισσότερος κόσμος τη σημερινή μέρα προτιμά το youtube για να ακούσει/δει γι αυτό και ζει ακόμα και επισης το κομμάτι σου μπορώ να το ακούω ξανά και ξανά όσο το έχεις ανεβάσει στο account σου !  ;) }
απλά ένα link στο youtube είναι αντικειμένικά προτιμότερο από κάτι box.net ή οτιδήποτε!


Δεν το θεώρησα μπιχτή ούτε για μένα ούτε για κανέναν....απλά πιστεύω ότι το site είναι το λιγότερο σε αυτές τις περιπτώσεις...τον τελευταίο καιρό υπάρχουν μέλη που "γεμιζουν" αυτούς τους πίνακες και μάλιστα με δουλειές αξιοπρεπέστατες....και αντί αυτό να λειτουργεί ως ώθηση και για άλλα μέλη να κάνουν κάτι...ποστάρουν τα ίδια και τα ίδια άτομα...γι'αυτο σου λέω ότι δεν νομίζω πως είναι θέμα site..... ;)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Αντικειμενικα ειναι θεμα ποιοτητας.

Προσωπικα δε θεωρω πως το youtube μπορει να αποτυπωσει σωστα ενα ηχητικο κομματι. Ακολουθει διαφορετικο αλγοριθμο συμπιεσης απ' ο,τι ενα mp3 ( το οποιο πλεον ειναι παροχυμενο κι αντικαθισταται απο πιο lossless formats ) και καταστρεφει αρκετα στοιχεια του ηχου.

Υποτιθεται πως ειμαστε μουσικοι κι απαιτουμε μια καλη ποιοτητα ηχου. Εαν ειναι να κανουμε 2 βηματα πισω στη πιστοτητα του ηχου, εναντι στην οπτικη απεικονιση του ( οκ, ειναι θεατικο να βλεπεις καποιον να παιζει 8.000.000 νοτες, αλλα τι κοστος εχει στην ποιοτητα του; ), γιατι εξαρχης να μη τα γραφουμε ολα mono και στα 8bit... ;)

Το box.net ειναι "τσαμπα" στο download του και μπορεις να ανεβασεις υψηλης ποιοτητας mp3s.

Νομιζω πως η προταση σου ειναι περισσοτερο προσωπικη αποψη παρα αιτια που θα μειωσει την διασημοτητα ενος site.  ;)
[1] περι 8.000.000 νοτών ( πότε μίλησα για τόσες πολλέ νότες/ ή τεχνική )
[2] σου έδωσα σε pm to παράδειγμα, δεν χρειάζεται να το επαναλάβω.
[3] είναι προσωπική άποψη/πρόταση για το τι κουράζει κόσμο και παρατάει το forum.
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πιστευεις δηλαδη πως μια αιτια ειναι η χρηση των sites που φιλοξενουν αποκλειστικα mp3s και αρχεια ηχου, εναντι των sites που φιλοξενουν εικονα και ηχο;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Δεν το θεώρησα μπιχτή ούτε για μένα ούτε για κανέναν....απλά πιστεύω ότι το site είναι το λιγότερο σε αυτές τις περιπτώσεις...τον τελευταίο καιρό υπάρχουν μέλη που "γεμιζουν" αυτούς τους πίνακες και μάλιστα με δουλειές αξιοπρεπέστατες....και αντί αυτό να λειτουργεί ως ώθηση και για άλλα μέλη να κάνουν κάτι...ποστάρουν τα ίδια και τα ίδια άτομα...γι'αυτο σου λέω ότι δεν νομίζω πως είναι θέμα site..... ;)
κοίτα master γενικά αναφέρω πράγματα που πιστεύω πως ξενερώνουν τον κόσμο. Αυτό είναι απ τα 7 που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής.Νομίζω τα σημαντικότερα τα έχω αναφέρει παραπάνω. Αλλά αυτό ξέρω οτι δεν ενοχλεί μόνο εμένα,αλλιώς δεν θα το ανέφερα καν.
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Πιστευεις δηλαδη πως μια αιτια ειναι η χρηση των sites που φιλοξενουν αποκλειστικα mp3s και αρχεια ηχου, εναντι των sites που φιλοξενουν εικονα και ηχο;
ναι,βέβαια!Δεν είναι ο μεγαλύτερος λόγος για να χάσεις πελατεία,αλλά είναι καλός τη σημερινή εποχή.( πριν 6 χρόνια θα ήταν αλλιώς )
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Δεν το θεώρησα μπιχτή ούτε για μένα ούτε για κανέναν....απλά πιστεύω ότι το site είναι το λιγότερο σε αυτές τις περιπτώσεις...τον τελευταίο καιρό υπάρχουν μέλη που "γεμιζουν" αυτούς τους πίνακες και μάλιστα με δουλειές αξιοπρεπέστατες....και αντί αυτό να λειτουργεί ως ώθηση και για άλλα μέλη να κάνουν κάτι...ποστάρουν τα ίδια και τα ίδια άτομα...γι'αυτο σου λέω ότι δεν νομίζω πως είναι θέμα site..... ;)
κοίτα master γενικά αναφέρω πράγματα που πιστεύω πως ξενερώνουν τον κόσμο. Αυτό είναι απ τα 7 που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής.Νομίζω τα σημαντικότερα τα έχω αναφέρει παραπάνω. Αλλά αυτό ξέρω οτι δεν ενοχλεί μόνο εμένα,αλλιώς δεν θα το ανέφερα καν.


Καλώς....απόψεις ειναι αυτές....


Και επειδή αναφέρθηκες για τις εκπομπές......θα μπορούσε να είναι ένα θετικό για το site....αλλά τελικά αποδείχτηκε όντως λάθος γιατι δεν δώθηκε πιστεύω η δέοουσα προσοχή.....χάρηκαν κάποιοι, παίξανε για κανα δίμηνο με το καινούριο παιχνίδι...και το άφησαν στην ντουλάπα με τα υπόλοιπα παιχνίδια.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Καλώς....απόψεις ειναι αυτές....


Και επειδή αναφέρθηκες για τις εκπομπές......θα μπορούσε να είναι ένα θετικό για το site....αλλά τελικά αποδείχτηκε όντως λάθος γιατι δεν δώθηκε πιστεύω η δέοουσα προσοχή.....χάρηκαν κάποιοι, παίξανε για κανα δίμηνο με το καινούριο παιχνίδι...και το άφησαν στην ντουλάπα με τα υπόλοιπα παιχνίδια.....
τα λίγα και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ είναι αυτά που κερδίζουν τον κόσμο.Ο κόσμος ζητάει πλεον το minimal, και όχι τα πολλά εφε.Γι αυτό πλεον βλέπεις τα site,που ήταν ΑΠΛΩΜΕΝΑ σε ΟΛΗ την οθόνη σου,να μαζεύονται,να μικραίνουν, να κρατάνε ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ λειτουργίες.Μόνο έτσι κερδίζουν.

Αυτό δεν ισχύει μόνο για την εμφάνιση ενός site.Δες πλέον μέχρι και στο google έχουν βάλει Ajax ( asynchronous javascript ) για να γλιτώνεις κάθε φορά το enter σε κάθε query που κάνεις.Χρειάζεται?
ΟΧΙ, αλλά ο κόσμος βαρίεται να πατάει συνέχεια το enter, θέλει κάτι πιο άμεσο.Ε και γι αυτό έκαναν και στη google αυτό.

Σήμερα που μπορώ να ακούσω οποιονδήποτε σταθμό θέλω μέσω του web, για ΚΑΝΕΝΑ λόγο δεν θα άκουγα ένα ερασιτέχνη να βάζει τα τραγούδια που του αρέσουν στο κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/10, 23:34 από Spell@lchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πως ειναι δυνατον να ζητας το minimal στην ποιοτητα ηχου;

Δηλαδη θα επαιρνες ενα μετριο πεταλακι για distortion, επειδη τα ηχεια του μαγαζιου που θα παιξεις ειναι χαλια;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Πως ειναι δυνατον να ζητας το minimal στην ποιοτητα ηχου;

Δηλαδη θα επαιρνες ενα μετριο πεταλακι για distortion, επειδη τα ηχεια του μαγαζιου που θα παιξεις ειναι χαλια;
Αρχικά θα περνούσα απ εξω να ακούσω στα γρήγορα τι μπαντες παίζουν,η θα έμπαινα και σε μια συναυλία να ακούσω λίγο να δω αν αξίζει να παίξω, και αν άξιζε,θα έφερνα το καλύτερο μου πεταλάκι = Δώσε μου πρώτα την επιλογή στα γρήγορα, να δω αν θα αντέξω να σε ακουσω για 2.30 λεπτά, και αν το κάνω, θα σου ζητήσω μόνος μου το κομμάτι σε καλή ποιότητα,δεν θα χρειαστεί να μου το πεις εσύ.  ;)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οκ, δε νομιζω πως αξιζει να αναλωθουμε σε αυτη τη συζητηση. Εχω ανοιξει αντιστοιχη, οποτε μπορουμε να συνεχισουμε εκει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/03, 02:55
από H4RRY
9 Απαντήσεις
5070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 12:06
από old_lion
0 Απαντήσεις
2133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
1 Απαντήσεις
1761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/06, 18:53
από GIORGOS KANLIS
3 Απαντήσεις
2345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 00:35
από MACMISIAS
8 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 14:53
από Arg0
42 Απαντήσεις
15489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
1568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/16, 23:31
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 21:57
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 15:32
από ΠΟΙΟΣ