Αποστολέας Θέμα: Σοβαρές και ειλικρινείς προτάσεις στα μέλη και στους admins  (Αναγνώστηκε 15207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Ανοίγω αυτό το θέμα εντελώς καλοπροαίρετα... δεν έχω τπτ προσωπικό με κανέναν...

οι προτάσεις μου είναι οι εξής:

Ας είμαστε λίγο καλοπροαίρετοι. δεν είναι ανάγκη να τη λέμε συνέχεια ο ένας στον άλλον. εντάξει σας κάνει να νιώθετε καλύτερα και ίσος σας κάνει πιο δημοφιλή μια "έξυπνη" απάντηση που θίγει πολλές φορές τον άλλον με τρόπο... αλλά είναι ανόητο (αφού έχει γίνει μόδα  ;D ) στο κάτω κάτω ρε αδερφέ άμα θέλεις να ξεσπάσεις ρίξε κανα μπινελίκι (ελαφρύ όχι μάνες και χριστοπαναγίες)... α και μιας το ανέφερα.... κόψτε και λίγο τους καθώς-πρεπισμούς... είναι ειρωνικό και ψεύτικο... χαλαρώστε λίγο. είπαμε επίπεδο αλλά η ψεύτικη συμπεριφορά και τα "πρέπει" συνέχεια ρίχνουν χειρότερα το επίπεδο από ένα "ελαφρύ" μπινελίκι. και μη μου πείτε ότι με ένα απλό "μαλ**α" θα θιγόταν τόσο πολύ ο άλλος που θα έφευγε από το forum γιατί παρατηρείστε λίγο τις τάσεις φυγής των μελών τον τελευταίο καιρό... και ας "κόβουμε και με βαμβάκι".Ακούω συνέχεια για κλίκες και ιστορίες... δεν ξέρω αν υπάρχουν και δεν με νοιάζει... κρίνω με ποιόν μπορώ να συνεννοηθώ και αυτό μου φτάνει.χωρίς να σημαίνει οτι απορρίπτω και την γνώμη κάποιου που "δεν μου λέει πολλά" αν κρίνω ότι είναι σωστή, και θα συμφωνίσω κιόλας και θα του το πω.όσον αφορά τα μπινελίκια (για κάτι που μου την έχουν πει πολλοί από εδώ μέσα και δεν τους αδικώ, μερικές φορές) μην είμαστε μιγιάγκιχτοι και δουλευόμαστε μεταξύ μας!π.χ. έχω πει "φτου ρε γμτ" και μου έχουν κάνει παρατήρηση. έλεος!
και δικεολογία? "υπάρχουν και μικρά παιδιά εδώ μέσα"... ήμαρτον! δεν βρίζουν τα μικρά παιδάκια? και πόσο μικρά είναι πια? και μη μου πείτε για να μη δίνουμε το κακό παράδειγμα γιατί αν είναι έτσι τότε από τους τσακωμούς εδώ μέσα δεν τους δίνουμε και το καλύτερο παράδειγμα δημοκρατικότητας και διαλόγου.και μη μου πείτε πάλι "έτσι λέει ο Νόμος του forum" είπαμε δεν είμαστε και στη Βουλή όμως.

τώρα μερικοί από σας θα σκεφτείτε σε ποιόν τα λέει αυτά? έλα ντε και εγώ έτσι σκέφτομαι... λες και θα με ακούσει κανείς... ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του, θα πιαστεί από ένα πράγμα (μετά θα χαθεί η ουσία) από αυτά που είπα θα αρχίσει να λέει τις ιστορίες του και πάλι το ίδιο πανηγύρι.... έννιοσα την ανάγκη να τα πω γιατί έστω και ένας από εδώ μέσα να συμφωνεί συμμένει για μένα οτι υπάρχουν άνθρωποι με ανοιχτό μυαλό. (ξέρω ξέρω έτοιμοι είστε να αρχίσετε τα μπινελίκια σας (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ, μη πούνε οτι βρίζουμε κιόλας).

Δεν με ενδιαφέρει αν δεν έχει ούτε ένα reply αυτό το θέμα με ενδιαφέρει να λάβετε ο καθένας κάτι από αυτά που είπα υπόψιν...

Πέρα από τους ανούσιους τσακωμούς και τις διάφορες συμπεριφορές αυτό το forum είναι αιτία που καταναλώνω περισσότερες ώρες στο net (και εκεί που σχεδόν είχα κόψει τις πολλές ώρες σερφαρωντας  ::) ) μαθαίνω πολλά, βοηθάω με τις γνώσεις μου (λίγες ή πολλές όποιες και αν είναι) και άλλους και χαίρομε πολύ γιαυτό.

Με κάθε ειλικρινιά και σεβασμό σε αυτούς που γουστάρουν, βοηθάνε, συμμετέχουν ενεργά κ.τ.λ. σε αυτή την ηλεκτρονική κιθαριστική (και όχι μόνο) κοινότητα.

Φιλικά και καλοπροέρετα  :)
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Ερχεται και η πρωτη reply...

Samsonic, πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που συμφωνω με καποιον τοσο πολυ.Ο χωρος του φορουμ,κατα την αποψη μου, ειναι για να δημιουργειται μια παρεα και οχι για να φιλονικουμε.Σιγουρα υπαρχουν διαφορες ηλικιας, διαφορες γνωσεων,διαφορες ιδεολογιας αλλα αυτο ειναι που το κανει τοσο ενδιαφερον.Η συμβουλη μου σε ολους ειναι να διατηρησουν τον open-mindσμο ;D τους και να μην κρινουν τοσο ευκολα.Να παιρνετε μερος καλοπροαιρετα,και οχι ψαχνοντας μερος να ξεσπασετε.
 :)
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Για ποιές αποχωρήσεις μιλάς Samsonic? Για ρίξε μια ματιά εδώ..Το καλύτερο τετράμηνο του forum

Στο 1ο τετράμηνο είχαμε 1900 περίπου νέες εγγραφές. Αποφάσισαν 2 μέλη να αυτοδιαγραφούν για τους δικούς τους λόγους.
Άρα το θέμα σου μιλάει για τους 2 που έφυγαν σε σχέση με τους 1900 που ήρθαν?

Αλήθεια εαν αυτά τα 2 μέλη δεν το έκαναν θέμα και αποχωρούσαν όπως ήρθαν ( χωρίς να τους πάρει χαμπάρι κανένας ) θα υπήρχε τώρα κάποιο θέμα προς συζήτηση?

Από που ακούς συνέχεια για κλίκες και ιστορίες?

Πέταξε η Chcome μια καραμέλα  και ως γνήσιοι Έλληνες εμείς οι υπόλοιποι αρχίσαμε να την γλύφουμε μετά μανίας..
Του βόλεψε και του jazzer μια χαρά..

Τέρμα πια αυτή η πιπίλα...
Για ότι μας συμβαίνει φταίμε εμείς και η συμπεριφορά μας και όχι οι άλλοι που ξαφνικά έγιναν κλίκα για να μας εξοντώσουν!!
Τέλος στις αστειότητες και τις φαιδρότητες...
Όποιος έχει κάτι συγκεκριμένο , να το πει , ειδάλως να μασήσει...καλύτερα.
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Αυτά τα δύο μέλη όμως είχαν περισσότερα μηνύματα (=ενεργή συμμετοχή) από τα συνολικά μηνύματα των 1900ων άλλων μελών... ;)
Και είναι γνωστό ότι από τα 400 μέλη που γράφονται κάθε μέρα, άντε να είναι ενεργά τα 2-3...
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, ούτε έχω κάποια γνώμη για τους δύο που αποχώρησαν πρόσφατα, αυτα τα λέω για να βλέπουμε και την άλλη όψη του νομίσματος...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
aaaaaaaaa..........edw exei pswmi..........exei intrigka.........peite re kai se mena pou de xerw poios efyge ti egine???na xekatiniastoume ligo giati bariemai...........

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Αυτά τα δύο μέλη όμως είχαν περισσότερα μηνύματα (=ενεργή συμμετοχή) από τα συνολικά μηνύματα των 1900ων άλλων μελών... ;)
Και είναι γνωστό ότι από τα 400 μέλη που γράφονται κάθε μέρα, άντε να είναι ενεργά τα 2-3...
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, ούτε έχω κάποια γνώμη για τους δύο που αποχώρησαν πρόσφατα, αυτα τα λέω για να βλέπουμε και την άλλη όψη του νομίσματος...

Χμ...αν το πιάσουμε αυτό το θέμα τώρα ίσως αρχικά διαπιστώσουμε και στη συνέχεια συμφωνήσουμε ότι το νόμισμα έχει τελικά αρκετές πλευρές..

Ο ορισμός που δίνει ο Χ στο τι θεωρεί πως είναι ενεργό μέλος μπορεί να είναι διαφορετικός από αυτόν του Ψ.
Γιατί για παράδειγμα να είναι περισσότερο ενεργό εκείνο το μέλος που σε 5 μέρες θα αφήσει 100 μηνύματα , από εκείνο το μέλος που θα αφήσει 10?

Επίσης δεν είναι δυνατόν μέλη που έχουν μόλις 2-3 μήνες εγγραφής στο forum να έχουν κάνει τόσο αισθητή την παρουσία τους όσο κάποια μέλη που είναι εδώ πολύ περισσότερο καιρό. Άρα γιατί να θεωρούνται περισσότερο ενεργά τα δεύτερα?

Τεςπα..πολλά θα μπορούσαμε να πούμε , αλλά το θέμα δεν είναι αυτό εν προκειμένω....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Αυτά τα δύο μέλη όμως είχαν περισσότερα μηνύματα (=ενεργή συμμετοχή) από τα συνολικά μηνύματα των 1900ων άλλων μελών... ;)
Candlemass θα μου επιτρέψεις να σου πω πως κάνεις λάθος σε αυτό. Υπάρχουν και μέλη που γράφουνε εκατοντάδες μηνύματα και δεν προσφέρουν τίποτα. Και θα κάνω μια εξαίρεση μιλώντας για πρώτη φορά έτσι για μέλος, αλλά κάποιο μέλος που έφυγε (δεν λέω ποιο) δεν είχε προσφέρει ούτε μία σοβαρή απάντηση σε ένα θέμα και το μόνο που έκανε είναι να αυτοδιαφημίζεται (και να αυτοξεφτιλίζεται) συνέχεια. Να επιδεικνύει την αλαζονεία του και την άγνοιά του ταυτόχρονα. Δυστυχώς, λυπάμαι που το λέω έτσι, αλλά αυτό το άτομο όταν φύγει από την "σκέπη" που τον φυλά σήμερα και βγει έξω στην πραγματικότητα, θα φάει τόσα "χαστούκια" που θα προσγειωθεί πολύ απότομα. Τότε όμως ίσως να είναι πολύ άσχημα και πολύ πιο άσχημα από εδώ. Γιατί η ζωή δεν είναι Κιθάρα να πατάς μια διαγραφή και να φεύγεις. Δεν λέω ποιος είναι γιατί δεν είναι εδώ να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Αν και η αλήθεια είναι πως και εδώ που ήτανε έδειξε ανίκανος να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Μάλλον να τον εκθέτει συνέχεια είχε καταφέρει.

Πρώτη φορά μιλάω έτσι για μέλος, αλλά πρώτη φορά εμφανίστηκε και τέτοιο μέλος. Οπότε δεν κάνω εγώ την πρωτοτυπία, άλλος χάραξε πρώτος τον δρόμο.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Candlemass θα μου επιτρέψεις να σου πω πως κάνεις λάθος σε αυτό. Υπάρχουν και μέλη που γράφουνε εκατοντάδες μηνύματα και δεν προσφέρουν τίποτα.

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ μόλις βλέπω ένα νέο μέλος να κάνει 15-20 νέα posts κάθε μέρα και στα περισσότερα να βάζει ένα smilie, σκέφτομαι ό,τι και οι περισσότεροι (νομίζω) "άλλος ένας που τον ενδιαφέρει μόνο ο αριθμός των post του"...
Εγώ π.χ. συνειδητά έχω έναν μέτριο αριθμό από posts αναλογικά με την περιόδο που είμαι μέλος (από το  2002) επειδή δεν γουστάρω να γράφω σε όποιο thread βλέπω μπροστά μου ό,τι μου κατέβει στο κεφάλι..

Όμως άλλο "ενεργό μέλος" και άλλο "χρήσιμο μέλος" (που προσφέρει δηλαδή κάτι από τις γνώσεις του για δημόσια κατανάλωση). Ενεργό είναι το μέλος που συμμετέχει, άσχετα αν προσφέρει κάτι χρήσιμο στο forum.
Απλά την παραπάνω σκέψη την έκανα επειδή δεν είναι μέτρο σύγκρισης το πόσα νέα μέλη εγγράφονται κάθε μέρα, ώστε να πούμε "εντάξει, ήρθανε 1900 μέλη, δεν έγινε και τίποτα αν φύγουνε και 2"...
Ξαναλέω ότι δεν υπερασπίζομαι κανέναν, πρώτα απ' όλα γιατί δεν τους ξέρω και δευτερον επειδή όντως ο jazzer το είχε παρατραβήξει σε κάποιο σημείο και καταντούσε κουραστικός...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Σαμ έχεις απόλυτο δίκιο...
Εάν δεν άνοιγες αυτό το θέμα θα το άνοιγα εγώ μέσα στο επόμενο 24ωρο σίγουρα... Καταλαβαίνω απόλυτα τί θέλεις να πεις και πέρα από τις αποχωρήσεις μελών, τις οποίες προτιμώ να μην σχολιάσω, θα σας πώ ένα πράγμα...
Παρακολουθώ το site από το 2001,μιας και από τότε ξεκίνησα να παίζω κιθάρα... Ωστόσο δεν πρέπει να είμαι πάνω από τέσσερις μήνες "ενέργό" μέλος με όλη τη σημασία της φράσης, δηλάδή να μπαίνω κάθε μέρα και να
βλέπω πως πάνε τα πράγματα...Με λίγα λόγια να ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ για την πορεία του site...

Πραγματικά τα πράγματα δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που ήταν στην αρχή... Διακρίνω μια σοβαροφάνεια και μαι υποκρισία πολύ μεγάλη από κάποιους εδω μέσα που το μόνο που θέλουν είναι να είμαστε ένα σοβαρό φόρουμ... Ε, εντάξει, από τώρα σας λέω ότι σε περίπτωση που καταλήξουμε να μην μπορούμε να κάνουμε το καλαμπούρι μας και να γελάσουμε λίγο παρά μόνο να μαλώνουμε για το σε ποιά κατηγορία έπρεπε να μπει το δείνα θέμα και το αν χρείαζεται να χρησιμοποιύμε κεφαλάια γιατί δείχνουμε ότι φωνάζουμε το μέλλον του φλορουμ είανι προδιαγεγραμμενο...καλύτερα να βαρέσουμε διάλυση από τώρα...
Δηλαδή αυτός που θα στείλει ένα μηνυμα για να πει "μη γράφεις με κεφαλαία στο φόρουμ, είναι σαν να φωνάζεις..." ΄για μένα είναι όλίγον τί καραγκιόζης και συγγνώμη που το λέω έτσι...
Ας απαντήσει άν εχει άποψη αλλά αν δεν έχει, καλύτερα να μην κάνει το δερβεν αγα πάνω από τα κεφάλια τον αλλων...
Συγγνώμη αν είμαι σκληρός στα λόγια αλλά κάποια πράγματα έχουν πάρει περίεργη τροπη εδώ μέσα
και έιναι πολύ άσχημο να λέει κάποιος σηκώνομαι και φεύγω, δεν αντέχω άλλο, ΟΠΟΙΟΣ και να είναι αυτός...
Αντε να το λέει κάποιος που είναι 4 χρόνια μέλος αλλά να σου το πεί κάποιος με μια βδομάδα σύνδεση, πώς θα μας φανει?
???

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
τοσα πραγματα ειπε το παιδι, γιατι πρεπει παλι να μιλαμε μονο για αποχωρησεις?????Οι ανθρωποι αποχωρησαν, ας μην τους κανουμε θεμα και συνεχεια.Πιο πολλες φορες εχω δει το ονομα της Αυγης αφ οτου εφυγε παρα οταν ηταν μελος!

Και για το θεμα..
νομιζω οτι σε σχεση με παλια οι συντονιστες εχουν αποβαλει μια γερη δοση καθωσπρεπισμου και αυτο μαλλον ειναι προς τιμην τους <ζωντανευει το φορουμ!;D>
Αλλα ρε παιδια αν δεν υπαρχει και μια προσπαθεια επιβολης των <πατροπαραδοτων> κανονων συμπεριφορας στο φορουμ, ποιος μας πιανει!!!!!
Προσωπικα προτιμω οταν διαβαζω ενα θεμα να αφηνω τις "λεξεις ακαταλληλες για ανηλικους" να υπονοουνται οντας μισογραμμενες, παρα να διαβαζω ετσι στην ψυχρα ο,τι γουσταρει να λεει ο καθενας για να εκφραστει αναλογως...
Ας μην ξεχναμε οτι καθετι που γραφουμε μπορει να διαβαστει απο εκατονταδες, ενεργα και μη, μελη καθε μηνα.
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Όμως άλλο "ενεργό μέλος" και άλλο "χρήσιμο μέλος" (που προσφέρει δηλαδή κάτι από τις γνώσεις του για δημόσια κατανάλωση). Ενεργό είναι το μέλος που συμμετέχει, άσχετα αν προσφέρει κάτι χρήσιμο στο forum.

Φυσικά και είναι διαφορετικό το "ενεργό" από το "χρήσιμο". Όμως γιατί ως ενεργό να λογίζεται το μέλος που γράφει πολύ?
Δηλαδή όσο πιο πολλά post τόσο πιο ενεργό είναι το μέλος?
Αυτό είναι λάθος κατά την άποψή μου , διότι εξίσου ενεργό είναι και το μέλος που βρίσκεται π.χ αρκετές ώρες εδώ μέσα και διαβάζει τα περισσότερα θέματα χωρίς να μηνυματοθετεί ασύστολα...

Παράθεση
Απλά την παραπάνω σκέψη την έκανα επειδή δεν είναι μέτρο σύγκρισης το πόσα νέα μέλη εγγράφονται κάθε μέρα, ώστε να πούμε "εντάξει, ήρθανε 1900 μέλη, δεν έγινε και τίποτα αν φύγουνε και 2"...

Μα δεν τέθηκε ως μέτρο σύγκρισης. Απλά τέθηκε ως σημείο αναφοράς. Δεν είναι αφελές να θεωρεί κάποιος ότι από τα χιλιάδες μέλη αυτού του forum δεν θα φύγει ποτέ κανένας?
Αυτό που είπα είναι με απλά λόγια ότι έγινε και στο παρελθόν γίνεται και τώρα θέμα για την οικειοθελή αποχώρηση δύο μελών , κάτι που είναι απόλυτα φυσιολογικό , ανάμεσα στα χιλιάδες μέλη αυτού του forum ( εκ των οποίων  εκατοντάδες ενεργά ).
Τα ίδια λεγόταν και τότε ( πριν από 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά ) τα ίδια λέγονται και τώρα.
Ε και στην επόμενη αποχώρηση πάλι κάποιοι θα μιλούν για κρίση κλπ..κλπ...

Έτσι είναι η ζωή....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος asxhmos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
...χωρίς να μηνυματοθετεί ασύστολα...

Σε πλήρη συστολή, λέγω : Τ Ε Λ Ε Ι Ο !!
"Όταν είμαστε μες στα σκατά ώς το λαιμό, δεν μένει παρά να τραγουδήσουμε" (Σάμιουελ Μπέκετ)

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Candlemass θα μου επιτρέψεις να σου πω πως κάνεις λάθος σε αυτό. Υπάρχουν και μέλη που γράφουνε εκατοντάδες μηνύματα και δεν προσφέρουν τίποτα.

Συμφωνώ μαζί σου. Και εγώ μόλις βλέπω ένα νέο μέλος να κάνει 15-20 νέα posts κάθε μέρα και στα περισσότερα να βάζει ένα smilie, σκέφτομαι ό,τι και οι περισσότεροι (νομίζω) "άλλος ένας που τον ενδιαφέρει μόνο ο αριθμός των post του"...
Εγώ π.χ. συνειδητά έχω έναν μέτριο αριθμό από posts αναλογικά με την περιόδο που είμαι μέλος (από το  2002) επειδή δεν γουστάρω να γράφω σε όποιο thread βλέπω μπροστά μου ό,τι μου κατέβει στο κεφάλι..

Αυτό καταντάει όντως κουραστικό γιατί θέλει κάποιος να διαβάσει για ένα θέμα και πρέπει να κοιτάξει 40 απαντήσεις για να βρει μια επι του θέματος. Εν μέρη το κάνουμε όλοι βέβαια αυτό αλλά άλλη σε πολύ μικρό βαθμό όταν όντως απλά θέλουμε να δηλώσουμε έστω και ότι συμφωνούμε και άλλοι που δεν περνάει μέρα να μην γράψουν 20 μηνύματα για την αυτοικανοποίηση του εαυτού τους. Και εγώ αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί την έκανα την εγραφή ή τουλάχιστον απο τότε παρακολουθώ αλλά δεν άρχισα να γράφω βλακείες μέχρι πριν και κανα χρόνο άντε να είχα 20 μηνύματα στο σύνολο και αυτό γιατί ποτέ δεν σκέφτηκα πως να αυξήσω τα μηνύματά μου.

Τώρα για να πώ και εγώ τη γνώμη μου για τις κλίκες που κάποιοι μας έχουν φάει τον τελευταίο καιρό τα αυτιά σε σημείο να κάθομαι και συγκρατιέμαι να μην τους μπινεληκώσω. Λοιπόν... είναι πολύ φυσικό όπως και στη ζωή να έχεις της αντιπάθιες σου και τις συμπάθιες. Δεν πρέπει όλοι να τους αγαπάμε όλους αλλά και ούτε και να πάμε κόντρα για την κόντρα. Κλίκες όπως εγώ το εννοώ υπάρχουν εδώ όπως και στη ζωή. Για να το κάνω πιο λιανά. Ο καθένας όταν κάθεται με τον κολητό του ή με τους φίλους δεν κάνουν μια κλίκα; Φυσικά και ναι γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται να αποδεχτούν τον οποιοδήποτε να μπεί στη παρέα τους ο καθένας για το δικό του λόγο. Μια παρέα ας πούμε από το κιθάρα που έχει βγει και 2 3 10 φορές σημαίνει ότι ο ένας συμπαθεί τον άλλο και αυτή του τη συμπάθια δεν πρόκειται να την κρίψη εδώ μέσα. Ακόμα και να μην έχεις δεί κάποιον μπορεί να τον συμπαθήσεις για διάφορους και πικήλους λόγους. Είτε γιατί έχεται ίδιες απόψεις ή γιατί είστε ίδια ομάδα ή ή ή....
Εκεί που θέλω να καταλείξω είναι ότι το γουστάρεις ή όχι κάποιον είνα απόλιτα φυσιολλογικό και θεμητό, γιατί αλλιώς σε κάμμια θέματα δεν θα γινόντουσαν διάλογοι παρά όλοι θα συμφωνούσαμε με τους άλλους, αυτό όμως που εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί, και είναι και ο λόγος που παρότι νοιάζομαι δεν έχω απαντήσει στα θέματα για τις αποχορήσεις και τις "αδικίες" μεταξύ μελλών, είναι αυτό το συνεχές γλύψιμο από κάποιους σε κάποιους άλλους και αν όχι γλύψιμο ότι προσπαθούν κάποιοι να υπερασπιστούν κάποιο άτομο λες και αυτός είναι χαζός και δεν μπορεί μόνος του. Θα πάρω παράδειγμα το parpen (προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί του και θέλώ να θίξω κανένα). Τον τελευταίο καιρό πολλά ακούστικαν γύρω από αυτό το μέλος είτε για διακρίσεις ή τη συμπεριφορά του και διάφοροι πέσαν απάνω του να τον προστατέψουν λες και είναι 2χρονο παιδάκι που το μόνο που ξέρει είναι να παίζει με τα παιχνίδια του. Όπως και ο ίδιος έχει αποδείξει (πολλές φορές με σατυρικό τρόπο) μπορεί μια χαρά να υπερασπίσει αυτό που θεωρεί σωστό και δεν χριάζεται κανένα. Ούτως η άλλως άποψη μου είναι ότι αν όλοι αυτοί που θέλαν να τον "σόσουν" από την πυρά δεν είχαν γράψει εκατοντάδες μυνήματα και έγραφαν άπλά την δική τους άποψη και να μην κοίταζαν πως θα χοθούν σε κάποιους άλλους το θέμα θα είχε τελειώσει πολύ πιο γρύγορα.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
Δεν είχα σκοπό να γράψω άλλο σε αυτό το Post για να δω που θα καταλήξει... αλλά δεν κρατήθηκα  ;D

parpen οκ είπαμε... αλλά δεν κολλάμε σε ένα πράγμα μόνο.σταμάτα με τις αποχωρήσεις. τις ανέφερα σαν κάτι που με προβλημάτισε (κυρίως του jazz για να είμαι ειλικρινής) αλλά δεν είναι αυτή η αιτία που άνοιξα αυτό το θέμα.και ήθελα να μιλήσω γιαυτή την "κρίση" πριν γίνει και η τελευταία αποχώρηση (σαν reality μου ακούγεται και sux big time  :P) απλά έτσι έκατσε χρονικά.
το ενεργό μέλος δεν είναι απαραίτητα χρήσιμο μέλος... έκανα λάθος χαρακτηρισμό όντως... όπου είπα ενεργό βάλτε χρήσιμο  :)
αλλά το ενεργό μέλος για πολλούς εδώ έχει και την εξής χρησιμότητα. με τα άσκοπα post του δίνει τροφή και σε άλλα τέτοια μέλη να κάνουν επίσης άσκοπα posts και μετά παρασύρονται πολλές φορές και τα χρήσιμα μέλη και γίνεται της Πόπης. (αν και δεν μαρέσει που μιλάω για χρήσιμα και ενεργά μέλη σαν διαχωρισμό έτσι είναι)οπότε το θεωρούν χρήσιμο χωρίς να είναι.

{ενεργό μέλος=γράφει και διαβάζει Posts, ανεβάζει τον αριθμό των μηνυμάτων του, και κάνει και ότι νάνε posts
χρήσιμο μέλος=βοηθάει στο forum όπως μπορεί, δεν κάνει κατάχρηση στον χρόνο των άλλων που διαβάζουν τα posts και .... άλλα καλά  ;D }=(μια σούμα όσον είπατε έκανα  ;D)

πάντως ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα που έβαλα και ας είσαι λίγο off... δεν είδα άλλον admin/mod πάντως να απαντά και με προβληματίζει αυτό.

geni δεν ξέρω πως ήταν παλιά και δεν ξέρω για πόσο παλιά λες.... αλλά αν έχουν αποβάλει γερή δόση όπως λες δλδ πως ήταν τότε? αμίλητοι?
και να φαίνετε το μπινελίκι με **** ειρωνεία και δούλεμα είναι (λες και δεν ξέρουμε τι γράμματα κρύβονται πίσω από τα ****  ::)) αλλά δεν κολλάω εκεί. καλά κάνουν και υπάρχουν τα **** και επειδή υπάρχουν για να μην θίγεται και η αισθητική κάποιον μιγιάγκιχτων (ή ξέρω γω τι   :-\).

όσο για τις κλίκες και εγώ πάντα είχα το ίδιο σκεπτικό επί του θέματος με τον guitalover και το διατύπωσε πολύ όμορφα.

Candlemass εντάξει η συμπεριφορά και ο τρόπος που απαντούσε ο jazz σε σχέση με μερικούς άλλους εδώ μέσα δεν ήταν τπτ. (φαίνεται ότι τον υπερασπίζομε αλλά δεν είναι έτσι.αν θέλει απαντάει μόνος του σε αυτά τα post άμα τα δει... τα λέω μπας και τα διαβάσει κανένας και δει τον εαυτό του μέσα σε αυτές τις γραμμές και σκεφτεί λίγο)

ξέρω είμαι και εγώ κακός... και τι θέλω και τα λέω... και αμα δε μου αρέσει τι κάθομαι και ασχολούμαι και χάνω και τον χρόνο μου... αλλά είδα κινητικότητα έστω και από λίγους και αυτό με χαροποιεί πολύ.

Πάλι φιλικά και καλοπροέρετα και μη βαράτε εγώ για καλό τα λέω....  ::)
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος Nota

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πέτρα που θέλει να κυλά ποτέ δε χορταριάζει...
    • Προφίλ




Αυτό καταντάει όντως κουραστικό γιατί θέλει κάποιος να διαβάσει για ένα θέμα και πρέπει να κοιτάξει 40 απαντήσεις για να βρει μια επι του θέματος. Εν μέρη το κάνουμε όλοι βέβαια αυτό αλλά άλλη σε πολύ μικρό βαθμό όταν όντως απλά θέλουμε να δηλώσουμε έστω και ότι συμφωνούμε και άλλοι που δεν περνάει μέρα να μην γράψουν 20 μηνύματα για την αυτοικανοποίηση του εαυτού τους. Και εγώ αν θυμάμαι καλά κάπου εκεί την έκανα την εγραφή ή τουλάχιστον απο τότε παρακολουθώ αλλά δεν άρχισα να γράφω βλακείες μέχρι πριν και κανα χρόνο άντε να είχα 20 μηνύματα στο σύνολο και αυτό γιατί ποτέ δεν σκέφτηκα πως να αυξήσω τα μηνύματά μου.

Τώρα για να πώ και εγώ τη γνώμη μου για τις κλίκες που κάποιοι μας έχουν φάει τον τελευταίο καιρό τα αυτιά σε σημείο να κάθομαι και συγκρατιέμαι να μην τους μπινεληκώσω. Λοιπόν... είναι πολύ φυσικό όπως και στη ζωή να έχεις της αντιπάθιες σου και τις συμπάθιες. Δεν πρέπει όλοι να τους αγαπάμε όλους αλλά και ούτε και να πάμε κόντρα για την κόντρα. Κλίκες όπως εγώ το εννοώ υπάρχουν εδώ όπως και στη ζωή. Για να το κάνω πιο λιανά. Ο καθένας όταν κάθεται με τον κολητό του ή με τους φίλους δεν κάνουν μια κλίκα; Φυσικά και ναι γιατί πολύ απλά δεν πρόκειται να αποδεχτούν τον οποιοδήποτε να μπεί στη παρέα τους ο καθένας για το δικό του λόγο. Μια παρέα ας πούμε από το κιθάρα που έχει βγει και 2 3 10 φορές σημαίνει ότι ο ένας συμπαθεί τον άλλο και αυτή του τη συμπάθια δεν πρόκειται να την κρίψη εδώ μέσα. Ακόμα και να μην έχεις δεί κάποιον μπορεί να τον συμπαθήσεις για διάφορους και πικήλους λόγους. Είτε γιατί έχεται ίδιες απόψεις ή γιατί είστε ίδια ομάδα ή ή ή....
Εκεί που θέλω να καταλείξω είναι ότι το γουστάρεις ή όχι κάποιον είνα απόλιτα φυσιολλογικό και θεμητό, γιατί αλλιώς σε κάμμια θέματα δεν θα γινόντουσαν διάλογοι παρά όλοι θα συμφωνούσαμε με τους άλλους, αυτό όμως που εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί, και είναι και ο λόγος που παρότι νοιάζομαι δεν έχω απαντήσει στα θέματα για τις αποχορήσεις και τις "αδικίες" μεταξύ μελλών, είναι αυτό το συνεχές γλύψιμο από κάποιους σε κάποιους άλλους και αν όχι γλύψιμο ότι προσπαθούν κάποιοι να υπερασπιστούν κάποιο άτομο λες και αυτός είναι χαζός και δεν μπορεί μόνος του. Θα πάρω παράδειγμα το parpen (προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί του και θέλώ να θίξω κανένα). Τον τελευταίο καιρό πολλά ακούστικαν γύρω από αυτό το μέλος είτε για διακρίσεις ή τη συμπεριφορά του και διάφοροι πέσαν απάνω του να τον προστατέψουν λες και είναι 2χρονο παιδάκι που το μόνο που ξέρει είναι να παίζει με τα παιχνίδια του. Όπως και ο ίδιος έχει αποδείξει (πολλές φορές με σατυρικό τρόπο) μπορεί μια χαρά να υπερασπίσει αυτό που θεωρεί σωστό και δεν χριάζεται κανένα. Ούτως η άλλως άποψη μου είναι ότι αν όλοι αυτοί που θέλαν να τον "σόσουν" από την πυρά δεν είχαν γράψει εκατοντάδες μυνήματα και έγραφαν άπλά την δική τους άποψη και να μην κοίταζαν πως θα χοθούν σε κάποιους άλλους το θέμα θα είχε τελειώσει πολύ πιο γρύγορα.



+1. Γιατί έχει παραγίνει το κακό εδωπέρα...
Της καρδιάς οι πελαγήτες
κάνουνε γιορτές τις ήττες...

...κι εγω λέω πως ο άνεμος αλλάζει!!!

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Ας πω κι εγω καποια πραγματα....

1ον  θεωρω οτι η υπαρξη κλικας ή κλικων και γλυψειματιών εδω μέσα ειναι κατι που αναγεται αυτεπαγγελτα στη σφαιρα της φαντασιας...Στη ζωη αυτα γινονται, αλλα εδω γιατι να γινουν? Ποιο το οφελος γι αυτους που ανηκουν στην υποτιθεμενη κλικα? Επισης ποιο το οφελος απο το να γλειψει καποιον αντμιν ή καποιον συντονιστη ή οποιονδηποτε αλλο? Θα εχει διαοφρετικη αντιμετωπιση? Νομιζω πως θα πρεπει ολοι να καταλαβουμε επιτελους οτι προκειται για ενα φορουμ που περναμε τον ελευθερο χρονο μας ή μερος αυτού...Δεν ειναι extended life εδω μεσα...

2ον οσον αφορα το θεμα της υπερασπισης....Οντως κανεις δεν εχει αναγκη απο υπερασπιση...Αλλα νομιζω οτι εξισου λογικο ειναι οταν βλεπεις καποιον που δεχεται επιθεση (ιδιως αναιτια) να παραθεσεις κι εσυ τη γνωμη σου.

3ον θεωρω επισης τραγικη τη συζητηση περι χρησιμων και ενεργων μελων...ο καθενας προσφερει εδω μεσα οπως και οσο μπορει και αυτο σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελει αντικειμενο κριτικης...Ο καθενας εχει ενα συγκεκριμενο στυλ και μια διαφορετικη προσεγγιση που δεν θα πρεπει να μπει σε καλουπια τυπου "χρησιμο μελος".

4ον Περι αποχωρησεων....Το ολο σκηνικο εχει επαναληφθει πολλακις...Εχω παρακολουθησει απο κοντα σχεδον ολες τις αποχωρησεις και σε ολες το ιδιο σκηνικο. Το μελος που αυτοδιαγραφεται το κανει συνηθως με τροπο επιδεικτικο, λες και μας εκανε καποια χαρη οσο καιρο ηταν μεσα, εκτοξευοντας χολη για οσους τον κοντραρανε ή για οσους περιμενε να τον υποστηριξουν και δεν το κανουνε....Παιδικες συμπεριφορες, ιδιαιτερα στενοχωρες οταν τις βλεπεις σε ενηλικα και δη σκεπτομενα ατομα. Μετα παντα γινεται ντορος για το που παει το σαιτ, χυνονται τονοι ψηφιακης μελανης (sic) και φυσικα μετα απο λιγο καιρο ολα ξεχνιουνται μεχρι τα επομενα...Εδω ειναι ενα φορουμ που αναπτυσεται ελευθερα και τα μελη εκφραζουν με τον δικο τους τροπο τις οποιες αποψεις...Το αν καποιος ειναι κοπμπλεξικος ή δεν αντεχει να τον κοντραρουν ή εχει συνηθισει σε καθε του λεξη να τον επιδοκιμαζουν ή δεν ξερω γω τι αλλο και αποφασιζει να αυτοδιαγραφει, δεν νομιζω οτι εινια κατι που αφορα τοσο εμας οσο αυτον (καλη αφορμη γι αυτοκριτικη). Γι αυτο μην το ψαχνετε τοσο το θεμα...Το νερο εχει μπει στο αυλακι προ πολλου.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/05, 02:25 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 898
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
Το νερο εχει μπει στο αυλακι προ πολλου.
νομιζω πως επιασες το ζουμι της υποθεσης...αν γινεις και floydian θα ολοκληρωθεις ως μελος  ;D
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
4ον Περι αποχωρησεων....Το ολο σκηνικο εχει επαναληφθει πολλακις...Εχω παρακολουθησει απο κοντα σχεδον ολες τις αποχωρησεις και σε ολες το ιδιο σκηνικο. Το μελος που αυτοδιαγραφεται το κανει συνηθως με τροπο επιδεικτικο, λες και μας εκανε καποια χαρη οσο καιρο ηταν μεσα, εκτοξευοντας χολη για οσους τον κοντραρανε ή για οσους περιμενε να τον υποστηριξουν και δεν το κανουνε....Παιδικες συμπεριφορες, ιδιαιτερα στενοχωρες οταν τις βλεπεις σε ενηλικα και δη σκεπτομενα ατομα. Μετα παντα γινεται ντορος για το που παει το σαιτ, χυνονται τονοι ψηφιακης μελανης (sic) και φυσικα μετα απο λιγο καιρο ολα ξεχνιουνται μεχρι τα επομενα...Εδω ειναι ενα φορουμ που αναπτυσεται ελευθερα και τα μελη εκφραζουν με τον δικο τους τροπο τις οποιες αποψεις...Το αν καποιος ειναι κοπμπλεξικος ή δεν αντεχει να τον κοντραρουν ή εχει συνηθισει σε καθε του λεξη να τον επιδοκιμαζουν ή δεν ξερω γω τι αλλο και αποφασιζει να αυτοδιαγραφει, δεν νομιζω οτι εινια κατι που αφορα τοσο εμας οσο αυτον (καλη αφορμη γι αυτοκριτικη). Γι αυτο μην το ψαχνετε τοσο το θεμα...Το νερο εχει μπει στο αυλακι προ πολλου.

Δεν εχω,παρά να συμφωνησω απολυτως με τα λεγομενα σου....κουραστηκα να βλεπω "θιγμενα" μελη απο συμπεριφορες και κακους τροπους απο τα υπολοιπα μελη προς το προσωπό τους....Την συμπεριφορά προκαλεί η συμπεριφορα....μη τα ριχνουμε όλα στους γυρω μας ...δε μπορει κατι εχουμε κανει κι εμεις...καπου βαλαμε το χερακι για να μας συμπεριφερθουν ετσι....
Και κυριως κουραστηκα να βλεπω να εκτοξευονται προσβολες προς συγκεκριμενα ατομα ,τετοιες που ιδιαιτερα οταν άρχιζουν και αναφερονται (ακουσον-ακουσον  :o) ακομη και στη προσωπική τους ζωή,δεν καλυπτομαι μονο με μια αυτοδιαγραφή αλλά στη καλυτερη ,μονιμη απαγορευση εισοδου στο φορουμ....για να μαθουν καποιοι να σεβονται καποια πραγματα γιατι οι αντοχές και η ανεκτικοτητα εχουν όρια...

υ.γ και για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις,προσωπικά εγώ,δεχτηκα επιθεση που αφορουσε τη προσωπική μου ζωή και μαλιστα,δεχτηκα και συμβουλες....λες και ζητησα γνώμη....
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/05, 09:15 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
για τις αποχωρησεις εχω ηδη τοποθετηθει.
μονολεκτικα για μενα αποχωρηση = υποχωρηση

οσο για το επιπεδο του φορουμ, αν και κανεις και με τιποτα δε θα με χαρακτηριζε σεμνοτυφη, χαιρομαι οταν μπορω με περηφανεια να σερφαρω με την κορη μου ή οποιονδηποτε αλλο δικο μου ανθρωπο, στο site (μας) και να μη χρειαστει να κομπιασω ή να ντραπω, απο ασχημη συμπεριφορα καποιων, ή απο αστοχους και κακοπροαιρετους χαρακτηρισμους.

ουτε η κορη μου θεωρειται παιδι εκτος εποχης του, (16 ετων) οποτε γνωριζει καλα καθε ειδους χαρακτηρισμο που συνανταει μπροστα της.

απλα δεν ειναι το καλυτερο να τα συνανταει σε ενα site στο οποιο αν θα μπει, θα ειναι για να ενημερωθει για την μουσικη, τους στιχους κλπ, και οχι για να χανει την ωρα της με ανουσιες συζητησεις και κοντρες...

θα μου πειτε οτι μπορει να επιλεξει τι θα κανει, και να μη μπει εκει που δεν την ενδιαφερει. αλλα η εικονα και η γνωμη που σχηματιζουν πολλα νεα μελη για μας τους παλιους δεν ειναι η καλυτερη.

αυτα τα ολιγα για το επιπεδο

για το ποσο ενεργα ειναι καποια μελη και ποσο προσφερουν, μηπως να αναρωτηθουμε αν ολη αυτη η φαση με τις αντιπαραθεσεις αυτου του επιπεδου, διωχνει πολλα αξιολογα ατομα που εχουν και γνωσεις και διαθεση να βοηθησουν ?

μια σκεψη ειναι... βλεποντας τελευταια μελος του κιθαρα (που ολοι αναγνωριζουμε την αξια του) να εχει καιρο να γραψει στιχους, ειδικα μετα απο διαφορα σχολια που γινανε.. αλλα και να συμμετεχει σε συζητησεις...
και αυτο δυστυχως δεν παρατηρειται μονο σε ενα ατομο.. αλλα σε πολλα παλια μελη.

για σκεφτειτε το
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/05, 14:13 από holliday »
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Δεν ειναι extended life εδω μεσα...

Κανείς δε μίλησε για κάτι τέτοιο απλά όταν μιλάς με άλλους ανθρώπους έστω και ψιφιακά δημιουργούνται κάποιες συμπάθιες απόλυτα φυσιολογικο. Ε για μένα αυτό είναι η κλίκα και δεν είναι κάτι το αρνητικό. (Άσχετο αλλά να την πω την κακία μου, η λέξη κλίκα μου φένεται ότι μας κόλησε από το πολύ το ρεαλιτυ, καλά κάνω εγώ και εδω που είμαι δεν έχω τηλεόραση)

Παράθεση
2ον οσον αφορα το θεμα της υπερασπισης....Οντως κανεις δεν εχει αναγκη απο υπερασπιση...Αλλα νομιζω οτι εξισου λογικο ειναι οταν βλεπεις καποιον που δεχεται επιθεση (ιδιως αναιτια) να παραθεσεις κι εσυ τη γνωμη σου.

Εκεί είναι που πολύ κάνουν το λάθος. Άμα τον άλλον τον γράψεις και δεν του απαντήσεις είτε εσύ που δέχεσαι την επίθεση είτε ο άλλος που τον υποστιρίζει το όλο θέμα θα λύξει εκεί και αυτοί που θέλουν να δημιουργούν κόντρες κάποια στιγμη θα βαρεθούν και θα σταματήσουν

Παράθεση
3ον θεωρω επισης τραγικη τη συζητηση περι χρησιμων και ενεργων μελων...ο καθενας προσφερει εδω μεσα οπως και οσο μπορει και αυτο σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να αποτελει αντικειμενο κριτικης...Ο καθενας εχει ενα συγκεκριμενο στυλ και μια διαφορετικη προσεγγιση που δεν θα πρεπει να μπει σε καλουπια τυπου "χρησιμο μελος".

Σ αυτό το πράγμα συμφωνώ μαζί σου απόλιτα

και για να μην δημιουργουνται εντυπωσεις,προσωπικά εγώ,δεχτηκα επιθεση που αφορουσε τη προσωπική μου ζωή και μαλιστα,δεχτηκα και συμβουλες....λες και ζητησα γνώμη....
Έτυχε να διαβάσω τα μηνύματα που αφορούσαν αυτό το πραγμα και φυσικά αν ήταν να μηλίσω θα έπερνα το μέρο σου διότι τι σημασία έχει το αν είσαι γυναίκα κάποιου που είναι κάτι σε αυτό το σάιτ. Δηλαδή εσύ δεν έχεις δικαίομα να μηλίσεις ή μήπως πρέπει να ανοίξεται κοινό λογαριασμό; Βλακίες είναι αυτά. Δύο διαφορετική άνθρωποι είστε με διαφορετικές απόψεις και και πολύ καλά έκανες και υπερασπίστηκες το δίκιο σου.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα προτιμούσα να μην υπήρχε τέτοιο θέμα ώστε να μην απαντούσα καθόλου μιας και οι δικτυακές κόντρες μου φαίνονται το λιγότερο «χαζές». ΟΜΩΣ . Είναι τόσο απλά τα πράγματα αν χρησιμοποιούμε την κοινή λογική αλλά με λύπη μου βλέπω αυτό να μη γίνεται τις περισσότερες φορές. ‘Εχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλές απαντήσεις που είναι εντελώς άχρηστες για την πορεία του θέματος. Έχω παρατηρήσει να βγαίνει «κακία» σε πολλά μηνύματα. Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχουν πολλά θέματα χωρίς ιδιαίτερη σημασία και όμως συγκεντρώνουν πολύ μεγάλο αριθμό απαντήσεων. Έχω παρατηρήσει συμπεριφορές έξω από την καθημερινή λογική και πρακτική με την οποία μάθαμε να ζούμε. Κοιτάξτε πόσο απλή είναι η λύση. Ας συμπεριφερόμαστε εδώ όπως και στην κανονική μας ζωή. Ας υποθέσουμε ότι είμαστε σε μια μεγάλη παρέα 30-40 ατόμων σε ένα φιλικό σπίτι που άλλους γνωρίζουμε καλύτερα , άλλους λιγότερο κι άλλους καθόλου. Και είναι έτσι η ακουστική και ο τρόπος που καθόμαστε που μπορούμε να ακούμε όλα όσα λέγονται. Και ρωτώ :
1) Δεν είναι λογικό να σχηματίζονται πηγαδάκια ανά παρέες και να συνομιλούν; Θα πεταγόσαστε σε κάθε θέμα να πείτε την άποψή σας αν δεν ήταν ουσιώδες αυτό που θα είχατε να πείτε;
2) Αν τύχαινε να υπάρχει πράγματι κάποιος βλάκας που θα το έκανε αυτό θα τσακωνόσαστε μαζί του και θα φεύγατε ή μήπως απλά θα αδιαφορούσατε και θα γελάγατε με την παρέα σας εις βάρος του;
3) Όταν κάποιοι είχαν μια σοβαρή συζήτηση θα μπαίνατε στη μέση με κάποιο φίλο σας για να πείτε «κρυάδες» πιστεύοντας ότι έτσι γίνεστε η ψυχή του πάρτυ ή θα τους αφήνατε στην ησυχία τους;
4) Αν τύχαινε να πείτε την άποψή σας πιστεύετε ότι όλοι θα συμφωνούσαν μαζί σας;
5) Αν τη λέγατε και κάποιος διαφωνούσε θα αρχίζατε την κόντρα με άσχημα «καρφώματα» ή θα συνεχίζατε πολιτισμένα και με επιχειρήματα την κουβέντα;
6) Αν τελικά άναβε η συζήτηση δε θα προτιμούσατε να τη σταματήσετε από το να τσακωθείτε με ένα ξένο άνθρωπο μέσα στο ξένο σπίτι;
7) Όταν με την πάροδο της ώρας σχηματιζόντουσαν μικρές παρέες , αυτούς θα τους ονομάζατε «κλίκες» που χαλάνε τη συγκέντρωση;
8 ) Αν αυτές οι παρέες μιλούσαν για διάφορα θέματα και μερικά είχαν μεγάλο ενδιαφέρον , άλλα ασχολιόντουσαν με πιο απλά και καθημερινά πράγματα και τέλος κάποια άλλα ήταν γελοία και ανούσια εσείς θα κολλάγατε και θα λαμβάνατε μέρος μόνο στης τρίτης κατηγορίας θέματα;
Σταματώ εδώ γιατί το μήνυμά μου έγινε τεράστιο , αντιλαμβάνεστε τι θέλω να πω και πόσο απλά είναι τα πράγματα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3378
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Fatses asteies, τελικά με το παραπάνω μήνυμά σου τα είπες όλα όπως πρέπει...

Αυτό το μήνυμα πρέπει να το κρατήσουμε και να το βάλουμε κάπου να το βλέπουν όλοι! 8) 8) :)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Βγάζω το καπέλο στον fatses asteies ;)

Για τα άλλα που ειπώθηκαν τι να πρωτοπώ; Ασε, ας μη πω τίποτα, γύρισα από διακοπές και είμαι στον κόσμο μου..

Αποσυνδεδεμένος SAMSONIC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
  • SavaGods Rule
    • Προφίλ
συμφωνώ και εγώ και επαυξάνω στα όσα είπε ο fatses asteies αλλά όσα παράπονα έχω ακούσει σχετικά με αυτό το θέμα (ε πάλι κολήσαμε σε ένα  :-\) έχουν ως εξής:

Αν είναι αυτή η μια η "παλιό παρέα" και προστεθεί και ένα άλλο άτομο ακόμα και αυτό το άτομο μέσα στη συζήτηση πετάξει/κάνει μια μαλ***α θα τα ακούσει από τους υπόλυπους.... αν την ίδια μαλ***α την πετάξει/κάνει ένας "παλιός στην παρέα" τότε όχι μόνο δεν θα του την πουν αλλά μπορεί να καραγουστάρουν κιόλας.

(για να μιλήσω στη γλώσσα σου fatses όσο μπόρεσα κατανοητά δλδ (δεν ξέρω αν τα κατάφερα όπως εσύ  ;D))

γιαυτό το θέμα έχω παρατηρήσει την πικρία πολλών.δλδ την "ειδική" μεταχήρηση άθελα ή μη μερικών από άποψη συμπεριφοράς και "προνομίων" στο forum.

αν δεν καταλλάβατε τι είπα μην αρχήσεται να λέτε φιλοσοφίες περί αποχωρίσαντων και ιστορίες..... πάντως λίγοι κατάλλαβαν τι ήθελα να πω στο πρώτο πρώτο Post πάνω πάνω.....  :-\ (είπα κατάλλαβαν όχι συμφώνησαν... πρέπει να σκευτόμαστε όλες τις παραμέτρους για τις κακιές τις γλώσσες αμαν βαρέθηκα  :P)

το ανέπτιξα όσο καλήτερα μπορούσα

Φιλικά πάντα
Got A Complaint In The System

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2330
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Δεν θα κάνω κάποια παράθεση ή κάποιο σχόλιο σε ότι ειπώθηκε έως τώρα.

Θέλω να πω μόνο ότι το forum αυτό (όπως και κάθε forum) είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Είναι λογικό να υπάρχουν τα προβλήματα των άχρηστων μηνυμάτων, των flames αλλά και των θεμάτων με ουσιώδες περιεχόμενο.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/02, 12:50
από Anastrianna
175 Απαντήσεις
123403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/24, 07:53
από cureboy81
157 Απαντήσεις
48716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/07, 01:53
από eleos* (Βάλια πια....)
Μελη του myspace.com

Ξεκίνησε από ship_me_out!!! « 1 2 ... 6 7 » Λοιπά

172 Απαντήσεις
52932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 16:37
από Καθόδιος (φλουτσ)
106 Απαντήσεις
37774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/08, 00:38
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
2 Απαντήσεις
4007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 00:19
από Ο Νέος Κιθαρωδός
5 Απαντήσεις
5715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 19:09
από .
13 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/11, 10:30
από Stergios Kourou
30 Απαντήσεις
19184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 17:07
από Καθόδιος (φλουτσ)
31 Απαντήσεις
42250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/14, 14:53
από GeorgeMam