Σελίδες:
  • #1 από fatses asteies στις 29 May 2005
  • Από την πρώτη στιγμή που άρχισα να παρακολουθώ αυτό το forum , πριν καν γίνω μέλος και βάλω το πρώτο μου μήνυμα , είχα κάνει αυτή τη σκέψη που θα σας πω. Βλέπω ότι υπάρχουν εννέα χιλιάδες και κάτι εγγεγραμμένα μέλη. Καταλαβαίνετε για τι δύναμη μιλάμε ; Πόσοι να είναι ενεργοί ή να θέλουν πραγματικά να συμμετάσχουν και να βοηθήσουν; 2000; 1000; 500; έστω 300;  Μα και πάλι πολλοί είναι . Μεγάλη δύναμη και πάλι. Και για να εξηγηθώ .Δε λέω να κατεβείτε και στις εκλογές. Σκεφτείτε όμως με τόσους ανθρώπους με μεράκι για τη μουσική , για τις τέχνες γενικότερα, τι έργο θα μπορούσε να παραχθεί με εθελοντική συμμετοχή. Δε ξέρω αν είναι εφικτό αλλά δε χάνουμε τίποτε να το συζητήσουμε. Κάποιες προτάσεις θα κάνω τώρα εγώ , κάντε κι εσείς τις δικές σας , ίσως έχει νόημα αυτή η κουβέντα , ίσως και όχι.
    1) Θα μπορούσαν να γίνουν σε μερικές πόλεις κάτι σα λέσχες , όπου κάποιοι προχωρημένοι θα μπορούσαν να κάνουν μαθήματα δωρεάν σε κάποιους άλλους ή τέλος πάντων μια ανταλλαγή γνώσεων , κάτι σαν ημερίδες ή ότι άλλο θα μπορούσατε να σκεφτείτε.
    2) Θα μπορούσαν να διοργανωθούν σε τοπικό επίπεδο μουσικές βραδυές , ημερήσιες συναυλίες κλπ με τη συμμετοχή πολλών σχημάτων ή σόλο καλλιτεχνών μελών.
    3) Θα μπορούσε να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα κάποιος ή κάποιοι διαγωνισμοί , όχι τόσο για το έπαθλο όσο για τη συμμετοχή
    4) Θα μπορούσε να προσφέρεται κοινωνικό έργο μια στις τόσες με εθελοντική εργασία από τα μέλη
    5) Θα μπορούσε .....θα μπορούσε ......... (ιδέες να υπάρχουν) .Μέχρι και δισκογραφική εταιρία θα μπορούσε να διμιουργηθεί που να εκδίδει και να προωθεί νέους καλλιτέχνες κλπ κλπ

    ΥΓ1 : Τα κόστη (πχ για ημερήσιες συναυλίες) αν και φαίνονται απαγορευτικά για έναν ή δύο , με τη συμβολή μεγάλου αριθμού μελών που θα συμμετάσχει είναι πράγματι αστεία. (Αυτό ισχύει για οτιδήποτε θα μπορούσε να γίνει)
    ΥΓ2 : Εννοείται ότι οι δραστηριότητες θα έχουν ως αντικείμενο και οποιαδήποτε άλλη τέχνη , όχι μόνο τη μουσική , και όχι μόνο
    ΥΓ3 : Καταλαβαίνω βέβαια ότι ο συντονισμός για κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά δύσκολος , αλλά υπάρχουν λύσεις , με το σπάσιμο σε μικρότερες (τοπικού χαρακτήρα ή ανάλογα με το αντικείμενό τους κλπ) ομάδες που θα μπορούσαν να αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία για το σχεδιασμό και την υλοποίηση με τη συνδρομή των υπολοίπων σε δεύτερο επίπεδο .
    ΥΓ4 : Μάλλον δεν είναι τόσο σημαντικό να πούμε τι θα μπορούσε να γίνει (θεωρήστε αυτά που ανέφερα ως παραδείγματα για να καταλάβετε τι εννοώ) όσο το αν ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ να γίνει κάτι τέτοιο.
  • #2 από chordoula στις 29 May 2005
  • ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΑΤΣΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΙΝΤΕRNET ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΡΟΣΩΠΗΣ. ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE, ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑΣ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ 1) IS IT REAL ALLTHAT?
     2) AYTOI OI ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΑΩ, ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ? ΑΘΗΝΑ ΚΡΗΤΗ ΣΟΥΦΛΙ WHERE?
    ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ  ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ
  • #3 από StRiNgBrEaKeR στις 29 May 2005
  • φιλε "fatses asteies" ... οφειλω να ομολογησω οτι μου αρεσαν πολυ οι ιδεες σου ...

    υπαρχουν ενδιαφερον προτασεις αλλα δυσκολες για να υλοποιηθουν ... και δεν το
    λεω για να σκοτωσω το "οραμα" σου αλλα για να σε ριξω λιγο στην πραγματικοτητα
    και στις δυσκολιες που υπαρχουν οπως το πραγμα που μου ερχετε πρωτο-πρωτο στο
    μυαλο ... η ελλειψη χρονου (και οχι διαθεση) ... η διαθεση μου για ενα τετοιο εγχειρημα
    ειναι μεγαλη και ειμαι προθυμος να διαθεσω καποιον απο το χρονο μου σε κατι που
    πραγματικα αξιζει τον κοπο ... ας δουμε τι θα πουνε και αλλα ατομα και το συζηταμε.
  • #4 από nanoukka στις 30 May 2005
  • και σε μένα φάνηκαν ενδιαφέρουσες οι ιδέες σου - πραγματικα...
    Όλο αυτό όμως όσο όμορφο ακούγεται ακόμα ποιο δύσκολο για να γίνει..(συντονισμός,χρόνος,χρήμα, χώρος και άλλα πολλά....)Αν υπάρχει προθυμία κ από αλλά παιδιά εγώ είμαι μέσα...
  • #5 από morello στις 30 May 2005
  • simfono apolita me auta pou les...ego auti ti stigmi den exo katholou xronon gia kati teteoio giati dino panelladikes...alla tora pou teliono to sxolio poli euxaristos na voithiso...kai pisteuo iparxoun pollloi edomesa 18-23 pou exoun kai autoi arketo eleuthero xrono (foitites ktl)...katalaveno osous douleuoun kai dinoun eksetasis ktl...makari na gini kati...
  • #6 από Υπνοβάτης... στις 30 May 2005
  • Eεεε...
    Γιατί μόνο 18-23?
    Κ εγώ θέλω...
    Είναι πολύ καλή η ιδέα σου, συγχαρητήρια...Το ωραίο όμως θα ήταν α συγκεντωθούμε
    κάπου όλοι μαζί αφόυ έχουν κανονιστεί τα πάντα.
    Άλλη ατμόσφαιρα...
    Μορελλο, ντροπή σου ρε που δινεις εξετασεις και είσαι μες στα μεσάνυχτα στο φόρουμ!
  • #7 από Riverson στις 30 May 2005
  • Φίλε αστείες φάτσες συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά όλα αυτά για να γίνουν όπως είπαν οι παραπάνω χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις που αυτό το Site εγώ προσωπικά πιστεύω δεν τις έχει ούτε πρόκειται να τις αποκτήσει ποτέ. Τώρα το ξέρω, όλοι θα πέσουν πάνω μου σαν "κοράκια" αλλά τι να κάνουμε; Πως γίνεται ένα Site που σαν "φάτσα" έχει την μουσική ενώ στο 90% σχολιάζονται άλλα άσχετα θέματα να πράξει όλα όσα είπες; Ας αφήσουμε τις ιδέες για κάποιο άλλο Site που έχει να δώσει περισσότερα πράγματα στους ανθρώπους για μουσική.
  • #8 από holliday στις 30 May 2005
  • μη ξεχνατε και κατι πολυ βασικο.

    οτι τα ατομα που "γνωριζετε" διαδικτυακα τις περισσοτερες φορες απεχουν πολυ απ αυτο που νομιζετε.

    η ανωνυμια καμια φορα ειναι σωτηρια.

    ας προσεχετε λοιπον, ειδικα τα παιδια του συμμετεχετε σε τετοια φορουμ, τι κανετε και τι λετε.

    τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα και θα επρεπε να σας κανουν πιο επιφυλακτικους.

  • #9 από Πελαργός στις 30 May 2005
  • Αυτο που θα μπορουσε να γινει ειναι να φτιαχτει ενας συλλογος (για να διασφαλιστει το μη κερδοσκοπικον του πραγματος) και να γινονται ολα οσα μια κοινοτητα εχει τη διαθεση και μπορει να προσφερει.

    Απο την αλλη ειμαι σιγουρος πως αυτη την "δυναμη" των τοσων χιλιαδων μελων μπορουμε καλλιστα να την χρησιμοποιησουμε ως "βιτρινα" για χρηματοδοτηση.Δεν θα ειναι δυσκολο να πεισεις εναν επαγγελματια να προβληθει σε μια ιστοσελιδα με τοσα μελη και τα εσοδα σου μπορεις ωραιοτατα να τα διαθετεις για να πληρωνεις ΑΕΠΙ ,τα εξοδα διαχειρησης και ισως να χρηματοδοτεις δραστηριοτητες (π.χ. ενα φεστιβαλ κιθαρα.γαρ για νεα συγκροτηματα ή οτιδηποτε αλλο).Απαραιτητη προυποθεση βεβαια ο σχηματισμος μιας ορανωσης νομικης μορφης που να διασφαλιζει διαφανεια και ακεραιοτητα.

    Ολα γινονται.Διαθεση να υπαρχει.
  • #10 από Υπνοβάτης... στις 30 May 2005
  • Συμφωνω...
    Και διαφωνώ κάθετα με τον ρίβερσον...
    Προτείνω να κοιτάξουμε τους εαυτόυς μας εμείς που
    ενδιαφερόμαστε για τη μουσική και όσοι δεν θέλουν να συμμετέχουν
    να μη συμμετέχουν  (μιλάω γενικά πάντα,δεν το έδεσα σχοινι κορδόνι
    ότι θα γίνει κάτι τέτοιο...)
  • #11 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 30 May 2005
  • Οι προτάσεις και οι ιδέες είναι καλές, και χαίρομαι γι αυτές...

    ...αλλά...

    η μέχρι τώρα εμπειρία έχει δείξει, ότι όταν φεύγουμε από το διαδικτυακό επίπεδο και ερχόμαστε στην καθημερινή ζωή, λίγοι είναι αυτοί που είναι διατεθειμένοι να συνεισφέρουν με προσωπική εργασία. Και τελικά η υλοποίηση όλων αυτών των ωραίων ιδεών δεν γίνεται όπως έπρεπε ή δεν γίνεται καθόλου.

    Εκείνο που ίσως δεν έχει γίνει κατανοητό από όλους, είναι ότι το site αυτό στηρίζεται στην αμοιβαία αλληλοπροσφορά όλων. Δεν υπάρχει κάποια καλή νεράιδα που θα τα κάνει όλα αυτά. Οι δουλειές αυτές πρέπει να γίνουν από τον καθένα από εμάς, και πρέπει ο καθένας να σκεφτεί τι μπορεί να προσφέρει και πώς μπορεί να συμμετέχει.

    Βλέπω στα μηνύματα παραπάνω τις λέξεις "να διοργανωθούν", "να γίνουν", "να φτιαχτεί", "να υλοποιηθούν". Κανονικά θα έπρεπε να είναι "να διοργανώσουμε", "να κάνουμε", "να υλοποιήσουμε", κλπ, εμείς και όχι η καλή νεράιδα (που δεν υπάρχει ούτως ή άλλως...) :-\
  • #12 από morello στις 30 May 2005
  • Παράθεση
    Μορελλο, ντροπή σου ρε που δινεις εξετασεις και είσαι μες στα μεσάνυχτα στο φόρουμ!
    diavazo re...:P
  • #13 από ερεβος στις 01 Jun 2005
  • Ωραιες προτασεις αλλα πιστευω πρακτικα μη υλοποιησιμες...
  • #14 από Βραζίλης στις 01 Jun 2005
  • Ιδέες υπάρχουν πολλές και έχουν αναφερθεί κατα καιρούς από μέλη, έχουν συζητηθεί, προσπαθούμε να θέσουμε κάποιους στόχους, αλλά αυτό που χρειάζεται τελικά είναι να δράσουμε. Ως διαχειριστές, κάνουμε ότι μπορούμε/προλαβαίνουμε, για τα υπόλοιπα θέλουμε και τη βοήθειά σας. Αυτό που θα ήθελα να δω από τα μέλη είναι μηνύματα του στυλ "παιδιά, έχω τη διάθεση/χρόνο/χρήμα/γνώσεις/διασυνδέσεις/κλπ για να υλοποιήσω την τάδε ιδέα, με τον δείνα τρόπο, και κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, κλπ κλπ". Πχ. για να αποκτήσουμε νομική υπόσταση πρέπει κάποιος που ξέρει, να βρει ποιά μορφή είναι η βέλτιστη για τη δική μας περίπτωση, τι θα γράφει το καταστατικό, κλπ. Υπάρχει κανένας δικηγόρος/συμβολαιογράφος που να ξέρει τι να κάνει; Ας ειναι και με αμοιβη.
    Και οι άλλες ιδέες χρειάζονται αντίστοιχα πράγματα. Πχ. πού θα βρούμε χώρο για εκδηλώσεις; Διαθέτει κανένας τσάμπα ή σχεδόν τσάμπα; ποιός μπορεί να φέρει εξοπλισμό; Ποιός θα βρει διαφημιζόμενους; Ποιός ξέρει πως θα χειριστούμε το θέμα της ΑΕΠΙ; Ποιός διατίθεται για να κάνει μαθήματα/σεμινάρια;
    Σηκώστε λοιπόν το χέρι και πείτε "ΕΓΩ!" (ή "κάποιος που γνωρίζω").
  • #15 από fatses asteies στις 01 Jun 2005
  • Ωραία λοιπόν. Αφού αναφέρθηκε , εγώ μπορώ να βοηθήσω σε πολλά , από το να κάνω μερικά μαθήματα , να βοηθήσω σε ενορχηστρώσεις , να βρω και να υλοποιήσω το νομικο καθεστώς και τις διαδικασίες (αν δεν προσφερθεί κάποιος δικηγόρος αφού εγώ δεν είμαι και απλά θα αγγαρέψω κάποιο φίλο μου), να ψάξουμε για χορηγό , να αναλάβω τη διοργάνωση συναυλιών , να μας φέρω σε επαφή αύριο μεθαύριο (αν έχουμε κάποια καλή δουλειά στα χέρια μας ) με παραγωγούς δισκογραφικές και ραδιοφωνικούς σταθμούς ,ότι θέλετε , έχω διάθεση , έχω και χρόνο (τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που μιλάμε).
    ΟΜΩΣ. Όπως είδα από το μικρό αριθμό απαντήσεων (220 αναγνώσεις - 12 απαντήσεις) δεν υπάρχει και μεγάλη διάθεση για εθελοντική προσφορά υπηρεσιών από τα μέλη και η βασική προυπόθεση για να γίνει κάτι τέτοιο είναι να υπάρχει ένας βασικός πυρήνας από αρκετά άτομα και μια συλλογική προσπάθεια σε δεύτερο επίπεδο από πολύ περισσότερους. Όχι να τραβήξουν 10-15 άτομα το κουπί και οι υπόλοιποι μόνο να απολαμβάνουν όπως γίνεται τώρα.
  • #16 από ερεβος στις 02 Jun 2005
  • Όχι να τραβήξουν 10-15 άτομα το κουπί και οι υπόλοιποι μόνο να απολαμβάνουν όπως γίνεται τώρα.

    Γι αυτο και ειπα παραπανω οτι ειναι πρακτικα μη υλοποιησιμες...
  • #17 από Βραζίλης στις 02 Jun 2005
  • έρεβος,
    τι θελεις να πεις με αυτο; οτι ας μη κανουμε τιποτα καλυτερα και ας οδηγησει στην απαξιωση; Πως φτασαμε εδω που ειμαστε τωρα; Δεν ηταν μετα απο πολυ κοπο/χρονο/χρημα; Απο λιγους ή απο πολλους, δεν εχει σημασια. Φανταζοταν κανεις μας το ποσο ψηλα θα φτασει το kithara.gr οταν πρωτοανοιξαμε αυτες τις σελιδες; Οχι... αλλα αυτο δεν μας απετρεψε απο το να προσπαθουμε συνεχως, και οπου φτασουμε... γιατι πρωτα απ'ολα εχουμε το ψωνιο μεσα μας! Και δεν απαιτουμε απο ολα τα 9000 μελη να συμβαλουν. Ας ειναι 2-3-10-50-500. Εστω και με τους λιγους, και τα λιγα που διαθετει ο καθενας, παμε μπροστα. Με την παθητικοτητα μενουμε πισω (γιατι ο υπολοιπος κοσμος συνεχιζει να προχωρα)

    fatses asteies,
    μπορουμε να μιλησουμε πιο συγκεκριμενα αν θελεις, σε ΠΜ. Παντως πιστευω οτι καλυτερα να επικεντρωθεις σε ενα δυο πραγματα, και να μην ασχοληθεις με ολα. Καποιες πρωτες κινησεις εχουν γινει, για σχεδον ολα απο αυτα που προτεινεις, η εμβαθυνση ομως ειναι που θελει πιο πολυ κοπο.
  • #18 από ερεβος στις 06 Jun 2005
  • έρεβος,
    τι θελεις να πεις με αυτο;

    Θελω να πω οτι ειναι δυσκολο να δραστηριοποιηθουν αρκετα ατομα....Παντως ως προταση οπως ειπα αρχικα μου φαινεται πολυ καλη και ειμαι παραπανω απο προθυμος να συμβαλλω οσο και οπως μπορω...
  • #19 από Symeon στις 06 Jun 2005
  • Βασικά πιστευω ότι το κιθαρα λειτουργει οπλύ καλα σαν οδηγος για αυτους που ενδιαφερονται...και για συναντησεις και γαι μαθηματα και για συναυλιες κτλ...εγω μιλαω για μενα παντα...μεσω του κιθαρα εξοπλιστηκα, εκανα μαθηματα, γνωρισα παιδια που με πήγαν παρακατω, πηγα σε βραδυες μουσικής, σε συναυλιες...Αυτό σημαινει ότι δεν φταιει το κιθαρα που δεν ειναι πραγματοποιήσιμα...αλλα οι χρηστες (μαζι και εγω)...Όμως δεν νομιζω ότι δεν ειναι πραγματοποιήσιμα..απλα δεν ειναι σε καθολικη έκταση...αλλιως όχι μονο ειναι, αλλα γινονται ήδη...
  • #20 από kleio στις 06 Jun 2005
  • Κανονικά θα έπρεπε να είναι "να διοργανώσουμε", "να κάνουμε", "να υλοποιήσουμε", κλπ, εμείς και όχι η καλή νεράιδα (που δεν υπάρχει ούτως ή άλλως...) :-\

    Aν μου επιτρέπετε, μπορώ να την αντικαταστήσω...κάνοντας το "ξωτικό" !!!  ;D
    Απ' το φθινόπωρο, είμαι κι εγώ στη διάθεσή σας.

    ---------
    Και... δεν ταιριάζει εδώ καχυποψία και ηττοπάθεια. Όλοι πρέπει να ενεργοποιηθούμε. Ο καθείς απ' το πόστο του.
  • #21 από Πέτροc στις 06 Jun 2005
  • ... χμμμ ... ούτως ή άλλως εγώ είμαι μέσα  ;D ... με την παρακάτω (παλιά) ιδέα :

    ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ 2ου CD TOY Kithara

    (μιλάμε για επαγγελματική πια παραγωγή, διάθεση πανελλαδικά, "διαφήμηση" ;D, μπλέξιμο με εταιρεία/ες κλπ...)
     
    Εγώ μπορώ να κάνω :
    1. Γενική Εποπτεία/Συντονισμός συλλογής τραγουδιών
    2. Ενορχήστρωση/Παραγωγή CD

    και μπορώ να βοηθήσω όπου αλλού μου ζητηθεί ...  ;D

    ... Άιντε ... ν΄ανοίξω λίστα εθελοντων ? Χρονοδιάγραμμα ?   ;D


    /nEwBiE  8)
  • #22 από ερεβος στις 07 Jun 2005
  • Εγω new ειμαι μεσα....Θα γραψουμε με τη μπαντα ενα κομματι αποκλειστικα για το cd....
  • #23 από Ikaros στις 07 Jun 2005
  • Εγω new ειμαι μεσα....Θα γραψουμε με τη μπαντα ενα κομματι αποκλειστικα για το cd....


      Ναι ειμαστε μεσα...ηδη δουλευουμε κατα καποιο τροπο καποιες ιδες με τον ερεβο....σε λιγο καιρο θα σου στειλουμε το κομματι!Να περασει πρωτα η εξεταστικη!Ερωτηση:Μεχρι ποσο ροκ-μεταλ μπορει να ειναι το κομματι?
  • #24 από Twix στις 10 Jun 2005
  • Είναι μια πολύ ωραία πρόταση αλλά θα συμφωνήσω με την Holiday.
    Δεν γνωριζόμαστε κι απ' ότι έχω καταλάβει ελάχιστα μέλη γνωρίζονται πραγματικά μεταξύ τους, για να γίνει μία τόσο μεγάλη συλλογική προσπάθεια θα πρέπει σαν πρώτο βήμα να γνωριστούμε όσα μέλη ενδιαφερόμαστε ανά πόλη, να βρεθούμε αρκετές φορές κι ύστερα κατόπιν ψηφοφορίας ( κατά την γνώμη μου )να οριστούν κάποια μέλη ως " συμβούλιο" ας πούμε, το οποίο θα πρέπει να μαζεύει τις εισφορές, να κατανέμει τις διαφορές εργασίες, κλπ.
    Για πείτε μου λοιπόν πόσο εύκολα θα δίνατε την ψήφο σας σε ένα άτομο που θα το γνωρίζατε κάποιες ελάχιστες μόνο ώρες και για να διεκπεραίωση όλες αυτές τις σημαντικές δραστηριότητες για εμάς!!!!

    Αυτό ήτανε το πρώτο που σκέφτηκα όταν διάβασα την πρόταση και με σταμάτησε! ??? ??? ??? ???
Σελίδες: